Obi-Wan hľadá spojencov, čím priláka pozornosť Impéria a ohrozí životy miestnych obyvateľov. (Disney+)

DJ_bart

"What have you become?" "I am what you've made me." ________ Zpočátku jsem byl na rozpacích kvůli lazy-writingu a celkově směru, jakým se epizoda ubírala – pak ale na scénu přišel Anakin Dripwalker a celou si ji ukrad pro sebe. Dramaturgický pacing příběhovýho napětí taky není moc ideální (naháněčka Vadera s Obi-wanem a závěr působí lehce dětinsky až směšně), těch nelogických scénaristických děr je opět víc jak v cedníku (Reva na konci tunelu, nebo Obi-wan který zažehne svůj světelný meč po víc než 10 letech jen proto aby si posvitil?!), o narušení oficiálního kánonu radši ani nemluvě (Grand Inquisitor je asi fakt tuhej lol), no a to že Evžen MekŘehoř neřekl svou ikonickou hlášku je největší promarněná šance tohoto tisíciletí. To že se ono "legendární" setkání odehraje mezi hromadou štěrku radši ani neberu v potaz. Navíc 40 minutová stopáž je strašně krátká, takže uvidíme co grilování s Obi-wanem přinese příští týden. Jen aby se do tý doby kvůli hypu někdo omylem nespálil – if you know what I mean ( ͡° ͜ʖ ͡°) ()

dO_od

// To bolelo. První setkání po letech a odehraje se to mezi hromadou šutrů, je to natočené jak amatérský fan film a nakonec to zabije jinak docela dobře budovaný děj. Meh, buď si ho ještě měli schovat, nebo to aspoň mohl natočit někdo, kdo umí akci. Definice anticlimaxu. ()

-bad-mad-wolf-

Půlka Obi-Wana je ukrojena a bohužel to vypadá, že nám stárnoucí Jedi zabředl do monstrózního MEH, což je krásně univerzální výraz z angličtiny (a můžeme k němu přihodit špetku WTF). Jsem vážně zvědavý, jestli se z tohohle rutinního balastu dá ještě nějak vybruslit - provedení zatím nasvědčuje, že si dal dramaturg jeden večer u Star Wars Wiki a scenárista jel na autopilota. Pojetí akce toho moc nezachraňuje, nemluvě o podezřelé logice jednání zúčastněných. Do toho tu máme scény, jež zjevně variují jiné populární scény, ale dělají to tím nejméně zajímavým, případně zhola nesmyslným způsobem (stormtroopeři v náklaďáku - jedno velký HAHAHA). PROČ? Nešel by ten autopilot vypnout, když začíná dělat kokotiny? Z postav je paradoxně nejpůsobivější fanatická Třetí sestra, přestože o jejích pohnutkách moc nevíme a nejkomičtější malá Leia, která je zábavná chtěně i nechtěně (přesně půl na půl). Ani nevím, jestli se má SW fanda ještě na co těšit - což je možná dobře, protože po dosavadní náloži tvůrčího papundeklismu už může seriál jedině překvapit. Po božím Mandalorianovi každopádně pozorujeme solidní sešup dolů. ()

filmfanouch

Třetí epizoda Obi-Wana Kenobiho vsadila na největší lákadlo seriálu - setkání Obi-Wana Kenobiho a Dartha Vadera. Ewana McGregora a Haydena Christensena po 15 letech čekalo opětovné setkání, které lákalo na stěžejní konfrontaci dvou bývalých přátel, kteří se nyní stali nepřáteli. Režisérka Deborah Chow měla jediný úkol - aby osudné setkání po letech mělo tu pravou sílu. A líp to snad udělat nešlo.   Seriálový Obi-Wan Kenobi prozatím funguje o poznání sevřeněji než Mandalorian či Book of Boba Fett, nadále platí fakt, že seriál dokáže působit velkolepě. Třetí epizoda, která vsadila na předsatvení nové planety Mapuzo stojí především na budování vztahu Obi-Wana a malé Leii, kdy to celé funguje především i skvěle napsaným replikám. Replika, které se snaží přiblížit tomu, jak vlastně funguje pocit při používání síly, replika, která nahlíží na Obi-Wanovo nahlížení na život před nástupu do Řádu Jedi či linka o tom, jak Obi-Wan v Leie poznává její matku. Je to krásně budovaný vztah, který stojí nejen na skvělém výkonu Ewana McGregora, ale i šikovné maličké Vivien Lyry Blair, která dokazuje, že lepší mladší verze princezny Alderaanu dorazit nemohla.   Potěší další povedená akční scéna, která sází na používání blasteru místo světelného meče, i tentokrát dokáže seriálový Obi-Wan Kenobi překvapit svou brutalitou. Stěžejní je ovšem především právě nástup Dartha Vadera. Občas se začalo povídat o tom, že by šlo natočit film podobný Halloweenu, kde by místo Michaela Myerse řádil Darth Vader a přesně takový pocit dokáže Vader vyvolat. Od jeho nástupu z něj vyzařuje respekt, kdy dokáže nahnat strach i členům Impéria, stává se plíživou mocnou bytostí, která vraždí bez smilování a především si ve finále pohrává se samotným Obi-Wanem Kenobim, kdy naplno využívá temnou stranu i fakt, že Obi-Wan Kenobi už není v síle tolik zběhlý jako kdysi během osudového souboje na Mustafaru. Darth Vader se vrátil v plné síle, navíc i s hlasem Jamese Earla Jonese.   Opětovný souboj poté sází na konfrontaci modrého a červeného světelného meče, kdy si Vader skutečně s Obi-Wanem Kenobim pohrává, využívá slabinu v Obi-Wanově strachu a v rozhodujícím obratu se mu rozhodne oplatit stejnou minci. Celou dobu je očividné, že Vader nechce Obi-Wana jen tak lehce zabít. Chce si s ním pohrát, brutálně mučit a teprve poté zabít. Tohle je přesně ten Darth Vader, ze kterého šel respekt už od jeho nástupu na Tantive IV v Nové naději. Tohle je ten Darth Vader, který dokáže nahnat strach i do srdcí svých spojenců. Je skvělé vidět Dartha Vadera v takové formě a to více potěšující je, že nám zbývá ještě polovina seriálu.   V detailech si jde všimnout i nového pohledu na žití za vlády Impéria, dochází zde k lehké konfrontaci ideologií i pohledu na to, že někdo se k Impériu možná přeci jen přidal proto, že věřil ve vyšší dobro. Svět Star Wars se tak nadále stává méně a méně černobílý. potěšující je ovšem právě vidět Obi-Wana ve zcela novém světle, který má daleko i k pojetí z prequelové trilogie i podání Aleca Guinesse v originální trilogii. Ideálně se tak jedná o Obi-Wana Kenobiho na tom správném rozcestí, na kterém by se měl v aktuálním bodě nacházet. Závěr především naznačuje, že právě konfrontace s Darthem Vaderem bude to, co Kenobiho postrčí k tomu, aby se opět stal tím Jediem, na kterého ještě v první epizodě vzpomínal Nari.   Soundtrack Natalie Holt se nadále solidně poslouchá, dost možná by vlastně vůbec nebylo na škodu, kdyby se po Johnu Williamsovi víceméně stala novou dvorní skladatelkou nové generace Star Wars. Nadále solidní výprava, pocit epičnosti a především s nástupem Dartha Vadera i zápal neskutečné husiny. Pravidelné týdenní čekání po dobu následujících 3 týdnů bude velmi nepříjemné..... () (menej) (viac)

liskam

Pomaličku se dostáváme do bodu kdy mi slova jako "slabé, groteskní, mizerný scénář, předvídatelné" přestávají stačit. Poté budu muset začít používat slova jako jsou "sračka a pod." Nechápu, že studio které posvětilo Mandaloriana pošle do světa takhle nedotažený seriál s jednou z nejikoničtějších postav Star Wars. Je mi z toho opravdu smutno! ZA mě 2* a 45% ()

Sobis87

veškerá logika úplně v prdeli, na to, co se tam papírově vlastně, děje, to je co do finálního provedení úplně na hovno. Čert vem Star Wars, především McGregor si něco takovýho nezasloužil... ()

AllShallFall

Tak tohle mělo grády! Nástup Vadera a jeho nenávist k Obi -Wanovi je neuvěřitelná. Tohle se mi moc líbí. Některé scény byly doslova mrazivé a absolutně nechápu tu místní kritiku. Nevděčnost těch rádoby fanoušků nemá meze. Serte na to čumte na hru u trůny. Tam si pište ty vaše bláboly. ()

korbitch22

Prskání na Disneyho Star Wars už vážně nezná hranic. Možná, že by prostředí ve kterém se setká Obi-Wan s Vaderem mohlo být zajímavější, ale jinak naprostý emoční nářez, téměř hororový Vader a tuna vzpomínek na dětství. Jestli Vám tohle je málo, vemte původní trilogii, krém a ubrousky a vymastěte si nad těmi starými filmy péra, čuráci. ()

Ištván87

SPOILER: Tak po prvních dvou dílech, které nebyly až tak špatné (až na to Obi-Wanovo neustálé používání blasteru) se nám to dostalo přesně tam, kam nikdo nechtěl. Záporačka je pořád otravná. V prvním a částečně druhém díle to alespoň vypadalo, že má na Obi-Wana nějakou osobní pifku a že tedy uvidíme nějaký zajímavý dějový oblouk, ale teď to vypadá, že se jenom chce zalíbit Vaderovi. Ten konec s chycením Leii byla navíc slušná haluz. Do toho Obi-Wan, jeden z nejlepších Jediů tady dostane šílenou nakládačku od Dartha Vadera, což mě přivádí k otázce, jak chtějí vysvětlit jejich rozhovor v Nové naději. Nebo se Vader pořád považuje za učedníka a to, že z Obi-Wana udělal totální trosku, to nic neznamená? Ta lokace byla navíc strašně nezajímavá, stejně jako samotná bitka. ()

Caszidy

Budu se opakovat, ale musím opět kvitovat interakci Obi-Wana a malé Leii, která to pro mě do značné míry zachraňuje. Návrat Vadera je asi to, na co všichni čekali, působení na Obi-Wana zničující, jenže proč to celé sráží to laciné provedení? Opravdu bylo třeba po lávovém Mustafaru zvolit to úplně nejnudnější možné prostředí nějakého noname generického kamenolomu? Uff, to opravdu bolelo. Samotná akce byla bohužel také velice rutinérská. Umanutá Třetí sestra je fajn, už teď nicméně lituji její představitelku, která se jistojistě stane další obětí toxického Star Wars fandomu. Abych shrnul hodnocení - na tu čtvrtou hvězdu to tentokrát vydrápal jen Vader a to s vypětím všech svých démonických sil. ()

cjmafia

Setkání po letech a pro mě teda naprosto bez emocí. Snad další souboj bude lepší a dá nám zavzpomínat na třetí epizodu. Zatím, ale tento seriál velké zklamání. ()

Kevin 3171

Je to takové všelijaké. Chvíli skvělý, pak zas kroutíte hlavou co to je za blbinu. No asi zatím převládají klady, ale co neskousnu je dabing Vadera. Ten je snad ještě horší něž Vašut z Rogue One :D ()

Kryton

Kdo tohle píše? Tohle je komedie? Ví aspoň režisér tohoto dílu, že ta bariéra šla obejít? :D A ten Vader vs Kenobi fight je totální parodie. Sorry, ale už od druhého dílu se směji, jak je to hloupé. ()

Bakllazaan

Proc by se mel probuh rytir Jedi vzdavat ctyrem stormtrooperum? Setkani, na ktere vsichni napjate cekali, se topi ve tmě a po hromadou sutin. Verim, ze na papire mohl byt pribeh zajimavy, ale fakt je to natocene jako dil Modern family ()

Tony.cs

Tady někdo něco brutálně podělal a jsem zvědav, jestli další tři díly dokáží vrátit trochu renomé starému Benovi. Nabídnout nám jen několik máchnutí světelných mečů a střídmé dialogy... No čekal jsem mnohem víc. Nakonec nejvíc potěší, že James Earl Jones je tady pořád a tak Darth Vader je stále Darth Vader. ()

M.i.k.e

jako jo, je tu Vader (navíc dost evil Vader), což by mě jakožto nenáročnému divákovi stačilo na čtyři, ale upřímně bych si takové setkání představoval trochu jinak. Takhle je to sice fajn, ale dojem, že jim nezbylo na triky a museli to natočit někde v pískovně u Berouna to bohužel nesmaže. Na to, že jde o jeden z nejočekávanějších seriálu první poloviny roku je to zatím takové vlažně poloviční.Kritika téhle epizody opravdu není o nevděčnosti fanoušků, ale o neschopnosti natočit takhle zásadní okamžik tak aby si to divák ještě dlouho pamatoval.Přičemž to jde vlastně dost jednoduše.Stačí si vzpomenout na Vaderovo zjevení v Rogue One, které bylo sice počítano maximalně na desítky vteřin ale i tak bylo lepší než tady celá polovina dílu..Osobně jsem na tom v polovině série podobně jako jeden z uživatelů tady - na jednu stanu mám Obi-Wana rád a na tu druhou mi strašně se*e...65% ()

William_

No to byla patlanina. Nebudu zde zmiňovat příšerný scénář, který snad psaly opice, ale co měl být ten konec? Kde je nějaká gradace nebo epičnost? Tak umělý souboj jsem u SW snad neviděl. Všechno strašně rychle na sílu tlačené. Radši bych se tohoto souboje dočkal na koci série, ale aby to mělo nějakou gradaci. Tohle bylo suchý jak připálená topinka. Chudák Ewan, takovou potupu si nezasloužil. ()