Vynikající vědec Peyton Westlake horečně pracuje na převratném medicínském objevu umělé kůže, která mohla být využita k léčbě popálenin. Ve chvíli, kdy se ocitne se svým asistentem na prahu úspěchu, přepadne jeho laboratoř gang vedený sadistickým Robertem G. Durantem, jehož pýchou je unikátní sbírka ucvaknutých prstů. Důvodem přepadení je Peytonova přítelkyně Julie, právnička, kterou Peyton kvůli své práci poněkud zanedbává. Ta totiž pracuje pro zločinného podnikatele Stracka a čirou náhodou odhalila jeho plán na ovládnutí celého města. Strack poslal Duranta, aby našel buď kompromitující dokumenty nebo Julii. Protože sadista Julii v laboratoři nenajde, vezme zavděk Peytonem a vyhodí laboratoř i s vědcem do povětří. Zatímco Julie považuje Peytona za mrtvého, skončí polomrtvý a výbuchem znetvořený vědec jako anonymní pacient v péči svérázné lékařky, která na něm, jako na beznadějném případu vyzkouší novou revoluční metodu tišení bolesti. Jejím výsledkem jsou odpojená centra bolesti a silný adrenalinový dopink, který Peytonovi propůjčí nadlidskou sílu a jako vedlejší efekt také těžko zvladatelné záchvaty vzteku. Adrenalinem nadopovaný vědec z nemocnice uprchne a vrátí se do své zničené laboratoře. Chce zpět nejen svou tvář a vše co ztratil, ale také se chce pomstít. V opuštěné továrně znovu vybuduje svou laboratoř, kde začne vytvářet ze své syntetické kůže masky s tvářemi různých osob a s jejich pomocí rozjede plán pomsty všem, kteří zničili jeho život. Masky však mají jeden závažný nedostatek a to krátkou životnost. Po sto minutách se vlivem světla rozpadnou a v tu chvíli se Peyton mění v Darkmana, děsivého mstitele s černou pelerínou, špinavými obvazy ukrývající zohavenou tvář a ruce, nadlidskou silou a nelidským vztekem. (oficiálny text distribútora)

anderson

Od zhliadnutia kultového EVIL DEAD som tvorbu Sama Raimiho sledoval ostražito ako správny filmový stalker a nenechal som si ujsť žiadnu z jeho noviniek. V pamätnom roku 1990 Raimi podruhýkrát podpísal "zmluvu s diablom" a pre UNIVERSAL nakrútil prepálenú komiksovku o mužovi, ktorý sa zaoberá vynaliezaním umelej kože. A aj napriek tomu, že hollywoodski bossovia Raimimu prácu komplikovali ako sa dalo (nedovolili napríklad do hlavnej úlohy obsadiť Brucea, čo im ja osobne NIKDY neodpustím) Raimiho talent z tohto filmu exploduje v každom zábere. Tunajšími komentátormi nesmierne podhodnotený film disponuje zábavným príbehom, skvelým obsadením (excelentný Neeson vo svojich amerických začiatkoch prípadne diabolský Larry Drake alebo slizký škót Colin Friels) a parádnymi scénami (zrodenie Darkmana, ružový slon alebo "prstová skracovačka"). A aj po rokoch je to pre mňa nedocenená kultová klasika. (18.3.2021) ()

choze

SMRTELNÉ ZLO se potkává se SPIDER-MANEM a Raimi předvádí svůj nevšední cit pro komiksovou poetiku. DARKMAN je krásně komiksově groteskní a naivní (ale ne infantilní) a drsný zároveň - ze scén Neesenova zmlácení a vyhození do povětří v laboratoři nebo jeho "tančící příšery" mi dodnes není příjemně po těle. Motorem příběhu je zoufalá snaha tragické ústřední postavy (které z ní občas hrábne a dělá nepěkné věci, třeba láme prsty nevinným lidem) dokončit svůj výzkum a vrátit se k předchozímu životu, v čemž jí držíme palce (byť by to znamenalo konec superhrdiny), ale která je samozřejmě odsouzena k nezdaru a redukována na pomstu. Plusy jsou Raimiho nadšená vynalezává filmařina a herci (Neeson je vědec k sežrání a Drake jako charizmatický bezcitný sadista dokonalý), určitý mínus lze spatřovat v nedostatku akce, která je soustředěna do efektního pyrotechnického finále. ()

Pítrs85

Raimi se tady potrénoval, aby za dvanáct let natočil známějšího (a provařenějšího) jinýho 'Mana', ale tam kde mu to s Pavoukem vyšlo, to tady tak nějak skřípe... Jasně, triky už za to čtvrtstoletí zestárly, ale to by nebyl největší proublém, páč si to Sam zase dává tam, kde ho máme nejradši- černej humor, nadsázka a samozřejmě samé hororové pomrknutí. Ale celkově je to prostě taková blbinka, která potřebovala být o něco temnější a vážnější (něco na způsob Watchmenů). No, kašlat na to, Darkman je fajná komiksová libůstka a závěrečnej fejs Darkmana, kdo by se při ňom nepousmál a blaženě si nezamlaskal... :-) Ale Raimi umí lépe. ()

BigDeal

Najskôr som bol sklamaný, pretože podľa plagátu som čakal štýlového hrdinu, ktorému nezostalo nič, len nenávisť a tak rozpráva dlhé monológy s noirovým nádychom a prahne po pomste (niečo medzi Batmanom a Vranou). V skutočnosti som sa ale stretol s (až priveľmi) citlivým a introvertným vedcom, ktorý je zaľúbený a nechtiac sa mení na monštrum. Tu som pochopil, že Raimi asi nechcel nakrútiť štýlový akčný komixový trhák, ale skôr psychologickú drámu so superhrdinským nádychom (a so značnou dávkou brutality). Je pravda, že s psychikou hlavného hrdinu sa zahral veľmi pekne (pomohla tomu, ako aj celému filmu, hudba Dannyho Elfmana), no podľa mňa ju vôbec nedotiahol do maxima. Scéna, kde najviac vidno Peytonovu premenu sa paradoxne neodohráva počas záverečnej akčnej scény, ale v zábavnom parku (kde jedného človeka hodí o stenu- a to je všetko) Druhý veľký mínus spočíva v celkovej naivite, až stupidite scenára, ktorá popri tejto temnej psychológii nevyzerá dobre. Raimi sa mal buď sústrediť na Darkmana, ako superhrdinu, ktorý za niečo bojuje, alebo ako človeka, ktorý sa musí vysporiadať so svojim nešťastím, lebo spolu to vôbec nefunguje. Je to škoda, že to takto dopadlo, pretože samotný námet je zaujímavý a dalo by sa z neho veľa vyťažiť. Ktovie ako by to dopadlo dnes v rukách Nolana. ()

cariada

Nák mě tahle šílenost nenadchla. Čekal jsme něco víc temného. Ale otřepané klišé kdy věděc sice né svou vinnou se díky experimentům (kdyby je tam nedělal , tak takhle nedopadl) a bandě mafiánů , kteří ho vykoupali v chemické sračce , diky němuž a následnému výbuchu hodně znetvořený. Se změní a má díky svému výzkumu možnost si dát umělou kůži koho koliv jiného , ale má to nevýhodu vydrží mu to jen 99 minut, pak se mu to rozpadne. Příběh je vlastně od začátku jasný a to že se vědec bude mstít za svůj osud. Místy to klouzalo až ke komedii. Tohle není dvakrát povedené. ()

• Jelikož si Sam Raimi nedokázal zajistit práva na zfilmování komiksů „The Shadow“ či „Batman“, napsal nakonec svůj vlastní komiksový scénář Darkman, ve kterém vzdal hold hororům studia Universal Pictures ze 30. let. (Aelita)
  • O úlohu Peytona sa intenzívne zaujímal herec Bill Paxton, od ktorého sa o kastingu dozvedel aj jeho priateľ Liam Neeson. Keď Liam neskôr úlohu získal, Paxton bol tak nasrdený, že sa s nim pol roka nerozprával. (beso74)
  • Darkman (Liam Neeson) je schopný rozprávať normálne aj keď nemá pery, avšak bez pier nie je možné vysloviť hlásky ako 'b', 'f', 'm', 'p' či 'v'. (beso74)

Vrátí se Sam Raimi k dalšímu superhrdinovi?

Vrátí se Sam Raimi k dalšímu superhrdinovi?

07.05.2022

Režisér Sam Raimi (Lesní duch, Spider-Man) poslal čerstvě do kin novou marvelovku Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství, která má nakročeno k tomu stát se dalším velkým hitem pro studio. Úspěch je… (viac)