Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (26)

Jistě, pane ministře (1980)

"Já znám ty tři články úřednické víry: konat rychle trvá déle, konat levněji se prodraží a konat v tajnosti je demokratičtější." Ministr by neměl očekávat, ale samozřejmě očekává, že státní správa bude snaživě kmitat v rytmu jeho preferencí. Jenže vzděláním obdaření úředníci státní správy si do svého nicnedělání nenechají jen tak zasahovat. Je mimořádným zážitkem sledovat průměrného ministra Hatchera v boji s dokonale propracovaným úředním šimlem v podobě hbitě okecávajícího sira Humphreyho, jehož ignorace pravdy je fascinující a cenzura údajů směřujících k ministerským uším skoro až zneklidňující. Není nic zábavnějšího než přijímat informace, že královna je od církve neodlučitelná, zatímco Bůh je volitelný doplněk a sledovat sira Humphreyho, jak každou nahrávku nekompromisně zasmečuje. ()

Série 1 (1980) (S01)

"Jde o to, že tradiční alokace exekutivních pravomocí byla vždy determinována tak, aby právě úřadujícího ministra oprostila od veškerých administrativních banalit." Ano, přesně o to jde a je to hrozná sranda. Zejména díly Konečné rozhodnutí a Stahují se mraky jsou skvělou trefou do špinavé politické hry a to mne vždy potěší. Ovšem prohra snaživého ministra se svým stálým tajemníkem v poměru 1:6 je alarmující. ()

Čelem k voličům (1980) (S01E01)

"Obtížného tématu je lepší se zbavit rovnou v názvu. Tam nadělá méně škody než v textu." První školení ministra pro administrativní záležitosti Hackera ze strany jeho "věrného" tajemníka sira Humphreyho bylo vynikající. Takže z nádherně demagogického proslovu je jasné, že čím méně toho chcete udělat, tím více o tom hovořte a rozhodně není vhodné dát lidem to, co chtějí. Díky za informace. ()

Oficiální návštěva (1980) (S01E02)

"Máme jako vždy šest možností: 1. nedělat nic, 2. vydat odsuzující prohlášení, 3. podat řádný protest, 4. zablokovat jim pomoc, 5. přerušit všechny styky, 6. vyhlásit jim válku." To je vysoká škola diplomacie, ale v tomto díle mne také zaujala informace o tom, jak si diktátoři přemalovávají Laudova letadla do barev svých neexistujících aerolinek, úžasná byla dezinformovanost ministra zahraničí a skvělý byl zejména ministrův pokrok v přesouvání korespondence na hromádku "k vyřízení". ()

Úsporný program (1980) (S01E03)

"Šetřit se bude. Do bezvědomí." Tak si to ministr vysnil, ale dokáže prosadit úsporu proti skvěle připravenému demagogovi siru Humphreymu? Ten totiž umí obhájit neobhajitelné a to neuvěřitelným způsobem. Je to čirá radost sledovat, jak bude volič zase jednou oblbnut, ošizen a odkopnut, neboť důležitost ministerstva se pozná podle počtu pracovníků a 23.000 zaměstnanců Ministerstva pro administrativní záležitosti je jasnou známkou důležitosti. ()

Konečné rozhodnutí (1980) (S01E04)

"Státní správa je opozice u vesla." Velká gratulace ministru Hackerovi, který se spojil s opozicí proti státní správě a zaznamenal své první vítězství proti její kreativní netečnosti. Hodně mě přitom pobavilo vysvětlení pěti stádií zdržování, podlé buzení sira Humphreyho a zveřejnění jeho neexistujícího slibu v televizi. Tudy na něj, Jime. ()

Stahují se mraky (1980) (S01E05)

"Při vší úctě, pane, jak víte, že říká pravý opak, jestliže je naprosto nesrozumitelná?" Humphreyho mistrovství ve vyhýbavých odpovědích je naprosto geniální, stejně jako rozbor členství v EU - Británie se snaží tento spolek rozložit zevnitř. Díky za snahu, která snad jednou povede k lepším zítřkům. Jinak je tento díl plný hypotetických informací, rušení ministerstva a vydírání premiéra, takže za mne naprostá spokojenost. ()

Právo na informace (1980) (S01E06)

"Víte, co by se stalo, kdybychom ministrovi dovolili řídit ministerstvo?" To by ovšem byla hrůza, protože ministr má tři úplně jiné úkoly a těm se má věnovat. Boj o informace je zkrátka urputný, kouzlo čtyř slov je vynikající, volební právo jezevců musí být zajištěno a závěrečné Humphreyho zblbnutí Hackerovy dcery bylo naprosto jedinečné. ()

Ruka ruku myje (1980) (S01E07)

"Princip demokratické odpovědnosti si občas žádá příležitostné lidské oběti." Tak tentokrát i ministerský řidič ví víc než ministr a to už je na pováženou. Ovšem rozbor výborů a rad je dokonalý a já bych se rád stal předsedou Rady pro výkup brambor, neboť pojídáním této komodity jsem se stal velkým odborníkem. Ovšem nejvíc mě pobavilo brilantní zkorumpování bankéře Glazebrooka, odboráře Morgana a bojovníka proti korupci Weisela, při kterém ministr se svým tajemníkem poprvé táhli za stejný konec demagogického lana. ()

Série 2 (1981) (S02)

"Dobrý projev není ten, kdy můžeme dokázat, že ministr mluví pravdu, nýbrž ten, kdy nelze dokázat, že lže." Souboje státní správy s ministrem, občasné ladění společných lží a cynická kritika EU, v tom je největší síla druhé série. Zejména Otázka loajality a Ďábelské nástrahy jsou naprosto dokonalé epizody, při kterých jsem zatoužil stát se oddaným státním úředníkem. Nejlépe bruselským. ()

Humánní společnost (1981) (S02E01)

"Jak máme zodpovědně vládnout, když poslanci všechno vědí?" To by nemělo být ty interpelace a podobné nesmysly. To by se taky někdo mohl ptát, proč v nemocnici s pěti sty ouřady není ani jeden doktor nebo pacient. V tomto případě jsem jednoznačně na straně státní správy, protože úředníci evidentně odvádějí takové množství práce, že by je přitom pacienti určitě rušili. To musí pochopit i ministr, ale musí se mu to řádně vysvětlit a mě hrozně baví sledovat obhajování neobhajitelného. ()

Zasloužené pocty (1981) (S02E02)

"Zvyšování platu zabránit nemůžu, ani jejich povyšování, nepíšu jejich hodnocení, ale vyznamenání jim odepřít můžu." Ministerský nápad z Bernardovy hlavy měl určitý potenciál, ale když se mu do cesty připletl titul čestný doktor práv, tak to trošku ztratilo na údernosti. ()

Černá listina (1981) (S02E03)

"Svoboda britského lidu má větší hodnotu než život pár ministrů." S tím lze jedině souhlasit, tedy pokud je to míněno jaksi obecně, že Jime. Pokud by se jednalo o tvůj život, tak tady je v ohrožení demokracie, protože lidé si tě zvolili, takže mají právo na to, abys jim vládnul. To dá rozum. Mě tedy tento klasický ministerský obrat hodně pobavil, stejně jako brilantní rozbor způsobů zavraždění, vlezlá ochranka, píďalkovité uhýbání před otázkami novináře a vynikající byl taky způsob, jak nechat zmizet petici - založení je bezpečnější než její zničení. ()

Šplh po namaštěné tyči (1981) (S02E04)

"Nežádáte mě, doufám, o statečné rozhodnutí?" Ministři sice jsou stateční, ale taky musí umět zinscenovat náhodu, krýt si záda úniky informací a hlavně znát rozdíl mezi ututláním a nezveřejněním. Mne tedy hodně potěšilo, že Přátelé Země byli nazváni fanatiky a hlavně jsem se konečně dozvěděl, že Řečtině nemá ablativ. To je to důležité a nikoli to, že by se mohl zachránit podnik, zajistila by se lidem práce a ještě by na tom stát vydělal. Politika je prostě nádherná činnost prováděná pro blaho lidu. Tedy vlastně pro preference strany, ale kdo by to rozlišoval. ()

Ďábelské nástrahy (1981) (S02E05)

"Já nejsem jako vy, Humphrey. Já jsem pro Evropu, ale jsem proti Bruselu." Já jsem taky proti Bruselu a díky bruselským byrokratům jsem už i proti Evropě. Jen jsem trošku v šoku z toho, jak sir Humphrey již v roce 1981 dokázal brilantně popsat bruselského úředníka, nefungování Evropské unie i sobecké důvody vstupu různých zemí do EU. To byl naprostý vrchol cynismu a tomu já rozumím. ()

Kvalita života (1981) (S02E06)

"Noviny Sun si výslovně přály, aby si Vás mohly s osly vyfotit." Je skvělé, když to ministr myslí dobře, ale podepsal ten oddíl 7, pododdíl 13, což je rozhodně víc než zákon. Tady to proradný tajemník sir Humphrey zkrátka zahrál dokonale, takže se z ministrových "nevhodných" rozhodnutí brzy staly jen dočasné nezdary státní správy. Tak to má být a dementní sir Desmond Glazebrook tomu dodal tu správnou finančnickou šťávu. Já jsem prostě rád za zjištění, že finančníci si s našimi penězi hrají nezatíženi odborným vzděláním. ()

Otázka loajality (1981) (S02E07)

"Kdo chce tajnost uchovati, musí v tajnosti skrýti, že vůbec vlastní tajnost k uchování." Zakončení druhé série je vrcholem politických hrátek. Tady se totiž skvěle obhajuje neobhajitelné, mlží se témata, žongluje se s čísly a na všechno existuje pět druhů standardních výmluv. A mně se hrozně líbí ve světě, kde jsou důležitá stanoviska a nikoli fakta a kde i ministr může jednou za čas porazit státní zprávu. ()

Série 3 (1982) (S03)

"Nevěř ničemu, co nebylo úředně popřeno." Já tomu nevěřím, já se bavím. A 3. série je rozhodně tou nejzábavnější z ministerského souboje se státní správou. Jednotlivé epizody jsou prostě vynikající a kousky typu Kultura má zelenou či Morální rozměr považuju za jedny z vrcholů politického sitcomu. ()

Rovnoprávnost (1982) (S03E01)

"Konat rychle trvá déle, konat levněji se prodraží a konat v tajnosti je demokratičtější." Já tedy v principu souhlasím s tím, že sir Humpherey je loajální státní úředník, jen tedy s výjimkou sira Humphreye, protože to je sketa. Ovšem práva žen na manažérské posty ve státní správě hájí s takovým nasazením, že mě celá ta jejich úřednická sebranka naprosto dostala. Jinak ovšem souhlasím s tím, že na práci spočívající v nesmyslném přesouvání papírů z jedné hromádky na jinou hromádku jsou ženy naprosto nepoužitelné. ()

Výzva (1982) (S03E02)

"Ministr se dvěma nápady? Nevím, kdy jsme naposledy takového měli." Sir Humphrey zase jednou rozehrál ďábelskou hru a tak buďme šťastni, že byrokracie dostala nový impuls ke svému růstu. Zejména jeho taktické zúčtování s BBC bylo dokonalé a jelikož jsem toho byl svědkem, tak mohu potvrdit, že nepřichází v úvahu, aby BBC ustoupila nátlaku vlády. ()

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005

Říct že od doby kdy legendární, kultovní, unikátní, nedostižná, brilantní a hlavně extravagantní skupina britských komiků (a jednoho, stejnými superlativy popsatelného, amerického výtvarníka)… (viac)