Nebo, čo nás chráni

• Česko Pod ochranou nebes (viac)

Port a Kitty jsou manželé již deset let a přesto spolu nemohou žít. připlouvají proto do Afriky, aby k sobě opětně našli cestu. Úchvatná krajina nespoutané Sahary jedinečně dotváří pozadí o sblížení. Port se však nechává svést krásnou arabskou prostitutkou a ani Kitty není zrovna žádná jeptiška. Port však nečekaně umírá na neznámou chorobu. Kitty až jeho smrtí poznává, jak hluboce svého manžela milovala. Je už ale příliš pozdě. Po jeho smrti Kitty pološílená bloudí pouští a je zachráněna skupinou arabských nomádů. Zanedlouho začne prožívat až pudově vášnivý sexuální vztah s jejich náčelníkem. Ve stavu naprostého vyčerpání je zachrání lidé od červeného kříže, ale Kitty představa návratu do civilizace děsí. Musí proto učinit konečné životní rozhodnutí. (oficiálny text distribútora)

dzej dzej

Bertolucci téměř v každém ze svých filmů bourá jedno sexuální tabu - viz. anální sex v Posledním tangu v Paříži či incest ve Snílcích. Ani Pod ochranou nebe není výjimkou - ke slovu se tentokrát dostává polygamie... Naprosto sarkastický rozpor mezi prvními 100 minutami a posledními 38 minutami filmu. Studie odcizení v dusivém písku. Autor románové předlohy Paul Bowles jako vševědoucí vypravěč. ()

tomtomtoma

O manželském páru Kity (Debra Winger) a Porta (John Malkovich) Moresbyových, kteří prožívají určitou krizi v manželství, která nastala stereotypem. Pomoci jim k tomu má cesta do arabské Francouzské Afriky, i když na to jdou oba trochu svérázným způsobem přes postele s někým jiným. Ale přichází nečekaný úder osudu v podobě smrti Porta. A Kity je uprostřed arabské Afriky sama ztracena, zjišťuje, že byla na manželovi více než závislá. Neví kam jde, spíš se nechává vléci náhodou. Přijímá osud velmi odevzdaně, i za cenu toho, že se sexuálně odevzdá komu chce, neboť jí dá najíst. Nakonec se dostane zpět do civilizace, ale zase spíše náhodně. O drsném životě v kraji Arabů, dobrá výprava a zajímavé pro arabsko subsaharské reálie, ale je to velice mělký příběh, možná ani ne po kotníky. Tady se rozhodně nikod v hloubce myšlenek neutopí, ani nezašplouchá. ()

StaryMech

Nejeden kritik měl Bertoluccimu za zlé, že zploštil literární předlohu - jenomže u kolika filmů k tomu nedojde ? Já jsem při prvním setkání s "Pod ochranou nebe" cítil nevoli nejen vůči ústřední dvojici, při druhém a třetím na mě příběh působil čím dál silněji - ne jako romantické dobrodružství (na to by v něm musel mít místo nějaký ideál), spíš jako záznam pozvolného rozleptávání bílé zpupnosti v marocko-alžírsko-nigerském srdci temnoty. Napětí mezi prázdnotou, neklidem a zoufáním přecivilizované duše našich turistů - pardon, cestovatelů - a zákeřnou malebností Afriky, jíž Storarova kamera proplouvá takříkajíc od "Apokalypsy" k National Geographic Magazine a zpět, podal Bertolucci velmi účinně. Mám dojem, že mu (na rozdíl od Bowlese, kterého jsem nečetl ?) nešlo ani tak o exotické příhody duše i těla jako o nastavení zrcadla vlastní kultuře. ()

dezorz

Sheltering Sky som si pozrel kvoli tomu, ze tento film spominaju v uvodnej niekolkominitovej scene v altmanovom Hracovi. Pravda, uvodna scnea Sheltering Sky je velmi premyslena, nie tak uz upkne formalny zvysok filmu. Bertolucci je dobra volba pre exoticky africky film, bohuzial, tentoraz je to skor obycajne remeslo nehodne literarnej predlohy. ()

majo25

Milostnému trojuholníku v slnkom prežiarenej a vetrom ošlahanej severnej Afrike chýba to najdôležitejšie - zaujímavosť. Napriek celkom peknej kamere siahajúcej po púštny horizont dominuje dejová nuda, ktorá sa síce neskôr, po prílive dramatických situácii v druhej polovici síce utlmuje, ale aj tak príbeh po krátkom čase rýchlo z hlavy vyfučí. Pritom Malkovich a odhaľujúca sa Debra Winger sú v pohode, menej už prvoplánová sexualita uprostred severoafrickýczh ruín, šiatrov a beduínov, kde skapal pes. ()

• Paul Bowles, autor předlohy, je v titulcích uveden jako vypravěč; kromě toho ve filmu také vystupuje, a sice jako muž v kavárně na začátku a konci filmu. Později o něm však prohlásil, že „nikdy neměl být natočen, konec je idiotský a i zbytek je celkem špatný“. (WernerDMZ)