Plukovník Brandon je nekompromisní voják, který chce tisícem bombardérů zničit německé letectvo.

Plukovník Greg Brandon (Christopher George) velí za 2. světové války bombardovacímu oddílu. Je to umíněný kruťas, jehož přístup a tvrdá povaha mu způsobuje problémy v armádě i v soukromí. Navzdory jeho komplikované nátuře je ale zřejmé, že Brandon své práci rozumí. Na německou armádu chce nyní zaútočit jedním zdrcujícím úderem a zničit tak její letectvo. Jeho plán poslat na německou strategickou továrnu tisíc bombardérů B-17 se ovšem setkává s neustálým odmítáním, výjimkou je pouze generál Palmer (J. D. Cannon). Nekompromisní plukovník si znepřátelí své muže i nadřízené, jeho plán je ale nakonec schválen. Do střetu se navíc dostává s velitelem Royal Air Force Hardwickem (Michael Evans), který je poslán do Spojených států, kde má pomoci školit piloty. Odcizí se také své přítelkyni Gabrielle (Laraine Stephens), která rovněž slouží v armádě, i poručíku Archerovi (Ben Murphy). (oficiálny text distribútora)

Aqualung

Svého času jsem se věnoval sbírání a stavění modelů letadel a k tomu jsem nasbíral spoustu informací o jednotlivých typech, kamuflážích, výzbroji a taktice.Jistě nejsem důstojník letectva, abych fundovaně hodnotil jak se vede bombardovací letectvo.Nicméně film se pokouší nahlédnout do mentality těch, kteří určovali cíle této složce válečného letectva a také způsob, jak je dosáhnout.A všichni se učili za pochodu.A když se někdo učí, tak také dělá chyby.No a jak se to projevilo je celkem jasné-spousty posádek amerických bombardérů na taktiku denního bombardování bez podpory stíhaček doplatila životem.Než se na scéně objevil Mustang P-51.Britové se drželi nočních akcí.Vím, že Američané měli ve svých bombardérech výborné zaměřovače, ale k jeho použití bylo třeba dobře vidět.Takže tak.Každý odvedl svůj díl práce a Německo to pocítilo.Všem těm mladým klukům z bombardérů i těm, kteří je řídili patří obdiv a úcta.Za cosi velice podstatného jim vděčíme. ()

majo25

Klasický vojnový film z veľkej typicky americkej vojenskej operácie, ktorý stavia na veľké scény a akciu. Množstvo lietadiel-bombardérov vo vzduchu, aj keď väčšinou iba z dokumentárnych záberov. Štandartne príbeh stavia na tom, že najprv má daná operácia veľa kritikov a nejaké tie technologické či personálne problémy, ktoré sa v priebehu vyriešia a na scénu môžu prísť hrdinovia. Nič originálne, prekvapivé či zapamätateľné, ale celkom solídne natočené. Christopher George tiež zapasoval. ()

Big Bear

Zase jednou první ! :- )))Tenhle film od MGM je poctou osmé letecké armádě USAF, která ze základen v Anglii útočila na strategické cíle v Třetí říši a v okupovaných zemích. Těžké čtyřmotorové bombardéry B17 Flying Fortress (létající pevnost) a B24 Liberator (osvoboditel) patřily k páteři strategického těžkého bombardovacího letectva. Stejně jako se RAF v běhu učila taktice a strategii těžkého bombardování za temných nocí, učilo se stejně tak USAF za dne. Řada prvotních teorií o vedení náletů zcela selhala. U nočních náletů se zjistilo, že přes obrovská rizika a značné ztráty jen hrstka letounů shodila bomby v blízkém okruhu cíle. USAF zase muselo přehodnocovat zažitý omyl, že těžce vyzbrojený bombardér střelišti a střeleckými věžemi s půlpalcovými kulomety je schopen se celou cestu k cíli a zpět bránit sám bez eskorty stíhačů. Nepomáhaly ani sevřené formace tzv. Combat boxy, které skýtaly několikanásbné znásobení obrany ze strany palubních střelců... Prvotní údery jen s hrstkou letadel kromě vysokých ztrát měly jen malou úspěšnost a piloti Luftwaffe i přes zuřivě bránící se bombardéry měli na obloze pravé žně. --- Děj snímku nás zavádí do roku 1943 kamsi na letiště v Anglii na základnu letounů B17F. Plukovník Brandon je sice na své muže kruťák (piloti mu říkají sekerník), ale to vše je z důvodu snahy minimalizovat ztráty a zlepšit výsledky náletů. Má ideu, že když se udeří nikoliv dvaceti, ale tisíci bombardéry (posbíranými po celé Anglii) v několika vlnách na jeden strategický cíl (v tomto případě fabriku na Focke Wulfy), může to Němce dokonale paralyzovat. Velení je zprvu kritické a bojí se vysokých ztrát ale nakonec dá akci zelenou. Brandonovi je k ruce převeleno stíhací eso RAF Hardwick, který létá se Spitfirem. V obsahu je omylem napsáno, že je poslán do USA... byl pouze poslán na základnu bombardérů aby piloty naučil útočnou taktiku stíhačů Luftwaffe a naučil osádky jak jim čelit. Snímek je plný akčních scén, leteckých soubojů, uvidíme i zásah záchranných jednotek u havarované B17, nebo stroje který se z boje vrátil s raněnými na palubě, nouzák na břicho ad...Pro souboje byly většinou užity atentické kolorované záběry ze skutečných bojů či z guncamer. Znalci řadu z nich poznají z válečné Memfiské krásky natočené v roce 1944, některé jsou dokonce z Pacifiku z roku 45... Po nouzáku velitele se na jednom záběru objeví předek B-29 :-). Celkem se to podařilo sesadit a tak to vypadá velmi uvěřitelně na rozdíl třeba od letců z Tuskegeee, kde záběry byly černobílé uprosřed barevného snímku. Film si bohužel kousek před koncem u mne zhoršil hodnocení takovou malou akční a těžko uvěřitelnou vsuvkou, ale budiž. Tento snímek je pro milovníky válečných filmů, leteckých zejména a řadil bych jej k boku 12 O'clock high, nebo k novější verzi Memfiské krásky. U mne je to za odřené 4 hvězdičky. ()