Nově psané dějiny

• Južná Kórea Sinibsagwan guhaeryeong (viac)

Svobodomyslná Goo Hae-ryung se dozví o místu, které vláda vyhradila pro znalkyně historie. Začne díky tomu nový život jako učená dáma u dvora dynastie Čoson. (Netflix)

lemonova

Niektorí moji kamaráti by asi povedali, že som stratila súdnosť, keď hodnotím takýto seriál tak vysoko. Súhlasím. Je to v podstate kórejská červená knižnica s neuveriteľne roztomilými až naivne podanými hereckými výkonmi, o hudbe a réžii počas milostných scén ani nehovorím. Ale v súčasnosti vypĺňa dopyt po inom než thrillerovom temnom žánri, ktorého je všade strašne veľa a mne sa momentálne dosť prejedol. Keďže o historických reáliach Kórey nemám ani šajnu, beriem ho ako rozprávku pre dospelých s celkom umne vystavaným príbehom. Keď mi raz bude smutno, pustím si ho znova :-)) ()

Jirka_Šč

Rozhodně ne špatné, přestože x-tá variace na již viděné. Ze standardu seriál vytahuje sympatický charakter hlavní hrdinky a zase jiné téma, kterým je práce historiků na královském dvoře v Koreji počátku devatenáctého století. Začínám získávat slabost pro zde v hercích neuvedenou Shin Se-Kyung a mrzí jen, že mě už poslední díly tolik nebavily. Dávám 71 %. ()

alisa.upir

Jsem teda zděšená, když jsem si teď přečetla, ve kterým roce se Cha Eun-Woo narodil, ale nevadí, i tak se teď zařadil mezi moje oblíbené herce. Viděla jsem ho před tím už v "My ID is Gangnam beauty", a teď mě fakt přesvědčil, že umí hrát naprosto dokonale. Dva rozdílný charaktery, a obojí naposto uvěřitelné. Za to u Shin Se-Kyung pořád nevím. Tady hraje fakt dobře, ale v "Run On", který je novější, mě teda vůbec neoslnila.  Jinak co se týče teda tohohle seriálu, tak ho určitě někdy zkouknu znovu. Je dobře napsaný, zahraný i natočený, člověk prožívá každé drama, fandí těm postavám, a bojí se o ně... Je to fakt zase krásná ukázka toho, na jak vyšší úrovni korejská filmografie je.  A zrovna tu u tohohle psaní poslouchám i hudbu k tomuhle seriálu. Jako u jiných korejských seriálu, hudba je k tomu napsaná prostě dokonale a i po dokoukání seriálu se spousta scén dá připomenout jen posloucháním soundtracku. Bomba prostě. ()

Vardara

Tak po vysokém hodnocení, co jsem zde viděla jsem si řekla „fajn“. Mám ráda historické filmy, ale nějak mi vadilo chování hlavní hrdinky. Byla nezávislá, na mě (a na dobu, ve které žila) příliš problematická a často věci dopředu nepromýšlela, přesto vždy měla pár chytrých vět v záloze a ještě více přátel, kteří ji ze všeho vysekali. I přesto si myslím, že ani v 19. století by řada věcí poddaným jen tak neprošla (tak jak to procházelo jí). Jinak mladý princ byl roztomilý, ale pro mě po čase nudný, takže se mi zase stalo (jak se mi bohužel stává často), že mě zajímaly naprosto jiné postavy, než ty hlavní (jako úředník Min, úžasně prdlá služka, která mě vždy dostala či druhá výraznější písařka a korunní princ). Zápletky zajímavé, hlavní hrdinka starší než hlavní hrdina a i téma křesťanství, mě překvapilo. Na začátku jsem přemýšlela nad více hvězdičkami, ale poslední díly mě pak přestávaly bavit, takže...lepší tři hvězdičky. ()

Karmel

V romantických K-dramas musíte akceptovat žánr, tj. patetická korejská červená knihovna. Já to udělala a toto je jeden z nejlépe zrobených K seriálů poslední doby. Pozitiva: Scénář je opravdu skvělý, pěkné využití tématu historiček na královském dvoře, což tvůrcům umožnilo dostat je všude tam, kde to bylo pro romantický děj potřeba, a to zcela přirozeně. Ale nejen to, během 20-ti dílů se dozvíte něco o královském dvoře, lékařství atd. (což je pro K-dramas typické – většinou tam přihodí něco navíc: zajímavé prostředí, důležité společenské téma k zamyšlení atd.). Historickou autentičnost neposuzuji, je to červená knihovna, a navíc, nejsem korejka. Hlavní postavy jsou skvěle napsané, sledujete jejich přirozený vývoj v souladu s tím, jací jsou a co se jim přihodí (což je velká vzácnost). Na první pohled se může zdát, že si Goo Hae-ryung vychovává „mužského primitivečka“ ke svému obrazu, ale není tomu tak. Vychovávat ho nemusí, on už je: vnímavý, pozorný, používá mozek, dosaďtesidalšísuperlativa…..jen se potřebuje naučit interakci s lidmi a ženami, a v tom si ho Hae-ryung tak trochu povodí, to jo 😊A princ Yi Rim? Nejvíc mne bavilo, jak vlastně dělá všechno správně, pro svojí rodinu a lid….v americkém seriálu, by mu za jeho činy „tleskalo celé letadlo“, ale v korejském dostane buď huláka nebo výchovný pohlavek. Jak osvěžující! Vedlejší postavy, také výborné. Budete se těšit i na ně a zajímat se o jejich „osudy“. Casting je skvělý. Všichni mezi sebou mají tu správnou chemii. Shin Se-kyung dobrý výkon a i když nejsem úplně přesvědčená o hereckých schopnostech Cha Eun-woo, tak i přesto je v té roli okouzlující. Hudba? Nádhera. Zajímavé a poutavé hudební motivy, které si zapamatujete a budete se k nim chtít vracet. Všechno ostatní také na jedničku (samozřejmě v typickém módu K-dramat). Negativa: Ano, je to trochu dlouhé a pak ten podivný korejský/asijský dětinský humor, který my Evropané většinou moc nechápeme (eunuch, služka, parta historiků). Ale. Pokud jste znudění z anglo-americké produkce a máte rádi romantiku (oni ji ti Korejci fakt umí skvěle), pak neváhejte a pusťte si to. ()