Hledá se Bunny Lakeová

(festivalový názov)
  • Veľká Británia Bunny Lake Is Missing (viac)

Američanka Ann Lakeová (Carol Lynleyová) je v Anglii jen pár dní a právě se stěhuje do pronajatého bytu. Nejdřív ale musí poprvé nechat ve školce svou čtyřletou dcerku Bunny. Protože zde nezastihne žádnou z učitelek, nechá dcerku ve třídě, poprosí nabručenou kuchařku, aby na ni dohlédla a spěchá za stěhováky. Když si ale odpoledne přijde dcerku vyzvednout, nemůže ji najít. Postupně se ukazuje, že malou Bunny nikdo ze zaměstnanců neviděl. Zoufalá Ann prosí o pomoc s hledáním bratra, ale bezvýsledně. Dítě nikde schované není. Na scénu vstupuje Scotland Yard. Superintendent Newhouse (Laurence Olivier) zjišťuje, že zároveň s dítětem zmizelo z Annina bytu vše, co holčičce patřilo - od hraček po cestovní pas. Zoufalá matka musí prokázat, že není blázen a že si dítě jen nevymyslela... Britský film natočil třikrát na Oscara nominovaný režisér Otto Preminger (ANATOMIE VRAŽDY) na motivy literární předlohy Evelyn Piperové. Z hereckého obsazení je třeba upozornit především na Laurence Oliviera jako citlivě jednajícího policejního důstojníka. Dotěrného domácího si zahrál u nás nepříliš známý britský populární dramatik, herec, režisér, skladatel a textař Noel Coward (MOŘE, NÁŠ OSUD). Film získal dvě nominace na cenu BAFTA. (vla_kor)

M.E.J.L.A.

Preminger meets England (nebo England meets Preminger?). Další prachem zapadlé mistrovské dílo hollywoodského nonkonformisty, tentokrát spadající do škatulky "mysteriózní thriller" (vzpomněl jsem si na Roegovo Teď se nedívej). Hutná atmosféra, skvělá kamera, odpovídající herecké výkony, vygradovaný závěr - nic z toho ale u Premingera nepřekvapuje. Remake bojkotuju. ()

dopitak

Film, jehož atmosféra zraje jako víno. Po poměrně nudném přetrpěném začátku přichází první mystérium - divákovi šrotuje v hlavě, tuší, že příběh by mohl mít klasicky profláklou zápletku s rozuzlením (co když ale nemá..), a když se pak konečně pravdu dozví, začne se zase rozčilovat, proč je to sakra takhle (všechny ty překvapivě zamčené dveře, nemožnost vydat se na ulici, mezi lidi; nebo dokonce zavolat policii). Můj první film od Premingera. ()

Antek

I když je tahle Premingerova hra s divákem starší více jak čtyřicet let, tak se většina dnešních tvůrců (a jejich modernější hračky) může jít zahrabat. Kamerová akrobatika je dovedena k dokonalosti a nejistota, zda dívka uvedena v názvu vůbec existuje, je zdůrazněna tím, že objektiv matku nikdy neopouští (naopak čím dál víc ji snímá intimněji až do samotného závěru). A když Preminger odhalí tolik touženou skutečnost, rozjíždí svůj druhý plán, z kterého mrazí. Neuspěchaný, výborně natočený snímek, který povyšuje thriller na umění ... ()

Javert

Preminger takovéhle filmy prostě uměl... V Bunny Lake nám ukazuje podivný případ zmizení malé holčičky o které kromě jejích dvou opatrovatelů vlastně nikdo neví. V roli komisaře mě opět uchvátil Laurence Olivier. S jednou z prvních velkých rolí zde skvěle naložil také Keir Dullea, pro většinu filmových fanoušků známý hlavně jako David Bowman z 2001. Super zážitek od začátku do konce. Teď jsem jenom zvědavý na plánovaný Carnahanův remake. ()

honajz

Atmosféra je skvělá, žel ji narušuje docela pohodová hudba. Světla a stíny, podivná místa (hračkářství, masky, nemocnice...), ale pořád je v podtextu jakási hravost. Tak ano, souvisí s tím koncem, kdy se dětské hry měn v psycho hru, ale přece jen to narušuje jakousi soudržnost. Postava detektiva je Laurencem Olivierem skvěle zahraná, ale i on tápe, jestli má hrát moudrého a za roh vidícího policajta, nebo hláškujícího týpka, případně jelimana. Navíc podle mne celá zápletka stojí na vodě - v roce 1965 už existovaly dálnopisy i telefonovat se do Ameriky dalo, takže ověřit něčí totožnost nebo křestní list by netrvalo ani celý ten večer, navíc v USA měli tou dobou už ráno. Celý příběh obsahuje také povícero hluchých nebo zbytečně natahovaných míst, takže můj zájem začínal často opadat, a stojí to pak na posledních dvaceti minutách (od hračkářství přes nemocnici po hry na zadním dvorku), kde už se napětí dá krájet (přesto mi konec přijde zbytečně natahovaný). ()

• Columbia Pictures přemlouvaly Premingera, aby do role Ann obsadil Jane Fonda, která se o roli aktivně zajímala. Preminger však trval na obsazení Carol Lynleyové. (Vampireman)
  • Hledá se Bunny Lakeová a Bedfordský incident (1965) jsou filmy, jejichž prostřednictvím se Columbia Pictures pokoušela prokázat protiústavnost kansaských zákonů o cenzuře. Cenzoři se bránili tím, že nelze promítat, prodávat ani půjčovat film bez jejich souhlasu. Společnost následně u Nejvyššího soudu pro Kansas vyhrála. Vedlo to ke zrušení rady cenzorů, ti museli odevzdat veškerý majetek jiným státním úřadům a 20 000 amerických dolarů ze svého konta převést do veřejných fondů. (Zetwenka)
  • Průměrná délka záběru činí 21 sekund, což bylo na tehdejší populární filmy dost. (Vampireman)