Kate Bishopová se ocitne uprostřed zločinného spiknutí a přiměje Hawkeye vystoupit z ústraní. (Disney+)

filmfanouch

Při uvedení prvních Avengers v roce 2012 se z původní šestice nejmocnějších hrdinů světa stal Hawkeye takovým otloukánkem týmu. Nebylo se dvakrát čemu divit, protože přítomnost obyčejného chlapíka s lukem ve stínech boha hromu či supervojáka působí tak trochu nadbytečně a především Clint Barton/Hawkeye v podání Jeremyho Rennera strávil podstatnou část filmu jako vymytý poskok Lokiho. V Avengers: Age of Ultron ovšem Hawkeye získal dějový arch, který z něj udělal otce od rodiny a v jedné stěžejní scéně dokázal předvést, že člověka jako Clint Barton Avengers přeci jen potřebují. V Avengers: Endgame poté jeho osobní dějová linka patřila mezi ty nejsilnější a především se Hawkeye jako poslední z původních Avengerů dočkává vlastního projektu. Jen to je tedy místo filmu šestidílný seriál.   Ze všech dosavadních marvelovek má dle prvních dvou epizod Hawkeye nejblíž k Iron Manovi 3. A to nejenom tím, že se odehrává o Vánocích. Krom přízemnějšího zasazení je především patrné, že bude Hawkeye fungovat jako buddy komedie. Clint Barton a nová hrdinka Kate Bishop v podání Hailee Steinfeld od startu dokazují, že jejich vzájemná chemie bude stát za to a nástupkyně Hawkeye se od začátku dokáže prezentovat jako zajímavá postava, která by v budoucnu mohla předvést zajímavé věci.   Za srdce chytí už samotný úvod, který nejen dokáže k prvním Avengers, ale skutečně dokáže prodat, že se Hawkeye stal pro někoho idolem. Příjemné je poté sledovat právě onen lidský faktor, kdy chce nyní Clint Barton především strávit pohodové Vánoce s rodinou i přesto, že ho události Avengers: Endgame tragicky poznamenali a především ho dohoní duchové minulosti. Na rozdíl od Clinta Bartona, který vždy patřil mezi ty vážnější hrdiny je tu zajímavé sledovat kontrast právě s Kate Bishop, která si sice též v životě neprošla růžovým sadem, smyslu pro humor má ovšem pořád dost. Krom boje o život tedy půjde i o konfrontaci dvou stejně nadaných, ale osobnostně rozdílných hrdinů.   První dvě epizody prozatím moc nových vedlejších postav nepředstavili, nejvýraznějšími jsou matka Kate Eleanor v podání Very Farmigy a Jack Duquesne v podání Tonyho Daltona. Postava Farmigy zaujme především komplikovaným vztahem se svou dcerou, Jack Duquesne zase naznačuje, že půjde o nevypočitatelnou postavu, kdy si Dalton prozatím i na málem prostoru krade své momenty pro sebe.   Režie prvních dvou epizod (i finální šesté) se chopil Rhys Thomas, který v rámci prvních dvou epizod ani vlastně nemá šanci předvádět nic velkého. K velkolepým akčním scénám nejspíš dojde až později (i když pár kreativních akčních sekvencí se najde už v prvních dvou epizodách), Hawkeye se navíc prozatím především prezentuje jako mnohem rodinnější seriál, který skutečně cílí na vánoční období. Na rozdíl od předchozích Marvel seriálů na Disney+ je zde více přítomna fyzická akce a celé je to skutečně přízemnější. A opět to díky velkému rozpočtu působí řemeslně stejně velkolepě jako celovečerní marvelovky.   Hawkeye ovšem především prozatím skutečně funguje jako odlehčené zábavné vánoční dobrodružství, kdy navíc dvojici lukostřelců doprovází i sympatický pes Lucky. Hudba Christophea Becka na rozdíl od soundtracku k WandaVision prozatím dvakrát nezaujme a skutečně platí, že se nejspíš po akční stránce ze řetězů utrhnou až následující epizody. Přesto ovšem první dvě epizody tento seriál startují solidním způsobem.   Povedený dvoudílný rozjezd, který láká na zábavné vánoční akční dobrodružství s výtečnou ústřední dvojicí. Hawkeye může především fungovat i jako vyhovující záležitost pro ty, které aktuální řádění s multivesmírem ve světě Marvel Cinematic Universe neláká a rádi si skutečně užijí přízemnější marvelovku. Dohromady má potenciál Hawkeye na konci fungovat jako skvělý vánoční film, to ovšem potvrdí či vyvrátí až následující 4 epizody..... () (menej) (viac)

dO_od

// Mně to sice přijde pořád jako včera, kdy šly první Avengers do kina, nicméně realita je, že za tu dobu už od premiéry stihla dospět celá generace dětí, kteří si z Avengers berou pro změnu to své. Kate Bishop je jednou z nich, a mně hrozně baví, jak to Feige a spol. v téhle vánoční street level superhrdinské akci pojali. Do Daredevila to má samozřejmě daleko, ale kam se na první dva díly hrabou Falcon a Winter Soldier nebo Loki. ()

3DD!3

Opravdu to má decentní atmosféru Smrtonosné pasti. Další Vánoční zářez představuje nejlepší lukostřelkyni na světě a nahluchlého tatíka (konečně se člověk může s nějakou postavou ztotožnit) v honbě za starým oblekem a na stopě tajemné vraždy. Hawkeye zatím vypadá slibně. ()

Kaka

Působivé vklínění do universa Avengers. Sympatický úvod, přijatelné představení hlavních postav a nevtíravý mix humoru a komiksového mixu napětí a akce. Zatím to vypadá na vánoční popkornovou objednávku výhradně pro skalní fandy, ale neházejme flintu do žita. ()

HAL

Doufání že ty televizní komiksovky s ex-filmovými hrdiny budou lepší než než ty klasické břečky jako Stargirl, Arrow a Agents of Shield bylo zjevně bláhové. Loki u jehož tvorby někdo chvíli i přemýšlel byl evidentně omyl který se nebude opakovat, tohle je prázdná výplň televizního času na kterou se za pár let milostivě zapomene. A to jsem si zoufal jak se ti Defenders nepovedli, ono snad i to nejhorší z Netflixu je na Disney+ moc vysoká laťka. 4/10 ()

liskam

První seznamovací díly seriálů od Marvelu prostě nejsou Wau, takže v tuhle chvíli 3*, ale věřím, že se to rozjede. Pravděpodobně né tolik jako Loki, ale Casting je solidní, takže pokud to scénáristi úplně neposrali, tak by celek měl stát za to. Hawkeye je prostě sympaťák a z Avengerů je nejnormálnější. ()

HellFire

První setkání s hlavními hrdiny je poněkud rozporuplné a ke sledování dalších dílů mě nenalákalo. Svou roli v tom hraje fakt, že nemám rád Jeremy Rennera a potažmo postavu Hawkeye. Akce je typicky hollywoodská, tedy rychlý střih, takže nejde poznat, co se děje na obrazovce. Kromě toho se všechno odehrává ve tmě. Když se nad tím tak zamyslím, jak dokáže holka zmlátit 100kilové borce (kteří navíc nepoznají, že nebojují s chlapem)? Ano, údajně má od 15 let černý pásek v karate, ale i tak... A proč si borec sundává masku na veřejnosti? Logicky to nedává žádný smysl, ale scénáristé nám museli ukázat, jak vypadá, abychom si ho zapamatovali pro příště. Nedá mi to, abych se nerýpnul. Jakým způsobem se prosím mohla zřítit ta věž se zvonem? Bylo to snad tím, že byl zvon jen na ozdobu a nemělo se s ním zvonit? Pokud ano, proč měl srdce? A jak přesně funguje zatahovací meč? Kam se zatáhne čepel? Určitě ne do rukojeti, ta je příliš krátká. Možná je zatahovatelný proto, aby šel snadno schovat do kapsy u kasa. Mrk, mrk. ()

Lacike odpad!

Imf o tom tak pekne básnil v Moviezone, že som po dlhej dobe riskol nejaký Marvel seriál, ale už mi Marvelovky fakt lezú krkom. To neustále skákanie medzi vážnou scénou, ktorú musia hneď zhodiť nejakým trápnym vtipom, lebo typický Marvelboy by asi neprežil na to čumieť bez trápnych vtipov. Oproti filmom tu naviac chýba aj tá megalomanská akcia, ktorá často zachráni akékoľvek slabšie Marvelovky, takže čo tu ostalo? Za mňa nič. Nechápem, kto na to čumí a čo ho na tom baví. ()

MoiJe

Ďalší z Avengers hrdinov, ktorý sa nikdy nedočkal vlastného filmu či seriálu, len nesie jeho meno počin na predanie štavety mladším budúcim hrdinom. Je to škoda. Na druhej strane, pôvodní herci už sú vo veku, kedy chcú hrať skoro len v serióznych veciach a tak väčšinou sledujeme rodinnú drámičku a len dúfame, že bude zábavou a hrdinstvom vykúpená, než nás omrzí úplne. ()

Martrix

Poavengerovské seriály mě spíš zklamaly. WandaVision se mi líbila pouze tou hravou režií, obsahově spíš průměr, Loki měl pár zajímavých a vtipných momentů, ale to kam nasměroval vyprávění si mi nelíbilo a The Falcon and the Winter Soldier mě otrávilo úplně celé se vším všudy. Takže jaká bych mohl mít očekávání v případě Hawkeye, postavy, která byla tak trochu Natashin sidekick. Správně, žádná jsem neměl, jsem poučitelný. Vývoj MCU se mi navíc nelíbí ani ve filmech. Přesto musím uznat, že první epizoda je překvapivě v pohodě. Hezky vyplňuje ten prostor, ve kterém bychom mohli později potkávat Daredevila a ostatní z "druhé vlny" postav, které patří do stejného universa, ale k protnutí s Avengery nedošlo. Kate Bishop je překvapivě sympatická a má předpoklady pro začlenění do nějakého týmu. Nejraději by se stala parťačkou, nebo aspoň žačkou Clinta, jenže každý člověk má mez co ještě může snést. I kdyby ne věkem, tak psychikou je Clint v důchodu. Tvůrci mají možnost rozloučit se z touto postavou několika způsoby. Mohou udělat z Clinta mentora, nebo ho mohou obětovat, nebo poslat na zasloužený odpočinek k rodině a nahradit ho... . Každopádně v tom bude nostalgie, protože se vše odehrává o Vánocích...což na násilný odchod nevypadá. Zatím je to vcelku fajn, snad to další epizody nepokazí stejně, jako v případě zmiňovaného Lokiho a Wandy...tam se mi první epizody taky líbily. ()

Remivsremi

Rozporuplný začátek. Clint již v druhých Avengers dokázal, jak zajímavou postavou může být. Jeho lidskost z něj dělá hrdinu s kterým se vážně dokážete ztotožnit. Tady však prozatím nastává problém v podobě mladé, nezkušené Kate. Ta má sice za sebou několik let sportovní přípravy, ale na skutečný boj není vycvičená. Sledujete tedy nemotorné počínání dívky vršící kupu chyb na sebe. Snaží se to být roztomile neohrabané, ale jako diváka mě její počínání štvalo a unavovalo. ()

LUKICKK

Zatím asi nejlepší úvodní epizoda co se týče MCU seriálů, doufám, že se celý seriál poveze ve vánočním moodu, tahle epizoda to dobře nastínila. Teď už jen doufat, že další díly budou taky dobrý, hodně dobrý rozjezd. Btw Ronin oblek na té borce vypadal kinda divně :D ()

oveckaoa

Všechny 3 díly jsou na jedno brdo (proto použiju stejný komentář ke všem)  jedna akční scéna co je solidní a zbytek prázdnota. Působí to na mě jako zatím nejslabší seriál z tohoto roku (neviděl jsem WandaVision a ani nechci) . Je smutné jak málo lidem stačí ke štěstí kdyby to natočilo Dc tak každý tu nadává , že to točí Marvel skoro každý se z toho udělá. ()

Milano33

Jeremy Renner sa konečne dočkal vlastného projektu, síce seriálu, v ktorom si zatiaľ príliš čau neodbil, ale to nevadí. Ide o takú sviežu vianočnú oddychovku, ktorá však môže len fabulovať nad tým, že má potenciál sa stáť niečim viac. Celkom mám však pocit, že seriál Hawkeye je plný sebarealizácie a celkovo hľadí na seba i príbeh s relatívnou nadsádzkou. Predstavená Kate Bishop sa mi javí ako celkom sympatická mladá hrdinka, i keď ten záver s ňou trošku prepískli. Na druhú stranu úvod, ten mi normálne navodil zimomriavky a som milo prekvapený, ako veľmi emočne nabitý vlastne bol. Takýto osobitný a kontaktný prístup mi popravde na túto show vyhovuje. Musím povedať, že som dosť natešený na Clintovu interakciu s nerozvážnou a ľahkovážnou Kate. Vera Farmiga tiež potešila. ()

kenkaku

Upřímně, tohle vypadá na nejlepší Marvel seriál co zatím vznikl. WandaVision mě doslova iritoval, The Falcon and the Winter Soldier byl průměrný a zbytečný (Kapitán Rypák - fuj). Pak ta nafouklé bublina Loki, scenáristicky zoufale nedotažený. A teď úplně jiné kafe “Hóky”. Chápu, že po první epizodě bych měl nadšení krotit… nicméně ta integrace do “světa Avengers” je naprosto perfektní (vkusná, smysluplná a nenásilná). Rozjezd je sice vlažnější, nicméně díky tomu neskutečně příjemnému pocitu, že tohle “opravdu zapadá” (a posledních deset minut je neskutečných), dávám nadstandard. Držme si palce. ()

SpaceOdyseus

Akorat mam rozectenou komiksovou predlohu od Matta Fraction a Davida Aja, takze me potesilo nekolik primych citaci. Napriklad zachraneny pes, rusaci v teplakovkach, kteri vsechny oslovuji 'bro', nebo fialova barva. Kdyz od toho ale odhlednu, tak jsem se nejak extra nebavil. Doufam, ze se to v druhe epizode vic rozjede. Zatim me moc nezajimaji roztrzky rodiny Bishopu a rodinna idylka Clinta s trema detma me bavi snad jeste min. ()