V magickém světě znepřátelených klanů čelí dvě spřízněné duše zrádným úkladům a odhalují temné tajemství, které souvisí s tragickou událostí z minulosti. (Netflix)

novoten

Dost možná nejoceňovanější seriál hrané čínské vlny, oddaná fanouškovská základna a já, pro kterého byla lekce démonické kultivace vůbec prvním podobným krokem. Dlouho jsem se s tímhle světem nemohl pořádně sžít. K ústřední dvojici se nabalovala jedna vedlejší postava v bílém hábitu za druhou, většina mladších i starších učenců promlouvala v dlouhých dialozích a zápletka poletovala jak v příběhu o boji s větším tušeným zlem, tak i v jednoaktových hříčkách stojících na místě. Ale postupem času mi přirostly k srdci i další charaktery, zápletka začala houstnout a v klíčovém dějovém předělu za polovinou celého počinu najednou zacvaklo úplně všechno. Definitivně jsem docenil dílo, které původně vznikalo víceméně na koleně a byla radost sledovat, jak jsou akční scény čím dál přehlednější i velkolepější a jak i ony hříčky nebo epizodické zápletky zapadají do konečného obrazu. Jednu výsadu si ale Wei Wu Xian a Lan Wang Ji přisvojili úplně samozřejmě. Když je jejich příběh silný a dojemný, je to tak srdceryvná cesta, že jsem jen těžko popadal dech a každé takové shledání nebo naopak loučení je pro slzné kanálky nejtěžším cvičením. Díky za zkoušku trpělivosti, ve které má všechno svůj čas a kde je čekání po zásluze odměněno. ()

Zíza

Začnu negativy. Edit scén – občas scény nenavazovaly na tu předchozí, začaly třeba tam, kde už postava v předchozí scéně šla. I herci měly občas jiný makeup (například zranění, jednou krev tekla, podruhé byla setřená, pak zase tekla). Do toho nějaké nepovedené triky v zobrazení monster (pes, i ta želva nic moc). Některé kulisy působily opravdu levně, místo kamene koukal polystyrén. Některé souboje působily až směšně, jejich choreografie nebyla nijak zvlášť promyšlené. Do toho děj v minulosti byl moc dlouhý. Hraní si na vesnickou rodinku taky. Chápu, proč to tam bylo, ale přišlo mi to moc dlouhé, až mě to chvílemi otravovalo, protože jsem chtěla okamžitě do přítomnosti a řešit tyhle záhady. Naštěstí jsem se ve 33. díle dočkala… No ale jinak mě to bavilo. Vývoj postav, nikdo nebyl černý, ani bílý. Všichni měli své motivace, své charaktery a těch se drželi. Nikdy se nestalo, že by nějaká postava najednou jednala nelogicky, mimo svůj daný charakter. A při takovém množství postav je to opravdu skvělé. Příběh byl promyšlený, autorka věděla, co chce, do toho zasadila postavy a velmi dobře to rozehrála a skvěle dohrála. Na obrazovku to naskákalo bez BL prvků, ale koho to trápí, když tam jde to silné pouto mezi Weiem a Lanem velmi dobře vidět. Proč? Nejde jen o dobrý scénář, ale i o velmi dobře zahrané postavy. Co se týče hereckých výkonů, vlastně si nemohu stěžovat. Všichni hráli své složité postavy s vervou a kvalitně. Postavy procházely různými vývoji, divák je mohl sledovat a buď s nimi soucítit, nebo je nesnášet. Ale nemohl říct, že to či tamto přišlo zničehonic. Vše mělo své místo a smysl. Tuhle logiku a skvělé herecké výkony všeobjímalo krásné prostředí, hladila nádherná hudba a zdobily pěkné kostýmy (tedy co se týče klanů, obyčejní lidé = obyčejné hadry). Na to, že wuxiu nemusím, vlastně mi ten žánr moc neříká, tak jsem si to užila a byla velmi mile překvapena. Asi bych se to nebála doporučit komukoliv. ()

Kwaichi

Ako ľahkú fantasy baladu môžem seriál hodnotiť veľmi dobre. Neubránim sa však porovnaniu s jeho priamou konkurenciu z dielní juhokórejských filmových štúdií. Po vizuálnej a zvukovej stránke je seriál na svetovej úrovni. Horšie je to už z hereckými výkonmi ako z béčkového folklórneho súboru, kamerou (osobný názor) a nelogickým správaním sa postáv v určitých situáciách, kedy som sa pýtal sám seba: "Prečo?! -_-". ()

kklepkaa

Mám ráda tento typ tvorby, takže tenhle seriál byl pro mě jasná volba. Viděla jsem delší verzi, ale mám pocit, že ta kratší by asi i stačila (pouze 20 dílů), ale rozhodně nelituju. Za tu čínskou cenzuru jsem i docela ráda. Sice jsem nečetla předlohu (takže netuším kam až autorka zašla), ale nemyslím si, že by se do tohoto světa hodilo nějak víc BL prvků. Myslím si, že i tak, kdo chce, tak to v tom vidí a nebo naopak :-) Musím říct, že seriál se opravdu povedl a až na drobné mouchy asi nemám větších výtek. Sem tam se nepovedly některé triky či masky, ale jinak je to radost pohledět. Ty kulisy a kostýmy... prostě nádhera. Brala bych více propracovaných soubojů, ale i tak jsem celkem spokojená. Zvláštní, že někdy měli při boji meče od krve a někdy na to jaksi pozapomněli a podobné "kravinky". Postav je tady opravdu hodně, ale každý z charakterů je důkladně propracován. Někdo možná bude mít chvíli problém orientovat se v postavách (většina postav má vícero jmen), ale taky díky oblečení celkem rychle víte k jakému klanu kdo patří a vlastně to není tak zlé a divák si celkem rychle zvykne. Z hereckých výkonů předvedli nejpodařenější Zhan Xiao a Wang Yibo a hlavně Wang Yiboa oceňuji, jak dokázal věrohodně ukázat tolik emocí na tak uzavřeném charakteru jako je Lan Zhan. Ale ani ostatní herci se nenechali zahanbit. Seriál je, dá se říct, rozdělen na dvě části. První je asi 33 dílů dlouhý flashback, kdy divák ví k čemu to všechno směřuje, ale pochopí proč. Zbylé díly navazují na současnost, mám pocit, z druhého dílu. Musím říct, že první část mi občas přišla trochu zdlouhavá. Druhou polovinu jsem si ale neskutečně užila. Škoda, že ne úplně vše bylo dovysvětleno a uzavřeno. A nakonec soundtrack. Tak tohle je rozhodně jeden z nejpovedenějších soundtracků, co jsem měla možnost za poslední dobu slyšet... jak instrumentální verze (dobrá při usínání), tak ta zpívaná. ()

Skeksis

Čo je toto za kravinu?! Vôbec neviem, o čo tam išlo. Ľudia, ktorí všetci vyzerajú ako cez kopirák, trepú blbosti, herectvo preafektované, SGI mizerné, tá ruka s pazúrmi vyzerala ako vyrobená škôlkármi na Halloween. A, áno, odháňať zlých duchov treba jednoznačne zo strechy:)). Jedna hviezda ani neviem za čo, asi za snahu o niečo, čo sa im nepodarilo. ()

Darksophie

K seriálu jsem se dostala díky anime sérii a bylo to moje první setkání s hranou čínskou televizní tvorbou. Od počátku jsem byla dost skeptická a rozhodně jsem si neříkala, že to bude něco na co bych se koukala opakovaně. Dokonce jsem původně uvažovala pouze o speciální edici s 20 díly, ale naštěstí jsem se rozhodla pro všech 50. Protože v tom, že si tenhle seriál nedám znovu jsem se rozhodně mýlila. Skvěle rozpracovaný příběh, s postavami, které se v rámci děje opravdu vyvíjejí a člověk je prostě nemůže nemilovat. Fantastická hudba, lokality, kostýmní výprava a skvělé herecké výkony (i když musím říct, že nejsem fanda přehrávání v komediálních situacích, asi to k asijské tvorbě tak nějak patří) S každým dalším dílem se moje láska k tomuhle seriálu jen zvětšovala a jediné čeho jsem se bála bylo, že to skončí nějakým fiaskem ala 8. série Hry o trůny. A to se naštěstí nestalo, tohle rozhodně uvidím ještě několikrát, takhle nadšená jsem už dlouho nebyla. ()

jarah

Tento seriál si vážne zaslúžil časť môjho voľného času, občas na úkor spánku. Mám rada knižné príbehy a moja fantázia vždy urobí zvyšok. Preto sú pre mňa prešľapy v kvalitných seriáloch a filmoch málo podstatné. Nepopieram, že sa nájdu v každom diele. Kladné stránky ma bavia viac. Počínajúc predlohou, scenárom, reáliami vytvorenými pre príbeh, bojovými scénami poprepletanými často zložitými vzťahmi, dôverou a zradou, to všetko okorenené čiernou mágiou. V konečnom dôsledku ide o silu priateľstva, rodinné putá, tenkú hranicu medzi dobrom a zlom, o to, ako sa občas nedá veriť vlastným zmyslom a úsudku, aj o to, že ekvivalentom pre "iný" nie je "zlý". Casting sa podaril a oceňujem, že nebol založený na jednoznačnom výbere: pekní herci na kladné úlohy a „menej pekní“ na záporné. Zážitok je kvalitnejší, ak takéto detaily nenaznačujú líniu deja. Čerešničkou na torte je soundtrack s leit skladbou, ktorú si divák nemôže nezamilovať. Čínske legendy a história sú nevyčerpateľnou studnicou a predlohou pre fantasy filmy a seriály, kvalitnú konkurenciu pre akýchkoľvek Hobbitov, Pánov prsteňov či Harryho Pottera. ()

Krysap

Tohle mě totálně rozbilo. Přitom wuxia není vůbec můj oblíbený žánr. Nikdy se mi nestalo, abych u happy endu řvala jak želva. A nejen u něj. V podstatě u všech těch scén, kde byli ti dva spolu a místo slov mluvily pohledy. Pane bože, taková poetika a romantika! Ufffffff... Navíc estetická stránka je kolikrát tak vymazlená, že jsem si prostě dala pauzu a kochala se tou vizuální krásou. To se týkalo hlavně lokací, staveb a kostýmů. Bylo tam samozřejmě pár negativ, a to především některé totálně nezvládnuté triky, jako umělé příšery (ten pes v podzemí) nebo polystyrénové kulisy. Ale jinak... no nemám slov. ()

Petra321

Pred týmto seriálom som mala obrovský rešpekt, keďže som vedela o cenzúre a bála som sa, či nepokazí pôvodný príbeh mangy. Zostala som však príjemne prekvapená. Nie, toto je príliš slabý výraz, no nič presnejšie mi teraz nenapadá. V mange som sa sústreďovala skôr na tú romantickú linku, zatiaľ čo tu mi išlo predovšetkým o všetko ostatné, teda kultivácie, zápletky, odhalenia, tajomstvá a celkové fungovanie sveta, v ktorom sa príbeh odohráva. Spolu s nimi som si všímala aj ostatné postavy a pochopila, že hoci ich bolo veľa, ani jedna nebola zbytočná. Aj napriek už spomínanej cenzúre si dovolím povedať, že herci, predstavujúci dve hlavné postavy vďaka pohľadom a tónom hlasov, dokonalo preukázali svoju lásku. Sean Xiao by si za svoj výkon zaslúžil oskara, pretože postava Wei Wuxiana si prešla naozaj všetkým a on to všetko zahral na jednotku. Každá jedna emócia, ktorou si v priebehu 50 epizód musel prejsť, bola dokonalá. Yibo Wang za ním však nezaostáva, pretože hoci je Lan Wangji uzavretá postava, ktorá toho veľa nenarozpráva, no aj tak sú jeho prejavy priam úžasné. Vzhľadom k tomu, že v posledných dňoch pozerám skôr kratšie seriály, nemám najmenšie tušenie ako rýchlo mi prešlo týchto päťdesiat. Do kultivátorského sveta som sa zamilovala a myslím, že s The untamed nekončím jeho objavovanie. Odporúčam všetkými desiatimi. Snímka bola obohatená úžasným soundtrackom a dokonalými efektami, ktoré k všetkému krásne zapasovali. O prostredí a kostýmoch už ani nehovorím, pretože tie boli naozaj nádherné. Postrehla som nejaké sťažnosti na zobrazenie psa a korytnačky, no podľa môjho názoru im to vyšlo presne tak ako malo a inak si to vlastne ani neviem predstaviť. Pri tomto seriály som sa smiala, plakala, zúrila, kričala, bála sa, miestami bola nútená predýchavať, čo sa práve stalo... Hoci som čítala knihy aj mangu, napriek tomu som bola unesená všetkým, čo sa dialo. ()

Lex.San

Na ukázku z Mo Dao Zu Shi jsem asi před rokem narazil na youtubu. V té době mi ale nezbylo nic jiného než si povzdechnout, protože do překladu čínského anime se nikdo dvakrát nehrnul. Jaké bylo proto mé překvapení, když jsem zjistil, že je anime nejen přeložené (a že druhá řada je na spadnutí), ale že na motivy novely vznikla i dorama. Vím, že se mnou nebudou mnozí souhlasit, ale za sebe musím říct, že se mi velice líbí směr, jakým se čínská produkce poslední dobou snaží kráčet. Jak se v rámci restrikcí snaží vybalancovat jednotlivé příběhy a vytěžit z nich maximum. Jistě by bylo více než zajímavé sledovat vztah dvou hlavních protagonistů se vším, s čím přišla předloha, ale právě ona neexplicitnost tomu v mých očích dodává něco více. Stejně tak jako Guardian, či s jistými výhradami i C.S.I., tak i The Untamed přichází se vztahy, které překračují vymezené škatulky a tvoří své vlastní universum. Divákovi tak nezbývá nic jiného než Wei Yingovi a Lan Zhanovi fandit, protože to co jim nedopřál jeden život, zvládnout v životě jiném. Jiné postavy to štěstí sice neměly, ale i jejich osudy měly v příběhu své místo. Výlet do minulosti byl na můj vkus až příliš dlouhý a zabíral v příběhu až moc místa, ale dokázal barvitě vykreslit charaktery postav a vztahy mezi nimi. Věřím, že jsem nebyl sám, kdo si přál urychlit celý flashback, a pokračovat v příběhu po oněch 16 letech, ale asijská mentalita je prostě taková a bez tragiky to zkrátka nešlo. Velkým plusem vedle dobře napsaného scénáře, oku lahodící vizuální stránce a působivého hudebního doprovodu, byly dobře zahrané nejen hlavní postavy. Musím zde tak jen a jen souhlasit s tím, že Wei Wuxian a Lan Wangji zde vypadali, jako by přímo vykročily z knižní předlohy. Jak se příběh blížil ke konci, tak jsem jen v očekávání trnul, jak to se všemi dopadne. A po doznění závěrečných titulků musím jen uznale pokývat hlavou. The Untamed o celou jednu délku předčil i mnou v loňském roce vychvalovaného Guardina, a tak mu zaslouženě přísluší plných 5* (10/10) ()

Deeus

No ty kráso! Moje dosavadní zkušenost s východoasijskou hranou tvorbou z posledních let je korejská zombie “pohádka” Kingdom, pár japonských věcí a starší dabované čínské komedie (Šaolinský fotbal, Kung-fu mela) ale tohle mě teda rozmetalo. Pokud skousnete jazyk, na který nejste zvyklí, a nevadí vám “béčkové efekty” čínského hopsání po střechách nebo náhlé přiblížení kamery do obličeje bojovníka, ze kterého chytáte záchvaty smíchu, tohle se vám bude líbit. Boží kombinace skvělých postav, úžasného příběhu, neočekávaných zvratů, napětí, duchařina, akce, romance (ehm, chci říct, “soulmates”), nádherná hudba, kostýmy, prostředí... Čínská cenzura odvedla svou práci, ale popravdě, tady mi to fakt nevadí, protože chemie se tam vysloveně zhmotňuje ve vzduchu. Po pár epizodách jsem si The Untamed (na Netflixu, pokud si přehodíte na anglickou verzi) překřtila na “teplé čínské elfy”, což je fakt skoro žánr a minimálně to hodně vypovídá. Je v tom láska, rodina, přátelství, meče, souboje, hudební magie (!), detektivování, fakt boží porce vtipu, rozseká to vaše srdce na kousíčky a zase ho složí dohromady. To, co se na začátku tváří jako černobílý epos se záporákem, který se bude otravně potloukat na scéně až do konce, se změní z “všechno se změnilo, když zaútočil Národ ohně” v jednoduše epický shitfest. Jediné, co musíte překonat, jsou celkem komplikovaná čínská jména (vyplatilo se mi číst pár měsíců před tím kousek komiksu). Na čtrnáctidenní karanténu jednoznačně skvělá volba, pokud máte dostatečnou zásobu kapesníčků. U mě absolutní nadšení a kam se hrabou všechny ostatní současné fantasy seriály, vyjma Witchera, u všeho ostatního teď umírám nudou! ()

Kvalik

Tento seriál mi kamarádka doporučovala již před dvě lety a nemohla jsem se k němu dohrabat. V lednu jsem si Chen qing ling (na Netflixu pod názvem The untamed) konečně pustila a nemohla se odtrhnout. Na základě toho jsem se rozhodla přečíst knižní předlohu trilogii Mo dao zushi. Byla mi velmi líto čínská cenzura, která popírala jednu z hlavních dějových linek, a to rozvíjející se milostný vztah mezi hlavními hrdiny.   Padesát dílů je dle mého názoru až moc – některá místa jsou mírně hluchá a děj se posouvá velice pomalu. Velkým plusem jsou pro mě dobře obsazení hlavní dva hrdinové, krásné kostýmy a béčkové efekty, které se v asijské tvorbě velice často objevují, mám prostě slabost pro takové podivnosti. ()

yawa

Na wuxiach som kedysi fičala v čase ich najväčšej slávy (keď boli v kurze filmy ako Hero, alebo Klan lietajúcich dýk). The Untamed však bolo niečo iné, ako som čakala. A oveľa lepšie! Až na lacnú CGI je The Untamed jednou veľkou vizuálnou orgiou. Či už ide o samotné filmovacie lokácie, čínsku prírodu, malebné dedinky a interiéry, nádherné kostýmy, alebo dokonale krásnych hercov. K úspechu by v tomto prípade autorom možno úplne stačilo spoliehať sa na vizuálnu stránku, našťastie, tento seriál ponúka omnoho viac než len pekné zábery. Komplexný príbeh, ktorý je šikovne namixovanou zmesou drámy, detektívky, fantasy, romantiky, akcie a v neposlednom rade prekvapivo komédie. S vynikajúcimi hereckými výkonmi dvoch hlavných predstaviteľov, vďaka ktorým si ich postavy zamilujete a fandíte im. Príbeh plynie pomaly, čo je však v tomto prípade výhodou, keďže seriál obsahuje obrovské množstvo postáv (pričom každá má viac ako jedno meno) a komplikovanú, pre európskeho diváka neznámu mytológiu. Zo začiatku je to mätúce, dá sa však do toho po pár častiach dostať, treba však príbehu a postavám venovať plnú divácku pozornosť. Výsledok? Jeden z najkrajších seriálov, aké som kedy videla. 50 častí som nečakane zhltla za 5 dní a už teraz mi je jasné, že som to nevidela naposledy. A spamätávať sa budem zrejme ešte dlho. ()

Eseter

To nejlepší z čínské produkce, co jsem zatím měla možnost vidět. Jeden z mála seriálů, kde stopáž není přepálená a 50 epizod opravdu oceníte - rozdělení děje na tři části: přítomnost, flashback dlouhý 30 dílů (lol) a opět přítomnost, byl hodně dobrý nápad, který funguje. Rozhodně lepší styl vyprávění, než který je zvolen v novele (nelineární příběh). První dva díly jsou docela silná káva a nedivila bych se, kdyby většina diváků seriál vzdala. Pro mě to tedy nebyl příjemný zážitek, vlastně jsem si po většinu první epizody říkala jen: co to sakra sleduju a proč to ostatní hodnotí tak vysoce? (Dnes mě první epizoda velmi baví a ráda si ji pouštím znovu.) S třetí epizodou, kdy se vracíme 16 let do minulosti, začíná být seriál mnohem schůdnější a je jednoduché zažrat se do děje. O jaký seriál ale jde a že se dívám na něco výjimečného, mi došlo až s epizodou 15 (útok na Lotus Cove a srdceryvné volání Jiang dětí, aby je rodiče neopouštěli). I u The Untamed platí to, co u spousty jiných c-dramat, a to že vývoji postav a vztahů mezi nimi se věnuje velmi mnoho času, u některých věcí se zdá, že až zbytečně moc, aby pak všechno toto mělo dohru a trpělivý divák je odměněn velkou emocionální náloží a dopadem, všechno má větší váhu, než kdyby děj a charaktery postav byly vykresleny pouze zkratkovitě. Ano, rozpitvávejte se v tom prosím. Vztahy mezi sourozenci, rodiči a dětmi, přáteli i nepřáteli na život a na smrt se tu rozebírají opravdu do hloubky, zvlášť ty sourozenecké vztahy mě velmi dojaly. Ústřední romance funguje dokonale (tvůrci kličkují kolem cenzury velmi obratně). The Untamed vám přinese mnoho, opravdu mnoho bolesti, zároveň je to ale také velmi zábavná podívaná s poutavým, originálním příběhem o dobru a zlu. ()

martle

Odmítla jsem sledovat OH v Číně, protože nesouhlasím s tamní politikou? Ano. Sledovala jsem tento čínský seriál? Ano. Sypu si popel na hlavu? Ano. Jenže děj, hudba i postavy jsou tak dobré. Oba hlavní hrdinové jsou sympaťáci a chemie mezi nima mě prostě baví. ()

coulismoulis

Asi je trochu na skodu serialu, ze jsme ho videly az jako druhy v poradi po Word of Honor, tim padem v primem srovnani pusobi trochu jako chudsi pribuzny, CGI, vyprava i samotna wuxia je o poznani slabsi. I pokud odhlednu od tohohle, je v celem vypraveni dost mene zajimavych mist, respektive by byla zajimava dost, pokud by se nepojala jen jako cisty monolog nektere z postav (v extremnich pripadech i pres vice dilu, viz konec serialu). Ale zase musim priznat, ze postavy jsou dobre nacrtnute a pribeh jako takovy je velice chytlavy a plny klasickych trop a la enemies to lovers (cenzurovano as usual, ale ohnive pohledy mnoha dvojic/trojic ani Cina zkrotit nedokaze:), lovers to enemies, pining, sacrifice, love beyond the grave a tomu podobne, ktere je vzdycky radost sledovat, zvlast v takhle shameless koncentrovane podobe. A z hlediska castingu je taky na co se koukat, byt v nekterych pripadech je nutno prekousnost lehce neforemne paruky (asi mela produkce nejaky zvlastni vkus ci co;). Takze po rozpacitem zacatku, ktery pripominal spis devadesatkovou romanci na stredni, to nakonec dopadlo docela slusne. A bonus navic je samozrejne megafandom plny vytecne fanfiction, ktera trochu napravi nespravedlnost toho, ze nam totalitni tmarstvi urprelo plne vyzneni predlohy na platne. ()

majlika3

I přesto, že chybí ty BL prvky, tak je to stále úžasné. Vlastně v něčem lepší než novela, protože seriál je poskládán chronologicky. Viděla jsem speciální 20 dílovou edici ( po 60 min) a pokud vám jde hlavně o příběh ústředních postav, úplně to postačuje. Většina činských seriálů trpí Bečkovími triky, které jsou na úrovni pohádky pro děti. K mému překvapení tohle u Untamed není, vše je velmi pěkně propacované. Hudba úžasná, herecký výkony úžasné, kostýmy úžasné. Má to jen jednu chybu a tou je, že to má konec.. ()

Braenn.

Nepřeháním řeknu-li, že se jedná o kultovní seriál. Alespoň pro konzumenty asijské kinematografie. Jak ho přiblížit? The Untamed je přesným opakem současné Hollywoodské tvorby. Začnu negativy. Totiž: jsou tam opravdu mizerné efekty. Kila polystyrénu a kýčovitých sopek, pes, který vypadá jak z chráněné dílny, želva, na jejíž vnitřek použili litry červené barvy a pět rozházených ruliček toaleťáku. Opravu opak současných kasovních trháků. Asi měli zkraje nízký rozpočet? Naštěstí si v druhé polovině uvědomili, že k velkému divadlu není třeba velkého kašpárka, a vynikající práci odvedla trocha černé mlhy a spousta záběrů na rozkošné krajinky a interiéry. Efekty vyrovnávají právě úžasné kostýmy a scenérie. Dechberoucí. Domy, krajina, nádherné čínské domy. Vymazlené do posledního detailu. Vkusné oblečení, udržující jednotný styl. Dobře, občas to rozbíjí nekonzistentní scéna, ale to se zkousne. A teď to nejlepší, to, co v masové US produkci poslední roky jen těžko hledám: děj, založený na příběhu(!), vypracovaných postavách, komunikaci a vzájemné chemii charakterů. Každá scéna, každý rozhovor, všechno se děje z nějakého důvodu a pokud vám to nedojde hned, pusťte si to znovu a budete koukat. No a poslední plus... romantická linka dvou navzájem si rovných partnerů. Předloha je BL novela o tom, jak se on a on nakonec vzali, aby spolu mohli šťastně zabíjet démony a oživovat mrtvé, ale protože to v čínské cenzuře na plátno nemůže, vychutnáme si alespoň ty náznaky. Takže - efekty stranou, je to peckoidní srdcovka! ()

TedyM

K seriálu jsem si hledala trochu delší cestu. Při prvním shlédnutí jsem si netrpělivě přetáčela sekvence z minulosti, při opakovaných jsem pak naopak žasla jak všechno hezky zapadá do sebe. Naprosto žeru oba hlavní představitele - Xiao Zhana jako nezkrotného, hravého, ale zároveň spravedlivého a obětujícího se Wei Wuxiana s prořízlou pusou. Na druhé straně Wang Yibo jako chladný, mocný a loajální Lan Zhan s téměř neměnným výrazem. Za mě je škoda, že se díky cenzuře seriál odchýlil od jejich vztahu z knížky. Předlohu jsem četla a musím říct, že už se na některé scény ze seriálu nebudu koukat stejně 🤭🤣. Jinak ale je seriál knize opravdu věrný a odříkává ji téměř doslova. Nakonec musím tedy konstatovat, že se jedná o skvost v rámci žánru xianxia (ústřední téma jsou kultivující klany). ()