Thor: Láska a hrom

• Česko Thor: Láska jako hrom (viac)
USA, 2022, 118 min

V novom príbehu Thor odchádza na zaslúžený odpočinok a pokúša sa nájsť vnútorný pokoj, ale nakoniec sa opäť  musí vrátiť do akcie a naverbovať Valkýru (Thompson), Korga (Waititi) a Jane Fosterovú (Portman) – ktorá je teraz mocným Thorom – aby zabránili Gorrovi the God Butcher (Christian Bale), zlikvidovať všetkých bohov. (CinemArt SK)

Nix

Opravdu jsem byl překvapen. Mé hodnocení se snažím i trochu nadhodnotit a konečně ten Marvel nějak pochválit. Po posledních počinech jsem měl opravdu hrůzu si tohle pustit. Jasně, kde co by se dalo vylepšit na tom filmu, ale jsem rád, že jsem se mohl konečně u komiksáku zase jednou pobavit. Je tam takový dětinský humor a řekl bych, že i trochu trapný, ale vůbec mi to nevadilo ba naopak, hrozně mi to sedlo. Příběh je prostě zase klasická blbost, ale co musím pochválit, tak tam nejsou moc hluchý místa a film má správné tempo. Jasně, po trojce, která byla někde jinde by člověk očekával trochu jinou ligu, ale jako i tohle je stravitelný. Já s tímto fakt nemám problém a věřím, že v kině to má ještě lepší šmrnc. Určitě, když to člověk uvidí jednou, nic tím nepokazí. Ale pěvně věřím, že i po tomhle filmu se dá Marvel do kupy a začne nad tou tvorbou přemýšlet. Nerad bych, aby se z jejich budoucích počinů staly rodinné komedie. ()

pistik

Dlho som si myslel ze Kapitanku Marvel nic neprekona, ale novy Thor je zatial asi najhorsi Marvel film. Thor je totalny picus. Tak ako cely film. Ale je to film kde zlo a hlupost (Thor), vyhra nad racionalitou a nevyhnutnym dobrom. Dve hviezdicky za Bale, a jednu hviezdicku dole za to ze sa dal nahovorit hrat v takejto chujovine. Cize vo vysledku jedna hviezdicka. Snad konecne Marvel prestane tocit filmy. Radsej nech idu na kolotoce tocit zmrzlinu ()

rublik05

Strašně jsem se bál, ať nový Thor není stejný jako předchozí Ragnarok, který spoustu lidí nadchnul, já z něj měl však trochu smíšené pocity a rozhodně ho neřadím k tomu nejlepšímu, co kdy od Marvelu vyšlo. Vzpomínám si, že jsem si moc nebyl jistý tou přehnanou komediální stránkou, kdy nemálokdy hraničila s trapností. Těšil jsem se každopádně na návrat Natalie Portman, rovněž jsem se strašně těšil na záporáka, který dle trailerů vypadal fakt luxusně. U předchozího Thor: Ragnarok mě ten přehnaný humor lehce iritoval, tady už mě to vyloženě vytáčelo. Humoru je uzpůsobeno prakticky všechno, velice často to hraničí, ba dokonce překračuje hranici trapnosti, příběh tudíž nenabídne nic zásadního, postavy se v podstatě nikam neposunou, perfektní záporák Christian Bale je trestuhodně nevyužitý, což platí prakticky o každé postavě. Thor: Láska jako hrom je jedno velké zklamání, letos je to jednoznačně nejhorší marvelovka, horší už byli snad loňští Eternals. 4/10. ()

Hashirama

Thor to jakožto poslední zástupce první generace neměl nikdy snadné a neustálé machinace s jeho charakterem film od filmu celkovému vykreslení hrdiny nepomáhaly. Nejdřív byl Thor teatrálním shakespearovským pruďasem, poté prázdným nasvaleným ničím (Alan Taylor je stále suverénně nejhorší režisér v Hollywoodu), a Taika Waititi z něj udělal zarytého komedianta a vtisknul sérii osobitou funky patinu. Russovci ve finále zúročili tragickou podstatu Thora a doslova jej překovali v totálního božana, kterého všichni milují, načež Taika zatáhnul za ruční brzdu a stáhl ho zpět do svého Mumulendu. Pokud vám tedy divoké uchopení boha hromu sedlo, sedne jak prdel na hrnec i zde. Nicméně, pokud člověk odhlédne od nejgeneričtější možné zápletky, jakou je možné vymyslet, což je však u Marvelu poměrně zvykem, zůstává Thor spolu s Shang-Chim zdaleka nejzdařilejší marvelovkou nového věku. Už úvodní koláž za doprovodu Enyi jasně určí tón, kterým se film vydává, a už v ní je jasně vidět, jak nonšalantně dokáže Taika Waititi mixovat emocionální tóny a přecházet z komedie do tragiky. Čtvrtý Thor ve velkém reflektuje samotného Waititiho, který má spoustu infantilních nápadů a energie, všechno je mu trošku jedno, ale zároveň v sobě nezapře velký vypravěčský a vizuální talent. Film je rozjuchaný, sebeparodický a ujetý, ale zároveň dává hrdinovi zdaleka největší emocionální rozměr ze všech jeho samostatných filmů, čemuž pomáhá i to, že ho potkáváme v nejpokročilejší fázi jeho života ze všech hrdinů, a taktéž zvolené motivy - návrat staré lásky, nemoc, otcovské vzory. Čtvrtý Thor je obrovská bžunda, ve které Russell Crowe s bizarním řeckým přízvukem básní o orgiích, ale zároveň ho pravidelně protkávají temné záporácké tóny démonického Balea (který si to dává podobně jako Jordan v Black Pantherovi), o kterého Taika opírá své vizuální kreace (černobílá sekvence na Gorrově miniplanetě je vrchol), ale zároveň jeden z nejvíc stěžejních motivů, takže role záporáka tu není redukována jen na klasické “jsem zlej, tak se chovám zle, a čekám, až se mnou hrdina na konci vyjebe.” Vůbec role antagonisty je tu podpořená i tím, že ho vidíme již na samotném začátku a je nám umožněno vidět jeho zrod a odkud vychází jeho motivace. Rovněž bych se nebál pochválit Waititiho za zjevnou odvahu v dnešní vykastrované tříáčkové produkci, protože způsob, jakým se vypořádává s jednou stěžejní postavou, je stejně překvapivý jako respektuhodný. Nejvíc je však třeba ocenit, jak je film dramaturgicky sevřený, jak vyprávění odsýpá a nic na něm zbytečně nevisí, a jak celé zdařile graduje. V porovnání s druhým Strangem, který se s ubíhajícími minutami rozpadá do rozplizlého ničeho, je to nebe a dudy. Výprava by tedy mohla být v některých pasážích o něco promyšlenější a ne tak “televizní” a zápletka mohla stát na něčem originálnějším, přesto si myslím, že zábavnějšího příspěvku se od Marvelu jen tak nedočkáme. A v poslední řadě si dovolím vypíchnout hudební doprovod, protože kupodivu Guns N’ Roses posouvají Thora a jeho wow potenciál ještě dál než Led Zeppelin. 7/10 () (menej) (viac)

samkko

Tak teda fakt nevím, co si o tom mám myslet. Ocitnou se zde chvíle jak čtyřhvězdičkové, tak odpadové a mé pocity z tohoto filmu jsou tak rozporuplné, že nebudu hodnotit číselně. ()

Demonic189

Chcel som dať 3 z milosti, ale FUCK IT! Toto, co Marvel predvadza posledne mesiace je už na považenie. Serialy väčšinou priemer a o filmoch sa da povedať to iste. Zvačša trapny a ozaj nespravne dávkovany humor, sem tam fajn akci a zaujimavy Bale. Nič viac, nič menej... ()

M__

Po posledním dílu Thor: Ragnarok je tohle obrovské zklamání. Marvel jen potvrzuje jak jde každým novým počinek víc a víc do háje. A pokud to bude takto fungovat i nadále, tak se bohužel nemáme na co těšit. Jako nejlepší scénu shledávám divadelní představení s Helou v podání Melissa McCarthy. Jinak to však bylo poměrně dost nudné a nezajímavé, částečně možná i dost dětské, což mi k tomu vůbec nesedělo. 45 % ()

Nyan

Tahle marvelovka působila značně nesourodě. Chvíli jsem se díval na horor, pak najednou na komedii a pak zase na rodinný film. Střídání nálad působilo značně rušivě a film v mých očích zachraňuje nádherný vizuál,  zejména Stinná říše. ()

kukkik

Tyhle filmy jsou jako jízda na pouťové atrakci. Barevné, hlučné ale bez příběhu, bez hlubšího smyslu a především pro děti. Je to taková bezduchá zábava a člověk naprosto nesmí hledat díry v příběhu nebo, v tomhle případě, znát cokoli z původních mytologií, jelikož potom bude jedině zklamaný, jako jsem já teď. Sám bych si film nevybral, nejsem cílovka. S každou další šancí, kterou chtě nechtě Marvelu dám, cítím, jak mi odumírá smysl pro dobrou kinematografii - asi si budu muset zase dát nějakou Bulharkou artovku z 50. let nebo něco v tom smyslu. 1/5 ()

Likan7

Máte poslední postavu z té první šestky. Postavu, která všechny baví, je mocná, má cool sekeru, akci i komediální potenciál. Jenže jste Taika Watiti a pošlete to do kopru. Z Thora se stala sebe parodující směšná postavička, která jen křepčí kolem a.. mě je to líto jako nikoho. Chápu, že natáčení bylo asi fajn a Hemsworth tu postavu miluje, ale jestli se máme k Thorovi vrátit, NESMÍ u toho být Waititi. Čtvrtý Thor má potenciálně spoustu dobrých dramatických linek, ale jsou zabitý vtipy (trapně směsnými), které jsou napráskaný snad na 80 % stopáže. Křičící kozy, Thor mírumilovný, Thor bez šatů, ženy omdlévají, Thor čumí na Pratta.. a tak dále a tak dále. A přitom příběh kolem Jane Foster je fajn, stejně jako Gorr. Portman a Bale jakoby se na všechnu tu komedii kolem vykašlali a jeli si svý. A jedou si to dobře. Bale je vyloženě skvělej, jakoby vystřižený z jinýho, vážnějšího a hlavně lepšího filmu. Po Thanosovi snad nejlepší záporák. Je obrovská škoda, že zrovna on se dostal do takovýho guláše, kde Zeus je klaun v sukni... Akce nestojí za nic, příběh nic moc, komedie příšerná a dětinská, tady fakt není nic vyloženě dobře. ()

haWranka

Je to nabité humorem Taiky Waititiho. A ten já mám moc ráda, takže jsem se během filmu několikrát od srdce zasmála. Jenže bohužel to je tak nějak všechno. Ano, postavy jsou sympatické (včetně úžasně slizkého záporáka), myšlenka dobrá, ale tak nějak vše klouže po povrchu. A to je velká škoda. Takže i když mi to láme srdce, hodnotím jako lehký nadprůměr. Hlavně proto, že zatímco Ragnarok můžu vidět kdykoli, tenhle díl už si asi jen tak nepustím. ()

LordMysti

Rádoby vtipná neskutečná kravina. Jestli tímto směrem hodlají dále pokračovat, celý Thor tím zazdí. Je to ale škoda, protože příběhů které by mohli dovyprávět mnohem seriózněji mají spoustu :(. ()

E lan

Více než příjemné pokračování zamilované marvelovky. Super triky, vynikající herci a děj, který příjemně ubíhá. Prostě prima film:-) ()

waska

Žádný propadák, jak se tady dá dočíst. Barevné, akční, někdy moc patetické, ale jinak fajn. Potěší Natálka a Russel Crowe jako Zeus ()

gemi

Čtvrtému Thoři po výborné trojce malinko došlo. Uvítal bych, kdyby se to ubíralo dospělejší, temnější cestou, ale jde to přesně opačně. Juchá si to vstříc dětem. Přesto to má ale pořád spád a vtip. Nejsou to sice plnotučné čtyři jako u předchozího Thoře, ale furt jsou to čtyři. ()

BigBang

Guns'n'Roses. Hezký předtitulkový zrod padoucha. A docela vtipná první sebeparodická komická scéna. Pak už jen křečovité ftipy, které musí být pokrokové a všechny je musí odehrát Thor, protože ženy jsou samozřejmě empowered a emancipované, fyzicky silné a racionální, nesobecké a týmové. Kdyby aspoň jeden vtip byl neideologický, ale bohužel ani jeden takový není. ()

Mr.Baboon

BEZ SPOILERŮ | A je to tu! Máme tu další díl nekonečného seriálu MCU. Pokud bych měl čtvrtého Thora shrnout jednou větou, řekl bych, že je to zábavná a barevná waititiovka, na kterou je ovšem třeba jít s nižším očekáváním, pokud si ji chcete naplno užít. No, a to jsem udělal. Po druhém Strangeovi, který lákal na šílenosti multiverza a epickou podívanou, a nakonec vám po filmu zůstal akorát bolehlav, jsem se zařekl, že od MCU už nebudu mít žádná velká očekávání. Hele... ono to funguje. Mám pocit, že po Endgame všichni počítali s tím, že každý film bude čím dál epičtější. Sám jsem se na to namotal a od Far From Home až po dvojku Dr. Strange jsem to měl úplně stejně. Jediný, co se mnou trošku pohlo, byl třetí Spíďa. A to ještě k tomu jen v kině, nostalgie slušně zapracovala. Ten wow efekt z každé nové marvelovky je prostě pryč a tvůrci musí do každého projektu dávat třikrát tolik než před 10 lety, aby se skalním fandům zavděčili. Ono se ale není čemu divit. Dříve jsme dostávali maximálně 2 filmy ročně a o seriálech na Disney+ jsme si mohli nechat jen zdát. Dnes je mezera mezi každým projektem maximálně pár týdnů a fanoušci jsou prostě přehlcení. MCU začíná mít stejný "problém", jako komiksy. Stíhat všechno je pro řadové fandy prostě nemožné. Ale proč o tom vlastně mluvím v recenzi na čtvrtého Thora? No, myslím si, že před takovými pěti lety by Love and Thunder patřil mezi absolutní špičku v rámci MCU a komiksovek všeobecně. Proč tomu tak není teď, jsem popsal výše. Ten film rozhodně není špatný! Naopak si myslím, že patří k tomu lepšímu, co Marvel v posledních letech vyplodil. V sedačce v kině jsem seděl zařezanej od začátku do konce a že mám rýmu až někde v uších mi došlo někdy během závěrečných titulků. Herecké výkony byly jak jinak než slušné, Bale si podle očekávání kradl všechny scény pro sebe. Gorr je temný a děsivý, má obrovské charisma a jeho motivy divák pochopí hned na začátku filmu. A vsadím se, že mu nejeden z vás bude místy i fandit. Jen by to s ním chtělo možná o trošku víc scén. Ke konci jsem měl pocit, že nedostal ve filmu tolik prostoru, kolik by si zasloužil. I tak se ale rozhodně řadí mezi nejlepší marvelácké padouchy. Čtveřice Thor, Jane, Valkyrie a Korg perlí od začátku do konce, chemie mezi nimi funguje na jedničku. Strážci Galaxie jsou tu vlastně jen proto, protože jsme je viděli odlítat s Thorem na konci Endgame. Polovina z nich ani nepromluví a vlastně slouží jen jako překlenutí mezi těmito dvěma filmy. Jelikož je to ale Thorova sólovka, tak to vlastně vůbec nevadí. Nový Thor je prostě barevná zábava na jeden večer při popcornu, která nabídne spoustu vtipných i dojemných scén, charismatického a děsivého záporáka, spoustu milých easter-eggů a luxusně využité songy nejen od Guns N' Roses. Chce to jen nemít přehnaná očekávání, trošku nadhledu a film si užijete, věřte mi. ()

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023

Rychle a zběsile v kinech uspělo

Rychle a zběsile v kinech uspělo

21.05.2023

Ještě pár let nazpátek by podobný titulek byl brán jako naprostá samozřejmost. Jenže po covidových letech a klesajících kvalitách posledních snímků v sérii Rychle a zběsile se přece jen mnozí… (viac)

Šéf Disney chce být se Star Wars opatrný

Šéf Disney chce být se Star Wars opatrný

12.03.2023

Jen před několika dny se objevily zprávy, podle nichž jsou filmy Star Wars, jedné z největších franšíz všech dob, víceméně v bodu mrazu. Jediný projekt, co by mohl v dohledné době dorazit, je prý… (viac)