Obi-Wan Kenobi žije skromne na Tatooine. Aj keď ako preživší Jedi pod nadvládou Impéria riskuje život, musí opustiť svoj úkryt. (Disney+)

korbitch22

Víte k čemu jsou seriály podle filmů? Aby se v nich mohlo mluvit. Takže rozervaný Ben chodí do práce, opakují se stejné záběry jeho rutinního života, 3x stejný záběr jak řeže maso pro svého čtyřnohého miláčka, spousta záběrů do očí plných sebelítosti atd. Samozřejmě nechybí vyvážené obsazení, takže trojice inkvizitorů je dokonale obsazena Asiatem, negrem a kupodivu nechybí běloch. Bývalá sběračka bavlny je samozřejmě nejvíc drsná, přestože herečce bych nevěřil ani prodavačku u Mekáče. Za to Rupert Friend jako veleinkvizitor umí vyloudit atmosféru. Vzpomínkový začátek je fajn, Leia je příjemně drzá jak byste čekali a očekávaný návrat Kenobiho k meči dává naděje, že se kolem čtvrté až šesté epizody dočkáme příjemného feelu. Zatím to je Disneyho klasika. Nebýt rodu Skywalker a postavy Kenobiho, nemělo by to 81% ani náhodou. Disney má v tomhle štěstí. Já, jakožto milovník Vadera očekávám emoce hlavně s návratem Anakina. Ukecaný začátek, jaký se dal čekat. 70%. ()

-bad-mad-wolf-

Nostalgie, známé prostředí, Ewan McGregor a to je všechno - takže doufám, že tahle bezradná úvodní dumačka a recyklačka tematických klišé tvoří fakt jen rozjezd pro navození depresivní Kenobiho situace. Lesní honička působí jako něco, co by se hodilo do parodie na první epizodu Obi-Wana, nikoliv do první epizody Obi-Wana (lol). Trikově a vizuálně OK, pokud člověk pomine skromnější výpravu (ta se ale k tématu hodí). Každopádně když si tohle člověk pustí v závěsu po famózní čtvrté řadě Stranger Things (oba seriály vyšly v tentýž den), vidí ten kontrast mezi nadupanou Dufferovic autorskou věcí a Star Wars seriálem, který působí, že byl... vyroben prostě na zakázku (protože Star Wars, že jo). Ale rád se nechám překvapit - jak už jsem někde řekl, SW projektům vzhledem k nekonečný velikosti univerza fandím. ()

DJ_bart

THIS IS WHERE THE FUN BEGINS! Samozřejmě, jde pouze o úvodní epizodu takže neočekávejte hory doly. Jenže ať už jde o rekapitulaci prequelové trilogie, flashbackovou sekvenci na Order 66, reflexi beznaděje a čirý bezvýchodnosti která sžírá Obi-wana jakožto zlomeného muže který přišel o všechno, pohled do rodinného zákulisí princezny Lei, anebo nervydrásající konfrontaci se sithskými inkvizitory, to vše slouží nejenom jako skvělá expozice, ale zejména jako delikátní fan-servis, který se nesnaží prvoplánově dojit pozlátko nostalgie do poslední kapky, ale snaží se jej implementovat jako přirozený element který posléze rozvíjí do několik struktur. Evžen MekŘehoř ani po 17 letech neztratil byť jen špetku kouzla svého charismatu. Co dodat? Hype is real. ()

filmfanouch

Obi-Wan Kenobi je zásadní postava. Alec Guiness svou postavu Bena Kenobiho možná neměl svou postavu v lásce, roli přijal pouze pro peníze a byl to jeho nápad, aby v původních Star Wars s podtitulem Nová naděje skončil Obi-Wan tak jak skončil, šlo ovšem o prvního Jedie, skvělého mentora a Guinessovi dokonce původní Star Wars vynesli nominaci na Oscara. Populárnějším představitelem Obi-WAna Kenobiho je ovšem spíše Ewan McGregor, který Obi-Wana Kenobiho ztvárnil v epizodách 1-3. Byl to ovšem právě McGregor, který v roli uspokojil i víceméně odpůrné prequelové trilogie, jedním z největších kandidátů na vlastní spin-off ze světa Star Wars se poté stával právě Kenobi. Nějakou dobu to vypadalo na film, Obi-Wan Kenobi se ovšem nakonec bude muset smířit se 6-dílnou minisérii, kterou ovšem celou zrežírovala světem Star Wars zkušená Deborah Chow (3. a 7. epizoda Obi-Wana). Seriál naznačil, že vsadí na prozkoumání neznámého časového období, návrat Dartha Vadera, ale návrat jedné z nejoblíbenějších postav světa Star Wars. Velkým štěstím je poté fakt, že Ewan McGregor dlouhá léta toužil po návratu do role. A na výsledném seriálu je minimálně v rámci prvních dvou epizod výrazně poznat.   Nejdůležitější je především to, že je z Obi-Wana Kenobiho cítit to pravé Star Wars. Boj dobra se zlem, který se odehrává v zajímavém světa nekonečného počtu ras a světů a na jehož pozadí se dá vyprávět nespočet příběhů. Obi-Wan Kenobi se odehrává 10 let po závěru Pomsty Sithů a 10 let před událostmi Nové naděje, v průběhu se jedná o ideální skloubení prvků prequelové i původní trilogie. Jisté obavy mohli panovat z faktu, že seriál předčasně obdržel rating 9+ (nejnižší možný rating), přesto je překvapivé jak dokáže být v rámci možností seriálový Obi-Wan Kenobi a dá se přitom spekulovat, jak moc vlastně něco takového mohlo obdržet tak nízký rating. Stěžejní je ovšem fakt, že je ze seriálového Obi-Wan Kenobiho cítit ta největší možná Star Wars esence od Star Wars: Síla se probouzí.   Už od první scény je jasné, že tématem tohoto seriálu bude jisté vyrovnávání se s minulostí a snaha o to se v osudný moment postavit zpět na nohy. V Nové naději to může v podstatě působit dojmem, že Anakinův přechod na temnou stranu síly Obi-Wana Kenoviho prakticky zase tolik nezasáhl, seriálový Obi-Wan Kenobi ovšem dokazuje, že to není pravda. McGregor dostává možnost představit se jako vnitřně zlomený Obi-Wan Kenobi, který známé McGregorovo pojetí z původní trilogie vlastně připomíná jen skrze stejný vzhled. A především se v momentě, kdy se dostává do akce rázem nesmí vsadit na jedijské triky. Vidět poté Obi-Wana Kenobiho v akci s blasterem je radost, choreografie akčních scén je prozatím velmi solidní a to i přesto, že jí v rámci prvních dvou epizod vlastně zase tolik nebylo.   Z McGregorova ztvárnění jde v seriálu poznat náznak o to přiblížit se více pojetí Aleca Guinesse, McGregor ovšem zvládá i pouhými výrazy Obi-Wana v této životní fázi pojmout skvěle. Momenty, kdy se snaží o kontakt se svým zesnulým mistrem Qui-Gonem Jinnem nebo momenty, kdy vzpomíná na minulost s Anakinem, v Lukeovi začne poznávat jeho otce a rázem dochází k další stěžejní reflexi, to vše jsou silné momenty.   Stejně jako Mandalorian a The Book of Boba Fett používá seriálový Obi-Wan Kenobi techniku virtuálních lokací. A opět se zvládlo, aby rázem na menší (streamovací) obrazovce nepůsobil svět Star Wars laciněji. Minimálně z Tatooinu, Alderaanu a Daiyu (nová planeta, která svým designem v jistých momentech evokuje Blade Runnera) to zatím nepůsobí a i seriálový Obi-Wan Kenobi prozatím působí velkolepě a dojmem, že by se na velkém plátně neztratil. Deborah Chow má poté především opět schopné řemeslné ruce, první dvě epizody tak mají solidní tempo, v jistých momentech dojde na nějaký ten zajímavý vizuální nápad a především jsou schopně vedeni herecké výkony. Kromě McGregora především Kumail Nanjiani, Moses Ingram jako prozatím působivě zajímavě vypadající inquisitorka Reva nebo maličká Vivien Lyra Blair v neskutečně zábavné a především sympatické roli. Chemie její postavy a samotného Obi-Wana bude v následujících částech ještě velmi zajímavá.   John Williams, autor hudby ke všem devíti epizodám Star Wars, se poté skutečně vrátil, aby pro Obi-Wana Kenobiho vytvořil ústřední hudební motiv. Emocionálně působivý hudební motiv, kdy Williams opět kříží minulost s novými prvky a ukazuje, že i ve věku 90 let je pořád hudebním maestrem (není tak důvod se bát o soundtrack k Indianu Jonesovi 5). O zbytek soundtracku se ovšem místo Williamse postarala Natalie Holt (seriálový Loki) a náhrada za Williamse poté skutečně více než obstála. Ze soundtracku Holt je cítit inspirace Williamsem, zároveň i pokus o to jít vlastní cestou.   Seriál Star Wars: Obi-Wan Kenobi je ve finále prozatím poměrně temnou podívanou, která dokáže prodat zoufalost ve světě Impéria. Seriálový Obi-Wan Kenobi nemusí sázet jen na nostalgii a radost z návratu ikonické postavy v ikonickém podání, prozatím to celé působí na emoce a přitom to zůstává ideální blockbusterovou podívanou. První dvě epizody tedy předvedli parádní start, nutno jen doufat, že zbylé 4 epizody neklesnou na mysli. Především i díky onomu náznaku toho, na co se můžeme těšit..... () (menej) (viac)

liskam

Cloumají semnou obrovské rozpaky a zmatenost nad atmosférou a stavem Obi-Wana, dějovou linkou mladé princezny Leii, a napsanými postavami Inkvizitorů. Takže 2* až 4* dávám tedy prozatím 3* a cítím neurčité zklamání. ()

Caszidy

Poněkud rozvláčný úvod, nicméně zřejmě vlastně ani nebylo možné začít jinak, než ukázat beznaděj a rezignaci v galaxii a zlomeného Obi-Wana. Nedá se však ubránit určitému zklamání. Autoři jedou v "zajetých a bezpečných" kolejích, kde ví, že nic zásadního nezkazí, jenže to zároveň znamená, že ani nic pořádného nepředvedou. Prostě pokračují přesně ve stylu Manda a Boby. Jenže já jsem prostě čekal víc. Zatím seriál zachraňuje tradičně dokonalý McGregor. Trochu mě šokoval "cringe" moment honičky Leii v lese při jejím únosu. Scéna kvalitou odpovídala nějaké generické nízkorozpočtové vánoční pohádce z produkce České televize a ne vysokorozpočtové produkci od Disneyho. Jak už jsem uváděl - ještě, že to má McGregora! (plus samozřejmě hudba a známé prostředí, jenže to je prostě málo!) PS: strýček Owen je MENACE! ()

Bakllazaan

Filmovou atmosférou Mandaloriana i dokonce Bobba Fetta tady člověk hledá marně. Překvapuje mě, že zrovna Obi Wan vypadá ze všech SW seriálů nejvíc televizně, snad až jako telenovela. Je vidět, jaký vliv mají Filoni s Favreauem, protože tady jejich nápaditost vyloženě chybí. ()

Axis

Až na prvních deset minut shrnutého děje z druhé trilogie je to solidní nuda a k tmu tu je další dětská přechytřelá postava s dalším roztomilým robůtkem. To bych se z SW fakt už zabil... ()

Giggo

Achjo, snad je mi i líto psát "recenzi" na tento první díl. Možná by člověk neměl nic očekávat a šlo by to. Lze však neočekávat nic od jedné z nejslavnějších postav filmového vesmíru? Jednoho z největších klaďasů, nejsilnějších jeddiů, nejznámějších, nej... nej a další nej? Nelze. Proto promiňte, že očekávám husí kůži jen se Obi Wan zjeví na scéně.  Bohužel za celou dobu se nedostavila. Nostalgie level 0. Nechápu jak někdo může takto sprznit jednu z nejočekávanějších věcí naší doby. Vždyť za to natočit Obi Wana by dal Spielberg, Coppola ... a další ruku do ohně. Místo toho nám to točí další ženská od Disnyho, která zjevně neví co dělá. Hudba nijak závratně nepomáhá nejspíše to bude protože Williamsovu klasiku předělal další neschopný člověk. Zabít první díl tímto způsobem je až úchvatná přehlídka neschopnosti a diletanství, které v divizi SW pod Disney panuje. Bohužel stále se neprobrali, ale jejich dětský konzument 15- jim to v klidu sežere i s hamburgerem od maminky. 2* sou za Ewana McGregora, kterého je mi líto, protože jeho potenciál je zde naprosto promrhán. ()

Cheeter

Ten začátek mě moc nenadchl, byť odpovídal tomu, co ukazoval trailer. Nicméně špatné to není, dám teď prostor dalším dílům. A konečně něco z trochu jiného prostředí než Mandalorian. ()

Martrix

Tohle je opravdu obrovský úpadek. Výprava je lowcost, herci neodpovídají věku postav, takže jsou pochybně nalíčení, honička v lese byla jako z Teletubbies...Chow je nejpřeceňovanější režisérka dekády. Nemá tušení, co je to dynamika. Nic jsem od tohoto seriálu nečekal ...viděl jsem jakým směrem se ubíral Mando a Boba, takže další nostalgická pohádka bez slušné zápletky se dala čekat, ale v tak mrzkém provedení...to mě překvapilo. Temná síla ovládla Hollywood. ()

Šimpy

Strašně pomalý rozjezd, režijně taky žádná paráda ani invence. Kdyby nevypustili dva díly najednou, asi bych nepokračoval po tomhle. A samozřejmě jsem si představoval Obi Wanův život trošičku jinak. :-D SPOILER - jsem například přesvědčen, že jediové za Republiky měli určitě pokladnu (dotovanou z republiky), z které čerpali finance na své mise a úkoly...a Obi spolu s Yodou byli poslední, kteří byli v Jedickém chrámu...já bejt Benem, tak si ty prachy vezmu, abych nemusel na Tatooinu krájet nějaký maso za pár kreditů. :-D Nemluvě o tom, že v epizodě IV Ben nabízí Hanovi i slušnou částku, tak asi musel hodně šetřit. Taky očividně velmi dobře znal Mos Eisley a putyky a věděl, kde hledat pašeráky na cestu...rozhodně se tam musel často vypravovat...tady to vypadá, že se záměrně městu a informacím vyhýbá...stejně tak, že musel o Vaderovi vědět mnohem dřív. ()

Remivsremi

Pozvolný ale rozhodný začátek, který si mě získal svou hudební vrstvou a příjemně odvyprávěným příběhem. Nestalo se nic zásadního, přesto je z toho cítit, že se chystají větší věci. Snad se celá řada ponese ve stejném duchu. ()

LUKICKK

Dobře se to rozjelo, jsem rád, že SW seriály si drží úroveň a jsou povedený, mám dobrý pocit z tohohle začátku a těším se moc na další díly. Funguje to jak jako fanservis, tak jako dobrý seriál celkově prozatím. ()