Němcovi ustáli velkou manželskou krizi a život v maloměstských Domažlicích je spojuje. Píše se rok 1847. Josef se stal příkladným uznávaným finančním komisařem a Božena (A. Geislerová) obávanou „zpravodajkou“ z českého venkova do Havlíčkových novin. Oba manželé žijí politikou a nadějí, že císař konečně uzná práva Čechů. Mají stejné cíle, jsou silný pár. Dokud do jejich životů a snů nezasáhne revoluce a nerozmetá je na kusy. (Česká televize)

marhoul

Ještě jeden díl a Božka zmizí i z pětistovky. Božena Němcová byla vězněm tehdejšího tradičního společenského uspořádání, nicméně vládla noblesním vystupováním, milou povahou, byla okouzlující. Že byla oprsklá, uštěpačná a nesympatická na to přišly paní režisérka se scénáristkami kde? Jestli si Boženin feminismus představují tak, jak nám předkládají, potěš koště. Překvápko: Němcová své okolí upoutala nejen bystrými postřehy a psaním, nýbrž krásou a šarmem. Tímto ostatně vládnou i mnohé oduševnělé a pokrokové ženy doby dnešní a nemusí se chovat jako arogantní krávy. Vizuál alá Valerie Kaplanová vyžaduje k vyobrazení  Boženy také hodně fantazie, no a pak tu máme lásku k dětem, o které se tak rádo tolik povídá... Nevím, dost mi tady něco nehraje. Mít za matku sobeckou důru, kterou vidíme v tomto zpracování, musela být fakt radost. Jo vlastně, nesmíme být tak přízemní, vše se zametá pod vyšší filosofické cíle. No tak Božka, pokud byla v reále taková, jak nám je zde předkládáno, jejím největším problémem by nebyla zastřižená křídla, ale prachy. Mít je, děcka by ji neviděla už vůbec, jela by si svoje, jen by se vidělo. Ta si urvala, co se dalo a neohlížela se absolutně na nic, i když třela bídu s nouzí. Nedodržovala dohody psané i nepsané, však on se každý nějak přizpůsobí, že jo? Důležitý je kostkový cukr, ó jak praktické, ale že dceři koupí boty služka, není podstatné. Jakože prototyp pokrokové ženy má být kdosi takový? Nespolehlivá, sebestředná, nepracující, líná psát i pohádky, které si nasmlouvala? Líná zajít za umírající přítelkyní, která ji volá? Líná vařit, starat se o čtyři děti, což pokládám za rodičovskou povinnost i u žen emancipovaných. Ne, nic z toho. Ale tvrdě si vzít, koho chce a ještě si do rodiny skočit na kafčo s úsměvem, to jo. Hmm. Nevím, nevím, jestli toto má být inspirativní pojetí feminismu. Nebo už je i nepřípustná povrchní ostuda starat se řádně o děti? Dana Morávková přesná! 3. díl je diametrálně odlišný atmosférou způsobenou imrvere utrápeným, otráveným, univerzálním výrazem Anny Geislerové, divák je uondán vlasteneckými nářky nad politickou situací tehdejší doby, jiskra zmizela, amanti nemají šmrnc a do toho etnické tance na Slovači. Chyba, že Anna Kameníková nepokračovala ve své krasojízdě dál. Byla vhodnější a dala by to tuty na pána. ()

filmfanouch

Třetí díl Boženy začíná v roce 1847 a táhne se přes Jaro národů až do roku 1853, kdy Němcová přišla o syna Hynka a krátce poté napsala svůj nejslavnější román Babička. Tomuto dílu se daří několik věcí- Boženu Němcovou zde konečně prodává jako milující matku, skutečně emancipovanou ženu a silnou spisovatelku a přitom všem se jí i daří nadále shrnout i její slabší aspekty. Tato epizoda přitom dokáže držet funkčně balanc mezi osobním životem a literárním životem a teprve téhle epizodě se podařilo nalézt ten správný balanc. Jenomže pořád je přitom vidět, že se zpracováním života Němcové nezachází nejideálněji, na některé věci se nebere větší důraz. Aspoň ten počet sexuálních je ovšem (víceméně) omezen. 3. díl Boženy dokazuje, že délka epizody kolem 90 minut není nejrozumnější a to nejen díky vleku, ale i díky tomu, že by možná seriálu prospělo rozdělit se na více dílů, přičemž by jeden díl mohl trvat zhruba 45 minut. Nejenom, že by to možná prospělo tempu, ale zároveň by se s větším počtem dílů mohl brát důraz na ty do pozadí pohozené věci. Dávalo by to o mnoho větší smysl, než v případě většiny českých seriálů, kteří jsou zbytečně natahované. V této epizodě se definitivně se předvádí problém, který pramení z faktu, že je Němcová jako jediná dospělá postava ztvárněna dvěma vedlejšími herečkami- Ve chvíli, kdy Geislerová interaguje s Evou Josefíkovou, kterou jsme naposledy jako Antonií Reissovou/Bohuslavu Rajskou viděli s Němcovou v podání Kameníkové, působí to vyloženě podivně. Co se týče Aňy Geislerové v roli Boženy.... Nedá se ve finále úplně říct, že by byla do role ideální. Přitom mi do role seděla více než Kameníková, o to větší překvapením pro mě je to, že Kameníková v této roli působila mnohem lepším dojmem. Překvapilo mě, ovšem jak posledních 15 minut fungovalo. Němcová přijde o svého syna a v kvalitně sestříhané montáži v závěru definitivně vidíme základ, kterým vznikla Babička. Přes to, že nejsem z dosavadních tří dílů kdovíjak nadšený, čtvrtý díl si ujít nenechám. I kdyby byl sebelepší, pachuť z předchozích dílů po něm úplně neztratím. Život tak významné spisovatelky šlo určitě zpracovat lepším způsobem. V mnoha ohledech. ()

eileen

Možná by si lidé, kteří tady kritizují "zálety" Boženy měli najít, že všichni tam jmenovaní milenci jsou opravdu i skutečně uváděni jako milenci Boženy Němcové. Takže nevím, s čím mají diváci tady problém. Rozhodně to byla určitě kontroverzní osoba, ale její význam pro českou kulturu je nesporný a mně se moc líbí, jak to televize pojala. Má to spád, je tam i dost řečeno o době, v které B. N. žila, skvělé kostýmy a celá výprava a kouzelná a dramatická hudba, která vše skvěle dobarvuje. Na televizní počin neskutečně kvalitní zpracování  a když to srovnám s televizním Brabcovým filmem o A. Dvořákovi, tak je to nesrovnatelné, to byl paskvil a pomluva Dvořáka. ()

Šandík

Geislerová je v roli Boženy skvělá, ale to mnoho nemění na tom, že celek stále "kamsi utíká". Tváří se to jako životopisný seriál ale spíše to jsou jen takové čtyři izolované "obrazy z života Boženy Němcové". V tomhle díle navíc se skutečně četnými zjednodušeními. Děj je postaven v podstatě tak, že manželé Němcovi žijí v Domažlicích, pak přijde revoluce Josef Němec odejde do Uher a Božena zůstane v Praze. Ve skutečnosti po Domažlicích následovaly ještě Všeruby, Nymburk, tady oba manželé vstoupí do Českomoravského bratrstva, Liberec a teprve odtud Josef Němec odchází do Uher a Němcová zůstane sama v Praze. A opět se celý díl točí kolem vztahů. Že Němcová v té době také psala a to i poměrně rozsáhlé povídky, fakticky spíše novely, zjevně tvůrcům tam nějak uniklo... Celkový dojem: 65% ()

Ivoshek

Nebylo to dobré ani předtím, ale s nástupem Anny "umím jeden výraz a s tím si tu vystačím" Geislerové to šlo definitivně do kytek. Pokud je tu tlak, aby se neplatily ČT poplatky, tak tohle dílo je spíš voda na mlýn odpůrcům. ()

honajz

Mně to vážně připomíná Jára Cimrman, ležící spící, akorát že místo otrávené Valerie Kaplanová je tu kyselá, otrávená Geislerová s věčně naštvaným výrazem, který je jednou ze dvou jejích "hereckých" poloh, které předvádí v každém filmu. Moment, teď když nad tím přemýšlím, ona žádný jiný druhý "herecký" výraz nemá - pořád vypadá, jako když ji někdo zdržuje u party v baru, kterou ona nemusí platit. Co číšníků ve Varech na Annu s "láskou" vzpomíná! Nicméně - její pojetí Boženy jako nakyslého citronu se slimákovským efektem fakt neberu. Pravda, šu.kaček ubylo, snad dokonce jen dvě, ale pořád mi to připomíná film podle údaj pouze na Wikipedii, z nichž si navíc autorky vybraly jen to, co chtěly, a ještě to předělaly po svém, aby se to hodilo do jejich emancipovaného světa. Jestli ale má emancipace vypadat tak, že se ženská nestará o prachy a teplo rodinného krbu, všechny prachy hloupě rozfofruje a jinak manželovi furt zahýbá, tak si myslím, že taková emancipace moc lidí neosloví. --- Btw, v době Boženy Němcové se Otčenáš nemodlil ani německy, ani česky, mankote, ale latinsky! ()

Mylouch

Bývali Čechové statní hřebcové, ale i takové umí vzít Barunka za uzdu, dokonce v běhu. Slezina v plné síle. Sžíravá analýza českého herectví a scénáristiky. Hudba a její dramaturgie je pak samostatnou kapitolou. 2-3* ()

Skuby47

Měla jsem pochybnost ohledně přeobsazení Ani Geislerové do role spisovatelky. Nemám ji moc ráda, protože hraje pořád stejně, nebo dostává role, kde se to tak žádá. Tentokrát mi ale její ustaraná tvář tolik nevadila, i když souhlasím s názorem, že je herečkou současnosti a role z historie jsou mimo její herecký rejstřík. Vadí mi ale celý příběh čerpající z nějakých starých dokumentů, které si převyprávěly do stávající podoby autorky scénáře. Dneska spolu žijí lidé volně bez sňatku, mají spolu děti, střídají partnery, mají různé psychology a ústavy pro týrané ženy, ale před 200 lety to bylo jinak. Božena, nahlížena pohledem 21. století, to je krok vedle. Představte si učitele, až budou probírat v literatuře Boženu Němcovou a její dílo, co si budou muset od svých žáků vyslechnout. ()

fabecc1222

To hlavní, co si člověk z tohoto dílu vezme, je to, že Božena (Barbora) byla ve skutečnosti promiskuitní mrcha, která nebrala ohledy na své okolí a v rámci "svobody" střídala milence jak ponožky. A pak že je bigamie špatná, však je to přece vaše svobodná volba žít podle toho jak kdo chce :) Starost o rodinu, známé...? Kdeže, stačí si všimnout, že umřeli. Geislerová pěkně navazuje na Kameníkovou, velmi povedeně naučená její mimika či pohyby. ()

Eleanor05

Čím dál horší. Přeobsadit výraznou Kameníkovou za nevýraznou a unylou Geislerovou, byl opravdu špatný nápad. Ta tam je živelnost a rozervanost Němcové, zbyl jen unavený pohled a monotónní hlas herečky, která v posledních deset let hraje všechno stejně. Jako řekněte mi třeba rozdíl mezi Boženou Němcovou Ani Geislerové a její maminkou v Občanském průkazu? Bez ohledu na herečku ovšem i zchudnul děj, byla to hodinu a půl dlouhá nuda bez konfliktů a zápletky (jediná událost se stala v úplném závěru). 1*. ()

Stružák

Tyvoe, tahle role Geislerce tak strašně nesedí, až to tříská dveřma. 🙈 Dějově to zas tak blbý není, ale herecky to je teda toporný fest. Morávková je taky úplně zbytečná herečka. ()

mira007

Geislerová nástup, tak ji do postele dovezli slovenskou hvězdu Mitaše a pak nasadili Budaře. Melníkovi šoupli do postele hospodskou ....politika scénáristek a režisérky vyprávět historii a životopis naší ikony se nemění ani ve třetím díle. ()

LachtanShows

Sice se mi Aňa Geislerová po x letech konečně někde zalíbila zásluhou změny barvy vlasů a Boženu nehraje vůbec zle, oproti předchozí epizodě mě ale průběh této příliš nebavil a už teď skoro netuším, co zásadního se v ní dělo. ()

Chudobka

Dopadlo to bohužel tak, jak jsem čekala. Kameníková ztvárnila Němcovou jako lidskou bytost, i když s chybami. Geislerová byla nesnesitelná po všech stránkách. Jestli taková Němcová opravdu byla, nevíme. Že by byla tak bezcitná matka? Považuju se za emancipovanou ženu, ale to, jak se Němcová chovala v tomto díle, přece není emancipace, ale naprostá bezohlednost. Nemám ráda Geislerovou a nechápu, proč je tak privilegovaná. ()