Preskočíme takmer celú generáciu fabiciovského rodu a v piatej časti seriálu budeme pokračovať takmer o päťdesiat rokov neskôr, v roku 1917. Tým sa ocitneme v ďalšom románe Hany Zelinovej Volanie vetra, ktorý voľne nadväzuje na príbehy Alžbetinho dvora. (STV)

Sidonka

Je to dost nelogické, vypíšu jen část z toho. Nechápu, proč musela Celesta utéct ze svého domu, který měla nyní v Bohumíně. Manžel sice odhalil nevěru, ale ihned po tomto zjištění na místě zemřel a nestačil by jí tedy vydědit ani to někomu říct. Tehdy ještě nebyla ani choromyslná. Z jakého důvodu by dosud zdravá, dosud poměrně dobře zajištěná žena utíkala z bytu pouze v županu a zcela bez peněz, nevzala by si dokonce ani drobné na vlak? Kam chtěla jít, když tvrdila, že do zámku nemůže? Pokud už jí hráblo, měli to v seriálu něčím více naznačit a ne hned takovej nesmyslnej skok. A třeba ta bordelmamá jako všeovládající "zámecká paní", která rozhoduje skoro o všem. To její původní profesi a nedůvěryhodnou pověst nikdo v okolí neznal? Proč se správce zámku Lukáš, který již nemocnou Celestu dosud chránil, nevypořádal s evidentně vypočítavou osobou? Proč dovolili takové spodině, aby se stala pečovatelkou o duševně chorou, aby měla přístup k jejím financím a vychovávala jejího potomka? To, že to uměla s lidmi zde bylo naivně podáno. Přesvědčila je jen pro to, že tvrdila, že vyšinutou ženu zná, přitom Celesta měla zpočátku z Hajnalky spíše evidentní strach. Na seriál se hezky dívá, ale má řadu těžko uvěřitelných momentů, což příběh sráží.- Spíše než politickou linku bych důkladněji rozvedla tu vztahovou. ()

Hombre8

Opět mimořádně dobře udělaný casting. Celesta. Hús. Korunovaná. Rovněž tak bordelmamá. Ta taky nemá chybu. Kvietik namlúval Brzobohatého a terazky Brzobohatý Kvietika. No bomba. Ale celkově jde úroveň spíše dolů. Epizodní role Nagyové a Hryce příliš nepřesvědčily. V jednom díle si nedajú rozvracať aj monarchiu, aj republiku. Nu... Taková už byla doba aj ludkovia... Zapojení dětí do procesu poněkud mimo. Asi (zatím) nejzmatenější díl. Proč jako toho Abrama zhaftli...? Tři hvězdy tak tak. ()

Autogram

Tvorcovia urobili asi najväčší epizódny skok v udalostiach a po päťdesiatich rokoch je nažive už len postava Maroša Kramára, ktorý sa prevtelil do svojho otca Jána Kramára. Tentoraz hrá prím najskôr Magda Vášáryová a neskôr Zora Kolínska ako bordelmama, ktorá si vo svojom slušnom podniku nenechá robiť bordel. Detské role majú mimoriadne tiež dosť priestoru a sú režisérsky dobre zvládnuté. Opäť spokojnosť. –––– A pôjde na front! My si monarchiu rozvracať nedáme! –––– Zapamätajte si: My si republiku rozvracať nedáme! ()