Suzi Q

Příběh průkopnické americké rockové zpěvačky a basové kytaristky Suzi Quatro, která předefinovala roli žen v rock'n'rollu, když v roce 1973 vtrhla na světová jeviště. (sator)

Mr.Apache

Uznávám rockerku Suzi Quatro a nemusím uslzená rodinná videa. Tenhle dokument se snaží zachytit obojí. Suzi jako první skutečná ženská rocková hvězda, která nebyla jen zpěvačkou, ale také opravdovou hráčkou na hudební nástroj, její nahrávky, její vystoupení a videa z televizních pořadů, plakáty, fotky, obaly desek - to všechno mě jako rockera fascinuje a zajímá. Názory na ni od kolegů v branži jsou určitě taky fajn, problémy jejích producentů už méně. Ale jak dojde na Suziinu poezii, muzikály a (tady je nejhůř) rodinnou historii, žárlivé sestry, vzlykání po ztraceném dětství a po rodičích, je konec. Můj zájem je rázem na nule. Co je mi po těchhle věcech? Proč mě s tím otravují? Že je bývalá rocková hvězda také člověk? Tak to snad víme všichni i bez těchhle trapných dojáků. Když budu chtít slyšet skvělou rockovou pecku, pustím si třeba první velký Suzin hit, Can the Can. Když budu chtít vidět pěknou holku, podívám se na Suzi na obálce Rolling Stoneu. A kdybych chtěl slzet u nějakých dojímavých ženských historek (jako že opravdu nechci), pustím si Rodinná pouta. Určitě ne dokument o Suzi Q. /// Režisér Liam Firmager zmateně honí až příliš mnoho zajíců najednou a jeho dokument se mu postupně rozsypává pod rukama. Sedmdesátkový rockový fenomén, kterým Suzi bezpochyby byla, si zaslouží lepší pomník. Namítáte, že Suzi Q ještě žije? Já říkám, že bude žít, dokud nezemře rock and roll. Alba a singly z prvních deseti let její kariéry nabízejí tolik fascinujících pochutin (o jakých jsem na základce před více než čtyřiceti lety, kde se o "Suzině" bavil kdekdo, neměl ani potuchy), že není vůbec pochyb o tom, že tahle rock and rollová divoška bude žít ještě pěkně dlouho. Je to ovšem trochu jiná Suzi než ta současná, kterou nám v tomto dokumentu nabízejí formou uslzených monologů a videí z křečovitých rodinných setkání. /// Abych jen nehanil, má to rozhodně i své momenty, jako např. Joan Jett, obviněnou z loupeže plakátu Suzi v kožených bikinách, či Alice Coopera, vzpomínajícího jaká byla Q pivařka a kuřačka, vzápětí vystřídaného Suzinou, sugerující, že mimo pódium byla tou největší slušňačkou. Hodně poučné je líčení Suzi, jak ji producent Mike Chapman nutil ve studiu zpívat co nejvýše, protože teprve tak se prý projevilo specifické kouzlo jejího hlasu... Marná sláva. Toho sentimentálního balastu na úkor skutečně zajímavých a zábavných pasáží je v tomhle snímku věčná škoda. [PS: Trochu jsem si zastříhal, vyhodil všechno, co tenhle snímek stahuje zbytečně dolů a zkrátil to tak asi o 15 minut. Za tuto verzi bych dal s klidem čtyři hvězdičky. Časem tu možná hodím i odkaz.] ()

sator

Příběh průkopnické americké rockové zpěvačky a basové kytaristky Suzi Quatro, která předefinovala roli žen v rock'n'rollu, když v roce 1973 vtrhla na světová jeviště. ()