Greta

• Švédsko I Am Greta (viac)

Príbeh dospievajúcej aktivistky Grety Thunbergovej je rozprávaný prostredníctvom pôsobivých, dosiaľ nezverejnených záberov. Počnúc školským štrajkom jedného človeka pre klímu pred Švédskym Parlamentom, režisér Grossman sleduje Gretu – hanblivú školáčku s Aspergerovým syndrómom – cez jej vzostup k výnimočnosti a aktivizovanie povedomia o globálnom dopade tým, že motivuje školské štrajky po celom svete. Film vrcholí úžasnou veternou cestou cez Atlantický oceán, aby prehovorila na summite OSN. (Film Europe)

Arsenal83 odpad!

Produkt na oblbovanie už aj tak vymletej mládeže, ktorá nevie okrem ťukania do klávesnice mobilu či tabletu v podstate nič. Radšej nechodiť do školy, lebo o 100 rokov vraj bude zle, bububu. Kto chce otvoriť oči, tak vidí, že je to len marketingový produkt jej otca, ktorý ju takto zneužíva a peniažky sa sypú. Pozrel si niekto už Grétku, keď sa jej spýtajú niečo, čo nemá pripravené? Veď ju stráži ochranka, lebo jedna pár novinárskych otázok za sebou a Grétka sa zosype. Bez čítačky, bez pripravených odpovedí je nič. https://www.youtube.com/watch?v=Hb-DVaCaB7I ()

Shimargh odpad!

Zneužité, narušené, labilní dítě pro nechutnou eko agitku. Navrch je to totální ostuda všech vysoko postavených lidí, kteří tomuhle mongoloidovi dali jakýkoliv prostor se vyjádřit. Na první pohled je jasné, že tenhle svět jde do čím dál větších hoven a vládnou mu zkrátka nesvéprávní, hrabiví idioti, neschopní čehokoliv zásadního pro naši zemi docílit. m Musí přijet tahle držka aby jim ty vole poradila a všichni si u toho tleskají jako čuráci, no bliju. ()

Eliott

Světový absurdistán, kdy se raději naslouchá malé ubrečené holce, než varování expertů, kteří se svým oborům věnují celý život. Vrcholem je tento dokument o někom, kdo není více než cvičeným mopslíkem svých rodičů a také v zájmu svých politických šachů udělá cokoli za ,,like" (viz. kauza jachty/první a druhá třída ve vlaku). ()

mchnk

Dokument je svým způsobem jedinečný, lze na něj pohlížet několika různými způsoby, což je možná sen každého dokumentaristy, nabídnout divákům takovou rozmanitost. Je také skvěle sestříhaný a natočený. Začnu pohledem negativním, v žádném případě nejsem z těch, kteří nad vším mávnou rukou, utrousí cosi o umělosti celého tohoto příběhu, a jdou si na dokonale poskládanou, lahodnou a předraženou sváču do mekáče, tam mě nikdo nikdy nedostal, také jsem v druhé polovině devadesátých let (možná naivně) protestně stál před prvním provozovnou, jež se v našem kraji otevřela, v jedné ruce skateboard, v druhé leták...bezpochyby ale byla zcela jiná doba, daleko přirozenější, ale i dnes stále není čas na Grétu a její odkaz i když se klimatické změny v rámci činnosti člověka již projevují v nadprůměrně velké míře, stále se projevují tam, kde to vlastně nikoho nezajímá, jen ty, kteří v tom žijí, ale i tak se nadále chováme, jakoby jediným základem naší současné civilizace byl západoevropský a americký styl života, i když jsme existenčně závislí na práci lidí z krajin, které jsou pro nás jakoby z jiné planety. Další pohled může být tzv. zcela oddaný, věřím jí, ona to nějak vyřeší, což mi v dokumentu potvrdili ti protestující Talijáni..."Gréto, zachraň planetu" Volají, my si zatím budeme žít dál po svém, tento postoj je možná ještě horší, než se proti té sympatické Švédce rovnou s odporem postavit. Tím se dostávám k dalšímu možnému pohledu na dokument, jak to všechno ta holčička vlastně prožívá? Lehké to určitě nebude, ať už je zákulisní pravda jakákoli. Pokud je vše pouze z její hlavy, což se dokument snaží naznačit, Gréta si zde své proslovy píše sama, je to bez pochyby nadčasový génius, a bude plně pochopena až za několik desítek let, kdy se náš způsob konzumního života v nestoudném materiálním nadbytku na úkor přírody a neustálého ekonomické růstu, jenž logicky nemůže trvat do nekonečna, projeví i ve finančně vyspělém světě, až lidé nebudou mít přecpané ledničky, garáže a bankovní konta, pak možná přijde čas na Grétu, teď rozhodně ne. Drtivé většině lidí stačí prozatím "olajkování" některého z eko příspěvků na sociálních sítích. Jednoduše si stále život užíváme s nasazenými růžovými brýlemi a přesto, že o tom všichni tak nějak víme, děláme, že se nás to netýká, to si musí každý přiznat. Tím bych se dostal k dalšímu možnému pohledu, tím je skutečná, upřímná inspirace touto protestní eko vlnou. I kdyby jen 10% protestujících dokázalo radikálně změnit svůj život, co se spotřeby všeho možného týče, byl by to úspěch. Což je Grétin hlavní záměr, informovat lidi a možná vynadat světovým politikům, kteří ji odmění potleskem...vrchol absurdity celého tohoto konání. Možná si to takhle to děvče ani nepředstavovalo, naivně vstupuje do všech otevřených dveří největších světových organizacích, parlamentů a...kam by vlastně ještě měla jít? "Poslouchají, to je úspěch, ale nejednají..." Co si tedy z tohoto kontroverzního dokumentu, který tak trochu podezřele mapuje vše od prvního okamžiku před švédskou školou, kde Gréta seděla ještě sama, vlastně vzít? Určitě zobrazuje největší protestní akce za změnu přístupu k přírodě, způsobu života a klimatu v dějinách lidstva. Člověk na základě toho může začít žít jinak, chápu, kolem Tebe všichni žijí nadále stejně, konzumují, tedy žijí, ale Ty se můžeš rozhodnou po svém, je to jen Tvůj život a Tvůj příspěvek k tomuto všemu, také vše děláš jen pro sebe, nejen materiální skromnost a pokora k životu samotnému, vše je pouze Tvé rozhodnutí a jedinou odměnou Ti bude uspokojení z vlastního života, ke kterému nepotřebuješ všechny ty nepotřebné krámy, které Tě teď obklopují...bylo by to fajn, ale stále žijeme v době, kdy je na Grétu brzy a tak i zdokumentované reakce světových politiků jsou jen prázdná, nutná gesta...žijte v pohodě, mějte se rádi, zbavte se nasranosti a spokojte se s málem...nebo taky ne, serte na to, a žerte dál...je to prostě na Vás...na nás, rozhodně ne na jednom člověku, malé holce, která nám to všem jen připomněla. Na závěr přidávám ještě jeden možný pohled na toto všechno...konspirativní, snad bláznivý, ale v tomto šíleném světě bych se ničemu nedivil...Covid jako odpověď (nejen) na Grétu, vše bylo přece potřeba něčím přebít, že ano? Aby se lidi zase starali jen o sebe...osobně doufám, že se Gréta ještě vrátí a dokáže toho daleko víc...s pomocí náš všech. () (menej) (viac)

666teen

Škoda, že ve Švédsku nemají ten norský Barnevernet. Greta by si mohla po odebrání vychcaným rodičům v klidu ústavu skládat ze strouhanky rohlík a byl by klid. Protože jestli to, co předvádí starej TrauThunberg, není zneužívání zjevně nemocný holky, tak to už teda fuct nevím. Takže Greta s papínkem trajdá po světě, do školy nechodí, trousí nepodložené nesmysly z příruček, tu potká prezidenta, tu papeže, zmrdá na jednu hromadu kompletní OSN, za což sklidí standing ovations tamních nenažranců, což děti v Bagladéši rozhodně potěší. A to jim nikdo neukradl dětství jako Gretě. A gretenismus se vesele šíří. Ovšem jedna věc je jistá. Až budou všichni cestovat z Evropy do Ameriky na pramicích, bude jich tolik, že do Nového Yorku dorazíme sice o fous později než vzduchem, zato úplně ekologicky a navíc suchou nohou. Bude totiž stačit přeskakovat z lodě na loď. A dost. Tohle se hodnotit nedá... P.S. Je fajn vidět, že válka za zdravou energii nese své ovoce. Zatím jen ve Švédsku, ale snad se taky dočkáme! https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/svedsku-chybi-odstavena-jaderna-elektrarna-prestante-luxovat-vyzyva-obcany-40350219 ()

• „Já ani nikdo v mém okolí za to nedostaneme ani korunu. Společnost B-Reel Films věnuje polovinu výnosů z filmu mé nadaci a vše bude věnováno organizacím a projektům bojujícím za udržitelný svět, obranu přírody a podporu lidí, kteří již čelí nejhorším dopadům klimatické a ekologické krize,“ prohlásila Greta Thunberg. (Duoscop)
  • Dokument se natáčel dva roky. (SONY_)
  • Greta Thunberg na festivalu v Benátkách prozradila, že přístup režiséra Nathana Grossmana jí ne vždy úplně vyhovoval. „Nebylo to moc profesionální. Od té doby, co říkal, že to může být něco velkého, jsem občas opravdu pochybovala. A říkala jsem si: ‚Proč nepošlou zvukaře, nebo proč nepracují více profesionálně?‘ Myslím si, že na určité úrovni jsem pochybovala o tom, jak vážně je ten projekt zamýšlený.“  (SONY_)