Den, kdy jsme se prošli po Měsíci

(TV film)
  • Veľká Británia The Day We Walked On The Moon
Veľká Británia, 2019, 44 min

Réžia:

John Moulson

Mark Strong (rozprávač), Brian Cox, Brian May

21. července 2019 si připomínáme 50 let od okamžiku, kdy člověk poprvé vstoupil na povrch Měsíce... Dokument vypráví příběh dramatické cesty astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina z pohledu lidí, kteří se na misi Apollo 11 podíleli. Na úkolu, který v roce 1961 vytyčil prezident J. F. Kennedy pro následujících devět let, pracovalo na 400 tisíc lidí. Trojice klíčových postav řídícího střediska: Gene Kranz – legendární letový ředitel, Charles Duke – zodpovědný za komunikaci s přistávacím modulem, a pracovník navigace Steve Bales, vzpomínají, jak blízko fatálnímu selhání byla mise Apollo 11 v řadě okamžiků během riskantního sestupu k měsíčnímu povrchu. Astronaut Frank Borman, velitel mise Apollo 8, byl v tento den prostředníkem NASA v Bílem domě. Spolu s Dwightem Chapinem, výkonným asistentem prezidenta Richarda Nixona, nás vezmou do Oválné pracovny, abychom se podívali, jak se vedení Spojených států připravovalo na případný neúspěch, a to i na možnost, že by pilot velitelského modulu Michael Collins musel Armstronga a Aldrina opustit a od Měsíce se vrátit sám. Chapin a Borman také vysvětlují, proč bylo přistání na Měsíci – v éře politických vražd a nepopulární války ve Vietnamu – pro Ameriku a jejího prezidenta, více než jen vědeckým úspěchem. Na vyrůstání v takzvané „Togethersville“, čtvrti v blízkosti Houstonu, která byla domovem astronautů s rodinami, vzpomínají Andy Aldrin (syn Buzze Aldrina) a Rik a Mark Armstrongovi (synové Neila Armstronga). Vyprávějí, jaké to bylo pro rodinné příslušníky astronautů, kteří nebezpečnou misi nervózně sledovali na speciálním rádiovém okruhu NASA. Bratři Armstrongovi, tehdy ve věku 12 a 6 let, popisují, jak je jejich otec před letem seznamoval s tím, jak nebezpečná mise to může být. Další perspektivou příběhu jsou vzpomínky Mika Massimina, tehdy šestiletého, který se později stal astronautem; profesora Briana Coxe a Briana Maye, astrofyzika a kytaristy legendární skupiny Queen, kteří oba vnímají misi Apollo 11 jako jeden z významných vlivů formujících jejich budoucí kariéru. Na dění v tiskové místnosti řídícího střediska a to, jakým způsobem poskytovali lidem informace o jedné z nejúžasnějších událostí svého života, vzpomínají novinář Adam Raphael a komentátor televize CBS David Schoumacher. „Den, kdy jsme se prošli po Měsíci“ je příběhem události, která i po padesáti letech, zůstává největším úspěchem v historii lidstva, okamžiku, který se vryl do paměti 600 milionů lidí, kteří jej – naživo v televizi – sledovali po celém světě. (Česká televize)

Marze

Takové velmi stručné převyprávění kusu historie. Detailní příběh vystoupením na měsíc. Historka jak počítač o výkonnosti mnohem menší než v současném mobilu před přistáním přestal zvládat to množství dat je zřejmě nově publikovaná. . ()