Ruskem na počátku 20. století otřásají sociální bouře, ale car Mikuláš II. se vzpírá změnám. Zažehne tak jiskru revoluce a konec dynastie je na dohled. (Netflix)

*CARNIFEX*

Kombinácia dokumentu a hraného “seriálu” o človeku, ktorý hneď od samého počiatku tušil, že nebude dobrým vládcom, a to sa aj vďaka jeho nekompetentným rozhodnutiam, do poslednej bodky - potvrdilo. No a Ja musím dodať, že pád ruskej aristokracie, bol zrejme absolútne nevyhnutný, i keď tak drastickým spôsobom, to bolo ďaleko za hranou únosnosti. Na strane druhej, nevážili si ľudí, niet sa čo čudovať, že sa tak radikálne obrátili proti nim. Každopádne, história sa opakuje. Rusy budú mať “nového cára”, ktorému čoskoro odklepnú doživotnú imunitu. A to si povedzme narovinu, je čistý “stredovek” a návrat do hlbokého totalizmu. Smutné .. ()

KoRner

Vizuálna pomôcka pre hodiny dejepisu. Hrozná pripomienka, ako totálna neschopnosť jedného vladára vytvorila ideálne podmienky pre rakovinu zvanú boľševizmus. Aj napriek tej jeho neschopnosti a ešte horšej manželke Alexandre, ktorú by som popravil už v druhej časti, je seriál/dokument urobený tak, že nakoniec mi bolo tých detí ľúto. ()

Zik2

Originální název je trochu zavádějící, protože seriál je o jediném carovi, tom posledním; předposledního vidíme jen v rakvi (nebo že by do pojmu Czars šli zařadit i carevna a carevič?). Seriál je v módním formátu dokudramatu, většina stopáže jsou hrané scény, občas mluví historici (kteří za celou dobu nezmění oblečení, takže rozhovory byly zjevně točené na jeden zátah). Do toho ještě jde o retrospektivu, kdy celý příběh se odvíjí zpětně od linky, v níž se bývalý vychovatel carových dětí jde do sanatoria v Berlíně podívat na dívku, která tvrdí, že je nejmladší dcera Mikuláše II. Tahle kombinace vlastně tří linek působí trochu přeplácaným dojmem. Nadto jsou v seriálu nepřesnosti, jakože ve skutečnosti bolševici postříleli ve sklepě více lidí než členy nejužší rodiny, způsob provedení byl mnohem brutálnější (to je asi cudně zamlčeno, aby seriál nebyl příliš šokující) atd. Nicméně! Přes všechnu tuto kritiku musím říct, že se jedná o velmi zajímavé dílo, které jsem zhltnul během asi týdne. Herecké výkony jsou výborné (přesto, že třeba Mikuláš si není až tak podobný a spíš připomíná novodobého hipstera, ale skvěle hraje, vyloženě podmanivý je pak Rasputin) a seriál je velmi vizuálně zajímavý; docela připomíná Crown (ostatně obě rodiny byly propojené, Filip i Alžběta jsou s Romanovci příbuzní), jen trochu méně výpravný. Rozhodně doporučuji. ()

Hanys_

Ten žánr "historické hrané dokumenty" vysloveně nesnáším, ale tady se to nějak sešlo. Imho fakt dobře zahrané, napsané i v rozumných mezích vložené "dokumentování", navíc to má ke konci fakt thrillerové grády (ikdyž člověk ví, jak to vlastně dopadne). Prostě parádní lekce dějepisu od Netflixu. 8.5/10 ()

petrsv

Seriál se snaží být hodně dramatický, bohužel na úkor některých detailů, se kterými si Amíci hlavu moc nelámali. Takže např. car a carevna nestárnou. Dramaticky však působí i Dr. Pablo de Orellana, který je jedním z komentátorů, a někdy to působí až směšně. Na chybu v posledním díle, kdy si spletl roky, ho asi zapomněli upozornit. Též chybí zmínka o tom, že ty "antibolševické síly", které dobyly Jekatěrinburg, byly vlastně oddíly čs. legionářů. ()