Čističi vesmíru

všetky plagáty

Čtyři outsideři, co se v roce 2092 honí za vesmírným odpadem a sny o budoucnosti, objeví androidku, která by jim mohla hodit balík. Kdyby neskrývala nebezpečné tajemství. (Netflix)

Martrix

Chápu, že Korejci nemuseli utrácet za předražené hollywoodské hvězdy, ale přesto...udělat tak vizuálně nadupaný film s hromadou skvělých trikových záběrů za 21 mil. USD??? Elysium stálo 115 mil... . Ano, místy to bylo trochu chaotické, ale po obsahové stránce jsou Čističi vesmíru bohatší, třeba než Alita. Orientaci v ději nijak nepomohla kombinace dvojího zla - anglický dabing a následně české titulky....tohle už byla regulerní tichá pošta, ve které se změnilo, nebo ztratilo mnoho slov a nemálo vtípků (ty jsi prdící stroj). Český dabing, nebo dobré titule z originálu, by dost pomohly. Mám nakoukaných 23 korejských filmů a dva seriály, takže mi bylo jasné, že nepůjde "jen" o sci-fi. Korejci jsou hraví, vynalézaví a umí vytvořit postavy, které jsou poťouchlé, svérázné, ale pořád uvěřitelné díky lidskosti a emocím. Pro někoho už je to patos, ale tady se drželi vcelku zkrátka. Vlastně to občas zapáchalo spíš západní inspirací ...držkující robot (Rogue One). Přesto to nevadí, protože k té inspiraci dodají svoje vlastní, bizarní a originální nápady, jako je třeba harpunující robot, který mě ostatně velmi bavil celou dobu. Jednotlivosti byly super, ale z nějakého důvodu to první polovinu jako celek moc nefungovalo. S příchodem androidky se příběh stal odlehčenější a opět se potvrdilo, že jak jde o děti, umí dát Korejci do filmů spoustu emocí a je jedno jaký je to žánr. Najednou prostě vnímáte, že ať se doteď dělo cokoliv, důležité jsou jiné hodnoty...důvěra, láska, bezpečí blízkých a čest. A tak to má být a nejspíš je to jeden z důvodů, proč mi korejská kinematografie tak moc imponuje. Bez Netflixu by tento film nevznikl, přesto mě mrzí, že je občas znát ta snaha potěšit hlavně západní mainstreamové diváky. Přesto velký palec nahoru a seriál o čističích bych si dal líbit určitě víc, než třeba Star Trek: DiscoFury. Tento vesmír a posádka Victory má velký potenciál; korejské Firefly by si své diváky na 100% našlo. PS: pokud nemáte rádi korejské filmy, jednu hvězdu si odečtěte. ()

Enšpígl

No jako ukázka technologických možností flmařů z Jižní Koree, hodně dobrý. Důraz na dětský prvek byl poměrně značný, možná kvůli cílovce, možná kvůli emocím, což o to, proč ne, ale naproti tomu mě některé scény přišly zase docela správně špinavý, takže se to trošku hledalo, ale kdyby byli naši žlutí přátelé soudní pokud jde o stopáž, rozhodně to mělo náběh na solidní scífko. ()

Radko

Základná enviro myšlienka je skvelá. Znečistená, exhalátmi zamorená a preľudnená Zem má šancu. No tejto šanci systematicky bránia majitelia mega korporácií. V nich neustále (roky rokúce) drieme myšlienka o vybudovaní nového krásneho sveta na zelenej lúke. Bez otravných, hlúpych a hlavne úplne zbytočných miliárd otrokov. Len v prostredí vzdelaných kultivovaných nadľudí, s minimálne nevyhnutným, no otrocky poslušným obslužným personálom. Preto nechávajú svet znečisťovať, preto neinvestujú do zlepšenia podmienok života na Zemi. To sú odkladané investície na potom. Do Krásneho nového sveta. Avšak na túto myšlienku je nalepený rozprávkovo počítačovo herný a trochu zdĺhavý príbeh lapačov odpadov, recyklátorov a zakuklených eko aktivistov, ktorí cez prebudiacu sa lásku k dieťaťu zachraňujú svoj džob, stratené deti a popri tom aj planétu. Ale: bude ich snaha odmenená úspechom? 50%. ()

BarryLyndon

Bylo to výborný, ale chápu že kdo není Korea friendly bude si muset z hodnocení odebrat tak 2 bodíky. Bylo to více mezinárodní, ale pořád tam byl jejich tradiční patos a žánrový mix. Já osobně bych vytknul trochu slabší režii a scenáristickou práci s gradací děje. A v podstatě mi přišla k ději slabá i hudba. Ale bavil jsem se královsky. Opravdu konečně nějaký velkofilm a Space opera. Nemohu se zbavit dojmu, že by tomu více seděla tradiční netflixovska natažená série. 8/10 a jeden z něj filmu Netflixu za hodně dlouho a nechápu jak to mohli stlačit na 20 mega USD rozpočtu. ()

alisa.upir

Ještě, že Song Joong-Ki tohle natočil před Vincenzem. Je na tom hezky vidět, jak se v hraní posunul. Tohle je totiž fakt strašný. Film je strašně chaotický, ten začátek vůbec - nevím, na který jazyk se soustředit, poslouchat X číst titulky? Je toho tam hodně, a není čas soustředit se na nic. A spousta dějových částí je pak naopak děsně předvídatelná a nudná.  Celkově film nestojí za vidění. ()

• Na konci filmu si Bubs ve vesmíru čte básnickou sbírku „Leben und Lieder“ z roku 1894, jejímž autorem je Rainer Maria Rilke, který se narodil v Praze roku 1875 (Rakousko-Uhersko) a stal se z něj později jeden z nejvýznamnějších německy píšících lyriků přelomu 19. a 20. století. Jeho básnická sbírka „Leben und Lieder“ byla jeho prvním nezávisle vydaným dílem. (carter...)
  • Poté, co byl film kvůli pandemii covid-19 dvakrát odložen (červen a následně srpen 2020), byl film exkluzivně uveden 5. února na Netlixu. (UncleMorty)
  • Jo Sung-hee začal psát příběh 10 let před uvedením filmu poté, co se od kamaráda dozvěděl, jak nebezpečný je vesmírný odpad. Že velmi narůstá množství těchto rychle se pohybujících fragmentů kosmických trosek, takže mohou vést ke kolizím. Začalo to myšlenkou, že by posádka kosmické lodi sbírala vesmírné haraburdí. Začal tedy psát scénář a přemýšlel, jak by se k tomuto problému postavili Korejci, kteří mají houževnatou mentalitu. (Martrix)