Lord Macbeth (Denzel Washington) je přesvědčen trojicí čarodějnic, že je jeho osudem stát se příštím králem celého Skotska. Ambiciózní žena (Frances McDormand) jej v tom podporuje a k naplnění proroctví zbývá jediné – zbavit se krále současného (Brendan Gleeson). (buzzwoody)

fabecc1222

Zajímavý filmařský styl, naprosto odlišný od čehokoliv, co Coeni natočili, a možná proto to Joel tady zkusim sám, po svém. Výsledek je tak na půli cesty. Na jedné straně precizní práce se scénou jako takovou, na druhé straně ne až tak povedená adaptace scénáře, který v téhle utahané podobě nefunguje tak jak má. Chybí tomu nějaký moment, který by vás zaháčkoval. Závěrečné souboje jsou sice natočeny naprosto bezchybně, s výbornou práci kamery a scénografie, ale na celý film to nestačí. ()

JohnSmith

Tohle fakt nešlo. Shakespeare je můj oblíbený spisovatel a Washington je top herec, ale tohle byla fakt těžká nuda, kterou jsem ani nedokoukal. ()

sedm.1

Já tedy rozhodně nejsem příznivcem těchto ,,divadelních,, filmů, ovšem v případě tohoto zpracování Macbetha musím přiznat, že jsem byl mile překvapen a netrápil jsem se až tak, jak jsem očekával. Každopádně se především jedná o velice silně vizuálně stylizovaný snímek, což se ovšem dalo i očekávat, nicméně právě tato zvolená forma, navíc v černobílém zpracování, mě velmi zaujala a vlastně i trochu bavila. Dalším výrazným prvkem této filmově-divadelní tragédie jsou pak samozřejmě i, též očekávaně, strhující herecké výkony všech zúčastněných, a kupodivu mě tentokrát ani příliš nevadili ony klasické básnické texty, které tu výjimečně nepůsobili jen na okrasu, ale měli i svůj efekt a hybnost. Atmosféra je pak neodlučně spojena s oním celkovým pojetím filmu, já jí nicméně v tomto případě skutečně nedokážu ohodnotit jako funkční, či nefunkční, a co se zápletky týče, tak ta mi zde přišla ve spoustě místech až příliš zkratkovitě zpracována, na což pak ve výsledku doplatili hlavně postavy, které bez znalosti Shakespearovi předlohy působili strašně povrchně a neprůhledně, o jejich charakterovém vývoji pak ani nemluvě. Zásadní nedostatek Macbetha Joela Coena pak shledávám v naprosté nefunkčnosti emocí a pak i v podivně upachtěném závěru, působící jakoby sešitý horkou jehlou. Pro popcornového diváka tak zkrátka není tato podívaná určena ani náhodou, na druhou stranu v rámci možností je to ale přeci jen až neočekávaně stravitelnější záležitost, než by se mohlo na první dojem zdát. ()

Blondsky

Kvalitně zrežírovaná a krásně nasnímaná adaptace Shakespearova díla. Bohužel strašně prázdná a ničím moc výrazná, až na Denzelův výkon a zmiňovanou kameru. Zklamání to není, ale mohlo se to minimálně samotným postavám a narativu věnovat více (kdybych nečetl předlohu, pravděpodobně bych se ztratil, a to není asi úplně dobře). Škoda, 70%. ()

Rozjimatel

Pomerne ťažké spracovanie Macbetha, umelecky štylizované v prísne klasickom duchu a z toho dôvodu dosť neprístupné dnešnému divákovi. William Shakespeare určite nepatrí k mojím obľúbeným autorom (minimálne nie filmových námetov), jeho archaický, slávnostný spôsob vyjadrovania mi príliš nesedí. Čo ma na filme najviac uchvátilo, je nádherná čiernobiela kamera a úžasná scéna. Tých pár scén, kde sa nerecitovalo, ma zasiahlo najviac (3 strigy v paláci, súboje). Denzel Washington je v role Macbetha výborný, jeho nominácia na Oscara je zaslúžená. ()

Klajnik odpad!

Předlohu jsem nečetl, ale myslím, že bych si ji mohl užít, protože příběh i postavy by mohli být prokreslenější. Někdo tu i psal, že obsahově je to příliš osekané a na děj a psychologie je kladen minimální důraz. To jsou ale roviny, které mě do filmu nejvíc zainteresují. Ve zhotovené podobě jsem však film prokoukal naprosto nezaujat. Je to hezké, ale je to úplně k hovnu. Dávám jednu hvězdu z úcty k několika obrazům, ale pocitově jsem si to vůbec neužil. Takový (též černobílý a čtvercový) Lighthouse z roku 2019 mě i po vizuální stránce strhl mnohem více. Nemluvě pak o tom, že je to film mnohem energičtější, zábavnější a organičtější. Coenovým zbytečným Macbethem jsem se však naprosto pronudil. To striktně divadelní uchopení, kdy postava teatrálně pronáší, jak jí nedají spát pekelné myšlenky a ještě k tomu přihodí nějakou metaforu, na mě svou strojeností působí mimořádně únavně. Chápu to v divadle, ale filmové médium má možnosti zpracovávat obsahy lépe. Stále platí "ukaž, neříkej" a pokud už to má vyplynou z řeči, tak ideálně nějak přirozeně z dynamiky, tónu a obsahu konverzace. Zdá se, že Shakespearský jazyk je tak spjatý se svými díly, že to tam musí být, ale tento konzervativní a netvůrčí přístup k látce je jen na škodu. Viděl jsem podstatně technicky horší filmy, které mi přesto daly více stimulům k pobavení a podmětů k zamyšlení. ()

Muel

| A24 | Scénograficky parádne, ale obsahovo a dialógovo neskutočne nezáživné a maximálne nedivácke. Nový Macbeth sa snaží, chce byť tým artom, ktorý ma presah, v skutočnosti je to nádherná ničotná ničota. Bavilo ma to asi tak prvých 15 minút, potom sa to strašne, strašne, strašne tiahlo, až do posledného strihu, ktorý sa mi páčil. Toď vše. Denzel sa snaží, ale ten ponurý, nudný scenár mu nedovolí naozaj zahviezdiť. Toto malo ísť do divadla. Viac TU. | Hodnotenie: 4/10 | ()

Gastovski

Je na místě si postesknout, že místo toho, aby Joel Coen s bráchou ještě jednou spojili síly a natočili nějakou černohumornou pecku, vkládá tolik energie do filmu, který nikdo moc vidět nechce. Jedná se v podstatě o moderní update slavné divadelní hry pro rok 2022. Ale musím uznat, že velmi zdařilý - vizuálně je to pastva pro oči a ani uši nepřijdou zkrátka, když se k nim line stará vznešená angličtina starého mistra ústy D. Washingtona. Já jsem si tuto zfilmovanou divadelní hru s velmi pěkným vizuálem užil, ale přeci jen bych chtěl od Coena úplně jiný film. ()

Mánička

Slávny príbeh v úchvatnej forme. Hybridný divadelný art film s nádhernými kulisami a ich mystickou atmosférou významne ťahajú famózne herecké výkony, vďaka ktorým ma bavili aj tie kritizované dlhé reči - dialógy, či ešte lepšie monológy. Čiernobiely obraz sa skvele vyníma aj ako výraz samotnej tragédie celého príbehu. Týmto som vďačný streamovacím spoločnostiam, ktoré síce vytláčajú z trhu ono čarovné a stále posvätné kino, no naopak na nás chrlia takéto osobité diela, ktoré sú výsledkom sprostredkovania autorskej nekonvenčnej slobody. "Ty, poctivá a pevná zem, nepočúvaj, kam moje kroky smerujú. Mám strach, že kamene tvoje prehovoria." ()

Vabr

Dost jsem se těšil, přestože jsem věděl, že je to A24, ale bylo to z podstaty toho, že Macbeth divadelní hra a film z roku 2015 byly dobrý. Ta ártovost byla hodně povedená a úhly, stíny a rozpoložení objektů byly parádní. To bych fakt rád viděl víc. Černoši mi teda osobně vůbec nevadili a přišlo mi to normálně v pohodě. Taky to jelo hodně podle předlohy, ale určitě bych těm, kteří potřebují Macbetha znát, ale nechtějí ho číst, víc doporučil toho z roku 2015. Sice tu bylo pár věcí, které tam nebyly (viz. čarodějnice, které míchaly lektvar, bláznění Macbethovy ženy, na konci ten souboj, který Macbeth na plné čáře díky svému osudu vyhraje...), ale mnohem lepší je na odkoukání ten od Kurzela. Herecké výkony taky top. Násilí bylo taky dobré, ale tam bylo víc strhující. Bohužel čarodějnice nebyly ani tady provedeny, tak jak by podle mě měly být, ale na druhou to bylo už lepší a docela i zajímavý, že všechny tři dali vlastně do jedný. Líbí se mi konečně, že byl birnamský les znázorněn přesně tak, jak jsem chtěl (listí, větve). Ne, jen jako prostě armáda vojáků u sebe. Co mi přišlo odvedené nějak jinak, než bylo podle mě plánované v předloze, byly poslední dva souboje na konci, který se odehrávaly na samotným hradě. Myslím si, že se správně měly odehrávat jenom venku, protože v knížce říká Macbeth něco ve stylu, že ho zabarikádoval a že se do něj nikdy nedostanou, plus tam bylo i napsaný, že bojuje před hradbami venku. Taky tu určitě bylo pár scén, který mi utkvěly v paměti, ale prostě Macbeth z roku 2015 byl lepší. Jako jo, všechno tu taky bylo v pohodě a odvedený, jak má, ale tam to na mě prostě zapůsobilo víc, navíc mě na konci Macbethovo zdrcení skutečně zasáhlo. Stará angličtina mi přišla taky povedenější tam. Jen teda postava Rosse tady dostala nějakou divnou šířku, protože v knížce ani v předchozím filmu takhle často nebyla a ten konec, kdy odjíždí na koni s klukem mi přišel takovej zvláštní, ale ty vrány byly cool. Vyhodnocení: Že by se v poslední době český filmy a A24 zlepšovaly 😏?? Možná jim dám víc šanci 🤓 ()

geek.ondra

Skvělý Denzel a krásný obraz. Coen ale zapomněl látku aktualizovat a vytvořil film který je na dnešní poměry strašně moc upovídaný a ve výsledku i dosti nezáživný. Náročný kousek pro ty kteří mají sílu koukat na skoro dvouhodinovou poctu divadlu. 6/10 ()

Biopler

Pre koho sa takýto film točil? Veď to je obyčajné divadlo a navyše s historickými monológmi či dialógmi, ktoré dnes už divákovi nemajú absolútne čo povedať. Zaujmú herci, aj ozvláštnenie v zobrazení čierneho Macbetha v podaní Washingtona, taktiež aj forma, návrat ku formátu 4:3. Príbeh je však vyrozprávaný prirýchlo a veru som si poriadne neužil charakterové či mentálne premeny protagonistov. ()

samkko

Čekal jsem rozhodně víc! Pro ty z vás kteří máte rádi divadlo, pro vás je tento film. Na rozdíl od toho já čekal nějakou temnou, lehce thrillerovou ARtovku. No a jak už jsem říkal, dostal jsem jen neuvěřitelně pomalé divadlo. (Možná bych to ocenil víc kdybych měl nějaký vztah k Shakespearovým hrám, ale nevím). 1 hvězda za fajn vizuál a druhá za skvělý výkon Denzela Washingtona, u kterého bylo vidět, že mu role Macbetha dost sedla a že si ji užil. A třetí za nějakou tu dějovou epičnost. Hodnocení: PROPERLY RATED, 6/10 ()

Maximilianus

Zaujímavým spôsobom natočené,  kedy som mal pocit, že sledujem divadelné predstavenie a predsa film. Veľmi sa to hodilo k tejto Shakespearovskej téme. Herci výborní. Nie som fanúšik Frances McDormand,  dokonca ju nemám rád a vadila mi aj tu. Denzel hral dobre, avšak tiež mi to už pripadalo, že hrá sám seba len v iných úlohách. Ale svoj štandard dodržal. A bol to vysoký štandard. Inak je to dielo celkom náročné,  ale aj vizuálne a jazykovo poetické, ktoré trpezlivého diváka odmení. Treba mať ale na takýto film chuť. 7,2/10. ()

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (viac)

Chris Evans jako vůdce sekty od Ethana Coena

Chris Evans jako vůdce sekty od Ethana Coena

29.01.2024

Po premiéře filmu The Tragedy of Macbeth, prvního projektu, na němž pracoval sám Joel Coen (Tahle země není pro starý, Big Lebowski) bez svého bratra, se šířily zvěsti, že Ethan Coen o režii… (viac)

Denzel Washington chystá třetího Equalizera

Denzel Washington chystá třetího Equalizera

13.01.2022

67letý oscarový herec a režisér Denzel Washington (Let, Americký gangster) oznámil, že se chystá na natáčení třetího Equalizera. Prozradil to při rozhovoru o svém nejnovějším snímku The Tragedy of… (viac)

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)