Violet Evergarden: Věčnost a Píšící panenka

• Japonsko Violet Evergarden Gaiden: Eien to džidó šuki ningjó (viac)

Osamělá mladá žena se na dívčí škole cítí jako v pasti. Když ji ale začne učit Violet, kovové ruce a srdečné dopisy ji zahřejí u srdce. (Netflix)

Elerrina

První polovina vtahující a lehce klaustrofobická atmosféra aristokratického dívčího penzionátu, druhá prostince upřímná oslava krás poštovní služby. Sice je to opravdu jen jedna (dvoj)epizoda natažená na délku filmu, nějak se jí ale daří vybudovat atmosféru magického realismu, který je příjemné sledovat. Dost mě pobavilo, že Violet, která celou první třetinu seriálu byla za těžkého asociála, tady najednou zastává roli učitelky etikety. Závěr bohužel trochu vyšumí do ztracena, ten dojemný příběh sesterské lásky mohl být zakončen nějak uspokojivěji. ()

cesmine

Takhle ne. První film ode mě 5 teda nedostane. Na to, kolik prostoru poskytla delší stopáž oproti seriálovým epizodám, to bylo odbyté, nedovysvětlené, mnou kýžená dojemnost byla naprosto half-assed a jediné, co film v mých očích povyšuje je něžně načrtnutá jednostranná GL. Tu já můžu. Violet je zde pouhou vedlejší figurkou, sentimentální obratnost slov se vypařila úplně. Když už je nám dopis přečten, obsahuje dvě věty (které navíc nejsou až tak mindblowing, jak to má vypadat) a to mě moc neba. Postavám jsem to věřila, ale téměř se mě to nedotklo. Zůstal překrásný audiovizuál, skvělý námět i fajn postavy, ale scénář byl ztělesněnou chabostí. Slabší čtyři. ()

biasim1

K vedlejšímu příběhu Violet Evergarden mi chvíli trvalo, než jsem se k němu dostal. Když se ale blíží filmové pokračování, rozhodl jsem se k tomu konečně vrátit a rozhodně to nezklamalo. Ve filmu máme další emotivní příběh, který stejně jako v seriálu prozkoumá další lidský vztah, tentokrát vztah dvou sester. Ten skvěle funguje a můžete si na chvíli odpočinout od dalších jen romantických vztahů, které se v seriálu vyskytovaly nejčastěji. Díky delší stopáži je příběh daleko intenzivnější a nemusíte odbíhat mimo hlavní linku a tím mi film přišel lehce lepší než seriál. Příběh tu ale není ta hlavní věc, kterou vyzdvihnout. To, že je to film od Kyoto animation asi rovnou prozradí, o čem tu chci mluvit a to je audiovizuální stránka. Hudba je samozřejmě krásná a k filmu nádherně pasuje, ale nejsilnější stránka je tu stejně jako u seriálu animace, která je opět jedna z nejlepších, jakou momentálně můžete najít. Někomu by pouze mohlo vadit, že film nenavazuje přímo na konec seriálu, ale pravé pokračování by k nám tento rok už mělo dorazit, takže už opravdu není moc co vytknout. 8,5/10 ()

Scalpelexis

Kdo si užil tu nejlepší část seriálu o exvojínce Violet, která se učí empatie a probouzí své vlastní pocity, tak najde v tomto filmu další milý doplněk anebo přesně naopak. Snímek je typická sázka na jistotu a replikování dílů původního anime, které sklidily největší ohlas. Violet rozhodně sluší celistvost a mírné "propletení" děje, který není možné stihnout během 22 minut, a tak si může díky stopáži dovolit rozvinout budování děje postupnou tendencí neustálým přidáváním cukrkandlu do ohně. Vcítil jsem se do vztahu jinak strnulé Violet s Isabelle a Taylor mnohem snáz a pohodlněji; procitlivělý úsměv jsem měl na tváři přirozeněji a užíval si sršící laskavost plnými doušky (Mmch, tančilo se tam? Tančilo! A to já můžu). Největší neduh je posunutí Violet a celé pisatelské společnosti spíš do role pozorovatelů než aktivních figurek na scéně, zvlášť, když jsme si zvykli na to, že hráli partie nejdůležitější v seriálu. Silnou spojitost těchto postav s diváky díky seriálu jsme tu hůře pociťovali právě kvůli jejich pasivitě a jistého citové odtažitosti, když možná až moc mechanicky plnili notičky jejich povolání. Uvítal jsem větší roli pošťáka Benedicta, žel byl na mou chuť též až moc robotický jako jeho kolegyně Violet (ty jeho boty..). A i když by to byla teoreticky jen tečka v rámci doslovnosti, chyběl mi tam ten kýžený, tak očekávaný, specifický, závěrečný moment, který by ten happy-end dorazil; mračna tu totiž nenajdeme žádná. Ódy bych opakovaně pěl na dokonalou formu v režii studia KyoAni a skladatele Evana Calla, jejichž opakovaná a pokračující produkce by mi vůbec nevadila. Svět Violet Evergarden nabízí obšírné možnosti jak valit další a další srdceryvnější příbehy z psacího stroje a mně by osobne stačilo se pouze harmonicky kochat scenériemi Leidenu. Film mě ničím nepřekvapil, ale já tušil, co servíruje a do čeho se jdu chutně zakousnout. Spokojených 4*. ()

CarnTheNunya

Doufal jsem, že to bude stejně kvalitní jako poslední díly seriálu, které byly opravdu nádherné, ale i tak je to furt solidní podívaná. Příběh je OK a film zde nemá žádné vyloženě slabé místo. Je pravda, že zde jsou části, které jsou trochu pomalejší, ale vůbec celkový zážitek netáhnou dolů, ba dokonce bych si troufl říct, že dodávají snímku určitou atmosféru. Myšlenka, že pošťáci nosí štěstí je sice hezká, ale poněkud naivní a práce pošťáka mi zde připadá poněkud předimenzovaná do pohádkovosti, ale to v podstatě také není chyba, poněvadž se jedná o fiktivní příběh a zrovna tento byl zamýšlen jako pozitivní a příjemný. V kině bych si tu skvělou animaci od studia Kyoto Animation užil určitě o něco více, ale i na menší obrazovce v podobě televize vynikne kvalitní vizuální stránka. Hudba je zde taktéž velmi příjemná. Pro někoho zde mohou být některé prvky spíše neduhy, pro mne se však i přes menší zklamání jedná o příjemný a jednoduchý zážitek, který si rád někdy zopakuji. ()