Tenkrát poprvé

• USA Never Have I Ever
USA, (2020–2023), 19 h 5 min (Minutáž: 22–33 min)

Kamera:

Rhet Bear

Maitreyi Ramakrishnan, Poorna Jagannathan, Ramona Young, Martin Martinez, Mark Collier, Isai Torres, Adam Shapiro, Lee Rodriguez, Gilberto Ortiz (viac)

Američanka indického původu prodělala traumatický rok a teď chce hlavně místo outsidera být oblíbená. Jenže kamarádi, rodina ani její pocity jí to neulehčují. (Netflix)

Bebacek

Perfektní lék na tvůrčí krizi, ideální na vypnutí a restart. Seriálů z americké střední není nikdy dost a vtípků na adresu kulturních rozdílů (amerikanizovaní Indové) a korektnosti taky ne. Protagonistka má sympatickou bitching personality, občas se chová jako kráva, ale to je na tom boží, neboť – ruku na srdce – kdo z nás se na střední nechoval jak kráva? Když v druhé sérii Darren Barnet přehrává Magic Mikea při hoblování dřeva, bavila jsem se nesmírně vesmírně. A nakonec přiznání jedné dívky: dala jsem si jeho fotku na plochu počítače (a že jsem si těch printscreenů udělala hodně, haha). What the hell, tetelila jsem se u toho jak tele a nestydím se za to. 💁🏼‍♀️ Jo a navíc se člověk přiučí anglické hovorové mluvě dnešních teenagerů, takže to má velký vzdělávací aspekt! ()

VSlunecnice

V pohodě oddychovka. Herci jsou sympatický, postavy a jejich problémy byly reálný. Věřím, že v pubertě jsem řešila stejný kraviny. Nejsem sice cílovka, ale i tak mě to mile překvapilo. 80% ()

silentname

Toto bude možno znieť zvláštne. Ale koniec koncov, už som si na CSFD zvykol, že občas napíšem veci, ktoré asi ľudia moc nebudú očakávať. Ale poďme na to. Myslím si, že "Never Have I Ever" by bolo lepšie, keby sa to tvorcovia rozhodli spraviť ako film. Nemyslím si, že za celú dobu, čo som sem prispieval som toto niekedy napísal. Ale to je môj dojem potom, čo som si odsedel behom jedného večera všetkých 10 epizód. Keby sa to trošku skresalo, keby sme nechodili občas v kruhu a stiahli runtime na možno dve hodiny, tak by to mohlo byť ideálnym filmom na večer. Vnútorne nemám nejako silný pocit, že by sme sa počas tých 4 a pol hodiny nejako výrazne zdržovali, no na druhú stranu sa tu odohrávajú často konflikty, ktoré vidíme v bežných amerických filmoch. A často aj z produkcie Neflixu. Miestami to skutočne ide podľa šablón a dokopy je tu jedno jediné vybočenie, kedy sa v šiestej epizóde venujeme inej postave seriálu. Inak to v podstate funguje rovnako. Sledujeme našu hlavnú hrdinku Devi, ktorá sa snaží zorientovať v živote. A John McEnroe robí rozprávača jej príbehu. Takisto sa nezaobídeme bez konfliktov medzi priateľmi, zložitou love-story, v podstate všetko čo vidíme v oddychovom filme, ktorý máva premiéru na Netflixe. A preto si myslím, že to mohli tak pokojne urobiť aj tu. Ako film. Inak si myslím, že to viac-menej spĺňa všetky zásady oddychového projektu. Príbeh je viac-menej jednoduchý. Je tu pár rozdielov a zaujímavých momentov, no v podstate ako to často býva, máme ten istý príbeh podaný v inom obale. Myslím si, že highlightom série je posledná epizóda, ktorá prináša veľmi príjemné a emocionálne zakončenie, ktoré funguje. Má to niečo do seba. A je vidieť, že Devi otec skutočne chýba a sama sa snaží nejakým spôsobom bojovať s vlastnou traumou. Lenže to nie je jednoduché. Mám rád vedľajšie postavy, naša hlavná hrdinka je okey a v závere to pôsobí ako skutočné finále. Ale opäť - "pre film". Neviem či budú chcieť tvorcovia priniesť ďalšiu sériu. Lebo úprimne, pôsobilo to iba dosť nasilu. Myslím si, že malo by to skutočne ostať tak, ako to je. Potom by to už bolo len ako zbytočné pokračovanie. Hodnotenie: B+ ()

Marze

Seriál se věnuje sexuálním a etnickým menšinám. Bohužel obvyklými schématickými korektními postupy bez originality. Je to dost neokázalé, ale trochu to drhne. Hrdinka řeší jednu událost za druhou, hádá se, má špatné nálady , protože má v hlavě teenagerské zmatky trauma a úzkosti. Poctivě odvedené prostředí seriálu je zalidněno indickými emigranty, kteří se seznamují se sexem. Hlavně že o něm mluví.Naštěstí to není drama, ale komedie. Seriáll nejvíce ocení náctiletí, protože se do svých seriálových hrdinů dokáží vcítit. Určitě to jsou jejich vzory, protože mají větší charisma a sebevědomí. ()

Stanislaus

Středoškolské prostředí je na seriálovém poli hodně oblíbené a tím pádem i tuctové téma, takže je třeba takový projekt uchopit osobitým způsobem - ať už jako pestrobarevný muzikál (Glee), mysteriózní thriller (Proč? 13x proto), fantaskní horor (Vlčí mládě), či sondu do LGBT dospívání (Já, Victor) - aby se neztratil v tom velkém přehršli "hájskúlových šou". Tenkrát poprvé se to naštěstí povedlo a seriál se rozhodně jen tak neocitne pod vrstvou (tuctového) prachu. Mindy Kalling se svým tvůrčím týmem divákům naservírovala sympaticky napsaný multi-kulti coming-of-age komediální seriál, který si milým a korektním způsobem dělá srandu z kulturních rozdílů (USA x Indie), osidel dospívání a prvních lásek, a zároveň prezentuje i několik vážnějších témat (ztráta blízkého, deprese, úzkost, anorexie, šikana, nazírání menšin), která se sice najdou v ledasjakém seriálu (nejen) ze střední školy, ale jsou natolik aktuální, že je o nich třeba mluvit, ať už veřejně, nebo v uměleckém zpracování. Komediální složka však naštěstí převažuje, a že Tenkrát poprvé umí opravdu hezky polechtat bránici. Sem tam člověka trochu štvalo jednání některých postav a jejich prudké změny v chování, ale jedná se koneckonců o středoškoláky, kde jsou ty vzájemné rozbroje a emocionální výkyvy na denním pořádku. V neposlední řadě je asi zbytečné zmiňovat, že ne všechny postavy vypadaly úplně na 15-18 let (proto bylo místy náročnější se vcítit do jejich "středoškolského ducha"). Nicméně - seriál jsem si ve výsledku náramně užil. Plusové body za komentář Johna McEnroea a množství popkulturních odkazů. ()

ScarPoul

Never Have I Ever sa môže javiť z upútavky ako seriál, ktorý sa snaží poukázať na kultúrne rozdiely migrantov žijúcich v USA, a sledovať ich úskalia a eskapády, ale pravdou je, že je to seriál skrz naskrz tradičný. Od prvého dielu po posledný zbiera hádam všetky klišé a otrepané vzorce, aké sa v tomto žánri dajú nájsť. A to mu trochu uberá na kvalite. Postavy sú sympatické. Rovnako aj prostredie. Zvraty očakávateľné ale v rámci toho o aký žáner sa jedná sú funkčné, uveriteľné a v zásade správne zmotivované. Scenáristicky je to skôr stávka na istotu, než snaha o originálny prístup. A komplexne má seriál príliš veľa naivity a pozitívneho prístupu, než aby sa dal označiť kolónkou realistický alebo úprimný. Na druhú stranu emócie fungujú, pretože ako vravím, seriál používa všetky možné klišé. Nie je to ale úplná strata času. Oceňujem kratšie diely. Ak by mali cez 40 minút, bolo by to utrpenie. Takto je to znesiteľné a asi aj príjemné. Minimálne do takej miery, že určite chcem vedieť, ako bude celý príbeh pokračovať v druhej sérií. Ale objektívne je to len na vypnutie. Keby to vzniklo v 90 rokoch, mohla by to byť klasika. 1 séria - 60% Obrovský posun vpred. Ale že obrovský. Normálne som si všetky eskapády Indky Devi užíval, ako už dlho nič podobné. Funguje to. Je to krásne zamotané. Má to fajn miesta, ktoré majú akýsi citlivý presah a postavy sú strašne sympatické. Je to vlastne niečo podobné ako Sex Education, len bez nahotín a bez zmysluplnejšieho scenára. Ako oddychovka to ale funguje perfektne. Jediná výtka je len tá, že všetky dôležité problémy sa vyriešia strašne jednoducho jednou alebo dvoma vetami. Lenže vzhľadom na to, že sa jedná o takýto typ seriálu, tak to nejako akceptujem a nehľadám v tom veľké umenie. Čo bola moja chyba pri prvej sérií. Každopádne sa teším na tretiu a za mňa veľká spokojnosť. 2.séria - 90% Buď je toto niečo čo vás baví alebo nie. U mňa to funguje. Stále. Páči sa mi ako sa každá jedna postava vyvíja. Páči sa mi, ako si dokážete každú jednu obľúbiť. A to, že sa z tupcov stávajú dobráci a z dobrákov tupci ukazuje určitú vyspelosť pri charakterizácií, aj napriek tomu, že dejové zvraty sú pomerne jasné, prvoplánové a žánrovo podmienené. Veľké plus je casting, indická hlavná hrdinka, nadhľad a príjemné emočné momenty, ktoré aj napriek jednoduchosti fungujú( aspoň u mňa áno). Z tohto seriálu sa stal taký malý klenot na ktorý sa každý rok úprimne teším a ktorý ma baví. Ramakrishnan ako herečka výrazne dozrela a v tejto sérií podáva skvelé výkony. Mindy Kailing som nikdy nevedel prísť na chuť, ale Never Have I Ever sa jej veľmi podarilo. 3.séria - 90% Štvrtá séria síce posúva všetky načrtnuté roviny ku zdárnemu koncu, ale zároveň jej vďaka tomu chýba istá údernosť a crazy momenty. Na jednu stranu je to výhoda. Postavy dospeli a my sme mali možnosť s nimi zažiť naozaj kadečo. Na druhú stranu mi tam niečo chýbalo. Možno postavy, ktoré boli kedysi dôležité a teraz hrali až komparznú úlohu. Ale rozumiem tomu. Niektoré dejové línie sa vyriešili už v tretej sérií a netreba sa k nim vracať. Takže ak si to rozložíme na drobné - Never Have I ever je výborný seriál o dospievaní. O tom nájsť si svoje miesto v živote. Málo Netflix seriálov sa môže pochváliť tým, že je jedno z akej ste kultúry a akej ste orientácie, ale niektoré veci skrátka riešime všetci rovnako. A rovnako v nich robíme aj rovnaké chyby. Tento trend spájania namiesto hľadania rozdielov mi prišiel nielen dôležitý ale aj divácky príťažlivý. Bavil som sa a každú jednu postavu som si obľúbil. Prežíval som s nimi štyri parádne roky a držal im vo všetkom palce. A hoci finále nebolo pre mňa také úderné ako som dúfal, páčilo sa mi a celému príbehu tak dodalo dôstojnú a funkčnú bodku. Takto nejako by sa to malo robiť. Pre vnímavejších je tam skrytých toľko rôznych návodov ako pristupovať k životu, že to má funkciu( ako tu už mnohí napísali) balzamu na dušu. Ďakujem tvorcom. A Ďakujem Devi. 4.séria - 80% () (menej) (viac)

MICHAEL73

Každé rozloučení bolí a se závěrečnou čtvrtou sérií končí i jedna velmi sympatická éra, kdy jsem si po dobu tří let každý rok na začátku léta dával tuhle milou oddechovku z amerického středoškolského prostředí. Nikdy nezapomenu na to, jak velmi nespravedlivě jsem na základě zbytečných předsudků odsoudil tento seriál, když jsem poprvé uviděl upoutávky. Ale, jak už to bývá, jen co jsem tomu dal šanci, úplně mě to svléklo z omylu. Nevěřím, že jsem se tak spletl. Nejenže postavy v této oddechové komedii někam směřují, ale jsou své. Samozřejmě, seriál nenabídne nic nového hledačům talentů mezi seriály, obsahuje vše, co všichni z podobných seriálů známe = milostné trojúhelníky, objevování své sexuality, hádky s rodiči, zkrátka úplně vše. Přesto všechno je seriál Tenkrát poprvé SVŮJ. Představuje nám totiž hned několik postav, u nichž zkrátka velmi brzy získáte takové sympatie, až byste rádi, aby byli vašimi skutečnými kamarády a vy je mohli poznávat a zažívat typické středoškolské mejdany spolu s nimi. Neuvěřitelné, jak se obyčejná oddechovka může stát srdcovkou. 4. série, 9. díl, poslední scéna = nikdy nezapomenu na to, jakou dávku emocí to ve mně vyvolalo a že jsem opravdu byl schopný si u takového seriálu zcela upřímně pobrečet. To už něco znamená. Bez ohledu na to, jak kriticky seriál můžou lidé hodnotit, bez ohledu na to, jak neoriginální se může mnohým zdát, je svůj, je osobitý a je sympatický. Děkuji tvůrcům a dávám mu usměvavé sbohem. ()

Marqta

Průměrná podívaná. Občas nuda. Je to celé předvídatelné, žádné překvapení se nekoná. Co mě ale vadilo nejvíc byla, když to řeknu slušně primitivita postav. (Takhle by se vážně někdy někdo choval ? Nebo to bylo celé v nadsázce a jen jsem to nepochopila?) Nechci tenhle seriál úplně odsuzovat, myslím, že nejsem cílovka....a koukat se na to dá, bohužel to je tak všechno. ()

William_

Ještě že mám teď v karanténě tolik času, že mám čas i na díla jako jsou tyto, párkrát se zasmějete, ale víckrát to vidět nechcete. Takový podprůměr co jsem zatím viděl na Netflixu. Najdete tam totiž kupu lepších a vtipnějších seriálů. ()

Chen

Námět je na první pohled klasický, nerdovitá studentka se zakouká do školního hezouna, ale je patrné, že se na seriálu podílí Mindy Kaling (ostatně, její mládí posloužilo jako inspirace), takže vtípky jsou obvykle chytře napsány, humor je úderný a byť si u každého dílu asi nepotrháte bránici, tak to má svižné tempo, sympatické herecké výkony a roztomile si to utahuje z indických stereotypů. A musím říct, že se povedla každá ze čtyř řad a dokonce i finále (nevím jak vy, ale v poslední době mám pocit, že málokterý seriál dokáže nabídnout uspokojivý konec). ()

M.i.k.e

i když je Devi většinu času otravná sebestředná kravička (a jestli byla Mindy Kaling jako teenager taková musel to být fakt miláček),tak nakonec u Never have I Ever převáží zábavnost a uvěřitelnost něčeho co si na nic nehraje a dokáže nejen rozesmát,ale nakonec i lehoulince dojmout.To,že tvůrci občas ujedou k teen seriálovým klišé nevadí a pokud by v rámci žánru všechno vypadalo takhle,asi bych se nezlobil...70% ()

andalin

Pustím si před spaním nějaký film! ...řekla jsem si a po chvíli rozmýšlení zapla první epizodu tohohle seriálu. Teď jsou 4 ráno a já se od toho prostě nemohla odtrhnout, jak mě to bavilo. A přesto nejde o příliš složitou nebo originální zápletku. Prostě mě to fakt chytlo. Je to přesně takovej seriál pro teenagery, kterej bych doporučila mojí 12 lety sestře a zároveň bych si to na 100 % užila i já. Scénář se dotýká nejen problematiky nekompletní rodiny, přátelství a ztráty, ale i životu minorit a coming outu na střední. Nic není přehnaně dramatické a občas se nad něčím uchechtnete. Bylo by perfektní, kdyby šlo o jednorázovou věc, ale bojím se, že budou chtít udělat další sezónu. Edit po druhém zhlédnutí: Beru zpět a chci další sezónu. Pojď mi! :D ()

Roby

Když porovnám s žánrově podobným Netflix seriálem Daybreak, tak ho Tenkrát poprvé jasně předčí. Čekal jsem málo a dostal mnoho a to mě vždycky potěší. Bylo to poutavé, zábavné, kulturně zajímavé a středoškolské problémy zpracovány způsobem, který na mě nekřičí z každé druhé scény trapnost!!! No a vypravěč John McEnroe byl prostě nelepší. Jeho trefné hlášky mě dokázali nejednou rozesmát. Seriál můžu doporučit i lidem jako jsem já, kteří tento žánr nesledují a nevyhledávají. ()

Jane18CZ

Po prvním díle jsem byla vyloženě zhrozena a chtěla tento seriál "zahodit". Jenže jsem si řekla, že přeci nemůžu hodnotit celý seriál podle prvního jednoho dílu a tak mu dala šanci "ještě jeden díl a jestli to bude stejně hrozný, vypínám to a najdu si něco lepšího." No a po druhém díle mě to vyloženě chytlo :D perfektní odreagovačka, 4 série utekly jako voda a ještě je mi smutno, že už je konec :D ()

tom.nosek

1. řada: Ač se seriál zezačátku rozjíždí dost pomalu a sám už nejsem teenager, konec se fakt rozfrčel a závěrečný díl byl fakt hodně dobrý. Vypravěčský styl seriálu přinesl zajímavý pohled a cameo Andyho Samberga a plakátu Popstar bylo fakt super. Předpokládám, že seriál dostane druhou sérii, takže uvidíme, jestli se postavy někam posunou. Na to, že Netflix tlačí různé minority (národnostní, vyznáním, rasou apod.), taková Netflixová klasika už, tak si tento seriál z toho zároveň i místy dělá srandu. Tomu vděčíme možná Mindy Kaling a její nekorektní Officové škole. 4*. 2. řada: Tato řada je do velké mírky kopírka řady první, jen se řeší trošku něco jiného. S sebou si to nese své výhody i nevýhody. Opět sledujeme pomalejší začátek, opět Devi dělá zásadní chyby. Oproti první řadě je tu méně nekorektního humoru, na druhou stranu se tu o něco lépe stihnou vykreslit hlavní mužské postavy. Stále 4*. ()

Wishkah

Tři hvězdy za občas až moc nudnou a sebestřednou podívanou. Kupodivu mě víc než hlavní hrdinka a její rodina bavili příběhy jejích kamarádek. Uvidíme co s tím provede druhá série, která pravděpodobně přijde zanedlouho. Plusem je skvělý vypravěč John McEnroe ()