Thor: Láska a hrom

• Česko Thor: Láska jako hrom (viac)
USA, 2022, 118 min

V novom príbehu Thor odchádza na zaslúžený odpočinok a pokúša sa nájsť vnútorný pokoj, ale nakoniec sa opäť  musí vrátiť do akcie a naverbovať Valkýru (Thompson), Korga (Waititi) a Jane Fosterovú (Portman) – ktorá je teraz mocným Thorom – aby zabránili Gorrovi the God Butcher (Christian Bale), zlikvidovať všetkých bohov. (CinemArt SK)

MrHlad

Too much of the same ve Waititiho podání. To, co bylo minule svěží, začalo teď být regulérně otravné. Jakoby režírovalo pětileté dítě, co tam prostě nasype všechny nápady a nedochází mu, že když dá tři vteřiny po osudové scéně fór, že to celé zabije. Přitom tu máme potenciálně fakt zajímavého záporáka a i vztah Thora s Jane Foster má zajímavou hloubku. Vzpomněl jsem si na to video z The Onion, kde měli Chrise Morgana, scenáristu Rychle a zběsile a byl to pětiletý chlapeček. Tohle je vlastně úplně to samé. Waititi se baví, jeho hvězdy taky a já se nudím, protože film i přes hromadu akce, spoustu humoru a několik silných emotivních scén není ani strhující, ani legrační a nakonec ani zajímavý. Když se Marvel poprvé rozkoukal, hrozně mě bavilo sledovat, jak jednotlivé filmy zkouší alespoň částečně žánrově nějak uchopit. Dvojka Kapitána Ameriky byla v jádru starosvětský špionážní thriller, Iron Man techno thriller a Thor poctivá fantasy. Teď je to pryč. Teď je to prostě film Taiki Waititiho. Režiséra, který nedokáže dát snímku nějaký dramaturgický tvar. A nezvládne ani nebýt ironický a nesrážet vlastní scény. Místo toho tam narve létající kozly a nechá je asi dvacetkrát legračně křičet. Většinu času to celé bylo lehce trapné. ()

verbal

Jedno se musí nechat, Lajka Mamtiki je vcelku kreatura, co dokáže do těch vážně se beroucích, stupidních bukviád a převýchovných neomarxistických manifestů pro vymatlané děti se dvěma tatínky, nejlépe černými, sem tam nacpat alespoň trochu nadhledu. Pořád je to sice jedna a tatáž hloupá furtdokolová infantilní kokotina o nějakém skoro neporazitelném kosmickém zlu, které ale nakonec skupinka oelasťákovaných supergejů ve sdružených barvách Benettonu usviští xmrti, protože falešný altruismus, utopistické mentorování, seksuální deviace, Vikingové z Wakandy a opičí láska vždy zvítězí nad inteligencí a zdravým rozumem, ovšem tentokrát alespoň hloupá furtdokolová infantilní kokotina s naprosto démonickým Balíkem, jemuž by slušel pořádně temný horor, s nesnesitelně ječícíma kozama a parádní Praslovou dietní kreací zhýralého ředitele panteonu s famózním uzenáčským akcentem. Což v mých očích alespoň částečně vymazalo žinantní dopady slizkého a jako vždy prkenného boha hromü a análních příhod, jakož i bolestivě odpornou a neméně koženou Fekálii Přístavníkovou. Půlhvězda nahoru za R. J. Zeuse při závěrečných přehledech zúčastněných bolševiků. Měl hrát celou dobu místo těch zfetovaných Gunsvestitů a bylo by to ještě snesitelnější. ()

Lima

Zbytečná hysterie kolem tohoto filmu. Nepřišlo mi to o nic horší, než předchozí Waititiho zářez. Je to až kacířsky neuctivé ke komiksovému žánru, nebere se to vůbec vážně a to mě, jako člověka, kterého k smrti nudí většina marvelovek a celou 4.fázi považuje za degradaci všeho, na čem celé Marvel universum stojí, vlastně potěšilo. Nikdo tu nesere samou vážností mramor, nikdo tu nepronáší patetické proslovy, a když už, cítíte v tom Waititiho ironii, Gun´n´Roses tomu dávají správně rebelskou šťávu a ty mečící otravné kozy, na které si tu spousta lidí stěžuje, zabírají jenom minimální stopáž. Baleův Gorr je super, má uvěřitelný dramatický oblouk a Russel Crowe a jeho sádlem nakynutá postava konečně dostala smysluplné využití, jeho Zeus mě hodně bavil. Normálně bych dal 3*, ale fandím ulítlým praštěncům jako je Taika, takovýhle lidi kinematografie potřebuje. ()

Enšpígl

Taková filmová houpačka, chvíli se mě to líbilo, chvíli ne. Určitě mě nebavil ten dětský prvek, který beztak neměl jiného smyslu, než aby by se film mohl honosit tím, že je rodinný, ale díky tomu zase nebyla temnější atmosféra, ani soubojová velkolepost. No jasně párkrát se máchne kladivem a tvůrci si hned myslí, že si půjdu měnit spoďáry, ale to chce víc než jen lásku a kladivo i když i to je 100x lepší než srp a kladivo. ()

Malarkey

Po zdejších hodnoceních jsem se tohoto dílu bál jak čert kříže. Nakonec ale v pohodě. Možná hodně jednoduchý, přímočarý, určitě míň vtipný než Ragnarok...no ale pořád v pohodě koukatelný, zábavný a odpočinkový tak, jak na propršené nedělní odpoledne v kině chcete. Problém tohoto filmu je nicméně možná v tom, že po takřka geniálním Ragnaroku všichni chtěli tak moc další díl, až se ho vlastně dočkali...a on nic moc navíc nenabídl. ()

T2

║Rozpočet $250miliónov║ Tržby USA $343,256,830║ Tržby Celosvetovo $760,928,081▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA $12,185,966║ Tržby za predaj DVD v USA $5,776,612║ Pokus o najhoršiu Marvelovku??!!! No veru razantný, Taika Waititi dostal asi až príliš voľnosti a potom vznikajú takéto miš-maš spletité guláše bez hlavy a päty. V skratke celé zlé, zábavnosť skôr splašková, málo čo tu vychádza berie, okrem príšerne zlých scén, úloh, akcie,... tu je len malé vykúpenie v podobe Christiana Bale, ktorý to ako tak zo svojou temnou postavou ukočíruje. Ináč jeden veľký zlý vtip. Nakoniec som rád že som toto Marvel peklo nepodstúpil v kine lebo by som bol veľmi ale veľmi sklamaný zo série, ktorá ma dosť bavila. /50%/ ()

Superpero

Už je to blbost. Co bylo vtipné ve trojce, je teď pouze křečovité. Waititi opět ukázal, že neumí zkombinovat vážnější scény s humorem. Přepíná z extrému do extrému a působí to blbě. Christian Bale se snaží, hraje dobrého záporáka, kterému se stala strašlivá tragédie, ale díky nevkusnému dávkování gagů to vyzní do prázdna. Co mě pobavilo byl Russell Crowe, coby Zeus. Nehodnotím, protože jsem to nedokoukal. ()

Fr

„VŠICHNI BOHOVÉ ZEMŘOU…!“   Tak to byla píčovina! Cha! Ty vole – já jim to žral! Prostě vyserte se na nějakou paranoiu z Marvelovskýho vesmíru a pojďte se bavit! Že do toho nesedí ten parádní Baleův padouch? No tak dobře – střídá to dějový pasáže jak Agáta chlapy. No a co! Nikdy si nejsu jistej, kdy to myslej vážně a kdy si dělaj prdel (no trochu kecám, jsou tady okamžiky, kdy je celkem jasný, která bije  - a vtipný nejsou!). Parádně do toho zapadaj Guns and Roses i Russel Crow… a vlastně se mi líbí, jak to Waititi pojal. Že něco moc nedává smysl – respektive, že se chovaj divně? Je to kurva píčovina, která má pobavit a jakž takž držet dějově pohromadě. A jakž takž drží! Thor parodující Thora – určitě lepší než Loki šukající sám sebe! On totiž není jako ostatní bohové… Ale to snad kurva všichni víte! Nebo jste u sledování Monthy Python taky řešili píčoviny? Pravda, Ragnarok to není…     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Myslím, že jsem největší Bůh na světě. (Thor? – debile…)  2.) Jsem feministka, Umírám na rakovinu. Přišel jsem o dítě. Věřím v Boha. Nevěřím v Boha. Někoho miluju. Miluju sám sebe. Chci bejt táta. Jsem Bůh...                  PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ***  AKCE  ***  NAPĚTÍ  * ()

EvilPhoEniX

Fáze 4 je v Marvelu bez debat nejslabší ( Black Widow, Eternals i Dr. Strange jsou průměrnými komiksovkami a jde to vidět i na hodnocení- ta doba kdy každá nová marvelovka se nacházela v červené barvě je pryč) a nový Thor sice nepřináší jakýsi převrat, ale rozhodně je ze všech 3 zmíněných nejzábavnější a nejlepší. Raději bych sice na režisérském křesle viděl někoho jiného než Taika Waititiho, jeho styl mi až tak nesedí a Ragnarok mě taktéž příliš nebavil- nejpíš protože se až moc podobal Star Wars, ale Love and Thunder mě bavilo. Dějově je to sice jednoduché a do MCU universa to nepřináší nic extra zajímavého, což trochu mrzí, ale jako zábavný, barevný, vtipný a efektní Blockbuster spolehlivě funguje. Chemie mezi Hemsworthem a Portman je parádní, Christian Bale si střihnul po delší době v Marvelu solidního creepy záporáka, God Butcher Gorr, všechny scény si urval pro sebe a přidal k těm barvičkám trochu temnoty, humor je spíš dětinský, ale párkrát se dalo zasmát ( Nejvíce mě bavil Korg a Kozy- ten jejich řev mě slušně dostával do kolen!!!), povedla se také hudba a v závěru fungují i emoce. Akce není úplně velkolepá a není to můj styl, ale k danému filmu se hodí. ( Netuším jestli někdy dostanu ještě komorní a kontaktní akci jak v Captain America:Winter Soldier). Zklamal Zeus v roli Russela Crowea. Příběh 3/5. Akce 4/5, Humor 4/5, Násilí 0/5, Zábavnost 4/5 Hudba 5/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 3/5, Napětí 3/5, Emoce 3/5, Herci 4/5. 6.5/10. ()

novoten

Ještě větší Ragnarok než Ragnarok. Přepálená akce, osmdesátkové vypalovačky, fungující patos a míra vkusu zadupaná někam do trávy. Thor našel v hledání sebeparodie tu nejzazší mez a jakkoli ho veřejnost takhle už nepotřebuje znát, já o moc spokojenější být nemohl. Střídání těch nejinfantilnějších hlášek v kombinaci s téměř tesknou náladou a divadelně démonickým nepřítelem je odvážná volba, kterou nemá cenu zkoušet překonávat, protože by to bez rozpadu celého konceptu snad ani nešlo. ()

tron

„Ale švihni si. Za minútu to tu začnem mydliť.“ Ragnarok mnohým nesadol a chápem prečo, ale pre mňa to bola jedna z najlepších marveloviek vôbec. Vravel som si: akým super nečakaným, ale hrozne osviežujúcim smerom sa Waititi a Hemsworth vydali pri „novom“ stvárnení Thora! Želal som si, aby to takto bolo naveky. Nuž, stačil jeden sequel a prajem si návrat k vážnejším koreňom (OK, možno kde-tu okoreneným svojráznym humorom, ale nie až v takej hojnej miere). Väčšina z toho, čo sa mi páčilo na trojke, sa mi na štvorke nepáčilo (Tessa Thompson). Nevraviac o škandále, že starý dobrý Miek má len cameo (!!!). Bale sa snaží, ale má malý priestor, čo je dobre, lebo je nudný. Absurdným paradoxom je, že je napísaný tak, že teoreticky máme dočinenia s jedným z najzaujímavejších záporákov od Iron Mana z r. 2008. Snímka pôsobí ťažkopádne prestrihane. Kozy si nezaslúžili dôstojnejšiu koncovku? Čo tak ukončiť žiarlivý vzťah medzi kladivom a sekerou, keď už s tým začali? Prečo Thor „zrazu“ prichádza s geniálnou superschopnosťou, ktorú chápem, že nemal v prvých troch dieloch, ale nechápem, prečo ju neaplikoval aspoň v rámci štvorky resp. prečo ju aplikoval až na konci. Nebolo by fajn ukázať, ako vznikol Mighty Thor? Premýšľaním sa počas písania scenára fakt zjavne nikto netrápil. Gorr ujde z boja len preto, že naňho útočia dvaja Thorovia + „nejaká“ Valkýra? Tým pádom ak by naňho naskočila stovka bohov naraz, dala by ho dole z desať sekúnd, nie? Postava má rakovinu v poslednom štádiu, je jasné, ako to dopadne a ukáže sa, že používanie istej veci jej stav ešte zhoršuje. Napriek tomu je inou postavou vyzvaná, aby vec nepoužívala, keďže jej zhoršuje zdravotný stav. Ale veď už predtým mala rakovinu vo finálnom štádiu!!! A skutočne si neviem predstaviť, že ak by mi priamo pred očami umieral niekto blízky, že by som počas jeho návštevy v nemocnici prevracal očami a tvrdil, aká je tu nuda. Nevraviac o tom, že smrť nič neznamená a skoro každý, kto zomrie, prežije. Svojím spôsobom, ale prežije. Aký má potom zmysel báť sa o niekoho? Komiks od Jasona Aarona Thor: Zabiják bohů je skvelá a v rámci Thorovho univerza zásadná vec, ale film si z nej okrem samotného Gorra (a aj jeho príbeh je razantne upravený) nevzal nič. Kým v trojke mi to až tak nevadilo, tu už sa musím pripojiť k tým, čo tvrdia, že nie je najlepší nápad miešať smrteľné (doslova) problémy so sitkomom. Pamätám si, ako Waititi s Hemsworthom počas natáčania nechápavo krútili spokojne hlavami s dodatkom, že nerozumejú tomu, ako je možné, že im boli za ťažké peniaze dovolené natočiť také šialenosti. Netušil som, čo majú na mysli. Po pozretí už tuším... a nechápavo krútim hlavou spolu s nimi. Zbožňujem kuriózny WTF humor, ale tu som sa väčšinu vôbec nechytal. Niektoré vtipy boli WTF dokonca tak masívne WTF (animovaný boh, Dwayne), že som to nedával veru už ani ja. Akcie nie je veľa a zachraňuje ju v prvom rade soundtrack. Natalie Portman temer skvelá. ()

B!shop

Waititi zrejme dostal naprosto volnou ruku a vysledek se dostavil. Naprosto ujeta splacanina, plna dementnich, ale skvelejch foru, napadity akce se spoustou vizualne nadhernejch zaberu, perfektni chytlava hudba a do toho sem tam par vaznejsich az hororovejch scen. Jedinej problem je, ze dohromady to fakt moc nefunguje, nehlede na to, ze relativne tuctovej pribeh se v celym tom maglajzu dost ztraci. Proste Waititi ma napadu tak na ctyri filmy a pokusil se to vse nacpat do jednoho. Ale aspon se to odlisuje od ostatni tuctovejsi MCU produkce. Nemuzu rict, ze bych se nebavil, film je vicemene jizda od zacatku do konce, herci jsou jako vzdy skvely, ale uz je to proste krapet moc. ()

dO_od

// Another classic Thor adventure. Akorát když se utrhne ze řetězu Taika Waititi, není to holt tak oslnivé, jako když to udělá James Gunn. Naštěstí je to celé sympaticky přímočaré a místy vlastně celkem cool, navíc se pod tou hromadou infantilnosti našel prostor i pro vyškrabání nějakých emocí, takže to ve finále funguje kupodivu líp než celý ten překombinovaný nesmysl od Sama Raimiho. Tradičních marvelovských 7/10 je tady v podstatě výhra, jen si říkám, jestli Waititimu nedali až moc volnosti s fungováním okolního světa/univerza. Možná by to chtělo začít trochu krotit, aby to zachraňování vesmíru v budoucnu vůbec mělo nějaký smysl. ()

monolog

Já vlastně netuším, jak to hodnotit. Ten film mohl být skvělý, protože ta marvelovská skvělost tam je. Jen bohužel schovaná pod obrovským nánosem tupého pseudohumorného balastu a sraček... Ten film se utopil v trapném humoru a snižování respektu vůči postavám. Záporák mohl být dokonalý, temný, zlý a zlomený, ale místo toho je zobrazen jako vlastní karikatura. Postava Valkýry a Korga je naprosto nadbytečná a projevila se v tom jen Waititiho sebestřednost, protože místo aby ho jen občas využil na odlehčení, tak musí glosovat každý pohyb. Obě tyto postavy narušují snahu o dramatičnost a doslova kazí celý film. Když jsem si odmyslel většinu jejich scén, ten film byl mnohem lepší. Stejně tak zrušit nejméně půlku dementních Thórových proslovů, kdy se jakoby nemůže  vykváknout a smazat pseudovypravěče v podání Korga... Další pekelná věc je počáteční scéna se Strážci galaxie. Proč to pojali takto? Opravdu je z Thora jen trapný namistrovaný panák? Nebo by spíš po finálním boji s Thanosem, kdy mu umřela polovina přátel, byl smutný, zničený, zlomený a pokorný? Někdo prostě nezvládl produkci a Waititi je tak ubohý sebestředný sráč, že posral film, který mohl být skvělý. Jen ten člověk potřeboval uzdu a bič a směrovat ho správným směrem. Zajímavé je, že fanklub tohoto filmu tady čítá 17 lidí za 17 tisíc hodnocení... ()

EdaS

Možná bych se měl stydět, ale novej Thor mě bavil od začátku do konce, což se o většině dalších marvelovek říct upřímně nedá. Je to rozdivočelé, dětinské a neuctivé k "pořádnému komiksu" stejně jako Ragnarok, akorát s volume víc doprava. Mám rád filmy, kde se režiséři utrhnou z řetězu, a tohle je jeden z nich. ()

xxmartinxx

Ragnarok je moje zdaleka nejoblíbenější marvelovka, takže jsem zklamaný, že to Waititi tentokrát nevychytal. Ve skutečnosti všechno, co v tom filmu je, je v pořádku, ale jak je to otočený bez výjimky na 11, tak to zkrátka neladí. mrzí mě to, a ještě víc mě mrzí, že tím asi Taika i Marvelu končí, i když by jen stačilo, kdyby se trochu sklidnil. ()

fuxoft

Docela odvážný experiment (dát Waititimu spoustu milionů a hodně volnou ruku) se tentokrát moc nepovedl. Spousta drobných žertíků (někdy velmi vtipných), ale kdykoliv nám má záležet na nějaké postavě nebo dokonce na zápletce, velmi to skřípe. ()

Skejpr

Po druhém Strangeovi je tu další Marvelovka, která se nebojí nasadit rychlejší tempo a používat dějovou zkratku, což v tuto chvíli vnímám jako velký pokrok a zásadní změnu v MCU s nástupem 4. fáze a jednoznačně ji kvituju. Je to samozřejmě magořina a mess. Waititi bruslí mezi motivy, žánry i náladami a velkolepé řemeslo střídá lahůdková trapnost, ve které se ideálně řádně pohrabeme, abychom ji opravdu důsledně rozmázli. Waititi to ale zvládá, protože se všemi těmi polohami má zkušenost a již dříve dokázal obstát v každé z nich. Love and Thunder je další ryze autorský film v rámci MCU a je radost se na něj dívat, pokud vám tedy není proti srsti občas poškádlit svoje očekávání a udělat krok stranou ze zajetých diváckých kolejí. Protože potom dostanete mimořádně originální (v rámci žánru malý zázrak, tuplem v kontexu ukázek na Black Adama, které před filmem běží), hravý, drzý a navzdory své nesourodosti a zdánlivé rozsypanosti velmi jasně režijně vedený trip, který se drží v nastavených mantinelech a opírá se o funkční a bez výjimky perfektně a pevně uchopené charaktery. Hemsworthovi Waititiho vedení svědčí a ždímá maximum z obou Thorových poloh, ať už se jedná o arogantního asociálního idiota, nebo o skutečného hrdinu s obrovským srdcem a nejpevnějším zadkem na východ od Bifrostu. Natalie Portman je skvělá, role ji sedla jako už dlouho nic. Russell Crowe si z toho dělá vyloženě prdel (a je radost se na to dívat) no a Christan Bale... Bože, Christian Bale dává zapomenout na všechny ty nedotažené a polovičaté záporáky a je naprosto nadpozemský (což je další velký pokrok ve čtvrté fázi MCU - důraz na záporáky). Velkou radost mi dělá akce, která je jiná, než doposud, je dynamická, velmi stylizovaná a skrz na skrz comicsová, aniž by ztratila na přehlednosti, nebo atraktivitě. Mimoto se mnohem méně opírá o digitál (FUCK YOU ETERNALS) a raději pošle herce po lanech, což jí náramně přidává na dynamice i atraktivitě, nemluvě o fyzickém kontaktu, který je mnohem lepší, než když se mydlí digitální panáci. No a celé je to obaleno v naprosto precizním vizuálu. Nepamatuji, kdy jsem naposledy viděl něco takto nápaditého, hravého a skrz na skrz esteticky stimulujícího. Naposledy pravděpodobně u třetího Thora (a v hudebním souboji ve druhém Strangeovi) Suma sumárum opět jedna z nejlepších, nejoriginálnějších a nejzábavnějších Marvelovek. A je strašně super, jak Waititi naprosto přirozeně glosuje polyamorii, LGBT tematiku, i problematiku adopce a singl rodičů. Navzdory 80's vizuálu je Thor: Love and Thunder tak současný a moderní, že je snad až nadčasový. Zapomeňte na to, co znáte, připravte se na cokoliv a pak si na to zajděte. Je to super! Jen musíte přežít odporné CG v úvodní sekvenci. Jo a 3D je skvělý. P.S.: Marvelovské logo mě tentokrát regulérně zmátlo. ()

Morien odpad!

Řekla bych, že pro Taiku je mainstream kryptonitem. Když uplatní své schopnosti takhle, je to nesledovatelné. Plus bonusová poznámka, zajímalo by mě, proč byly některé záběry Christiana Balea zrcadlově převrácené. Protože někdy měl ten pupínek u kořenu nosu na druhé straně než by měl být, a nic na celém filmu mě ve výsledku nezajímalo tolik jako důvod pro zrovna tohle. ()

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023

Rychle a zběsile v kinech uspělo

Rychle a zběsile v kinech uspělo

21.05.2023

Ještě pár let nazpátek by podobný titulek byl brán jako naprostá samozřejmost. Jenže po covidových letech a klesajících kvalitách posledních snímků v sérii Rychle a zběsile se přece jen mnozí… (viac)

Šéf Disney chce být se Star Wars opatrný

Šéf Disney chce být se Star Wars opatrný

12.03.2023

Jen před několika dny se objevily zprávy, podle nichž jsou filmy Star Wars, jedné z největších franšíz všech dob, víceméně v bodu mrazu. Jediný projekt, co by mohl v dohledné době dorazit, je prý… (viac)