V dramatickom právnickom trileri život rodiny nezvratne naruší obvinenie syna z vraždy spolužiaka. (Apple TV+)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (9)

Jacobova obhajoba (2020)

Pomalé, napínavé, tísnivé. Andy a Laurie Barber. Vzdělaní a úspěšní manželé. Rodiče jediného syna Jacoba. On deset let pracuje jako zástupce okresního prokurátora. Vážený a uznávaný. Sám však momentálně sedí u vyšetřovacího procesu, který rozhodne o tom, zda případ postoupí k Nejvyššímu soudu. A my se postupně (vrácením v ději) dozvíme, proč se u něho – zlomený a rezignovaný – nachází. Jacobova spolužáka někdo, v parku cestou do školy, ubodá. Zákeřné komentáře na síti už rozhodně viděla celá škola, rodiče dětí zrovna tak. Na koho asi padne vina? Ač nezletilý, podle zákona obviněný z vraždy prvního stupně je souzený jako dospělý. Jeho verze má trhliny, rodiče pochybnosti. Ostatně na jednu rodinu je toho příliš, a to se ještě objeví plešatý kostlivec a má ksicht J.K. Simmonse. Soud je skvěle uchopený, samotné finále i s mexickou zastávkou parádní. Mírná překombinovanost už tam sice byla, o tom žádná, přesto velká spokojenost. Chvíli pochybuje ten, pak zase ta. A rovněž divák. Navíc to tvůrci celé uzavřeli bez šokujících berliček, se zdviženou hlavou a udrželi si nemalou originalitu. Dusné, záměrně laděné do chladných barev. Tvůrci nikam nespěchají, přesto diváka napínají každou druhou scénou. A divák si netroufá naplno říct, kdo je vrahem. Herci na jedničku. ()

Pilot (2020) (E01)

Pomalé, napínavé, tísnivé. Andy a Laurie Barber. Vzdělaní a úspěšní manželé. Rodiče jediného syna Jacoba. On deset let pracuje jako zástupce okresního prokurátora. Vážený a uznávaný. Sám však momentálně sedí u vyšetřovacího procesu, který rozhodne o tom, zda případ postoupí k Nejvyššímu soudu. A my se postupně (vrácením v ději) dozvíme, proč se u něho – zlomený a rezignovaný – nachází. Nicméně tenhle díl patří nalezené mrtvole dospívajícího chlapce, spolužáka Jacoba, kterého někdo ubodal v parku. S atmosférou a představením ústředních hráčů jsem spokojený. ()

Všetko je dobre tak... (2020) (E02)

I druhý díl se povedl. Postavy jsou vážně velmi dobře napsané. Zákeřné komentáře na síti už rozhodně viděla celá škola, rodiče dětí zrovna tak. Andyho z případu logicky odvolávají. Jeho kolegům se Leonard Patz být pachatelem nezdá. A vše směřuje tam, kam si divák myslí. Rodina se musí začít vypořádávat s nečekanou situací. Jacobovi je 14 let a podle otce bude jeho život/jeho reputace nenávratně pryč. Co všechno ví spolužačka Sarah? Dusné, záměrně laděné do chladných barev. Očekávám hodně zvratů a odhalení, snad to nebude na úkor věrohodnosti. Jaeden Martell velmi talentovaný. ()

Kamenné tváre (2020) (E03)

Obhájkyně žádá kamenné výrazy, prostě žádné emoce. Podle zákona v Massachusetts je nezletilý obviněný z vraždy prvního stupně souzený jako dospělý. I tak to celé (nejen skrze presumpci neviny) vypadá na základě jednoho otisku prstu (jaksi) zvláštně. Plná soudní síň, dotěrní novináři. To nikdo nepohlíží na to, co to udělá s mladým životem? Vychází najevo, že oběť své spolužáky šikanovala, Andy navíc odkrývá podstatný kus své minulosti. U setkání s odbornicí na genetiku na povrch vycházejí další skutečnosti. Detektivka Pam Duffy udělá vstřícný krok a Laurie možná na malý moment (přirozeně) zapochybuje. ()

Zmiernenie škôd (2020) (E04)

Andy a Laurie Barber. Rodiče jediného syna. Čtrnáctiletého. Ač nezletilý, podle zákona obviněný z vraždy prvního stupně je souzený jako dospělý. Laurie se rozpadá život, jaký žila, měla, si přála. Napětí v rodině je cítit. Jakákoliv publicita je nyní špatná. Přesto má Laurie slabší chvilku v bistru. Rovněž si z regionálního tisku nechává přeposlat články o Andyho otci – násilníkovi a vrahovi. Jacobova výpověď má značné trhliny. Andy začne sám pátrat po možných důkazech. A co třeba genetický důkaz jako polehčující okolnost? Řemeslně velmi dobře zpracovaný seriál z dílny Apple TV+, divák hned touží po dalším díle. ()

Návštevníci (2020) (E05)

Působí to loudavě, ale sedí to dokonale, tempo je přesné tak akorát. Plešatý kostlivec sedí v base a má ksicht J.K. Simmonse. Setkání s otcem je zajímavé, ten pro (arogantního) syna nemá zrovna milá označení. Ranní nákup fajn, Laurie má další pochybnosti, které ze sebe vysype u odbornice na genetiku. Andy dělá, co může, navíc zjistí od synových přátel Dereka a Sarah (která má pochybnosti o Jacobově vině) znepokojivé informace. Přesto se jiskřičky naděje objevují. Tohle bude ještě zajímavé. Duo Chris Evans a Michelle Dockery naprosto přesné a soustředěné. ()

Zbožné želanie (2020) (E06)

V telefonu se hrabali pět hodin, přesto nic důležitého nenašli. Média navíc začala v nejméně vhodnou dobu šťourat do Andyho minulosti. A Jacobovo nezodpovědné chování na internetu, ač měl utrum, může u poroty prokazovat vědomí viny. Ostatně ani Andy už nezvládá udržet emoce na uzdě (epizoda s autem, ve kterém sedí Leonard Patz). A ještě se v okolí pohybuje starý modrý lincoln, který trio zřejmě sleduje. Prostě na jednu rodinu je toho příliš. Ozývá se nicméně mladý svědek, který přiměje policii znovu se zajímat o pedofila Patze. Ultratěžká atmosféra dál tepe, tvůrci nikam nespěchají, přesto diváka napínají každou druhou scénou. Tipy mám, ale netroufám si naplno říct, kdo je vrahem. ()

Práca (2020) (E07)

Že by to nakonec skutečně trochu směřovalo ke kritice celého justičního systému (jak jsem naznačoval), protože na obviněného nezletilého je hozená taková deka, že to nemusí ustát? A právě v průběhu předposledního dílu divák začíná tušit, kam se bude závěrečný díl ubírat. I s ohledem na to, jak se Andy u jiného vyšetřovacího procesu (a v jiném čase) tváří, jak má podlité oči. Je tady každopádně soud, výborně uchopený, skvěle zahraný. Samozřejmě mám pokaždé problém s americkým systémem posuzování viny a neviny dvanácti laiky namísto „odborníků“, navíc ve stylu „tohle jste neslyšeli, to si okamžitě vymažte z hlavy.“ V mých očích tudíž s trochou nadsázky záleží na tom, zda obhájce/žalobce umí pořádně zabrnkat na emoce a má herecké schopnosti Jacka Nicholsona. Stále je tu muž v modrém lincolnu, stále je tu z vězení volající děda odsouzený do konce života. Obhájkyně Joanna je nicméně po prvních dnech spokojená, optimismus ovšem záhy vystřídá zděšení z povídky, kterou Jacob napsal („Jak moc je to zlé?“ ptá se Andy obhájkyně na její znepokojivý obsah). Odpověď je zřejmá. Závěrečné emoční sesypání Laurie v kuchyni skvělé. Sice pedofil Leonard Patz napíše vzkaz, ale kdo ví, jak to vlastně je. Herci jsou do jednoho vynikající. ()

Potom (2020) (E08)

Od finále jsem čekal mnohé (i jsem se bál zklamání), ale nakonec to byla paráda. Žádný jednoznačný závěr, ale luxusní hra s divákem. Prostor pro pochybnosti značný. Chvíli pochybuje ten, pak zase ta. A rovněž divák. Navíc to tvůrci celé uzavřeli bez šokujících berliček, se zdviženou hlavou a udrželi si nemalou originalitu. Mírná překombinovanost už tam sice byla, o tom žádná, protože jsem myslel, že (BACHA, možné SPOILERY) si Jacob pod tíhou okolností (realističnost povídky, plná soudní síň, dotěrní novináři) vezme život ještě předtím, než mu soudce sdělí dobrou zprávu. Jenže pedofil se k vraždě přiznal „kapku jinak“, protože role dědy nemohla být tak snadno useknutá, obzvlášť když měl ksicht oscarového J.K. Simmonse. Nadstavba s Mexikem funkční a silvestrovská ztráta dívky Hope až tragikomická. Atmosféra znovu neutěšená až mrazivá, nic není černobílé, jak by se mohlo na první pohled zdát. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů