Co když netvoříme svůj osud, ale osud tvoří nás? Mysteriózní drama o zločinu, pomstě a osudové lásce... Šestidílná britsko-novozélandská série vznikla podle stejnojmenného románu Eleanor Cattonové, oceněného Man Bookerovou cenou (česky nakladatelství Argo, 2016). Knihu, která v anglickém jazyce původně vyšla v roce 2013, adaptovala sama Eleanor Cattonová, jež byla přítomná i při natáčení. Série popisuje okolnosti, obklopující záhadnou vraždu v zapadlém koutě Nového Zélandu v období zlaté horečky v 60. letech 19. století... Děj se odehrává ve dvou časových rovinách, před a po zločinu. V jednotlivých epizodách se odhalují další střípky toho, co se skutečně odehrálo osudné noci, kdy byl zavražděn náhle zbohatnuvší prospektor Crosbie Wells a také střípky událostí, které k tomuto zločinu vedly. Z vraždy je obviněna Anna Wetherellová, mladá žena, která na Nový Zéland dorazila teprve před několika měsíci a nyní pod hrozbou oprátky musí zjistit pravdu. Přítomen je motiv osudové lásky a vše je ozvláštněno astrologickou metafyzikou, motivem předurčenosti osudu a role svobodné vůle v utváření lidských životů. Hlavní hrdinku ztvárnila Eve Hewsonová, známá z ceněného seriálu Knick: Doktoři bez hranic (2014–2015), v jedné z hlavních rolí vystupuje hvězdná Eva Greenová. (Česká televize)

anatheman

No tak jsem to konečně dokoukal. Musím říct, že i přes nízká očekávání mě seriál docela zklamal. Ze začátku působí dosti nadějně. Přeci jen Nový Zéland v 19. století? To je něco docela neobvyklého. Rovněž mě zaujal nastíněný příběh 2 hlavních protagonistů i 2 antagonistů. Každopádně... zhruba od poloviny série jsem pociťoval zřejmé natahování a to, že ději chybí jakýsi náboj. A to i přes to, že zde byla snaha pracovat se střídáním časových rovin. Vše ale zazdily poslední 2 díly, které byly na můj vkus až příliš ezoterické. No a samotné finále působí dosti odfláknutým dojmem. Takže tedy The Luminaries uděluji 2 zlaté cihly z 5. Každá je za obě Evy, které zde excelovaly. Hewson je cute a Green... Má cenu něco říkat? Zase uhrančivá tak, že bleju duhu. Slušný herecký výkon projevil i Marton Csokas. Toť vše. ()

angel74

Přestože jsem na nadpřirozené síly a rozumem nevysvětlitelné jevy ve filmovém světě už docela alergická, tak tady jsem byla schopná to akceptovat. Ba co víc, vůbec mi to nevadilo. Asi jsem podlehla kouzlu dobrodružství s vůní exotických dálav za časů zlaté horečky. Mimo jiné mě zaujalo také herecké obsazení, jemuž dle mého názoru nevévodí Eva Green, ale uchvacující Eve Hewson. (70%) ()

DrifterSoul

Seriál se odehrával v atraktivním prostředí NZ, zajímavé době a měl mysteriózní zápletku. Bonusem byla ideální kombinace English s CZ titulky.   Bohužel, děj se stal kvůli těžko identifikovatelnému prolínání časových rovin (a přehnané, těžko uvěřitelné  záhadnosti), postupně nepřehledný. Závěrečné dovysvětlování chronologie událostí u soudu to už těžko mohlo napravit. Značné zklamání. ()

Geometria

literární předloha seriálu je bezva, adaptace se nepovedla. v knize gradující prolínání časových rovin je tu docela mechanické a s výjimkou dvou ženských hrdinek je zoufalý casting i ochotnický herecký projev mužských postav. asi nejsmutnější je Maori mladík, jehož chování a mimika připomíná falešného (a permanentně opilého) Indiána v nějaké dávné Wild Wild West show. a obsazení "zlatovlasého mladíka" Himeshem Patelem taky nedává moc smysl, vzhledem k rasové otázce / rasizmu, který hraje v příběhu svou důležitou roli, ale této postavy se záhadně netýká. ... plus je to zdlouhavé a nudné; když jsem se ani ve druhém díle nedočkala řádného rýžování, přestávám koukat. pokud je kniha pěkný valounek čistého zlata, toto dílo bohužel připomíná sádrový šutr, napajcovaný zlatým sprejem. s bídou dvě * ()

pallok

Paradoxne nedostatkom tohto miniseriálu nie je predloha, ani réžia, herečky a herci sú v poho, kamere tiež niet čo vyčítať, všetko sa zdá byť OK, ale nie je. V konečnom hodnotení tomu chýba dépeháčka - pridaná hodnota, akcia, podľa ktorej by som si minisériu uložil do pamäte - možno scéna s EveGrínou, zatmenie mesiaca či uštipnutie škorpíkom! 70% ()