Anatomie českého odpoledne

(študentský film)
  • angličtina Anatomy of a Czech Afternoon (festivalový názov)

Rodinný výlet na jezero se může kdykoliv změnit v tragédii... Studentský snímek Adama Martince zachytává syrovou každodenní atmosféru jednoho rekreačního jezera v jednom parném letní dni. Toto zcela běžné odpoledne u vody se však brzy změní v drama, když jedna z maminek nahlásí, že se jí ztratili její dva synové. Každý z návštěvníků i zaměstnanců areálu má na věc vlastní názor, ale každý je také vůči tomu laxní. Kluci mohou být kdekoliv, policie nikde a do hledání se nikdo moc nemá. Podaří se je najít? (Česká televize)

slunicko2

V detailech dobré, jako celek o ničem. 1)  Filmík předvádí typický problém současné kinematografie - ví, jak, ale neví, o čem. Zcela tu chybí dramatický příběh s klasickými fázemi expozicí, kolizí, krizí, perpetií a katastrofou._____ 2)  Na druhé straně oceňuji smysl pro detail, živé dialogy i celkovou řemeslnou stránku věci._____ 3)  Inu, na FAMU vás mohou naučit řemeslo, ale talentu nikomu nepřidají. 30letý Adam Martinec si film vymyslel, napsal i zrežíroval. Kdybych chtěl být zlej (jakože nechci), řekl bych, že se na něj i sám koukne a kruh se uzavře. ()

xxmartinxx

Celý ten vypravěčský fígl je naroubovaný dost násilně a nejsem si nakonec jistý, co z něj vlastně má vyplývat a k čemu to vlastně sloužilo, protože to nenese žádnou dodatečnou emocionální ani informační hodnotu, pouze to tvoří jakousi falešnou pointu, která ve skutečnosti není pointou ničeho sledovaného. Vedení herců skvělé, některé okamžiky výborné, ale přijde mi to jako ukázka toho, kdy má filmař nějaký nápad a nedokáže se ho vzdát, i když v důsledku to je dost samoúčel a nejlepší by bylo, kdyby ho opustil a rozpracoval to, co sice není high-concept, ale z čeho plyne opravdová kvalita. Taky si nejsem jistý, co celá ta kauza, která byla předlohou, doopravdy říká o české povaze a nakolik je to jen hodně násilná projekce vlastní agendy, jako bylo to nevkusné selhání médií, které poštvalo půlku země proti nevinným lidem na základě reportáže Blesku. Nejsem si tedy jistý tím rámováním do podoby nějaké výpovědi, silnější by to bylo jako intimní konkrétní příběh. 2 a 1/2 ()

Radko

Klídek, pohoda tabáček. Rybníček. Lidé zlatí za vykoupání platí-neplatí. Nic se neděje. Na klimatizaci: žádná naděje. Ráz-naráz: dva klucí ztraceni! Plavčík v potu zbrocený. K oblečení trika s nápisem "Plavčík" nucený. Klídek, hranky, pohoda. Snad nestala se nehoda?  Hledat netřeba nějak  rychle. Vždyť neroztopili se rázem, jak ledová krychle. Pohoda, pívo a klídek. K nalezení kluků málo hlídek. Policie všechno vyřeší! Proč aktivní byli by civilní Češi? Proč by dělali zbytečnej hluk? Břicha pivní  odcházejí, až nalezen byl kluk. Každý hrajeme si na svém dvorečku. A přes plůteček ani čárečku. Jen bezemoční vzhledy tváří - tak ať všem nejen u vody se daří! ()

Slarque

Bohužel mi to přišlo jako velmi přesné vystižení typicky českých vlastností. A to jsem se byl koupat u rybníka naposledy jako dítě. ()

petrsv

Jako ukázka některých typických vlastností lidí to nemá chybu. Velmi výstižné. Naroubovat to na mediálně zmanipulovanou událost, která se opravdu stala, je už trochu slabší, i když se autoři naštěstí vyhnuli ukázání na "viníka". ()

Lischai

Skvělý. V malých, nenápadných detailech a na půl pusy ceděných hláškách to výmluvně zpravuje o té naší české sobeckosti. Třebaže studentský film, emočně je to teda kopanec do břicha s rozběhem. Cena kritika a nominace na Lva je zasloužená a držím palce, aby Anatomie ještě nějaké ceny posbírala. ()

William_

V první polovině snímku byla zachycena česká nátura - Summer Edition naprosto skvěle. Druhá polovina na mě až moc těžká a dalo se to zakončit jednodušeji. Přišlo mi to že si to hrálo na něco, co to není. ()

SniperG1

Tak tohle je pecka! Naprosté vystižení českého národa a typicky českého odpoledne :-D Samozřejmě tímto, danou tragickou událost nijak nezlehčuji... 90% ()

JimmyII

Pivní pupky, povislé paže, parný den a typické češství. Dokonalé zachycení jedné tragédie (jen velmi volně inspirované skutečným případem ze Lhoty), kde se manifestuje lidská povaha - radit, kritizovat, zlehčovat a nic nedělat. Vše je podané jistým režijním vedením, zajímavou kamerou (detaily, při dialozích záběr jen na jednoho z herců) a skvělými hereckými výkony (Špalek, Šeda). Ceny kritiky i lvy zcela zaslouženě, Martinec je velký talent. ()

vyfuk

Asi bylo řečeno vše, co lidskosti české řečeno být může. S nadsázkou, humorem, vším, co je asi zapotřebí. Nečekaná pecka. ()

bearmeedek odpad!

To natočili na FAMU? To nás tedy čeká do budoucna ještě spousta umění! A vysoké hodnocení? Jen závan současné hodnotitelské stoky. ()

Amonasr

Na studentský snímek je to slušně, zejména pokud jde o zobrazení atmosféry a psychologii některých postav. Jako příběh je to ale rozpačité. ()

Zvahlav

Formálně sevřený kratší snímek vychází z autentické tragédie, kterou ale fikčně rekonstruuje a interpretuje, aby přednesl komentář o české nátuře. Rekonstrukce se přitom drží spíše té prvotní, bulvárně-apokryfní linie událostí. To by samo o sobě nevadilo, kdyby to skutečně bylo východiskem hlubšího anatomického řezu. Pod anatomií si ale bohužel (bohudík!) představuji mnohem více než resumé poněkud laciných "národních" klišé (jakkoliv zčásti přiléhavých, ale to máte jako s horoskopy...) ()

epoh

Parádní začátek - skvělí herci, dialogy, záběrování, nálada... a pak se to nějak divně utopí a dojede to na půl plynu ()

ostravak30

Film o velké tragédii, která se stala loni nebo předloni, už nevím, a který se zásadně srovnání s touto událostí brání, přestože je to zjevné. Laxnost zaměstnanců je sice jasná, ale v tomto případě za zobrazených okolností bych je rozhodně nevinil. Snad jen s tou policií si mohli pospíšit. Ovšem zde jsou ztvárněni jako strůjci velkého neštěstí přičemž přehlížená je v tomto případě matka, respektive oba rodiče, kteří sami v první řadě musí mít děti na pozoru, tím spíš, když jsou menší. Jejich vina ovšem není vůbec zmíněna, film je vlastně úplně ignoruje. ()

Germanicvs

Anatomie české povahy - demonstrovaná v mikro epizodách anonymních návštěvníků a osazenstva přírodního koupaliště v čase letních radovánek s hořkým nádechem tragédie. ()

Pragueshorts Film Festival online i v kinech

Pragueshorts Film Festival online i v kinech

02.06.2021

16. Pragueshorts Film Festival, pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, se odehraje od 2. do 27. června 2021 online i v kinech a nabídne téměř 120 filmů. To nejlepší z… (viac)