Martin Eden

(festivalový názov)
  • Taliansko Martin Eden (viac)

Filmová adaptace románu Jacka Londona je zasazena do blíže neurčeného období v italské historii. Martin Eden se ze všech sil snaží povznést nad bídné poměry dělnické třídy, ze které pochází. Doufá, že intenzivním samostudiem se dostane mezi literární elitu a bude se moci oženit s mladou bohatou ženou. Vizuálně působivé vyprávění vytváří fresku, která v mnohém připomíná největší klasiky italské kinematografie. Luca Marinelli dostal za hlavní roli cenu za nejlepší herecký výkon na MFF v Benátkách. (Febiofest)

rivah

Roztříštěný film, trochu experiment, trochu ilustrace, trochu předvádění, epizody naštěstí spojuje energický herecký projev ústřední postavy. Připomínka "největších klasiků italské kinematografie"? Tedy jen velmi velmi vzdálená, zato v barvitém provedení -:). Mne si film nezískal. (50%)....Poznámka: Kdo se chce podívat na přesvědčivý portrét Jacka Londona, tomu doporučuji Rážův film CESTA ŘEKY K MOŘI (1966) s Radkem Brzobohatým v hlavní roli. ()

Matty

Stejnojmenný román Jacka Londona, sledující mladého námořníka na cestě za kariérou spisovatele, se odehrával v Oaklandu na počátku dvacátého století. V originální filmové adaptaci italského malíře a filmaře Pietra Marcella jsou dějištěm neapolské břehy a časové zasazení příběhu nelze přesně určit kvůli řadě anachronismů. Archivní záběry v sépiových tónech, skromný způsob života postav nebo kostýmy navozují dřívější éru než televizní obrazovky či použité písně. Podobně neukotvený je také kolážovitý styl vyprávění, který kombinuje prvky romantizujících melodramat, etnografických dokumentů i avantgardní kinematografie. Proměnlivost filmu odráží vývoj protagonisty, který tak není nahlížen z jedné perspektivy, ale na základě jeho momentálního rozpoložení a životních zkušeností, což z Martina Edena dělá v kontextu dobových dramat i adaptací klasické literatury velmi osvěžující dílo. 85% ()

boogieman

Nechcem samozrejme redukovať tento film pomocou stupídneho zaraďovania do škatuliek - len hovorím, že takto nejak si viem v hlave predstaviť film, ktorý natočí dieťa Scoreseseho a Sorrentina v paralelnom gay vesmíre, kde sa pozeral Paul Thomas Anderson spoza závesu. A pritom je to skôr pocta Rosselinimu - čo ja nemôžem vedieť, keďže som od Roseliniho nič nevidel. Ale znie to ako keby viem o čom hovorím, že? ()

Zlatého lva si odnáší Joker

Zlatého lva si odnáší Joker

07.09.2019

76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové… (viac)