V roce 2063, kdy jsou meziplanetární lety naprosto běžnou součástí života, se roztržitá přátelská smolařka Aries Spring vypravuje na pětidenní výlet na planetu McPa. Spolu s dalšími sedmi náhodně vybranými středoškoláky zařazenými do skupiny B5 si má vyzkoušet život v přírodě a péči o mladší sestru jedné z nich. Cestou na sraz zloděj ukradne Aries kabelku. Tu pro ni zachrání špičkový atlet Kanata Hošidžima, který chce být ve skupině B5 velitelem, s čímž zprvu nikdo kromě Aries nesouhlasí. Krátce po vysazení na McPa všechny pohltí podivná koule a vyvrhne je do vesmírného prostoru v blízkosti opuštěné kosmické lodi nad zmrzlou planetou asi pět tisíc světelných let od jejich rodné planety. Stará vesmírná loď je schopna letu, Zack Walker má pilotní zkoušky, a tak jejich dobrodružná cesta domů s pěti zásobovacími zastávkami na vhodných planetách může začít. Mimozemský život však není tím největším nebezpečím. Zdá se, že se do vzdáleného vesmíru nedostali náhodou, že někomu doma záleží na tom, aby právě jich devět zmizelo beze stopy, a že vrah je na lodi mezi nimi. Je nutné zjistit, kdo z nich a proč chce všechny včetně sebe zabít. Střípky vzpomínek zapadají do mozaiky a zároveň nelze věřit všemu, dokonce ani číslu udávajícímu letopočet... (bergenia)

Danken07

Toto anime bolo pre mňa dosť veľkým sklamaním. Všetci toto anime chvália ako jedno z najlepších tejto sezony, takže som bol dosť prekvapený keď som ho začal pozerať. Asi v tomto budem sám, ale strašne mi tu prekážali pomery strán, ktoré sa menia na základe prostredia. Vo vesmíre máme klasický pomer strán 16:9, a vo všetkých ostatných je to 2.20:1. Nikdy predtým som nemal problém s pomerom strán vo filme alebo seriáli, takže ma dosť prekvapilo ako ich využili tu. Chápem režisérov zámer, ale moc mu to nevyšlo. Najviac mi vadí použitie pomeru strán 2.20, ktoré sa do tohto anime vôbec nehodí. Takýto pomer strán sa hodí skôr do vážnejších situácii. Režisér ho mohol radšej použiť pri flashbackoch, tak ako to urobil v Gakkou Gurashi. Do tohto anime sa to nehodí hlavne kvôli tomu, že tu miešajú tvorcovia komédiu a drámu dokopy, a moc im to nejde, hlavne vďaka hrozným vtipom. Nepomáha tomu ani kresba animácie, ktorá sa hodí viacej do školskej slice of life komédie.Taktiež mi prekáža, keď v každej epizóde na pár sekúnd zmenia pomer strán pri ukazovaní vesmíru. Charaktery nie su vôbec zaujímavé, sú len chodiacim klišé, ktoré môžete nájsť v každom anime. Vývoj niektorých charakterov je fakt hrozný. Prejdu si tu veľkými zmenami tak rýchlo, že to vôbec nedáva zmysel. V každej epizóde použijú ten istý postup, najprv použijú flashback, ktorý je tak krátky, že nemate ani dosť času na vybudovanie citov k danému charakteru, a potom zmenia zásadnú vlastnosť daného charakteru počas jednej epizody. Romantika tu pre mňa vôbec nefungovala. Dej nie je moc zaujímavý, pretože každá epizóda ma takú istú pribehovú štruktúru. Zla je aj atmosféra, ktorá väčšinu času nie je vôbec vážna, a to je dosť veľké mínus vzhľadom na dej tohto anime. Mohli z toho urobiť dobru psychologickú drámu o prežití, ale bohužiaľ sa viacej zamerali na slice of life komédiu.V posledných troch častiach sa kvalita zlepšila, a to hlavne vďaka zaujímavým plot twistom, ktoré začali odhaľovať od 9 epizody. Ani zaujímavé plot twisty však nezmenili celkovú kvalitu tejto série. Záver: Premárnený potenciál. ()

Elerrina

Neobvykle ambiciózní zápletku, která je kombinací sci-fi survivalu a detektivního thrilleru, zazdívá schematická dramaturgie vyžívající se v repetitivní výstavbě jednotlivých epizod v pořadí:  pohodové škádlení – dramatická situace – ohrožení života – řešení nalezené společnými silami – zdlouhavý nudný rozhovor o tom, jak jsme dobří, protože jsme nalezli řešení společnými silami.  Stejně tak samotní účastníci tohohle zájezdu jsou spíš jen vágně načrtnuté typy, definované jednou vlastností (atlet, vědec, elegantní šlechtic, hodná kamarádka, uječená holka), než skuteční středoškoláci. V poslední třetině se navíc dočkáme až příliš mnoha plot twistů, které sice opravdu vysvětlí všechny ty záhady, ale od jisté chvíle začnou být tak šíleně překombinované a/nebo nevěrohodné, že potěší opravdu jen ty nejzarytější fanoušky konspiračních teorií. Detektivní linka je sice docela originální a navíc nastolí zajímavý morální apel, ale nad její logikou se nesmí moc přemýšlet (jinak vám dojde, že vrah měl poznat identitu určité postavy hned, jak se s ní setkal, a ne až na druhé planetě, podoby dvou sester si měli všichni všimnout dřív, a podobně). Takže oceňuji odvahu tvůrců, že se do tak náročného tématu pustili, ale právě v tomhle případě se dá říct, že méně by znamenalo více. ()

UncleMorty

Svižný a celkem i zábavny klon Lost in Space po Japonsku. Z prvního počátku to bude dojem další parodický teen space komedie, nicméně postupem času divák zjišťuje celkem zajímavou story, která všechno vysvětluje a někam i směřuje. Za mě rozhodně milé překvapení a těch 12 dílů tomu sedlo přesně akorát. ()

Hees

Vesmírne anime a v tomto prípade s tým, že naši hrdinovia "explorujú" odhaľujú nové planéty a pri tom všetkom sa snažia prežiť a prísť na to čo sa vlastne stalo a prečo sa ocitli v situácii, v akej sa ocitli veľmi ďaleko od svojej domovskej planéty pomocou toho, že odhaľujú svoje identity a to čím sú zač. Postavy sú dosť kvalitné a príbeh dostatočne zaujímavý, aby vás to vtiahlo do deja a potom sa môžete tešiť čo bude ďalej. Planéty sú rôznorodé a naši hrdinovia sa musia prispôsobovať vzniknutej situácii a hľadať hlavne nejaké jedlo, alebo niečo z čoho môžu jedlo získať. Na jednotlivých planétach na nich potom čakajú nástrahy, ale najväčšou nástrahou je dôvod toho prečo sa ocitli v tejto šlamastike, čo na nich niekto zosnoval a pripravil a to sa snažia naši hlavný hrdinovia hlavne zistiť pomocou toho, že odhaľujú čo majú spoločné a kým sú. Pre fanúšikov anime, by som Kanata no Astra nazval "jednohubkou", lebo toto anime má tak málo dielov, že to fanúšik anime zvládne na jedno posedenie a v tomto prípade dokonca anme po celú dobu trvania absolútne nenudí. Pre mňa je podstatné aj to, že si tu môže nájsť každý niečo iné a pre to je toto anime dosť komplexné a dokáže zabaviť širšiu skupinu ľudí. ()

Scalpelexis

Když Kanata no Astra vysílala a já viděl character design postav, neměl jsem ochotu věnovat špetku pozornosti něčemu, co se tvářilo jako archetypální středoškolský shounen. Přes liknavá doporučení jsem tomu dál přecijen šanci a upřímně, úvodní díly mě v přesvědčení proklínat toto rozhodnutí stále podporovaly. Parta teenagerů na plánované cestě směr prázdninové dobrodružství se znenadání ocitne v neznámém vesmíru a musí se naučit s novou krizovou situací vypořádat ala Lost in Space; nic originálního, zvlášť, když výlet stále má velmi bezstarostný a příjemně dobrodružný podtón poznávání a vy tušíte, že postavám se zkřiví maximálně jeden vlásek jejich duhových kštic. Pokud ale někdě dokážu rozdávat vřelé odpustky, tak je to u seriálů, které mají kvalitativně stoupající tendenci. Těch je jak šafránu (typicky si vzpomenu na Gosick) a Kanatu do této vzácné kolonky rád přidám. I když je všem jasný, že vše není tak jak se zdá, friendly adventure se změní v drama v přesnou chvíli a diváci začnou být ostřelováni účinnými zvraty. 1. a 2. pravděpodobně vyhlížíte předem, ale 3., 4., 5. už jsem Neovsky neuhnul ani já a především přes jejich až přehnané množství mi naopak přehnané vůbec nepřišly! Vykreslená detektivní mozaika v mých očích a mysli dosáhla smysluplného ztvárnění a byl jsem příjemně užaslý, k jakým sympatickým nápadům až autoři sáhli. Na to, jaké sousto s vysvětlováním bylo ukousnuto a na které by se hodilo mnohem víc dílů, bylo vyprávění skloubeno s grácií a umem (chválím volbu 40 minutové délky prvního a posledního dílu). Ono to působí jako samozřejmost, ale kolik já zažil podobně obtížných zpackaných závěrečných doskoků na prdel. I když je konec až moc dojezdový (mírně syrovější by byl údernější) a Kanata no Astra má daleko k jakémukoliv opus magni, podobně odvážné projekty bych odmával i zbylou levou rukou. Vizuálně od Lerche rutinérsky zdařilé. Slabší 4*, ale za to příjemně překvapivých. ()