Werner Herzog jí svou botu

(festivalový názov)
  • USA Werner Herzog Eats His Shoe
Dokumentárny / Krátkometrážny
USA, 1980, 20 min

Werner Herzog se vsadil se začínajícím režisérem Errolem Morrisem, že pokud se mu podaří úspěšně dokončit jeho prvotinu GATES OF HEAVEN, tak sní svoji botu. Herzog svoje slovo dodržel, a to přímo na jevišti před jednou z premiérových projekcí dokončeného snímku. Slavný režisér svůj recesistický kousek pojal zároveň jako manifestaci za svobodný přístup k filmové tvorbě, která je často závislá na množství získaných financí. (J.Connor)

diodoros

Aby splnil stávku a podporil nezávislých filmárov s talentom a nápadmi, ale bez peňazí, uvarí a verejne zje Werner Herzog v tomto krátkom filme svoju topánku (okrem podrážky) a druhú dá zataviť do skla na pamiatku, čím definitívne dokáže, že je úplný šialenec a zároveň filozofický génius a milovník pravého čistého filmu. ()

Jordan

je to úplne geniálne vo svojej absurdite, samotné gesto, samotný herzog (ktorý je podľa mňa typické spojenie génia a šialenca) i tento jednoduchý no veľmi podarený dokument nielen o wernerovi, ale aj o sile a zmysle poslania filmára . . . ()

honajz2

Jak tohle proboha ohodnotit? Werner Herzog dal bizarní slib, který dodržel a snědl skoro celou svoji botu. Do toho zde občas zavtipkuje (což je takové příjemně osvěžující), sem tam pronese pár chytrých vět (jako skutečně chytrých, nemyslím to jako ironii) a to je tak všechno. Po filmařské stránce průměrné, po obsahové to předalo, co chtělo, ale jaké objektivní hodnocení tomu asi dát... Co jsem nad tím přemýšlel, tak to vidím na silné 3*, přece jenom neudrželo si to mou pozornost po celých 20 minut a doufal jsem, že z toho hlavního zde uvidím víc... takže asi tak. Stejně mě na tom nejvíc překvapuje, že to vyšlo na DVD... Lepší 3* ()

petrskoc

Werner Herzog je úkaz. Styl, jakým hovoří o zcela vážných tématech svojí lámanou angličtinou a jen tak mimochodem svou řeč prokládá vtipy, které snad ani jemu nepřijdou legrační, ale přesto se všichni smějí - je fenomenální. Navíc zmíní několik velmi trefných a nadčasových úvah o tvorbě filmu obecně, které jsou aktuální i dnes a nejspíš budou už navždy. Odlehčený dokumentární kraťas nad věcí, a tak to má být. ()