Loki

• USA Loki
USA, (2021–2023), 10 h (Minutáž: 42–59 min)

Tvorcovia:

Michael Waldron

Predloha:

Stan Lee (komiks), Larry Lieber (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Autumn Durald

Tom Hiddleston, Sophia Di Martino, Richard E. Grant, Gugu Mbatha-Raw, Owen Wilson, Cailey Fleming, Michael Rose, Wunmi Mosaku, Sasha Lane, Eugene Cordero (viac)

V seriáli Loki od Marvel Studios odohrávajúcom sa po udalostiach filmu Avengers: Endgame nepredvídateľný záporák Loki (Tom Hiddleston) pokračuje vo svojej role boha falošnosti. (Disney+)

gumbo

1.řada Jak byla WanVision prakticky celou dobu nadprůměrná a zajímavá, Winter Falcon podprůměrný a nezajímavý, tak je Loki žalostně nevyrovaný - plný nesmyslů, hloupých zápletek, hromady keců, dobrých herců, dobrých bitek, špatných bitek, odboček do nikam... prostě děsný zmatek co se pořád žene někam, aniž by to dávalo smysl a nakonec to člověka přestane zajímat. Jediné v čem může konkurovat, je v boji o nejtragičtějšího záporáka. A že v Marvel filmech je ta konkurence velká. :) 65%                                      .                                          2. řada Je tam mírný posun v tom, že to na rozdíl od první řady už nebylo tak nevyrovnané. Mělo to svůj styl a většinu času si to drželo stejnou úroveň (až na epizodu v 19. století, to bylo "velký špatný"). Potvrdilo se moje tušení, že tady někdo chtěl udělat něco jako US versi Pán času (seriál) (2005), ale tak úplně se to nepovedlo. Atmosféricky, kamerově a střihově můžu jen chválit, to je fakt extratřída, některé kamerové kompozice ... mlask. Ale ten zbytek. No... celý ten "příběh" je hodně vycucaný s prstu, zakrývaný klasickou berličkou "když to nedokážeme vysvětlit začneme mluvit pseudovědecky". Motivace postav jsou naprosto na vodě a někdy se mění i scénu od scény (zdravíme zejména Agenta 5 nebo ředitelku Rensleyer) a s tím pak souvisí i postavy, kdy máte problém se na ně nějak napojit, jelikož vůbec netušíte kdo jsou a o co jim vlastně jde. Alespoň to není klasický Marvel seriálový trash a herci mají co hrát. 70%                                     .                                                 P.S. Řekněte prosím někdo Feigiemu ať už žádné seriály netočí, protože jestli tohle má být to nejlepší co umí, tak to jsou jen vyhozené peníze. ()

stepankoby1

BBC, pište si poznámky. Do dvou let chci kvalitní Master spin-off, který zastíní jedenáctou a dvanáctou sérii. Právě jsem se totiž dozvěděl, že by to nějak šlo. Pomyslná pátá za časoprostorové timey-wimey věcičky, které mi splnily odvěký sen všemocného kontroléra vesmíru operujícího nad dimenzemi časoprostoru. P.S.: Tom Hiddleston je ještě větší král, než bych si kdy byl schopný představit. S2: Po většinu série jde o nesoustředěný mišmaš, který se pořád dokola točí v kroužku, nedává najevo, na co se opravdu chce soustředit, a místo rozvíjení starých známých do děje vnutí nové nesmyslné postavy. Až finální dvě epizody se pak konečně utrhnou z řetězu a dodají tu pravou unhinged šílenost plnou emocí ve stylu Moffatova Doctora Who, na kterou jsem se tolik těšil. Jako celek pro mě ale bohužel série jen podtrhuje rozlítanost a roztahanost aktuálního Marvelu. ()

brunnerka

Seriál o Lokim předčil má očekávání. Těším se na nové filmy od Marvelu s novým záporákem. Loki z roku 2012 se změnil k nepoznání. Oblíbila jsem si Mobia i Sylvii. Musím vyzvednout hudební podkres a celkovou stylizaci. ()

Azurovydrak

Mám ze seriálu dost rozpačité pocity. První polovina byla systematické utrpení a málem jsem s tím sekl. Ohromně zklamalo, jak Lokiho jako postavu uchopili. Ze zákeřného, ctižádostivého, zavrženého prince stal ukňouraný popleta. Hiddleston zprvu děsně přehrával, až mi za něj bylo trapně. Později, od třetí epizody, se to zlepšilo hlavně díky Sylvii a Mobiovi (jediné opravdu dobře napsané postavy, co na vás silně zapůsobí), přičemž pak pátý díl je vrchol, ten byl vážně skvělý. No a pak finále, které mělo všechny předpoklady minisérii úplně vykoupit, mě zas extrémně zklamalo. Jak tu všichni vychvalují Majorse, to jsme asi viděli úplně jiný díl. Jeho výkon byl všechno, jen ne herecký koncert. Neříkám, že hlavní záporák musí být přímo nějaký Galactus, ale užvaněného šaška v kosmické pracovně jsem fakt nečekal. Rádoby vtipálek, který místo respektu a úcty vyvolává nevěřícné kroutění hlavou. Nakonec jsem se cítil jako Loki se Sylvií, když sledovali jeho průpovídky: zmaten, podrážděn a především zklamán - 45% ()

Hapretor

Celkem zajímavé ... ale málo akční ... ukecané ... a málo vtipů ... Loki je hláškař ... drželi ho zkrátka - velká škoda ... dva díly mi stačí ... adios ... ()

sadlokan

Čekal jsem lstivězákeřné vtípky.A dostal hodnýho,zlýho,ošklivýho,ženskýho a krokodýlího Lokiho.Zapoměl jsem ještě asi patnáct typů Lokiů.Nejvtipnější sou pávi s vánoční ozdobou místo hlavy.A Všechčasůpáni je trapnej. ()

Fionor

Pomalý rozjezd, zmatenost a málo vodních skůtrů. A absolutně WTF konec, který nepovažuji za dobrý - jen za divný. Asi chápu, o co se Disney snažil, ale výsledek je jako když v práci k narozeninám člověk dostane dárkový poukaz uplatnitelný jen v době, kdy je v práci a nemůže si vybrat dovolenou... ()

AloeB

Zřejmě nejlepší ze současně vydaných marvelovských seriálů, nutno však říci, že je to vítězství bez schopné konkurence. Zároveň je Loki také nejzbytečnějším a nejpřekombinovanějším dílkem z MCU, je to však nutně špatně? Seriál má tendence přinutit diváka pohlížet na neoblíbený vesmír úplně jiným způsobem, relativizuje předchozí události a odsouvá je na druhou kolej. Elegantním způsobem vysvětluje absenci paralelních časových linií v původních filmech a nastiňuje budoucí směřování série plné alternativních realit a šílených vesmírů, až se fanouškovi začíná stýskat po u země se držících snímků jakými byly Spider-mani nebo Winter Soldier. Metaforicky ukazuje střet přirozeného řádu a chaosu v podobě byrokratického aparátu časových policajtů a nesvázaného bezohledného hedóna Lokiho (schopného milovat pouze sám sebe, za to body nahoru), zároveň se to však snaží v rámci pravidel marvelovského světa obhájit, což je sice svojí kostrbatostí až úsměvné, zároveň však alibisticky vysvětlené - zde odkazuji na závěrečné povídání si s očekávaným zjevením "boha času" a jeho násilnou relativizaci. Zdaleka nejpříjemnější postavou je zde agent Mobius, nutno však říct, že ani judge Renslayer nebyla špatná. Loki nedostál potenciálu, který po posledních filmech měl, jeho další já byla zajímavá, ale moc se nepředvedla. Závěrečný cliffhanger je poměrně směšný, když uvážíme, že ačkoliv se začne řešit až v Lokiho další sérii, tak se mezitím vyrojí x dalších Marvel projektů, které ho klidně mohou zdárně ignorovat. Někde jsem četl prohlášení tvůrců, že druhá série je jako druhá část jednoho celku, a já se obávám, že to tak rozhodně není. Druhá série je handicapovaný parazit těžící z relativní kvality té první. Jestli jsem o předchozí sérii tvrdil, že je zbytečná, neboť je to jen násilná snaha naroubovat na již zavedený nepříběh marvelovského filmového universa koncept Everything, Everywhere, All at once, tak druhá série Lokiho je zbytečná i v rámci tohoto násilného procesu naroubování, neboť se v ní pro tuto nabubřele nazvanou "mnohovesmírnou ságu" de facto nic nestane. Šlo by namítat, že budiž, tak se Loki víc zaměřuje na osobní příběh několika postav, ale ani to se neděje. Zápletka je postavená kolem konceptu tak triviálního jako je záchrana celého veškerenstva, což je něco, co po milionech jiných projektů ze stejného světa prostě nelze brát vážně ani po hodině čmoudu. Věci, které se mi v předchozí sérii líbily (jako řád versus chaos, pokus o komplexní studii osobnosti boha klamu, mytická hrdinova cesta až na místo na konci času, útěky skrze několik konců světa, postava agenta Mobiuse), v nové sérii buď nejsou či jsou zesměšňovány. Lokiho charakter se ze zajímavého individualisty zredukoval na chudáčka hledajícího si kamarády. Ze záhadného He who remains se stala postavička s nejasným plánem na zapojení podvodníčka Victora Timelyho, který by snad byl i zajímavý, kdyby nebyl nahraditelný doslova čímkoliv a kýmkoliv (jestliže je He who remains geniální vědec, proč nemohli kontaktovat některou variantu s dobrými úmysly a dostečnými zkušenostmi), navíc je poměrně smutné, že ze slibovaných nesčetných variant bývalého strážce času jsme se dočkali jen jednoho koktavého autisty z 19. stol. (jasan, ty jiné varianty vidíme v jiných projektech, ale ty za prvé čím dál méně někoho zajímají [třetího Ant-mana jsem neviděl a zatím neplánuji] a za druhé od druhé epizody seriálu nečekám jen bokovku v nějakém filmovém universu, ale regulérní pokračování první série - což je ode mne možná naivní vzhledem k tomu, jak funguje návaznost jednotlivých filmů na sebe u Marvelu). Epizoda se skutečnými životy postav byla možná trochu zajímavá, ale především to byl naprosto zbytečný fanservis, který v rámci děje dával jen pomálu smyslu (proč se musí ubírat za těmito variantami jeho přátel, když je v nekonečné linii času možné vyhledat ty skutečně schopné). Generálka Dox mi přišla zoufale nevyužitá na to, jakou zajímavou postavou se mohla stát (druhá série obecně trpí na množství postav, s nímž se neumí pracovat). Lokiho náhodné schopnosti jsou jedno velké WTF pochybné i za předpokladu, že He who remains mu ty schopnsoti daroval (protože jak?). Druhá série pracuje s mnoha zajímavými motivy, miloval bych věčné debaty o svobodné vůli postav, o tom, jak jim byly ukradeny jejich životy, o vině TVA na genocidě světů; užíval jsem si paradox O. B. a Victora Timelyho, kdy každý z nich napsal knihu na základě vědomostí z knihy druhého (obecně byla performance Ke Huy Quana naprosto úžasná). Symbolika Yggdrasilu na konci byla vizuálně podmanivá a zajímavá, bohužel je spojena s poněkud debilním závěrem. Co též musím vyzdvihnout jsou dialogy a práce se scénářem, která je na poměry MCU bohužel bezkonkurenční. Obávám se však, že snižuji hodnocení a budu i tento seriál považovat za hřebík do rakve něčeho, co dosud bylo (alespoň v očích fanatických fanoušků) živé. () (menej) (viac)

NiaWolf

První řada: Jsem velkým fandou filmového i komiksové Lokiho, takže představa hraného seriálu zaměřeného jen na něj znělo jako ambrozie. Skvělí herci (Sophii vážně nepočítám, ta nic nepředvedla), štědrá prkenice od Disneyho, neomezené možnosti příběhu, který se nemusí vázat na MCU... to zní jako návod na úspěch, ne? NE! Protože to dali do ruky Kate Herron, která prostě nic neumí a celý seriál pohřbí hned třetím dílem, po kterém jde celý seriál rychle do kopru. Ani se nedivím, že první dva díly jsou nejlepší, však ty také byly určeny kritikům a měly nalákat diváky. Jenže pak se seriál začne máchat v různých žánrech, od fantasy, přes romantiku, roadtrip až to skončí naprosto žalostným komickým vystoupením hlavního záporňáka. Na začátku seriálu si říkáte, jak jsou tam takové drobnosti a jinotaje, které jistě budou důležité v dalších dílech, jenže chyba lávky, je to prostě jen debilním scénářem, který nedokáže z těchto maličkostí těžit (tak jak to uměl třeba Dr. Who). Asi nejsmutnější jsou bojové scény, které působí vážně zoufale a velmi mě hněte, jak v každém díle má Loki úplně jiné schopnosti, které v následujícím díle zase nemá, takže působí jako naprostý zoufalec. Není nic smutnějšího, než když vidíte svou léta oblíbenou postavu hrát druhé housle ve vlastním seriálu a ač nerada, tak musím přiznat, že mě zklamal i výkon Hiddlestona, který zde hodně slevil ze svých standardů. Jediným světlobodem je, že Herron dává od další sezony pracky pryč, ale nejsem si jistá, zda mě seriál znovu naláká. Je to totiž skvělá ukázka, jak zabít skvělý potenciál seriálu, stejně jako tomu bylo u Vikingů, GoT, Umbrella Academy a dalších. Druhá řada: Loki v podání úřednického šimla, který řeší jeden průser za druhým, načez následuje studená sprcha v podání opět otravného Kanga. Druhá série je mnohem svižnější a snaží si držet určitou úroveň. Přesto ji Loki spíše jen prolétává a hledá svůj účel v Marvelu, který nakonec nalezn ve sci-fi. Fanoušci Doktora WHo budou určitě spokojení více než fanoušci Lokiho. ()

Urukhaj98

S01: Mé geekovské srdce plesá nadšením. Z původně oznámených marvelovek od Disney+ jsem od Lokiho čekal nejméně a nakonec se mi líbil nejvíc.  O WandaVision nebo The Falcon and the Winter Soldier se dá říct, že se jedná o docela povedené kousky, které mají především informační hodnotu pro fanoušky. Pro běžné diváky se nicméně jedná o věci, které mohou s klidem přeskočit a v rámci filmů se budou stále víceméně orientovat. O Lokim se dá v podstatě říci to samé, ale rozhodně to platí nejméně, neboť Loki v rámci všech výše zmíněných skutečně nakopává směr, kterým se budou v příštích pár letech všechny marvelovky, ať už ty filmové či seriálové, ubírat. A krom toho se jedná o splněný sen všech zarytých fandů a ukazuje nám věci, o kterých by si ani ti nejoptimističtější z nás nikdy netroufli nahlas říct, že je někdy uvidíme na obrazovce. Velká pecka. 9/10 ()

papaguy

Lepší, než jste čekali. UTV má corporate identiti dotaženou do detailu... Po marvelovsku se těží ze speciálních efektů. Co příběh? Ten je v pravdě orwellovsky univerzálně univerzální. Verbale, inkluze jede naplno. Loki je bílej, černej, kluk, holka, dítě, krokodýl, všechno... V druhé sérii jízda pokračuje a v závěru je příběh korunován zajímavým rozuzlením. Nevelký počet epizod neumožňuje, aby se seriál rozpliznul. Zajímavá a ne úplně vytěžená byla i linka s Miss Minute. Za mě jeden z nejvydařenějších počinů Marvelu. ()

Davidkkk

Marvelem už začínám být poměrně přesycen a nikdy jsem nerozuměl fanouškům charakteru Lokiho. Přesto začnu tvrzením, že seriálové pojetí sólového dobrodružství bohu lsti sluší a z mého pohledu jde o obrovské překvapení a zároveň o jeden z nejvydařenějších projektů zmíněné společnosti. Po ideálních šesti epizodách jsem si postavu Lokiho zamiloval. Nečekal jsem, že to někdy řeknu, ale je tomu tak. Důvodem je uvěřitelná transformace, která dává smysl a veškeré emocionální chvilky, které hlavní postava prožívá, jsou umocněny díky těm vedlejším. O. Wilson coby Mobius či S. D. Martino, jejíž roli prozrazovat nebudu, představují vynikající sidekicky, k nimž je velice snadné si vybudovat pouto. Atmosféra je to, co seriál žene kupředu. Každičká epizoda je plná zvratů, tajemna, impozantního hudebního podkresu, lidsky napsaných dialogů a když už dojde na ten nucený marvelovský humor, funguje to. O to víc potěší, že Loki je spíše konverzačka, nežli akční řežba. Svým způsobem mám problém s finálem, jelikož předcházející části diváka připravují na něco velkého. Celkové vyústění je však zklamáním. Ústřední “záporák“ je totiž PROZATÍM spíše trapný, nežli zajímavý. Totální bum přichází v úplném závěru, kdy Marvel naservíruje fajn otevřené zakončení typu Infinity War. ()

Haide

Obávám se, že tohle jsem asi nepochopila. Až poslední díl začal být trochu zajímavý a v tom okamžiku první série končí. Neříkám, že tam není příslib do budoucna, ale první 4 díly byly přinejmenším zvláštní a mám pocit, že seriál si v kombinaci s humorem snažil hrát na něco, co prostě není. Třeba to docením až zpětně po další sérii... ()

Jajar

V pořadí třetí seriál z marvelovského univerza na Disney+ rozpracovává příběh o cestování časoprostorem. Děj se točí kolem úřadu TVA (Time Variance Authority), který má za úkol zachovávat posvátnou timeline ve všech paralelních vesmírech. Bůh falše a lsti Loki ukradne Tessaract, pro který si přišli Avengers z jiné dimenze, čímž vytvoří novou časovou osu. TVA ho dopadne a následně chce využít při likvidaci rozdílné varianty Lokiho, jehož plán, kdy zabijí agenty organizace a krade jejich resetovače, se zatím úspěšně plní.___Svět nové marvelovky trochu připomíná filmy Terryho Gilliama. Byrokraté ovládající tok dějin, alternativní realita, cyberpunk. Promyšlenou scénáristickou hrou dělají tvůrci z egocentrického a ulhaného záporáka sympatického hrdinu, který zachraňuje vesmír. Středobodem seriálu je chytrá zápletka, propracované dialogy, postupné rozkrývání pravdy o TVA a jejich smyslu. Dobrý humor vychází ze střetu egocentrické, ukecané hlavní postavy a formálních, toporných úředníků. Krom Toma Hiddlestona v dalších rolích excelují Owen Wilson jako agent Mobius a Sophia Di Martino (Sylvie). Autoři divákům připravili skvělou zábavu s originálním dějovým obloukem, spoustou nápadů a velkým romantickým příběhem. Moc povedená věc.___V nastoleném trendu pokračuje druhá řada, která nabízí ještě promyšlenější a poutavější dobrodružství. Poslední tři díly jsou skvělé. ()

geek.ondra

Zábavný, roztomile chaotický, suprově zahraný (Hiddleston si mě konečně získal a Wilson mi dělá neskutečnou radost) ale i poměrně slušně napsaný a řemeslně zručný bordel - a když píšu bordel tak to tentokrát myslím jako lichotku. První řada mě ještě nechávala na pochybách ale po té druhé už jsem si jistý tím že Loki je nejlepsi televizní projekt ale i celkově jeden z nejlepších projektů současného upadajícího Marvelu ()

ViktorS

Seriál Loki je určite jedným z najlepších seriálov, čo Marvel ponúka a v súčasnej dobe, kedy vypúšťa filmy ako na bežiacom páse sa jedná o jeden z mála kvalitných počinov. Páči sa my celkový koncept, ktorý sa nám seriál snaží ukázať a celkovo to ako funguje. Je tu aj slabší detektívny nádych čo ako fanúšik detektívok oceňujem. Najviac však oceňujem ako sa tvorcom podarilo vytvoriť takýto seriál plný komplexných zápletok, ktoré zo začiatku môžu pôsobiť jednoznačne, ale následne ako sa vyvíja dej, si divák uvedomí ich zložitosť a prepojenosť. Je to skrátka veľmi nápadité a divák len čaká čo sa stane neskôr. Prvá séria nám ukázala nové prostredie, skúmali sme to, ako funguje, aká je tam hierarchia. V druhej sérii sme už riešili problémy, ktoré toto miesto spôsobilo, aj keď je to trochu diskutabilné. Postavy sú skvelo zvolené, prechádzajú si vývojom, ktorý je najviac badateľný na hlavnom hrdinovi Lokim. Ten si nakoniec začne uvedomovať iné priority a bude sa snažiť vyriešiť množstvo problémov aby zachránil priateľov. Takéto emocionálnejšie zobrazenie na mňa skrátka pôsobí dobrým dojmom. Tom Hiddleston je proste skvelý v tejto úlohe. Som rád, že Owen Wilson sa ukázal vo svojej roly, ktorú som u neho ešte nevidel. Zahral ju veľmi dobre. Prekvapilo ma ale nakoniec, ako bol vykreslený Ten kto zostáva, pretože som si to predstavoval s ním úplne inak, ale ako stále písem, bolo to veľmi zaujímavé. Aj ostatné postavy boli dobre zvolené. Vytvorili pekný tím, pri ktorom by som si vedel predstaviť aj ich vlastný seriál, ale ktovie. Celkovo seriál Loki ale nie je dokonalí, sú to menšie či väčšie chybyčky krásy, ale v rámci Marvelu je to kvalita, ktorú odporúčam vidieť každému, kto sa aspoň trochu zaujíma do Marvel sveta. ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

Margot Robbie chystá filmové The Sims

23.03.2024

Daredevil nabírá nové tvůrce

Daredevil nabírá nové tvůrce

29.10.2023

Nedávno vyšla zpráva, že Marvel kompletně překopává svoji televizní strategii a uchýlí se nyní k tradičnímu formátu pilotů, showrunnerů a tzv. writer’s room (menších skupinek scenáristů, kteří mají… (viac)

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři