Farmář Matt Calder společně se synem zachrání Harryho a půvabnou zpěvačku Kay z rozbouřených peřejí. Vidina zlata ale vede sobeckého Harryho k tomu, že ukradne Mattova koně a zanechá všechny ostatní, včetně své snoubenky, na pospas nepřátelským indiánům. Ti se blíží a hrdinové musí rychle jednat. Jednou z možností je prchnout po řece. Přestože byli Marilyn Monroe a režisér Otto Preminger donuceni pracovat na filmu proti své vůli, stal se film nakonec kasovním trhákem a dodnes je považován za klasickou ukázku westernového filmu. Snímek má na svou dobu velmi svižné tempo a jako šťastná volba se ukázalo obsazení Marilyn Monroe a Roberta Mitchuma. Střet jejich odlišného projevu i sexappealu dodává filmu zvláštní napětí. (oficiálny text distribútora)

Anderton

Rieka bez návratu nič špeciálne nerieši, vo svojom jadre ide o limonádu, kde sa postupne zbližujú jeden drsný muž a jedna jemná žena. Tento muž je však aj otec a táto línia je celkom dobre vypointovaná, pretože synak pocíti na vlastnej koži, prečo jeho otec pred časom sedel a pochopí, že ak niekto musí zasiahnuť guľkou do protivníkovho chrbta, stále to môže byť hrdinský čin. Tromfom filmu by mohla byť príroda, lenže to by tu nesmeli byť veľmi nešťastné zadné projekcie, vystrihnuté ako z nejakej paródie. Prečo indiáni dobrovoľne umierajú iba kvôli tomu, aby prepadli trojicu na plti, mi zostalo záhadou. Podstatné pre konečné vyznenie však je, že Mitchumovi a Marylin to ako páru riadne sekne, len sa neviem zbaviť dojmu, že bez toho výrazného make-upu by herečka bola ešte krajšia, pretože by pôsobila prirodzenejším dojmom. 70% ()

Pohrobek

One Silver Dollar, I'm Gonna File My Claim a další evergreeny zpívané samou Marilyn jsou zřejmě tím nejlepším na celém filmu. Jinak se jedná o poměrně typický "sbližovací" snímek. Kdy Marilyn poznává, že spolehlivý a starostlivý Mitchum je mužem vyšších kvalit než egoistický Rory Calhoun. Hodně zajímavá je "třecí" scéna. Marilyn je promočená a potřebuje pořádně promasírovat, aby nezemřela podchlazením. Co udělá Mitchum - samozřejmě se slušně vzdálí, aby se Marilyn mohla svléci a zabalit do deky, přes kterou ji pak bude třít. No, jo -jiná doba. ()

RHK

Dobrodružný romantický příběh (1954, barevný!). Film se odehrává na poskakujícím voru s divokou řekou většinou v zadní projekci, s herci ve westernovém hávu a s válečně pomalovanými indiány v pozadí na břehu. Charakterní farmář Mitchum, který se po létech ujímá svého osiřelého synka, bojuje se zlodějským hráčem, s naivní Marilyn Monroe, otravným lovcem, pořádně divokou řekou a mimochodem taky pár indiány, kteří si přišli pro nevyhnutelnou a zcela zbytečnou smrt z pušky hlavního hrdiny. Zpívající a nastrojená Marilyn vypadá spíše jako pohybující se reklama na erotické služby, ale Mitchum zůstává gentlemanem zahřívajícím vodou prochlazené božské tělo třením zad a masáží lýtek. Nejerotičtější scéna (SPOILER) se tak odehraje na konci, kdy si Mitchum přehodí Marilyn přes záda a odnese do svého nového vozu (rozumí se s koňským potahem). Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=UBPON4KdUGA ()

NinadeL

River of No Return je klasický velký western. Skvělý CinemaScope báječně rámuje příběh dechberoucí kanadskou krajinou a dává herecké příležitosti, jaké se v té době rozdávali jen minimálně. Dokonce i MM hraje výborně, protože své Kay Westonové porozuměla bezezbytku (a tak jediným problém zůstal její nerealistický účes). Dokonce ani zadní projekce není problematická a ačkoli dle pravidel žánru přichází na konci filmu ryzí happy end, není to kýč. Příjemné překvapení. ()

sud

Nepříliš záživná reklama na Marilyn Monroe v kulisách divokého Západu. Robert Mitchum se z toho zuby nehty snaží vytřískat něco westernového, ovšem chemie mezi ním a MM vůbec nefunguje. 40%. ()

ClintEastwood

Spíš než westernem, je ŘEKA BEZ NÁVRATU dobrodružným dramatem o sblížení otce a syna. Marilyn Monroe je v džínách neskutečně sexy a tvrďák Robert Mitchum, který se natáčením tradičně propil, působí opravdu drsně. K tomu připočtěte překrásné scenérie amerického středozápadu, trochu romantiky a ideální stopáž a o nudě nemůže být řeč. Mně se film líbil. ()

pepo

Marilyn vyzerajúca, že práve prišla z fotenia pre módny časopis to dosť kazí. Navyše narozdiel od výborného Mitchuma nebola dosť dobrá herečka, aby to dokázala zakryť. Inak je to vizuálne pekný, ale dejovo nijako ohromujúci western. čakal som viac 6/10 ()

cheyene

Hvězdné herecké duo v hlavních rolích a krásné prostředí. Samozřejmě, že na celkovém pojetí je znát rok vzniku, avšak pro fanoušky westernů je to zajímavý příspěvek do filmografie. Kdyby se tam méně zpívalo, měl by snímek větší spád. S hodně přivřenýma očima 4*. ()

JohnnyD

Vynikajúci western jemne šmrcnutý s noirovkou s drsňákom Mitchumom, nádhernou Marilyn a neskutočnou divokou prírodou vo farbách Technicoloru. ()

Vančura

Ačkoli od premiéry toho filmu uplynulo "pouhých" 66 let, na dnešního diváka musí působit nejen jako z jiné doby, ale skoro jako z jiného světa. A to minimálně ve třech ohledech: za prvé zde není ani náznak sympatií s původními obyvateli Ameriky. Indiáni jsou zde vylíčeni čistě jako krvežízniví divoši na koních, jejichž jediným cílem je usilovat kovbojům o život, tudíž je zcela v pořádku, že jim bílí kolonizátoři zabírají půdu a postupně je vytlačují z jejich rodné země. Podobně se film nijak nemazlí ani se zvířaty, které se zde střílí bez mrknutí oka (podobně jako indiáni), aby bylo co jíst, případně aby si člověk zachránil život. A konečně postavy zde dokonale zachovávají dobové genderové stereotypy, které tehdy platily za neotřesitelné (hollywoodské) jistoty - muži jsou náležitě mužní, silní, násilničtí, rozhodní, aktivní atd., zatímco ženy jsou slabé, bezmocné, pasivní a odkázané na vůli mužů. I pokud se člověk dokáže nedívat na ten film dnešnímu očima (což jde skutečně jen těžko), stejně tam moc pozitiv nenajde - děj je veskrze nedramatický a nudný, a samotný závěr je vyloženě stupidní. Marilyn Monroe je zde ale vrcholně okouzlující - ostatně jen kvůli ní jsem byl ochotný tu blbost na obrazovce ČT2 zhlédnout - a navíc zde moc hezky zpívá, takže ona je asi jediným důvodem, proč ten film chtít vidět i v dnešní době. Robert Mitchum se k ní ovšem vůbec nehodí a měli tam místo něj obsadit někoho jiného. ()

classic

... tak ju nazývajú Indiáni, ktorí budú chcieť dobehnúť trojlístok, plaviaci sa na plti, po rozbúrenej, s dominujúcimi a častými vírmi, aktívnej divokej rieky, ktorá je v kľude bezpečná, ale po zaregistrovaní blížiacich sa nepriateľov, musia uháňať o preteky, aby ich práve tento nevyspytateľný živel, čo najviac vzdialil od horiacich oštepov... Spoločnosť mi budú robiť otec so synom, pritom starý tatko Matt akurát vyšiel z basy, lebo chcel raz pomôcť kamarátovi, ale sudca to zrejme nepochopil. Synátor Mark, ako pozorujem, sa dal na časte popíjanie kávy, až sa stal taký závislák, ako ja. Oni dvaja zatiaľ žijú v pokojnej, obyčajnej harmónii, pokiaľ nespozorujú, ako sa SEXY speváčka Kay, rúti so svojim partnerom, hazardným hráčom Harrym, smerom ku nim, vlastne túto plť pôvodne vlastnil tento „párik zamilovaných” . Odvážny tato sa rozbehne, aby ich oboch pritiahol na breh. Zakrátko na to, sa horlivý a nenásytný Harry zmocní ich koňa a pušky, aby sa vytratil do mesta, a všetkých nechal na neverím v Boha, pred prichádzajúcimi červenými. Duchaprítomný, ale outsiderský Matt sa rýchlosťou svetla pozviecha, aby zachránil seba, syna a speváčku, vstúpia na plť a utekajú po rieke za chlapom, ktorý ich priviedol na psí tridsiatok. A ja pozorujem takmer úžasne dokonalý farebný TECHNICOLOR film, s krásnou prírodou, s nádhernou Marilyn, Mitchum pôsobil, ako totálny outsider + všetko je to zabalené, viete, do takého primitívneho šatu, na ktorý som neskočil, nenechal som sa nachytať na hruškách, i keď priznávam, že si snímok udržuje latku veľmi vysoko, zvláštna milostná chémia medzi ústrednou dvojicou funguje na plné obrátky. Opäť som sa ULAKOMIL na MM, no som na to pyšný. „Trebárs, keď by účinkovala v akejsi reklame na konzervy, venoval by som tomu svoj drahocenný čas” . ()

marhoul

Rafťáci 1954. Vodácký western, předvídatelný, naivní, pohodový, se sympatickým obsazením. Neškodná záležitost, která ve své době jistě plnila kina k prasknutí, jelikož byl Robert Mitchum pohledný chlapík a Marilyn se uměla taky hezky rozbalit. Mimochodem, stran jejího herectví- neherectví, nemůžu si pomoci, přestože to nebyla představitelka vážných, charakterních rolí, v lehkém žánru, zejména v tom komediálním, mě pobavila spolehlivě. Dokázala být naprosto okouzlující. Herectví v ní vidím mnohem lépe než třeba v takové Bardot, která ačkoli nádherná, nezaujala mě vlastně v žádném z filmů. Doma roky poslouchám, že MM nebyla vůbec žádná hezká, natož přítažlivá sexbomba a hle, jednoho večera přepnu na ČT2, kdy zmáčená, v prachu vyválená, do džínů natažená, jak panenka milá, byť jednoduchá Miss mokré tričko vyprovokuje erektivní ticho a kontrolní dotaz, jestli je to opravdu ona. Ukázalo se, že to s tou její primitivní nepohledností nebude tak horké. Vida, vida.. Škoda, že si ji Truman Capote neprosadil do Snídaně u Tiffaniho. Že tam studio nastrčilo způsobnou zápalku, která ze sebe děvku neudělá i kdyby se rozkrájela. Přestože milovaná, vždycky zůstane učebnicovou princeznou na prázdninách v Římě. Capote tu věc psal inspirován Marilyn, z knihy čiší to, co čišelo z ní samé... Když jsem ji sledovala v tom přihlouplém westernu, opět mě to zamrzelo. ()

liquido26

Farmář Robert Mitchum, jeho synek a zpěvačka Marylin Monroe prchají na voru po řece před bandou Indiánů. __ Krásný barevný western natočený zdobedný nádhernými záběry přírody a těsnými kalhotami Marylin :-) ()

curunir

,,BUDEME BOHATÍ AKO TÍ, ČO NAŠLI ZLATO?" ,,NIE, ALE BUDEME BOHATŠÍ AKO TÍ, KTORÍ HO NENAŠLI." __ Ku Robertovi Mitchumovi niet čo dodávať, ale vďaka účasti sladkej Marilyn - aj uprostred divočiny vždy dokonale nalíčenej a učesanej, pre väčšiu divácku atraktívnosť dokonca niekedy odhaľujúcej svoje prednosti a inokedy zase kormidlujúcu plť na rozbúrenej rieke - ide o roztomilo naivnú záležitosť, ktorá sa napriek ruke skúseného režiséra nevie sama rozhodnúť, či je skôr westernom alebo romantizujúcim hudobným filmom. Odhliadnuc od týchto úsmevných nedostatkov by filmu na väčšej serióznosti dodali lepšie spracované akčné sekvencie, ktoré sú tu napriek prostrediu podané veľmi nezáživne. Scény na plti alebo - skôr doplnkové - útoky indiánov neschopných poriadnej streľby z lukov vyvolávajú otázky, či náhodou nejde o skrytú komédiu. Realistickejšie podanie, vedľajšia dejová línia otca so synom pritom ukazujú pravý opak. Je to rýdza oddychovka a pritom nejde o zavrhnutia hodný príbeh s veľmi slušným potenciálom. (427. hodnotenie, 39. komentár k filmu) ()

Orlau32

Průměrná slátaninka bez kapky myšlenek, na kterých jsem ve westernech zvyklá. A nic na tom nezmění ani réžie OTTY PREMINGERA ani přítomnost dvou hvězd jako byl ROBERT MITCHUM a božská MERILYN MONROE. ()