Agatha Christie's Poirot - Season 1 (1989) (séria)

Dvadsaťštyri drozdov (S01E04)

(epizóda)
  • Česko Dvacet čtyři černých kosů (viac)

V jednej londýnskej reštaurácii, ktorú Poirot tak rád navštevuje, si tento geniálny detektív všimne čosi nezvyčajné. Jeden zo stálych zákazníkov dramaticky zmenil spôsob svojho stravovania. Medzitým starý Anthony Gascoigne leží na smrteľnej posteli v Brightone a jeho odcudzený brat končí rovnako. Tragická nehoda alebo vražda? Poirot vidí súvislosti tam, kde iní nie. A už teraz vie, že odpoveď na záhadu sa skrýva v černicovom koláči... (oficiálny text distribútora)

Stanislaus

Podobně jako předchozí Únos Johnnieho Waverlyho je i Dvacet čtyři černých kosů spíše průměrnou detektivkou, u které je kamenem úrazu očividná identita pachatele a do jisté míry i průhlednost zápletky, na čemž se podepsalo zejména menší množství postav a (možný SPOILER!) "špatně udělaný make-up" (konec možného SPOILERU!). ()

MáŠa

Tyhle díly pod hodinu Poirotovi moc nesluší. Vše je tak zrychlené, až je to místy trapné a ne tak napínavé. Tady v tomto díle bylo až laciné, jak se najednou Poirot dostal k informaci o chlápkovi, co najednou dělá něco jinak. Člověk si hned domyslel, jak to přibližně bude. A vedlejších postav se stihlo představit jen pár, tak nebylo tak těžké hádat, kdo bude nakonec asi vrah. ()

Tom_Lachtan

V tomto díle nevystupuje ani jeden černý kos. Dokonce ani jeden z Dvadsaťštyr drozdov. Záhadné, vskutku záhadné, bohužel jen natolik, že je pointa odhadnutelná po pár minutách, jenže, tady ani tak nevadí, kdo ví proč, ale dívá se na to dobře, přitom nemůžu přijít na jediný důvod, proč je tenhle díl natolik dobrý (rozuměj průměrné Poirotí kvality). ()

Autogram

Tieto staršie poirotovky dávajú divákovi možno až príliš veľa okatých indícií, takže som celý čas tŕpol, či je to naozaj také jednoduché. Zostávalo mi len pátrať, prečo práve takto a z akého dôvodu nastali niektoré udalosti, ktoré mi do skladačky nepasovali. Vysvetlenia na konci samozrejme prišli, ale veľmi ma neuspokojili. Humor je vlažný, športové znalosti kriketu na konci celkom neuveriteľné a dávka nahoty určite najštedrejšia zo všetkých dielov. –––– Ako ste asi sami zistili, nemám pred vami čo skrývať. ()

allegria

Tentokrát poprvé a snad naposledy dávám tak nízké hodnocení těchto příběhů s Poirotem, ani přesně nevím, proč se mi tenhle díl nelíbil tak moc jako ty ostatní. Spoiler: taky jsem nějak nepochopila název - proč 24 černých kosů (jsou ještě jinak zbarvení kosi?) a už vůbec nechápu přirovnání "koláče" s těmito zapečenými ptáky k ostružinovému koláči. A další otázka - že by ostružinový koláč zabarvil zuby? O tom silně pochybuji, nepletou si to s borůvkami? Ale jsou to prkotiny a Poirot a jeho spoluhráči byli brilantní jako vždy :-) ()

• Název odkazuje na anglickou dětskou říkanku o čtyřiadvaceti černých kosech zapečených do koláče. Na stejnou říkanku Agatha Christie odkazuje i v jiném příběhu, "Kapsa plná žita", tentokrát však ze světa slečny Marplové. (PhillM.)