Zahradníci

Minisérie Zahradníci vypráví podivný příběh zdánlivě obyčejného manželského páru, který se stane středem zájmu kriminalistů poté, co je na zahradě domu v Nottinghamu nalezeno několik mrtvých těl. Susan (Olivia Colmanová) a Christopher (David Thewlis) Edwardsovi už více než patnáct let utíkají před realitou. Poté, co Christopher zavolá domů své nevlastní matce, vyjde najevo jejich podíl na hrůzném zločinu, který nebyl po celých deset let odhalen. V průběhu vyšetřování, inspirovaného Susaninou posedlostí starými westerny a klasickou kinematografií, se dvojice stává hollywoodskými hrdiny ve svém vlastním milostném příběhu. (HBO Europe)

jedna_vrana

"V roce 2014 byli Susan a Christopher Edwardsovi obviněni z vraždy a odsouzeni na 25 let. Dodnes trvají na své nevině." „Jestli chcete, budu vás zastupovat v dlouhodobém...“ „Skvělé. Protože jak víte, dostali jsme se s manželem do poněkud trapné situace. Já vím, že to zní trochu morbidně...“ Pre mňa bol toto majstrovský kúsok, hodný Oscara minimálne v troch kategóriách. Manželia Susan Edwards (Olivia Colman) a Christopher Edwards (David Thewlis) boli k „zulíbaní“, na toto neexistuje adekvátny slovenský výraz. Boli napísaní ako postavy pre všetkých fanúšikov filmu. Ich postavy sú kdesi na hranici medzi realitou, komiksom, westernom a divadelným predstavením. Presne tak umne sú postavené jednotlivé scény. V konečnom dôsledku to nie je o prípade ako z paperbackového vydania ošúchanej westernovky, ale hlavne o vzťahoch. Tie nie sú priamočiare a ideálne. Tvorcovia nádherne vymodelovali vzťah dvoch manželov – spolu – navždy – v dobrom, aj zlom. Celý čas som premýšľala, koho mi tí dvaja pripomínajú, prišla som na to! Obraz Granta Wooda - Americká gotika. ()

rikitiki

Je to soudnička z černé kroniky tak na odstavec a je velmi smutná. Nejde jen o vraždu, ale o dlouholeté zneuživání a týrání. Seriál ale na tuhle linku téměř rezignoval a soustředil se na vzájemně se podporující svazek manželů středního věku, kteří si žili ve vlastním světě, dokud ho nemuseli z finančních důvodů opustit. A když se střetne umělá realita se skutečnou, je jasné, že to bude rána.___ Jenomže smutné pozadí celé kriminální storky mi vůbec nedokázalo odůvodnit, proč se tvůrci snaží o nějaký humor, to fakt v realistickém příběhu o vraždě nemá co dělat. A westernové vsuvky, představy hlavní hrdinky, byly zcela samoúčelné. V příběhu se vyskytovaly nahodile, bez nějakého smyslu. Snad jen aby vyprávění natáhly a „ozvláštnily“. Podle mě: zbytečné haraburdí. Nebýt hereckých výkonů hlavní dvojice, není žádný důvod se dívat. SHRNUTÍ: Některé zločiny mohou trvat i desetiletí. ()

filmmovier

Spousta vizuálních nápadů, výteční herci, mí oblíbení Olivia Colman a David Thewlis,, skvěle zpracovaný reálný námět, překvapivě odlehčená a zábavná podívaná... Prostě další britská paráda, která ale v konkurenci nejen podobně laděných nejen minisérii zůstává ve výsledku jen silně nadprůměrnou. Díky všem těm představám a jedinečnému vizuálu i v mnoha jiných chvílích a celkovým podáním se tahle minisérie odlišuje od řady podobných a velice slušně jí to vychází. Cítím ale, že to mohlo být o epizodu kratší, tradiční tři díly by byly úplně akorát i tady. A schází tady Gérard Depardieu! 70%. ()

Danqo

Nejde o samotný príbeh, ale o jeho spracovanie. Pri prvej epizóde, ktorá mi prišla trochu rozvláčna, som nevedel, či mám dať seriálu šancu, ale som veľmi rád, že som dal, kvôli spracovaniu, ktoré samotný príbeh dokresľovalo cez kulisy, vizuálne oddelené spomienky a niekoľko prelínajúcich sa časových období, ktoré boli natočené rôznymi štýlmi, od noirovej drámy, western až po drámu zo súdnej siene zo šesťdesiatych rokov. Krásne kulisy a kostýmy, výborná kamera a strih. ()

Nach

Excelentně zpracovaná detektivka, která se snaží být obrazově maximálně propojená s hlavními postavami. Jejich sny se tak až artově propojují s realitou a nebo ve snech a představách realita mizí, spolu se čtvrtou filmovou stěnou. Je to skoro jako v nějakém artovějším snímku, ale vše zůstává přehledné a srozumitelné. Herecké výkony jsou excelentní a pátou hvězdu neudělím jen pro pár hluchých míst. Jinak ale dávám chvályhodných 80%. ()