Obi-Wan hľadá spojencov, čím priláka pozornosť Impéria a ohrozí životy miestnych obyvateľov. (Disney+)

kostej_

Tak od setkání dvou legend jsem čekal o dost víc. Děr v ději je opravdu hodně – Obi-wan dorazí na louku, kde když se neobjeví převaděč do pěti sekund, nevydrží čekat, "dlouhá cesta" končí po deseti vteřinách, odbojářka věděla o jejich příjezdu i kdo se blíží, i když jí to nijak nedali vědět, navíc přijela i s bataliónem z opačné strany, Vader nesmyslně náhodně zabíjející vesničany, podivně se chovající tunel, do kterého když vejdete, tak minete toho, kdo jde proti vám, zatímco neviditelně předběhnete toho, kdo do něj vlezl půl hodiny před vámi, všehoschopný a pak úplně neschopný Vader, kterého úplně vyšachuje jedna ženská s pistolkou, Obi-Wan bez jediného šrámu poté, co byl vyválený v ohni. ()

Rudinsky odpad!

Disney, šibe vám? Kúpiť za 4 miliardy takúto monumentálnu značku a nechať ju dlhodobo prasiť, to chce naozaj odvahu hraničiacu s podozrením, že je to cielené a niekto v exekutíve StarWars neznáša. Dajte to už prosím niekomu, kto má elementárnu úctu k látke a fanúšikom (starý dobrý Edwards) a rozumie sa sci fi a popkultúrnemu odkazu tejto ságy. Takto to totiž pôsobí ako woke-wanna be bullshit. Pre mňa za mňa nech to režíruje aj Conchita Wurst, ale aby vysokorozpočtový seriál pôsobil ako haluz od Tommyho Wiseaua, to chce poriadnu dávku mimózy. Veď už len fanmades vyzerajú oproti týmto toporným koninám ako z iného sveta. Končím. ()

clump

V tenhle moment je dobrý zmínit zajímavej a podstatnej jev: konflikt našich vybičovaných očekávání a reality, jejichž střetnutí generuje rozporuplný reakce. Představovali jsme si to za ty roky nějak, ono je to jinak. Ať už příběhově, nebo zpracováním. Mám to tak u Star Wars často a úplně se toho neumim zbavit. Jsem holt posedlej. Ale aspoň jsem si tohohle jevu vědom a nedělám okamžitý definitivní závěry při prvních shlídnutích. Zatim se mi to většinou vyplatilo. A když se na nějakou Star Wars zálěžitost koukám podruhý a dál, tak si jí užívám mnohem víc. Jako to, co to prostě je, protože mi už realita nekoliduje s nějakou mojí představou, třeba i podvědomou. /// Například v případě Obi-Wana jsem asi očekával, že bude obsahovat víc kulervoucích momentů. Na druhou stranu se mi ale rozvolněnější "komornější" pojetí spíš ve stylu thrilleru nebo pomalýho dramatu vlastně líbí. Není to jako Mandalorian nebo Klonový války, kde v každý 20-30minutový epizodě musí dojít na několik velkolepých delších akčních scén a kde epizody mají často jasnou a podobnou strukturu. Tohle je jeden dlouhej příběh a akce je mu spíš podřízená a ne naopak. A skvělá je hlavně řada dialogových scén. Ano, seriál má určitě i svoje neduhy jako třeba ta srandovní honička v prvnim díle apod. Ale zas to nejsou takový faily, jak se někdo snaží prezentovat. Jestli je nepříliš epickej šermířskej duel ve třetím díle neduh, nebo právě záměr, to uvidíme během pár týdnu. Spíš si myslim, že záměr, i když mě zprvu úplně neuchvátil. Ale má to svojí logiku. Ono je taky frustrující koukat na v podstatě dlouhej film rozsekanej na šest částí. /// S tim souvisí i to, že máme tendence aplikovat kritičtější metr na nový Star Wars věci, než jsme dělali například u původni trilogie, když jsme byli malí. Všechno jsme tolik nepitvali, ale jen se nechali unášet. Jenže Star Wars jsou v podstatě tak trochu brak a jakoby nelogičností, nedořečeností nebo různých nedostatků je plná i původní trilogie. Pod stejnym drobnohledem, jakýmu jsou dnes podrobovaný novinky, a bez pietního přístupu, bez trocha vstřícnosti a fantazie na straně diváka by se taky mohla snadno rozsypat. Proč třeba nikdo moc v Nový naději neřeší, že zničili Alderaaan? Jaktože z toho Leia nemá brutální trauma? Co se týká časových úseků a vzdáleností např. v Impériu, tak tam taky musí člověk zapojit dost představivosti nebo na to nemyslet, aby se nezačal zmateně drbat na hlavě... Stíhačky se v OT chovaj úplně nerealisticky! Vojenská strategie Impéria je dementní! Atd. atd. Čímž nechci ospravedlňovat případnou lenost scénáristů apod., ale je dobrý tohle všechno mít na mysli. Myslím, že pak si člověk všechno víc užije. It's the jedi way. ()

tomik99

Líbí se mi, jak z Vadera (opět) dělají hrůzostrašnou postavu, na kterou nemá nikdo není. Jde z něj strach, člověk má husí kůži a přesně tato se má Vader chovat. Scény s ním byly super. Zbytek epizody byl o malinko pomalejší, nicméně to se dalo po dvoudílném úvodu poměrně čekat. Na druhou stranu jsme se dozvěděli více o Obi-Wanově rodině, Quinlanovi či třeba Revě, pozorný divák totiž již musí tušit, kdo ve skutečnosti Reva je. Já byl tedy nakonec spokojen, i když souhlasím s názory, že scénář je velice jednoduchý a jde fanouškovi až moc na ruku. ()

darjeeling

Slušný díl. Ewan McGregor je úžasný a podařilo se mu (hlavně hlasově) Alecu Guinnessovi stylově celkem přiblížit. Postava Kenobiho je zde skvěle vystavěna. Pozorovat to, jak je zlomený svým selháním výcviku Anakina a to jak svou jeho Jedi schopnosti jsou oslabené, je dojemné, ale zároveň víme, že Obi-wan je silná povaha a jen tak něho ho nezničí. Pokud jde o samotný souboj na konci, přišlo mi krásně vystavěné to, jak ani jeden nechce toho druhého zabít (pokud jde o Obi-wana, tak na tom bylo znát, že se s Anakinem ani nechce utkat, a nemyslím si, že by to bylo kvůli tomu, že by bál smrti) a že k sobě chovají pořád jakési pouto. Nechápu, proč všichni kritizují to, že Vader neuhasil oheň. Samozřejmě by to dokázal, ale podle mě to právě krásně značí to, že k Obi-wanovi sice cítí značnou zlost, ale zabít ho v tento moment ještě nedokáže. Také z toho vyplývá, že je v něm pořád ta špetka dobra. V tom je v podstatě celá poetika Vaderovy postavy. ()

• Poprvé se zde představí trůní sál Dartha Vadera (Hayden Christensen), který se nachází v jeho pevnosti na planetě Mustafar. Místo, kde zemřel Anakin Skywalker a zrodil se Darth Vader. Některé části návrhů místa pochází přímo od Ralpha McQuarrieho a poprvé jsou prezentovány v roce 2022. Samotná pevnost si odbyla svou premiéru již v roce 2016, a to v Rogue One: Star Wars Story (2016). (Veskoslav)
  • „Cesta“, která má chránit Jedi a na sílu citlivé děti před zraky Impéria, končí na místě zvaném Jabiim. Toto místo bylo poprvé zmíněno v komiksu „Dark Horse Republic“ z roku 2003 a později se stalo součástí „Star Wars Legends“. Uvedením v Obi-Wanovi se toto místo stává oficiálně kanonické (přestože zmínky od roku 2003 proběhly i v jiných částech světa Star Wars) a poprvé se tato oblast Vnějšího okraje dostala do „live action“. (Veskoslav)
  • Poprvé se na plátně také odbylo svou premiéru ústředí inkvizitorů na měsíci Nur v systému Mustafar. Jeho zpracování a uvedení do světa Star Wars jsme si mohli užít o tři roky dříve, a to ve hře „Star Wars Jedi: Fallen Order“, kde se hlavní postava Cal Kestis s pomocí Cere Junda snažili ústředí infiltrovat a získat holocron od Second Sister. (Veskoslav)