Farmář Matt Calder společně se synem zachrání Harryho a půvabnou zpěvačku Kay z rozbouřených peřejí. Vidina zlata ale vede sobeckého Harryho k tomu, že ukradne Mattova koně a zanechá všechny ostatní, včetně své snoubenky, na pospas nepřátelským indiánům. Ti se blíží a hrdinové musí rychle jednat. Jednou z možností je prchnout po řece. Přestože byli Marilyn Monroe a režisér Otto Preminger donuceni pracovat na filmu proti své vůli, stal se film nakonec kasovním trhákem a dodnes je považován za klasickou ukázku westernového filmu. Snímek má na svou dobu velmi svižné tempo a jako šťastná volba se ukázalo obsazení Marilyn Monroe a Roberta Mitchuma. Střet jejich odlišného projevu i sexappealu dodává filmu zvláštní napětí. (oficiálny text distribútora)

Ukážka z filmu 2

aLPaC

Průměrný až podprůměrný western s nesympatickým Robertem Mitchumem, na zlatou malinu aspirující Marilyn Monroe a zajímavými studiovými záběry divokých peřejí, kdy jsem se sám sebe ptal, co na to asi říkali tehdejší návštěvníci kina. Dnes to vypadá úsměvně až směšně, ale je možné, že tenkrát byli lidé u vytržení. Jo a fandil jsem tomu Harrymu. ()

pakobylka

Westernová romance s VELICE výrazným ženským elementem. Leč sama zápletka, jakkoli je pevně odhodlaná kráčet (či plout) směle a dramaticky vpřed, díky vlastní nešikovnosti sama sobě nechtěně okopává kotníky. Málo platné, možná se i ona zakoukala do božské Marilyn, a proto nedokáže správně koordinovat svá gesta a ve výsledku působí poněkud humpolácky a neohrabaně. Nadto nevidím nic nadměrně povznášejícího ve finále, které své hrdiny posílá prakticky tam, odkud se jim horko-těžko - a na poslední chvíli podařilo uprchnout se zdravou kůží ... těžko říct, zdali v důsledku nedostatku fantazie - nebo prostě jen z čiré zlomyslnosti. Neatmosférické 3*. ()

Anderton

Rieka bez návratu nič špeciálne nerieši, vo svojom jadre ide o limonádu, kde sa postupne zbližujú jeden drsný muž a jedna jemná žena. Tento muž je však aj otec a táto línia je celkom dobre vypointovaná, pretože synak pocíti na vlastnej koži, prečo jeho otec pred časom sedel a pochopí, že ak niekto musí zasiahnuť guľkou do protivníkovho chrbta, stále to môže byť hrdinský čin. Tromfom filmu by mohla byť príroda, lenže to by tu nesmeli byť veľmi nešťastné zadné projekcie, vystrihnuté ako z nejakej paródie. Prečo indiáni dobrovoľne umierajú iba kvôli tomu, aby prepadli trojicu na plti, mi zostalo záhadou. Podstatné pre konečné vyznenie však je, že Mitchumovi a Marylin to ako páru riadne sekne, len sa neviem zbaviť dojmu, že bez toho výrazného make-upu by herečka bola ešte krajšia, pretože by pôsobila prirodzenejším dojmom. 70% ()

curunir

,,BUDEME BOHATÍ AKO TÍ, ČO NAŠLI ZLATO?" ,,NIE, ALE BUDEME BOHATŠÍ AKO TÍ, KTORÍ HO NENAŠLI." __ Ku Robertovi Mitchumovi niet čo dodávať, ale vďaka účasti sladkej Marilyn - aj uprostred divočiny vždy dokonale nalíčenej a učesanej, pre väčšiu divácku atraktívnosť dokonca niekedy odhaľujúcej svoje prednosti a inokedy zase kormidlujúcu plť na rozbúrenej rieke - ide o roztomilo naivnú záležitosť, ktorá sa napriek ruke skúseného režiséra nevie sama rozhodnúť, či je skôr westernom alebo romantizujúcim hudobným filmom. Odhliadnuc od týchto úsmevných nedostatkov by filmu na väčšej serióznosti dodali lepšie spracované akčné sekvencie, ktoré sú tu napriek prostrediu podané veľmi nezáživne. Scény na plti alebo - skôr doplnkové - útoky indiánov neschopných poriadnej streľby z lukov vyvolávajú otázky, či náhodou nejde o skrytú komédiu. Realistickejšie podanie, vedľajšia dejová línia otca so synom pritom ukazujú pravý opak. Je to rýdza oddychovka a pritom nejde o zavrhnutia hodný príbeh s veľmi slušným potenciálom. (427. hodnotenie, 39. komentár k filmu) ()

ClintEastwood

Spíš než westernem, je ŘEKA BEZ NÁVRATU dobrodružným dramatem o sblížení otce a syna. Marilyn Monroe je v džínách neskutečně sexy a tvrďák Robert Mitchum, který se natáčením tradičně propil, působí opravdu drsně. K tomu připočtěte překrásné scenérie amerického středozápadu, trochu romantiky a ideální stopáž a o nudě nemůže být řeč. Mně se film líbil. ()

• Film sa po vydaní stal kasovým trhákom a zostáva jedným z najobľúbenejších klasických westernov. (westerns)
  • Režisér Otto Preminger Marilyn Monroe často při natáčení nadával a opakoval jí, že nemá talent a měla radši zůstat u svého původního "povolání". Za to se mu MM pomstila. Vymyslela si, že si při natáčení zlomila nohu a přestože doktoři oznámili, že je to nejspíše "pouze výron", nechala si dát sádru a berle. Tím se natáčení prodloužilo a prodražilo. (Pavlínka9)
  • Marilyn Monroe sa počas natáčania takmer utopila. Robert Mitchum a niektorí ďalší ľudia zo štábu skočili do rieky, aby ju zachránili, ale v dôsledku toho si vyvrtla členok. (westerns)