Lord Macbeth (Denzel Washington) je přesvědčen trojicí čarodějnic, že je jeho osudem stát se příštím králem celého Skotska. Ambiciózní žena (Frances McDormand) jej v tom podporuje a k naplnění proroctví zbývá jediné – zbavit se krále současného (Brendan Gleeson). (buzzwoody)

Chrustyn

Joel Coen nám tentokrát bez bratra, přináší vizuálně opojnou, ale nijak inovativní verzi, jednoho ze nejelpších děl Williama Shakespearea. Další z případů kdy forma, naprosto poráží obsah. A to, že je Macbeth tentokrát černoch, je ten nejmenší problém, který film má. ()

ScarPoul

Vizuálne podmanivé divadlo. Nie je to tradičný Coenovský príbeh. Je v tom dosť cítiť, že sa Joel snaží presedlať na iný umelecký druh. Na druhú stranu sa ale jedná o divadlo v tej najčistejšej podobe. Statickosť je umocnená monumentálnosťou a prímes fantasy prvkov, posúva rovinu príbehu do symbolickejšej roviny. Denzel ako Macbeth mi nevadil, pretože divadlo je univerzálne a Shakespearove myšlienky aplikovateľné všade a pre každého. Tu to považujem za príjemný experiment. A hlavne Denzelovi tá rola sadla. Herecky vyspelé. Formálne čisté. Atmosférou silné. Myšlienkami tiež. Hoci dosť záleží na tom či súčasný divák ešte ustojí klasického Shakespeara. Zárez Akira Kurosawu mám o trošku radšej. Aj kvôli tej epickosti. Ale civilnosť tohto snímku je rovnako v niečom čarovná a vťahujúca. Nepatrí to možno k tým najlepším Coenovským filmom, ale rozhodne si to zaslúži miesto v kolónke tých najzaujímavejších. ()

JohnCZ

Po umělecké stránce hezky nasnímané, pěkně černobílé (bez dvojsmyslu) a plné skvělých herců přednášejících v hereckých kreacích klasické vznešené shakespearovské repliky, ale film to absolutně není pro mě a při sledování se mi vracel přesně ten stejný pocit, který jsem mívával při povinných školních divadelních představeních a to jest příšerná nuda a modlitby za brzký konec. ()

vurhor

Když jeden z bráchů Coenů dělá stylizovanou filmovou adaptaci Shakespeara, tak to přeci nemůže dopadnout špatně. The Tragedy of Macbeth svým stylem vlastně ani moc film nepřipomíná. Je to vlastně jako sledovat divadlo. Atmosférické a kameramansky mistrovské divadlo, které si vystačí s minimalistickými kulisami. A ono to vlastně opravdu bohatě stačí. K čemu by člověk potřeboval nějaké super CGI efekty, když Macbeth je primárně o nahlédnutí do niter postav, kterých se týkají motivy jako manipulace, fatalismus a svědomí. Washington zde předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů za posledních pár let. Plus vlastně celkově se na to moc hezky kouká. Jsem taky rád, že Joel Coen odolal touze udělat z filmu až příliš moc velkou artovku, jejíž stopáž by se protáhla na dvě a půl hodiny pouze nějakými super pomalými a němými záběry. Ve výsledku by to filmu rozhodně uškodilo. Takhle to bylo tak akorát. Velice působivá adaptace. I přestože mě to vlastně nedostalo do kolen. Průměrné 4* ()

maddy

Krásna pocta divadlu, neskutočne parádna kamera, zaujímavá hra so svetlom a tieňom a vynikajúci Denzel, ale vo výsledku film ktorý ma bavil tak prvých päť minút, následne som myslel, že pri ňom doslovne umriem. Bohužiaľ, ten Shakespearovský scénar už v dvetisícdvadsiatomprvom vôbec nefunguje. Minimálne nie bez akéhokoľvek upgradu, pretože len ten vizuálny upgrade nestačí ako je toho dôkazom The Tragedy of Macbeth. A to píšem ako niekto kto tie Shakespearovské verše niekedy prekladal. Látka sfilmovaná už toľkokrát, že je až na škodu, že Coen s týmto na staré kolená stráca čas. Hodnotenie čisto subjektívne za celkové nesympatie k tomuto filmu, aj keď uznávam jeho scénografické kvality. CELKOVO: 4/10 ()

Korbitch odpad!

Už se těšim, až nás kontaktuje mimozemská rasa, začlení se do společnosti a začnou hrát historické postavy. To bude žrádlo. Tahle doba je prostě gzblití. ()

Derek

vyzera to vynikajuco a vacsina zucastnenych podava skvele herecke vykony, ale prevod "shakespearovskej" reci do filmovej podoby ma nechava chladnym (a dokaze uspavat)... ()

kajas

Mám vlastně stejný názor jako většina zdejších uživatelů - hra se světlem a stínem vynikající, ústřední herecký pár i vedlejší postavy zahrané dobře, ale upovídané až běda. Jméno režiséra pro mě bylo velkým překvapením. ()

M.i.k.e

mám rád Joela Coena,mám rád Denzela a Macbeth je klasika.Přesto to spojení dohromady nefunguje úplně naplno.Coenova adaptace má mnohem blíž ke klasickému divadlu než filmu (což by koneckonců nevadilo),herci hrají dobře,Denzel sem sedí,černobílá tomu sluší a atmosféra je místy víc než slušná,přesto je ale výsledek spíš jen lehčí nadprůměr a kdybych si měl vybrat na které zpracování se podívám,sáhl bych mnohem raději po tom s Michaelem Fassbenderem.To disponovalo jistou formou uhrančivosti.Tahle verze jí bohužel nemá...60% ()

Streeper

Vizuální stránka filmu je dokonalá. Moc se mi líbil černobílý efekt, dávalo tomu trachu tajemna a jednoduchosti. Celkově to bylo pojaté hodně divadelně, což se mi také líbilo. To shrnuje jednu hvězdičku. Druhá hvězda je za skvělé herecké výkony. Denzel a Frances naprosto boží, věřila jsem jim každé slovo, každé gesto. A to je všechno. Macbeth vůbec nepatří mezi mé oblíbené Shakespearovy hry, nebavil mě když jsem ho četla a nebavil mě ani teď. Zdlouhavé dialogy jen o špatném svědomí a šílenství mě fakt neberou. Škoda, že ten text Coen nepojal trochu moderněji. Byl by to pak dobrý kontrast s tou divadelní a černobílou atmosférou. ()

majo0007

Na jednu stranu chápem, že sa Joel snaží napraviť si svoju reputáciu u počerného obyvateľstva, keď do filmov so svojim bratom prakticky nikdy neobsadili žiadneho negra (všimli ste si?), na druhú stranu, prečo to preboha musel byť zrovna Macbeth, a nie napr. taký Othello (kde sa čudujem, že doteraz neobvinili nebohého Orsona z blackfacingu a film neni na indexe)... Shakespeare v takomto recitálovom prevedení funguje v divadle, ale pozerať to v bedne je morda 1. stupňa. Preto sa už neviem dočkať, keď sa nejaký borec chytí zfilmovať dajakú pecku od Pavla Országa Hviezdoslava. ()

UhLee

(6/10). Není pochyb o tom, že The Tragedy of Macbeth je vizuálně naprosto bezchybný film. Kulisy jsou tak hrozně podmanivé a krásně nasnímané, že kdyby byly filmy jenom o vizuálnu, tak je Macbeth naprostou špičkou, jako třeba dosti podobná Duna. Ten film ale ani trochu nebaví. Měl jsem pocit, že všechny výstupy, které tam herci předváděli šly do prázdna. Herci jsou to perfektní a dávají do toho všechno, ale divadelní hra prostě alespoň z mého pohledu nedokáže tolik předat, jako film. Na druhou stranu jsem si vyzkoušel, že divadelní hry nejsou úplně můj šálek kávy a zůstanu raději u filmů. To samé doporučuju režisérovi Coenovi, který odvedl brilantní práci, ale pro takové projekty je ho podle mě škoda. Osobně předlohu vůbec neznám. Proto bylo o to těžší se něčeho uchopit. Naštěstí jsem si vzpomněl na jeden díl Simpsonových, kde právě Macbeth taky byl. The Tragedy of Macbeth vizuálně nádherný a podmanivý film. S divákem však absolutně nespolupracuje a po stránce zábavnosti to bylo docela utrpení, jako třeba The Green Knight. ()

David.Darco

Coenovho Macbetha pomerne ťažko hodnotiť, nakoľko lavíruje niekde medzi nudnými, doslovne prepísanými dialógmi (snímanými pohľad protipohľad) a zaujímavým vizuálnym poňatím určitých pasáží (úvodné proroctvo čarodejníc, vražda kráľa, les pochodujúci na hrad a tak ďalej) To svietenie, Rámovanie a výprava je vskutku oku lahodiaca, ale to Shakespearovské herectvo a popisné dialógy/monológy vo filme príliš nefungujú. Dúfal som asi skôr v Jarmuschovsky tichý filmík pracujúci dôkladnejšie a zaujímavejšie s tým čo a ako divákovi ukázať prostredníctvom obrazu, ako povedať formou dialógu. Škoda. ()

Qitek

Divadelní forma tomu sice sedí (ale proč ji vstřebávat na plátně, když k tomu slouží divadlo), scénografie minimalisticky úžasná, nádherný svícení a Coen se zhostil látky velmi osobitě - formálně. Co byl pro mě velký problém, tak přístup k průběhu dějství. Shakespearova báseň slov se zde pronáší takovým způsobem, že vás jejich flow začne zaručeně uspávat po 30 minutách (ne-li dřív) a vy si začnete přát, aby byl za deset minut konec, nebo se něco stalo ( a že se toho v MacBethovi děje - nebo má dít) . Minimalistická vizuální krása, které nebije žádné srdce, nedrtí vás morální tíhou, neděsí činem a unavuje řečí. Jediný herecký výkon mi nepřišel sice špatný, ale zároveň ani nijak unikátní. Jediné co si z každé scény odnáším je "Ty kráso takovýho textu si zapamatovat a odříkat jej bezchybně musí být náročný". A to je bohužel vše. Filmový MacBeth Justina Kurzela je o několik desítek levelů výš. ()

filmmovier

Macbeth má kliku na adaptace, což je velmi potěšující. A ještě lepší je to, že i tento způsob adaptace zdá se mi velmi šťastným. A nejen to, možná dokonce nejlepším! V porovnání se skvělou exteriérovou verzí skotské hry od Justina Kurtzela a syrové verze od Romana Polanského tahle rozhodně obstojí, protože je fakt nejlepší. Věrné zpracování originálu s naprosto fantastickou kamerou, neskutečnými výjevy plnými magických obrazů, husté a drsné mlhy, hry světla a stínu a jednoduchých expresionistických kulis, s minimem akce a téměř celé v interiérech... Absolutně divadelní, neskutečně krásné. Působivé, vizuálně opravdu vymakané, strhující, s fantastickými herci. A je úplně jedno, že jsou černí, protože jsou fakt úžasní. Denzel je velikej borec, Frances je tradičně úžasná, ovšem naprosto nejlepší je tady magická a děsivá Kathryn Hunter v roli všech tří čarodějnic. Je to drsné, napínavé, takhle se prostě má filmovat předloha. Krásně na tom je, že na divadle by to vypadalo úplně stejně a možná ještě o něco hůř. Skutečná lahůdka, které ta černobílá neskutečně sekne a dělá jednu z nejlepších a největších Shakespearových tragédií ještě působivější.  Jsem nadšen, tohle se skutečně vydařilo. Artovka pro širokou veřejnost a jeden z vizuálně i herecky naprosto nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. 8,5/10. Veškeré nominace a ocenění budou zde vskutku zasloužená! Těším se na ně. ()

elanius

(23/2022) / Zaujímavý experiment v podaní A24 a AppleTV ktorý dokázali spojiť veľmi zaujímavý herecko režisérsky team. Celý zážitok stojí na originálnom spracovaní. Ak to niekomu sadne, myslím že to bude vedieť oceniť. Ja som sa veľmi snažil aby sa mi film páčil, ale bohužiaľ nevydalo, základný problém bola expresívna divadelnosť, naozaj film je až bizarný. Potešili ma ale herci, špeciálne Frances McDormand. (5/10) ()

hroubek

Je to stylově natočený, vizuálně působivý a herecky nadstandartní. Jen ty archaické dialogy a divadelní teatrálnost mě fakt nebavili a kazili mi zážitek. Chápu proč, to takhle Joel Cohen natočil, chápu proč, jsou z toho někteří diváci a kritici nadšený, ale já to tak bohužel nemám. ()

drake31

Posledných pár rokov keď sledujem filmy v komforte môjho domova, nie vždy sa dokážem 100% sústrediť na film bez nejakého externého rozptýlenia. To bola rozhodne moja obava pred pustením The Tragedy of Macbeth na Apple TV+, obzvlášť lebo je to Shakespeare, a film sa nijako netajil, že to bude art-filmové divadlo. Joel Coen & Bruno Delbonnel ma však naplno pohltili od prvého záberu až po ten posledný, s mojimi očami prilepenými k obrazovke som sledoval nielen tie orgazmické zábery, ale aj príbeh Macbetha s ktorým som až tak priveľmi oboznámený nebol (napriek tomu, že je to klasický Shakespeare). Byť film dlhší, menej vizuálne opojný, s hercami, ktorý by mi vadili, či v rukách niekoho menej schopného, The Tragedy of Macbeth mohla byť tragédia, tentokrát filmová. No je to prekrásne, vizuálne podmanivé divadlo, o ktorom budem premýšľať po dlhú dobu... a tento film som mal na mysli už od prvého traileru. ()

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (viac)

Chris Evans jako vůdce sekty od Ethana Coena

Chris Evans jako vůdce sekty od Ethana Coena

29.01.2024

Po premiéře filmu The Tragedy of Macbeth, prvního projektu, na němž pracoval sám Joel Coen (Tahle země není pro starý, Big Lebowski) bez svého bratra, se šířily zvěsti, že Ethan Coen o režii… (viac)

Denzel Washington chystá třetího Equalizera

Denzel Washington chystá třetího Equalizera

13.01.2022

67letý oscarový herec a režisér Denzel Washington (Let, Americký gangster) oznámil, že se chystá na natáčení třetího Equalizera. Prozradil to při rozhovoru o svém nejnovějším snímku The Tragedy of… (viac)

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)