Tak tohle je můj život

• USA My So-Called Life
USA, (1994–1995), 15 h 6 min (Minutáž: 46–49 min)

Tvorcovia:

Winnie Holzman

Bess Armstrong, Claire Danes, Wilson Cruz, Devon Gummersall, Jared Leto, Devon Odessa, A. J. Langer, Lisa Wilhoit, Malinda Williams, Channon Roe, Robert Gant (viac)

Kultovní, dramatický, ale ralistický seriál pro mladé. V hlavní roly se představí 15-ti letá herečka Claire Danes, která ztvárňuje Angelu Chase, a řeší klasické problémy dospívání. Za svůj výkon získala ocenění Zlatý globus a nominaci na cenu Emmy. Jejím parnerem se ve filmu stal JARED LETO, který hraje přitažlivého avšak velice komplikovaného Jordana Catalana. Jarede Leto je známý herec,ale v neposlední době i zpěvák. (vshkika)

Michelle75

Tak co mě na tomhle seriálu kdysi zaujalo byla tuctovost jedné holky, ale ona umí, Claire Danes na sebe upoutala mou velkou pozornost a spolu s Jaredem Latem to mezi nimi správně jiskřilo. Nenásilně se rochnili v "problémech" dospívání, ale hezky a občas i vtipně, tak na mě působila i celá Angelina rodina. Prostě fajn a ničím se nevnucujíc seriál o dospívání a opět s velkými budoucími hereckými talenty. ()

kinderman

Po letech jsem se podíval na několik úvodních částí seriálu, který mě v době svého premiérového uvedení v ČT oslovil svou inteligencí a "normálností". A světe, div se. Ono to pořád funguje, až na to, že dnes se moje pozornost přesunula od typických problémů dospívajících k problémům jejich rodičů, zápasících nejen se svými dětmi, ale také s krizí středního věku. Mou nejoblíbenější postavou však nadále zůstává Brian Krakow, asi proto, že v něm docela jasně vidím sebe samého. ()

Jíha

Tento seriál je tak realistický, že naprosté nerozřešení snad všech zápletek na konci jeho první a poslední řady působí skoro přirozeně. Život taky nikdy nijak nedopadne. Seriál nabízí skutečný dramata, hlavně pro postavy homosexuálního Rickyho a víceméně nešťastnýho, ale nakonec skvělýho Briana, ale asi nejlepší je na něm jistý nadhled a subtilní humor. Hlavní hrdinka Angela je totiž tak naivně a přitom bystře hlubokomyslná a ten její vyvolený tak absurdně krásnej a mentálně retardovanej, že se to těžko dá brát úplně vážně. Kromě toho tu máme kromě teen dramatu i sociální horror - snad nikdy jsem neviděl v televizi takovou kreaturu, jakou je tady Angelina matka. Představa, že se taková osoba pokouší vychovávat děti, a že tyto ji dokonce mají rády, dokládá tragiku lidské zkušenosti. Nakonec je třeba zmínit borce Tina a jinak asi docela zapadlou herečku A. J. Langer v roli Angeliny největší, praštěný kamarádky, na kterou je vážně radost pohledět. 90 %. ()

MontyBrogan

"Sometimes it seems like we're all living in some kind of prison. And the crime is how much we hate ourselves." Seriál pojednáva o dospievaní postavy Claire Danes v kruhu jej školy a rodiny. Angela sa snaží vysporiadať so svojou dospievajúcou existenciou celkom adekvátne svojmu veku. Výnimkou je voiceover (zväčša na začiatku a na konci jednotlivých dielov), ktorý je síce pekný (viď citát vyššie), ale občas príliš inteligentný na jej vek. Ináč v niektorých detailoch ide o dosť podobný seriál ako novšie Freaks and Geeks, len komornejší, konvenčnejší, s menej humorom, ale o to serióznejší. A slovo "like" sa tu vo vete používa v enormnom množstve, to však patrí k spôsobu rozprávania mladých Američanov. Čiže to nie je chyba scenáristov, ale ich úmysel. Každopádne, Dylan Moran to geniálne paroduje vo svojich stand-up comedy shows. Odporúčam ako protipól. ()

JohnCZ

Na svou dobu opravdu kvalitně napsaný a zahraný seriál a je škoda, že se dočkal pouhopouhých devatenácti epizod. Obzvlášť když si představím, jaké hovadiny se v 90. letech točily a a měly desítky až stovky dílů. Občas trochu americké (=nereálné) a typicky moralizující (křesťanská propaganda ve vánoční epizodě byla strašná, do tohohle seriálu bych fakt nadpřirozeno netahal), ale jinak je to moc příjemný seriál s poměrně širokým žánrovým rozpětím - pořád je to sice rodinné drama, ale tu a tam tu máme čistě komediální díly a občas se nebojí tvůrci řádně přitlačit na pilu. Nejoblíbenější postava? Brian Krakow samozřejmě. ()

• Škola Liberty High School, kde studují hlavní hrdinové, je ve skutečnosti University High School v Los Angeles. (Tygrys)