Bill a Ted zachraňujú vesmír

• Česko Pořádné pecky Billa a Teda (viac)

Na poslednej dobrodružnej ceste časom a priestorom musia starnúci rockeri Bill (Alex Winter) a Ted (Keanu Reeves) zachrániť svet pomocou svojej hudby a napísať veľký hit, ktorý zharmonizuje vesmír... Zdá sa, že skvelé časy skupiny "Wyld Stallyns" sa skončili, Bill a Ted sa zmierili so svojím spokojným životom na predmestí. Sen o veľkej hudobnej kariére sa však nezdá byť úplne mŕtvy, aj keď ich okolie v to už veľmi neverí. Potom sa však objaví návštevník z budúcnosti a vyzve oboch, aby nasledovali svoj osud a novou piesňou zachránili nielen Zem, ale aj celý vesmír. Chaotické duo sa teda pustí do práce, prizve niekoľko starých známych z minulosti, napríklad Smrť (William Sadler), a hľadá nových hudobných spolubojovníkov. Môžu sa dokonca spoľahnúť na podporu svojich rodín – nič sa predsa nemôže pokaziť, no nie? (TV JOJ)

Djoker

Věřím, že na přelomu 80. a 90. let mohl podobně naivní přístup fungovat. Tady jsou navíc oba pánové krátce před důchodem, takže jejich tupost moc sympatií nevyvolá. Hodně to však zachraňují povedené dcerušky. Určitě je chybou jít do toho bez znalosti předchozích filmů. Nostalgie by hodnocení jistě pomohla. ()

Spiker01

Celkem mě překvapilo, že jsou americké kritiky poměrně pozitivní, čekal jsem podobný průser jako u Jaye a Tichýho Boba. Patrně v tom hraje svou roli nostalgie, jelikož je tato série ve státech celkem kultovka, osobně jsem o ní ještě možná před rokem neslyšel a doháněl to před nedávnem. Producenti teď musí být celkem nešťastní, že vlivem koronaviru vypustili většinu kin a třetí dobrodružství Billa a Teda nabízejí přes premiové VoD. Rozumně totiž vsadili na znovunalezenou star power Keanu Reevese, kterého teď všichni rádi kdekoliv vidí, i tak si ale nemyslím, že by ve větším množství nahnal lidi do kina bez bouchačky v ruce i v době míru a covid-klidu. Nicméně, nejsem fanoušek tohoto dua, ovšem na časomíru jsem koukl jen dvakrát a upřímně si myslím, že znalci budou i tentokrát spokojení. Jen jich asi v Evropě tolik nebude. PS : Smrťák a Tamara Weaving udělali radost ... 6,5/10 ()

D.Moore

Myslím, že jsem první dva filmy viděl, ale jistý si pořád nejsem a hlavně to je jedno. To nejdůležitější "stalo se dříve" jsem se z Pořádných pecek Billa  Teda dozvěděl i tak, no a na tom, co mi zůstalo utajeno a co vzniklo pro znalé diváky, ve finále záleželo asi jako na časových paradoxech. Tedy vůbec. Dětsky praštěná zábava, to je oč tu běží, a od začátku do konce jsem měl dojem, že se herci - od Keanu Reevese a Alexe Wintera po Samaru Weaving a Brigette Lundy-Paine   v rolích jejich dcer - při natáčení bavili přinejmenším úplně stejně. ()

pepo

Ale áno. Je to fajn. Aj keď zďaleka nie tak ako prvé dve časti. Myslel/dúfal som, že to bude oveľa viac nepríčetné. 6/10 ()

JohnnyD

Nepamätám si, kedy som videl Keanu Reevesa takto sa baviť v nejakom filme. Tretí Bill a Ted servíruje obstojnú zábavu a pre fanúšikov ságy riadnu dávku nostalgie. Ostatne o tú ide najviac, a tak film nevystupuje z tieňa iných "legacyquelov", ktoré vznikli za ostatných pár rokov. Príbeh tak neposkytuje skoro nič nové a je len kolážou zvratov z predošlých dvoch filmov, čo je výrazné mínus oproti nepredvídateľnej jednotke a dvojke. Vtipné to stále je (najmä cestovanie do budúcnosti), ale film už nepôsobí tak nespútané a anarchisticky ako predošlé časti a má už bližšie k štandardnej komédii. Samara Weaving potešila. ()

HAL

Je neuvěřitelné že se Reevesovi podařilo vstoupit do stejné řeky i po třiceti letech se ctí. Za svůj pokročilý věk se nestydí ani trochu, vypadá naopak ještě o dost starší než jak jsme zvyklí z übercool Johna Wicka, a přitom tahle silly komedie pořád velice dobře funguje. Vlastně jsem se bavil ještě víc než u druhého dílu ze začátku devadesátých let. A to ti dědci pořád hrají stejně praštěné cvoky, i jejich dcery kterým předávají žezlo (Samara Weaving je opět dokonalá) tu jsou za ty trochu rozumnější. 7/10 ()

DJ Obelix

Uf uf uf, tohle mohl být šílený průser... ale naštěstí se tak nestalo! Alex Winter a (dnes již hvězdný) Keanu Reeves se takřka po 30 letech odmlky vrátili ke svým postavám nejlepších kámošů Billa a Teda, jejichž třetí dobrodružství režíroval tvůrce legendárního Galaxy Questu. Co se "ujetosti" třetího dobrodružství Billa s Tedem týče, ta se potácí někde mezi jedničkou a dvojkou. Ani po hudební stránce už to není taková pecka. Ovšem všechno zde zachraňuje neskutečně sympatický casting včetně Samary Weaving, která si na počátku své herecké kariéry vybírá samé sympatické "kultovky". Pak samozřejmě i návrat řady vedlejších postav i s původním obsazením. Třetí a zřejmě závěrečný díl trilogie si fanoušky získá svou neskrývanou pozitivitou, která doslova prýští ze všech těch naivně dětinských scén. Samozřejmě se nejedná o žádné veledílo a tahle dvojka u nás nemá kdovíjakou fanouškovskou základnu, ale pokud si chcete doplnit vzdělání o jeden ze zásadních kultů amerických osmdesátek, nelze než doporučit celou trilogii v rozmezí několika dnů, případně jednoho dlouhého večera. ()

kingik

Absolutně zbytečný návrat (Keanu Reevese) k něčemu, na co už se (v jeho filmografii) dávno zapomnělo. Bill a Ted jsou dva nezdolní hudební nadšenci, kteří už časem "zfotrovatěli", načež jejich komediální svěžest a především celý svět má spasit idea o sjednocení světa naprostou hudební peckou v jejich podání, neboť časoprostoru hrozí zánik. A bude to fuška, neb dva nerozluční kámoši na svém kontě žádný takový hudební hit dosud nemají. A k jeho složení jim byl zadán šibeniční termín. Oba ale mají své rodiny, konkrétně milující manželky a dospělé dcery, kvůli kterým se vyplatí vydat se na cestu napříč časem. Keanu Reeves před časem zažil herecké zmrtvýchvstání, diváci si oblíbili společnost jeho akčního Johna Wicka, zbytek jeho současných filmů, včetně tohoto návratu k postavě, kterou ztvárnil už potřetí, zajímá jen menší diváckou obec. V případě této dost specifické série, jejíž prvopočátek spadá do éry osmdesátých let minulého století, se ani nedivím, že kiny nový přírůstek jen prošuměl. V podstatě není ani o co stát. Film si neuvědomuje svoji bezbřehou naivitu, kterou by zabodoval tak leda před dvaceti lety, postupem času padá do pekelné pitominy, kde si dostaveníčko daly historické hudební osobnosti, co k sobě ani (hudebně) neladí, plus Smrťák, navíc je to celé slátanina. Slátanina, co se snaží být až téměř hudební filosofií, raději by ale udělala lépe, když by si více pohlídala svůj slabý komediální tah. Reeves je hlavní hereckou hvězdou filmu, jeho kolega Alex Winter nikdy slavný nebyl a nebude, s Reevesem se ale dobře doplňuje. Jedním z mála pozitiv jsou masky. Scéna z domova důchodců velmi realisticky zachycuje dva hlavní výtečníky namaskované ve věku vetchých starců, načež má své pokračování po doběhnutí závěrečných titulek. A i další porce scén, kde se maskéři vyřádili, stojí za to. Oproti tomu jsou velmi slabě natočeny scény, v nichž se současné "já" ústředních hrdinů setkává se svými alternativními podobami. Je znát, že herce ve společné scéně a v rolích dvojníků zastoupil nepodobný dubler, jenž je pro jistotu kamerou snímán jen zezadu. Když Bill s Tedem občasně zmizí ze scény, ke slovu se hlásí jejich dcery, které rovněž cestují časem. Samara Weaving, další známá herecká akvizice, a méně známá Brigette Lundy-Paine, která do jisté míry coby Reevesova dcera po něm přebírá i gesta a mimiku, ocitá se film na hraně nudy. Ke všemu režisér Dean Parisot netočí zázračně, občas dokáže dát filmu zábavnost, jedná se jen o malé fragmenty. V jeho neprospěch hovoří i fakt, že se delší dobu věnuje hlavně seriálové tvorbě, přičemž pro filmovou režii postrádá cit.  Hudební a časoprostorové úlety Billa a Teda dnes nemají nárok na pochvalu. Málokdo si vybaví dva předchozí filmy z jejich série. A o co méně jste s těmito filmy obeznámeni, tím hůř. I tak to žádná komediální pecka není. Prostě kravina se vším všudy. 2/10 ()

Anderton

V tejto sérii som začal od konca, ale nielen v tom vidím dôvod, prečo som bol väčšinu času mimo. Tvári sa to síce ako komédia, ale nie sú v nej žiadne fóry, dokonca ani pokusy o ne. Proste iba totálne uletený dej ide dopredu a my sledujeme artefakty minulosti a budúcnosti, kde nemá miesto ani logika vytvoreného fikčného sveta. Ostáva len konštatovať, že ide "len" o film, ktorý vytvára celkom pohodovú náladu a aspoň sa vymyká úplne všetkému, čo máte možnosť sledovať v kinách či na VOD. Stále sa ale naratívne drží v osvedčených komerčných mantineloch. ()

silentname

"Bill & Ted Face the Music " je v mojich očiach komédia, akú som asi už dlho chcel vidieť. A možno som ju aj nedávno videl. Žiadna vážnosť, žiadny reálny život, len čistá nefalšovaná komédia a veľmi silný pozitívny duch. Nevidel som predošlé dva filmy, takže som išiel do filmu viac-menej naslepo, no musím povedať, že som sa na tom úprimne bavil. Kopec absurdných situácií, ktoré fungujú a vedia pobaviť. Postavy, ktoré sú mi sympatické a chcel som ich sledovať. Dejové línie, kde sa môže stať absolútne čokoľvek a absolútne najlepšia kapela, akú kedy mohol svet vidieť. A akú sme nikdy nemali možnosť v histórii mať. Je tu kopec známych mien a som si uvedomoval ako to celé funguje a ako si to užívam. Mimochodom, počkajte si na koniec titulkov na ešte jednu poslednú scénku. Myslím si, že stojí za to. Problémov tu pár nájdem. Miestami film pôsobil, že trošku stojí na mieste, alebo neprináša tak zaujímavé momentky. Napriek tomu, že sa snaží. A potom je tu veľmi prekvapivý zvrat, ktorý som dokázal odhaliť ešte niekedy pri začiatku filmu. Bol to jeden z tých obrovských "wait a minute" momentov, kedy mi všetko do seba zapadlo a dalo tomu úplne nový význam. Myslím si, že ak chcete vyslovene pozitívnu komédiu, kde nikto nepotrebuje riešiť reálny život, vôbec nič nemusí byť realistické, no funguje, tak toto je film pre vás. Neviem či to v roku 2020 ocenia viacerí, no ja áno. Hodnotenie: B ()

Arsenal83

Niečo čo sa snaží byť vtipné, ale darí sa mu to len z tretiny. Reeves síce prekvapil účesom aj chôdzou vhodnou akurát do Blbý a blbší, ale scenár tomu nesekundoval. Ono mi to celé pripadalo, akoby som pobavenie očakával ako samozrejmosť a ono to nakoniec nebolo súčasťou produktu. Ako keď si kúpite Xiaomi alebo Huawei a až po kúpe zistíte, že ono to už nemá Obchod Play. ()

Marze

Melancholicky podzim zivota stredniho veku Billa a Teda. Vsichni bychom se mohli nakazit Billovym a Tedovym optimismem - jednoducha vira,ze laskavost a kamaradstvi nad vsechny sjednoti. Funguje to nejak dobre, coz je pozoruhodne na takovou vypravecskou mizerii a jalovou zapletku. jako by tvůrci měli mraky nápadů a nedokázali je pořádně zpracovat. Humor je takový 80 sátkový. ()

Chrustyn

Neznám tuto kultovní sérii a možná právě proto jsem byl při sledování úplně mimo a bavil se jen minimálně u některých konkrétních scén. ()

ScarPoul

Najlepší zárez v sérií. Dôležitý v tom smere, že stavia do kontextu predchádzajúce dva diely a posúva ich na novú úroveň. Samozrejme, že tie predchádzajúce diely zostarli a tento čaká to isté, ALE... ono je strašne fajn na chvíľu mať na obrazovke feel good movie, ktorý sa na nič nehrá. Scenár nie je známkou perfektného súladu filozofie a sci-fi. Je to skôr bláznivá komédia, kde máme rozkošnú Smrť v Sadlerovom podaní s ktorou by ste išli najradšej na pivo. Máte tu Samara Weaving s bláznivým úsmevom a dvojicu starochov, ktorý dávajú prvú ligu aj keď nie v práve áčkových filmoch. Takúto nostalgiu som chcel od Kevina Smitha. Dostal som ju tu. A to cheezy posolstvo na konci. Come on!!! It´s loveable as fuck! Myslím si, že v dnešnom svete je veľmi dôležité mať svojho Teda a Billa. Takých tých kamošov, čo majú radi hudbu a sú v zásade strašne dobrí. Obývajú svet, kde si každý povie áno a kde sa nerobia rozdieli medzi ničím. Na konci je to vždy len o tom mať a zažívať good times. Pre mňa guilty pleasure. Ale v tom najlepšom slova zmysle. ()

AffectedFace

Vskutku mě to neurazilo a celkem i bavilo, i když  do komedie má snímek daleko. Je to hloupé, tupé, nevtipné, ale zároveň duo Keanu a Alex funguje skvěle a je vidět, že je to bavilo. Hodně se mi líbilo sledovat alternativní dopady dvou nejlepších kamarádů s cestováním do budoucnosti. Je zde Rocker-Keanu, 90 letej Keanu, nějakej mix homo-nevímsčím Keanu. Dále rekreace známých Rockových hvězd i těch daleko před dobou. Vcelku je to příjemná jednohubka. ()

CageDepp

Docela mě bavily jejích dcery..  Chvilku mi trvalo než jsem přestal vidět Keana, jako JW.. Jelikož jsem dal trilogii během pár dnů tak to působilo komicky věkový rozdíl o proti druhýmu dílu. ()

Trevor

Bohuýiaľ to neustále opakovanie dude,dude,dude tento priemerný pokus o vtipnú kom=diu spravilo ešte trápnejšozu ako možno autori zamýšľali, ale ako spomenul Arsenal83 Reeves naozaj prekvapil aj v takejto úlohe príjemne. ()

BoredSeal

Nostalgie je milá věc a bez ní by to byly dvě hvězdy, ale tento díl je v rámci série málo dementní. Byl jsem hodně vytrénovaný z jedničky a dvojky a připraven skoro na všechno, ale tento díl střílel slepejma. Keanu v té verzi s nabarvenýma černýma vlasama ala profesor Snape vypadal trochu děsivě. ()