První ze šesti detektivek o detektivu Jamesi Wongovi (Boris Karloff) začíná nakládáním lodi chemikáliemi firmy Simon Dayton Chemicals v přístavu v San Franciscu. Záhadná hraběnka Olga Dubois (Evelyn Brent) dostává od jakéhosi Antona Mohla (Lucien Prival) za úkol za každou cenu zabránit vývozu. Simon Dayton (John Hamilton) se obává o svůj život a zavolá detektiva Wonga, aby ho chránil. Došlo totiž k několika podivným nehodám, které jsou spíše sabotáží, na dráze, na moři a jeho kancelář někdo prohledal. Než se stačí sejít, Simon zemře ve své kanceláři, zamčené zevnitř. Vyšetřující policista Sam Street (Grant Withers) to nejprve bere jako srdeční selhání, ale Wong najde na místě střípky nádobky s jedovatým plynem. Ten právě Daytonova firma vyráběla a vyvážela. Možnými pachateli jsou jak jeho obchodní partneři Theodore Meisel (William Gould) a Christian Wilk (Hooper Atchley), tak vynálezce plynu Carl Roemer (John St. Polis), který dostal zaplacen jen zlomek hodnoty a zahraniční padouši nejmenované cizí mocnosti. (Peabody)

Flego

Inteligentného americko-čínskeho detektíva Jamesa Lee Wonga vytvoril Hugh Wiley. Neskôr vzniklo šesť filmov, z toho v prvých piatich hrá Boris Karloff a treba podotknúť, že výborne. V tomto prvom príbehu ho požiada o pomoc priateľ, ale než sa stretnú v kancelárii, priateľ zomrie. Vyšetrovanie vyzerá na srdcový infarkt, ale nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá... Piate hodnotenie a tretia recenzia. ()

liquido26

První ze šestidílné série filmů o činském detektivovi panu Wongovi. Boris Karloff v hlavní roli je naprosto dokonalý. Toho číňana jsem mu věřil a přesto to byl pořád on. Bohužel detektivka samotná nebyla moc zajímavá. I když rozuzlení bylo docela překvapujcí. ()

Campbell

Při doplňování znalostí herece Karloffa jsem narazil na tuhle trilogii(aspoň myslím že se jedná o trilogii, protože jsem nemohl n ajít další díly). Detektivka kde Karloff hraje číňana. Docela jsem mu to i žral jen občas jeho dialekt neseděl. Ale "maska" dobrá. Jinak se jedná o takovou odpočinkovou detektivku. Vraždy chemikálií byly v té době docela časté, bohužel tu nehraje moc herců takže se dá celkem hned odhadnout kdo je vrah. Dobré to bylo, ostatní díly se mi zdáli o něco slabší. ()

MickeyStuma

Detektiv Wong na stopě mezinárodní špionážní skupině usilující, i za cenu vraždy, o vzorec jedovatého plynu. A ty vraždy, jak detektiv odhalí, jsou poměrně rafinované. Vedle série detektivních snímků se Sherlockem Holmesem byl vzat v úvahu další, neméně zdatný, renomovaný čínsko-americký detektiv James Lee Wong, kterému propůjčil tvář Boris Karloff a toto je první snímek filmové série. Těžko říci, jak ve své době, ale při dnešním pohledu vypadá Karloff ve vytvořené masce všelijak, jen ne jako Asiat. Ale jak se říká, snaha se cení. Ohledně zajímavého scénáře poměrně dobrého detektivního příběhu se ale na to dá vcelku rychle zapomenout. Námět byl zpracován na základě příběhů Hugha Wileyho publikovaných v Collierʼs magazine. Tento je hodně podobný Sherlocku Holmesovi, neboť tu Wong, stejně jako často Holmes, předvádí policejnímu vyšetřovateli, jak případ vyřešit. A je to případ hodně důležitý, neboť je centrem všeho plyn, který by mohl být použit v další hrozící válce. Takže jde skutečně o všechno. Klasická detektivka se vším všudy, která nemusí zklamat ani dnes. Jen je nutné si opravdu nevšímat skutečnosti, že Asiata nehraje skutečný Asiat a že je snímek po technické stránce odveden dle možností třicátých minulého století. ()