Misia zavedie Obi-Wana do zločineckého sveta plného špinavcov a darebákov. (Disney+)

AllShallFall

Tak to je brutální. Obi-Wan zjistil, že Anakin, Vader, žije! Jinak to je tady zase kritika. Když se vám to nelíbí, tak na to nečumte. Pusťte si dementní Most a držte huby.  Chytrý tady zase všichni jak hovno v zatáčce. Běžte se přihlásit na post režiséra a scenáristy a ukažte nám všem, jak se to vlastně dělá. ()

dO_od

// Po dvou epizodách cajk, výhrady bych měl, ve srovnání s Mandalorianem nebo sračkoidním Fettem je to ale výhra. Táhne to jednoznačně McGregor, Moses Ingram ovšem není daleko za ním. Production value to má, dozvuky prequelové trilogie jsou z hlediska atraktivity příběhu super a byť to má zatím slabou akci, to nejlepší logicky teprve přijde, a tam nemám strach, že by si to tentokrát Lucasfilm nepohlídal. Jsem tak vcelku spokojenej, poslední roky mě ale naučily v tomhle univerzu opatrnosti, takže očekávání do dalších epizod budu raději držet při zemi. ()

DJ_bart

"Už nejsi jedi, Kenobi. Jsi jen obyčejnej chlap kterej krvácí jako píchlá svině." "Všichni krvácejí." ________ Druhá epizoda má v podstatě dvě roviny – v té první divák nahlíží pod pokličku drogového podsvětí, zatímco v té druhé může vidět variaci na třetí díl Johna Wicka...... Chemie mezi rozmazlenou Leiou (ta holka je totální girl boss <3) a nihilistou Obi-wanem je nevýčislitelný komediální zlato. Ve scénáři je sice víc děr jak v cedníku, jenže Star Wars nikdy nebyly o narativní dokonalosti, ale o archetypálním konfliktu dobra se zlem. Závěrečné Obi-wanovo uvědomění, které vyvolá jeho PTSD, a jehož nebezpečí nelze uniknout, nahání husí kůži. Ewan naprosto fenomenálně hraje očima a jeho herecký výkon je aspekt, který je pomyslným pilířem celého seriálu. Kolem a kolem, první dvě epizody jsou takový předkrm, a abych byl upřímný, už teď jsem hladovej po hlavním chodu. ()

filmfanouch

Obi-Wan Kenobi je zásadní postava. Alec Guiness svou postavu Bena Kenobiho možná neměl svou postavu v lásce, roli přijal pouze pro peníze a byl to jeho nápad, aby v původních Star Wars s podtitulem Nová naděje skončil Obi-Wan tak jak skončil, šlo ovšem o prvního Jedie, skvělého mentora a Guinessovi dokonce původní Star Wars vynesli nominaci na Oscara. Populárnějším představitelem Obi-WAna Kenobiho je ovšem spíše Ewan McGregor, který Obi-Wana Kenobiho ztvárnil v epizodách 1-3. Byl to ovšem právě McGregor, který v roli uspokojil i víceméně odpůrné prequelové trilogie, jedním z největších kandidátů na vlastní spin-off ze světa Star Wars se poté stával právě Kenobi. Nějakou dobu to vypadalo na film, Obi-Wan Kenobi se ovšem nakonec bude muset smířit se 6-dílnou minisérii, kterou ovšem celou zrežírovala světem Star Wars zkušená Deborah Chow (3. a 7. epizoda Obi-Wana). Seriál naznačil, že vsadí na prozkoumání neznámého časového období, návrat Dartha Vadera, ale návrat jedné z nejoblíbenějších postav světa Star Wars. Velkým štěstím je poté fakt, že Ewan McGregor dlouhá léta toužil po návratu do role. A na výsledném seriálu je minimálně v rámci prvních dvou epizod výrazně poznat.   Nejdůležitější je především to, že je z Obi-Wana Kenobiho cítit to pravé Star Wars. Boj dobra se zlem, který se odehrává v zajímavém světa nekonečného počtu ras a světů a na jehož pozadí se dá vyprávět nespočet příběhů. Obi-Wan Kenobi se odehrává 10 let po závěru Pomsty Sithů a 10 let před událostmi Nové naděje, v průběhu se jedná o ideální skloubení prvků prequelové i původní trilogie. Jisté obavy mohli panovat z faktu, že seriál předčasně obdržel rating 9+ (nejnižší možný rating), přesto je překvapivé jak dokáže být v rámci možností seriálový Obi-Wan Kenobi a dá se přitom spekulovat, jak moc vlastně něco takového mohlo obdržet tak nízký rating. Stěžejní je ovšem fakt, že je ze seriálového Obi-Wan Kenobiho cítit ta největší možná Star Wars esence od Star Wars: Síla se probouzí.   Už od první scény je jasné, že tématem tohoto seriálu bude jisté vyrovnávání se s minulostí a snaha o to se v osudný moment postavit zpět na nohy. V Nové naději to může v podstatě působit dojmem, že Anakinův přechod na temnou stranu síly Obi-Wana Kenoviho prakticky zase tolik nezasáhl, seriálový Obi-Wan Kenobi ovšem dokazuje, že to není pravda. McGregor dostává možnost představit se jako vnitřně zlomený Obi-Wan Kenobi, který známé McGregorovo pojetí z původní trilogie vlastně připomíná jen skrze stejný vzhled. A především se v momentě, kdy se dostává do akce rázem nesmí vsadit na jedijské triky. Vidět poté Obi-Wana Kenobiho v akci s blasterem je radost, choreografie akčních scén je prozatím velmi solidní a to i přesto, že jí v rámci prvních dvou epizod vlastně zase tolik nebylo.   Z McGregorova ztvárnění jde v seriálu poznat náznak o to přiblížit se více pojetí Aleca Guinesse, McGregor ovšem zvládá i pouhými výrazy Obi-Wana v této životní fázi pojmout skvěle. Momenty, kdy se snaží o kontakt se svým zesnulým mistrem Qui-Gonem Jinnem nebo momenty, kdy vzpomíná na minulost s Anakinem, v Lukeovi začne poznávat jeho otce a rázem dochází k další stěžejní reflexi, to vše jsou silné momenty.   Stejně jako Mandalorian a The Book of Boba Fett používá seriálový Obi-Wan Kenobi techniku virtuálních lokací. A opět se zvládlo, aby rázem na menší (streamovací) obrazovce nepůsobil svět Star Wars laciněji. Minimálně z Tatooinu, Alderaanu a Daiyu (nová planeta, která svým designem v jistých momentech evokuje Blade Runnera) to zatím nepůsobí a i seriálový Obi-Wan Kenobi prozatím působí velkolepě a dojmem, že by se na velkém plátně neztratil. Deborah Chow má poté především opět schopné řemeslné ruce, první dvě epizody tak mají solidní tempo, v jistých momentech dojde na nějaký ten zajímavý vizuální nápad a především jsou schopně vedeni herecké výkony. Kromě McGregora především Kumail Nanjiani, Moses Ingram jako prozatím působivě zajímavě vypadající inquisitorka Reva nebo maličká Vivien Lyra Blair v neskutečně zábavné a především sympatické roli. Chemie její postavy a samotného Obi-Wana bude v následujících částech ještě velmi zajímavá.   John Williams, autor hudby ke všem devíti epizodám Star Wars, se poté skutečně vrátil, aby pro Obi-Wana Kenobiho vytvořil ústřední hudební motiv. Emocionálně působivý hudební motiv, kdy Williams opět kříží minulost s novými prvky a ukazuje, že i ve věku 90 let je pořád hudebním maestrem (není tak důvod se bát o soundtrack k Indianu Jonesovi 5). O zbytek soundtracku se ovšem místo Williamse postarala Natalie Holt (seriálový Loki) a náhrada za Williamse poté skutečně více než obstála. Ze soundtracku Holt je cítit inspirace Williamsem, zároveň i pokus o to jít vlastní cestou.   Seriál Star Wars: Obi-Wan Kenobi je ve finále prozatím poměrně temnou podívanou, která dokáže prodat zoufalost ve světě Impéria. Seriálový Obi-Wan Kenobi nemusí sázet jen na nostalgii a radost z návratu ikonické postavy v ikonickém podání, prozatím to celé působí na emoce a přitom to zůstává ideální blockbusterovou podívanou. První dvě epizody tedy předvedli parádní start, nutno jen doufat, že zbylé 4 epizody neklesnou na mysli. Především i díky onomu náznaku toho, na co se můžeme těšit..... () (menej) (viac)

liskam

Jak dojebat veskrze slušnej seriál...? Obsadit ho nesympatickým smradem a ještě navíc mu tu jeho roli naprosto pitomě napsat. McGregor bojuje co to dá a pravděpodobně používá i sílu aby zvrátil a vytáhl z hoven některé dementní scény do kterejch ho scénaristé a režisér uvrtali. Je mi ho normálně líto. Ale jen z nostalgie hodnotit vysoko nehodlám. 2* a 44% ()

korbitch22

Pořád je to ukecané, ale začíná to mít konečně nějakou tvář. U Disneyho začali kouřit trávu a chlastat tvrdej, protože řádně přitvrdili ve vizuálu. Celá epizoda je dokonalý Cyberpunk. Lovci odměn, podvodníčci, dealeři....z tohohle světa mít open world gamesu, tak si stříknu do textilu. Finále konečně pořádný mrazení. Snad to pojede pořád nahoru. 80%. ()

Caszidy

Ve spojení s první epizodou pokračuje spíše zklamání. Samozřejmě potěší cameo klonového vojáka v podání Morrisona, jenže se pokračuje i v "cringe" momentech typu producírování Obi-Wana se světelnym mečem a odhaleným obličejem, když po něm na planetě Diya všichni pasou. Star Wars jsou přitom bohaté na nejroztodivnější propriety, helmy, masky, kterými si může humanoid (záměrně nepíšu člověk) zakrýt tvář ale ne, tvůrci se rozhodli, že je potřeba vytěžit každou setinku sekundy potenciálních záběrů na Obi-Wanův obličej, takže ho tam nechají kráčet jen tak. Velkým pozitivem je skvělá chemie mezi Obi-Wanem a malou Leiou (super casting). Plus samozřejmě závěrečné "poznání". ()

Martrix

Co to bylo? Takhle se chytá Jedi? Snažíte se ho umluvit k smrti a necháte ho prostě odletět? A postava Revy? Co to mělo být? Buď má speciální misi a k ní pravomoc, nebo je to jen ambiciózní trojka cenová a pak nechápu, co si může dovolovat a proč s ní pořád veleinkvizitor diskutoval. Postava fake Jediho...Kumal? Vážně? To bude jako hláškující postava v gungan style? Všechno ostatní, kromě těch nesmyslů, je ohavně předvídatelné. SW brak, který dokonce převyšuje i každá epizoda animovaných CW. Jediné pozitivum je malá Leia. Jinak bych zase rubnul 2*. ()

Šimpy

McGregor dělá, co může, ale režie je prostě bez nápadu. Když je na obrazovce postava, je přesně ve středu záběru, žádné zlaté řezy, žádná inovace, působí to jednoduchým a zálibným dojmem...a bohužel to asi na spoustu "fanů" funguje. Co se týká herectví, tak Třetí sestra se ksichtí, jak může, ale očima nezahraje vůbec nic. Grand Inquisitor sice vypadá špatně, ale uhraje to mimikou a hlasem. Malá Leia se mi vůbec nelíbí...mělo by jí být deset, herečce je prý devět a vypadá tak na sedm, při dobré vůli...sice hraje jak dospělá (včetně dikce), ale vizuálně to nefunguje. Ewan hraje skvěle a dík patří i Jimmu Smitsovi a bylo fajn vidět Temueru Morrisona. ()

Remivsremi

Druhá epizoda chytla nepatrně Mando vibe, ale v několika aspektech se liší. Zejména práce kamery mi zde vyhovuje mnohem více. Je dravá a zároveň hravá. Víc se hraje s kompozicí, barevnou paletou a nějakými finesami. Ewan je skvělý. I prcek není tak otravný, jak by mohl být. Jsem spokojený. ()

LUKICKK

Obi-Wan to tahá, Anakin na konci, letsgo, slabší díl než první, bylo tam pár slabších míst, třeba Grand Inquisitor, který prostě padnul jako moucha jen tak, přitom jde o celkem silnou postavu, jediné co nám ukázal byly řeči typu "TŘETÍ SESTRO NEHOŇ SE ZA KENOBIM", Reva je hodně annoying postava a vůbec mě nebaví. Ale v pohodě díl, těším se za týden na další, doufám v pořádně našlapanou Jedi jízdu. ()

fabecc1222

Já zatím dostávám od Kenobiho přesně to, co jsem čekal, takže jsem nadmíru spokojen. Druhý díl je už mnohem akčnější, než první, a poprvé tak vidíme Obiho ve větší akci. Je tu hezky znázorněn ten kontrast toho, jak se bojí používat své schopnosti, a jak je také určitým způsobem už oslabem, a působí staře, přitom je to stále v nitru velmi mocný Jedi. Obi se také dozvídá pravdu o Vaderovi, což bude určitě jedna ze zápletek příštích dílů, a uvidíme, jak si s nastalou situací poradí všichni inkvizitoři. Nečekám, že by Veleinkvizitor odpadl definitivně (Vzhledem k tomu, že se objevi v dějově následujícím seriálu), takže je možné, že se nám tu utvoří jakési dvě frakce inkvizitorů. ()