Kadiaľ tečie rieka

• Československo A rieka tečie (viac)

V magickom prostredí lesov a potokov Montany vyrastajú dvaja odlišný bratia pod prísnou výchovou svojho otca - presbyteriánskeho duchovného. Ich otec ich od malička vedie k láske k rybolovu a literatúre. Zatiaľ čo starší sa snaží napĺňať predstavy svojho otca, no zostáva iba priemerným spisovateľom a rybárom, mladšiemu rebelantovi neunikne žiadna ryba. Film je príbehom o vzťahu otca a syna, o bratskej i ľúbostnej rivalite o skutočných hodnotách v ľudskom živote v citlivej réžii Roberta Redforda. (STV)

Emzet

"In our family, there was no clear line between religion and fly fishing." Pro někoho (má drahá polovička) nuda k uzoufání, pro někoho katarze, která nebohého diváka hodiny později zpoceného vytrhává ze spánku. Co je však nejhorší, krásu Řeky nelze moc dobře popsat ani přiblížit. Ten film musíte vidět a pocítit; možná si později řekneme, jestli jsme se shodli či nikoliv, ale to je tak asi vše. Není to jen Redfordovou režií, ani Rousselotovou kamerou (ač ten Oscar je bezpochyby zasloužený), ani bezchybnými výkony všech zúčastněných (rád bych tady vypíchl občas opomíjeného Skeritta; bez něj by ten film byl třetinový), je to něčím v předloze a v jejím převodu na plátno. Možná Redfordův voiceover, kde předčítá přímo z knihy, nevím. Takovýto pocit po zhlédnutí filmu nemívám. Podobně silný, podobně dobrý, ale nikdy to není quite like this. A ještě nikdy jsem neviděl film, který by se zabýval myšlenkami transcendence, který by je zároveň uměl tak svěle vyjádřit. Jedinečný zážitek. "I am haunted by waters." ()

dr.fish

Vzpomínám si, jak jsem byl v roce 1993 na premiéře v Brně v kině Art. Odcházel jsem naprosto nadšený. Dnes jsem film viděl znovu po dvaceti letech. Mezitím jsem viděl můžu říct stovky filmů a to, co ve mně tenkrát zanechalo nesmazatelný dojem, dnes kolem mne proplulo bez sebevětšího kontaktu. Rodinná sága zůstal hluboko ve stínu Legendy o vášni a podobných gigantů. Tady se to Brad Pitt naučil a v Legendě o vášni to zúročil. 70% ()

Jaryktichy

Velice nádherný film s vynikající kamerou, příroda jak malovaná a potoky plných ryb byly natočeny perfektně. Je vidět, že pan Redfort si stímto snímkem pohrál. Skvělé scény s ještě lepšími herci a dotoho všeho hrála vynikající hudba. Celou dobu, každým okamžikem jsem očekával nějaký zvrat, ten však přišel když jsem ho vůbec nečekal. Opravdu skvělý film, ale něco mi tam chybělo, bohužel nevím co. ()

Pavlin

Zase jeden z těch krásných pomalu plynoucích příběhů , který pod Redfordovou režií sahá po vysokém hodnocení.Nádherné scény,které by mohly existovat jako samostatné obrazy ,doplňují celý příběh.Není jich ani málo,ani moc.Robert Redfort je mistrně využívá.Rodinná sága jedné presbyteriánské rodiny se všemi úskalími a problémy které přináší život.Uvěřitelné,upřímné,dojemné,ale ne kýčovité. ()

Kimon

Nádherný příběh vykreslený ještě nádhernější kamerou, tak příznačnou pro Roberta Redforda, režiséra. Krásná krajina horské přírody a dravost řeky spolu s příběhem jedné rodiny jsou v tomto snímku svázány tak, jak to dokáže málokterý režisér. Kdesi jsem četl, že Robert Redford - režisér je lepší, než Robert Redford - herec. Možná je to i pravda, i když podle mého mínění je i ten herec vynikající. ()

• Natáčení probíhalo v Granite Falls (Wyoming), Bozemanu a Livingstonu (Montana) od 17.6 do 31.8.1991. (Tygrys)
  • Několik let přemlouval Robert Redford Normana Macleana k získání práv na ztvárnění jeho novely. (D3VIL)
  • Pstruhy, ktoré „hrali“  vo filme, pochádzali z jednej z fariem v Montane. Boli držané v špeciálnej chladenej a prevzdušňovanej nádrži až do „veľkej“ chvíle, keď sa objavili pred kamerami. Neboli použité žiadne háčiky - na spodnú čeľusť pstruha bol priviazaný vlasec, a to pod drobnohľadom predstaviteľov Montana Humane Society. (Arsenal83)