Bauhaus byl mnohem víc, než umělecká škola. V meziválečném Německu přinášel ideály nové doby – svobodu, odvahu a rovnoprávnost... Hvězdně obsazený výpravný historický seriál vznikl k loňskému 100. výročí vzniku Bauhausu. V hlavních rolích uvidíme vedle Anny Marie Mühe v roli Dörte Augusta Diehla jako legendárního architekta Waltera Gropia, vycházející hvězdu rakouského filmu Valerie Pachner nebo Trine Dyrholm, která nás uvede do děje jako redaktorka magazínu Vanity Fair. Bauhaus byl uveden na prestižním festivalu Canneseries, kde byl oceněn za nejlepší hudbu. (Česká televize)

m4xp4yn3

Na dialozích je sice znát zbrklá snaha převést konflikty dobových ideologií do rozhovorů o několika větách, ale jinak se mi líbí jak se tvůrci tématu chopili. Jde poznat nadšení pro věc, byť ani tak ne pro estetickou stránku Bauhausu jako jeho ideové pozadí. Stejně tak je fajn vidět, že už pominula doba automatického zavrhování levicového dědictví téhle historické etapy. Jen škoda že to musí trvat sto let, než společnost vstřebá docela srozumitelné ideály a požadavky. V hlavních rolích: Bauhaus, Johannes Hornbach.. jestli se v záverečných epizodách objeví Baumaxx nebo aspoň Jysk, dodám pátou hvězdu. ()

Gortyna

Jinak snad ani pojmout seriál o uměleckém směru, zastupovaném Bauhausem, nešlo, pokud se autoři nechtěli utopit v akademických úvahách. K výběru herců: Stojí za to podívat se na fotografie skutečných protagonistů Bauhausu a herců, kteří je ztělesňovali, aby vyniklo, jak pracoval casting. Jen Helmová je jiná. ()

ostravak30

Na úvod budu trochu přízemní. Bauhaus byl pro mě donedávna obchod s potřebami pro kutily. Až nedávno i z něj v Ostravě udělali galerii. Vůbec jsem netušil, že existovala, a snad i existuje, umělecká škola takto pojmenovaná. Seriál nám popisuje divokou dobu poválečnou a předválečnou. Můžeme jasně vidět, které všechny předsudky tenkrát sužovaly Evropu a některé dodnes nevymizely. Také zcela správně pokládá mnoho otázek. Na kolik je umění slučitelné s běžným životem a dá se tvořit použitelně i dál nebo jen abstraktně pro umělecky založené? Ovšem dá se tím pak uživit? A spousty dalších. V tomhle má Bauhaus smysl. Pak jsou tu samozřejmě zápletky klasické jako z telenovely. Nekonečná láska, smysl pro povinnost a věrnost. Bauhaus je televizní seriál, který by ale mohl ukázat mnohem, mnohem víc ze své historie, vzhledem k faktu, že se jedná o dílo ke stoletému výročí. Leč - neukázal. ()

meda2016

Očekávání, že bude mapovat tvůrčí směry, nápady a střety bylo nejdříve zklamáno ale později mnou přehodnoceno. O co méně je to příručka historie technologií a děl, o to víc dává pochopit, co může stát u zrodu umělce a tvorby. Jak různě vypadají výchozí okolnosti, jak vstupuje člověk a kolik poznání na konci najdeme. Nejvíc o lidech než dílech, ta, když ne okamžitě užitečná, mají inspirovat ale nebýt posledním cílem. ()

Arsenal83

Seriálová jednohubka, ktorá sa dá zvládnuť za dobré štyri hodinky, aby ste si povedali, že to nebolo vôbec zlé, ale niečo tomu chýbalo. Predsa len, nemecká medzivojnová doba priniesla so sebou omnoho vypätejšie príbehy ako "nejaký" Bauhaus. Ani sympatie tam celkom z mojej strany neboli - avantgarda sa tu prejavuje uvoľnenou morálkou a divnými dielami, ktoré sa často za umenie ani nemôžu považovať. Teda ak nie ste na drogách. Každopádne, vrcholom zobrazenia medzivojnového života sú diela Remarque a kto sa chce zoznámiť, ako to tam vlastne tesne pred vojnou medzi mladými a v uliciach žilo, nech neváha siahnuť po veľdiele s názvom Traja kamaráti. To totiž nanešťastie nikdy nebolo sfilmované. Zatiaľ nikto nenašiel tú odvahu. ()

• Seriál vznikl ke stoletému výročí založení instituce, která se podílela na formování uměleckých směrů i samotných představ o úloze umění a směřování společnosti. (Zdroj: Serial Killer)
  • Na začátku epizody (čas 2:11) sedí Stine Branderupová (Trine Dyrholm) v autě a pod kabátem má černé oblečení. Když ale vzápětí vejde do domu Waltera Gropia (August Diehl), má pod kabátem světlý rolák (čas 2:23). (Zlatohlávek)