Loki

• USA Loki
USA, (2021–2023), 10 h (Minutáž: 42–59 min)

Tvorcovia:

Michael Waldron

Predloha:

Stan Lee (komiks), Larry Lieber (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Autumn Durald

Tom Hiddleston, Sophia Di Martino, Richard E. Grant, Gugu Mbatha-Raw, Owen Wilson, Cailey Fleming, Michael Rose, Wunmi Mosaku, Sasha Lane, Eugene Cordero (viac)

V seriáli Loki od Marvel Studios odohrávajúcom sa po udalostiach filmu Avengers: Endgame nepredvídateľný záporák Loki (Tom Hiddleston) pokračuje vo svojej role boha falošnosti. (Disney+)

DwayneJohnson

Je to originální, místy i dost zábavné, ale přece těch časových skoků a posunů, těch je i na mě trošku moc a ke konci jsem se v nich i dost ztrácel. Vůbec, postava Lokiho se mnohem víc líbila mezi „Evendžry“, tady přece jen těch záporáků a úlisných hadů bylo trošku víc, i když Tom to zahrál dobře. A spolu s Owenem, asi to nejlepší, co mohlo těch šest dílů nabídnout. ()

verbal

Naservírujte dyslektickým kokotům časové smyčky a paralelní světy od Dyznyho, a oni (furt ti samí), ač u tématicky podobných běžných vě-fa s naplno zapojenou míchou hystericky aplikují své wykydpedické znalosti časoprostoru, hledají v hovně nestrávené zbytky, kurví rejtynk dštíce síru, kolik tam našli „vjedeckích chip“, si tady budou slintavě cumlat palce a blahoslaveně ožužlávat leporela, bo přece Mrvel. Úsměvné. Musím ovšem připustit kapku antagonistické pocity, neboť, i když se jedná o zacyklený, sterilní popkornový kokotismus a je to vesměs nuda k posrání, po které by si Ódin patrně vypíchl i druhé oko, protože mu z Ásgardu udělali Assgard, jde rozhodně o dosud asi nejméně toxický i rakovinotvorný sériový zvratek plošně degenerativní provenience. Takže dva krásné rozškrábané puchýře. Jeden na Tfoubu Wilzna a druhý za to, že Loki není negr. Zatím. ()

Malarkey

Loki je dle očekávání dobrý. Není výborný, ale splňuje to, co se od něj čekalo. Jen škoda, že se na to čekalo tak dlouho a že se na další série zase dlouho čekat bude. Na to, kolik natočí dílů, by možná tu čekací dobu mohli zkrátit, ale tak co se dá dělat. Námětem je Loki fajn, hraje si s časem a s alternativními světy, takže si dokážete představit, že v rámci námětu se může stát absolutně cokoliv. Také je tu naprosto skvělý Owen Wilson, jehož role časového úředníka prostě neměla chybu. Ti, co mají Lokiho rádi, budou spokojeni, byť tu není takovej geroj, jako třeba ve filmech. Ve výsledku to ale vůbec nevadí, protože mu od začátku do konce budete v příběhu přát. A o tom to vlastně celé je. ()

T2

To už nie je ani smiešne seriálová tvorba od Marvelu dopadá priam katastroficky. Posledná viera v obrat bola u Lokiho ale nevydalo ani tu. Nektoré diely fakt suchá mišungová podpásovka, celkovo to nejak extra nestrhlo. /50%/ ()

Fr

,,JSI SÁM A VŽDYCKY SÁM BUDEŠ...“   Je to náročnější než obyčejná filmová Marvelovka. Hodně povídání, cestování časem, samej podivnej Loki a občas se přistihnu, že mě to nějak nebere. Možná jde o něco víc, a já to jen nepochopil… Možná…     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Každá verze mýho já je rozbitá. 2.) Zajímá mě interdimenziální časoprostor.  /// Thx za titule „titulkomat“.              PŘÍBĚH ***  HUMOR  *  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

xxmartinxx

Je ironické, že u seriálů se mluví o jejich potenciálu oproti filmům v mohutnosti příběhu - přitom u Wandavize i Lokiho platí, že to mohly být dobré filmy, ale byly natažené na seriály, které velmi záhy nemají o čem být a každý aspekt bolestivě natahují tak dlouho, až se odhalí jednak celková nepromyšlenost konceptu, na kterou by u rychlého filmu bylo možné nemyslet, jednak povrchnost postav a zápletek. ()

Morien

Kdo by to byl řekl, že mě Richard E. Grant tak dojme. Oceňuji design úřadu, ale jinak je to moc prázdné a nekonzistentní. Finálová epizoda mě zklamala svou roztahaností, ale vlastně tím odrážela veškerý příběh, který jí předcházel. ()

Eliott

Je zcela očividné, že tento seriál vznikl pro masy a ani zdaleka nevyužil potenciál kterým disponoval. To v komentáři postupně rozvedu v několika bodech. Jako první diváka zláká trailer na očividná pozlátka ve formě Lokiho v plné zbroji, prchající vesmírem a přitom kolem sebe rozsévající chaos. Toho se však nedočkáme, jelikož jeho postava prošla ohromnou transformací a jeho výsledná povaha je k nepoznání. Také se dočkáme jen neuspokojivé zápletky o velice politicky korektním časovém úřadě, v jehož hierarchii jsou na nejvyšších postech jen samé černé ženy. Loki je v první epizodě zatčen již zmíněným úřadem, rozhodl se pro ně pracovat a po celou dobu chodí jen v košili a kravatě, vypadá trapně a hraje si na policajty a zloděje (což je asi nejnudnější částí příběhu). Třetí epizoda byla asi tou nejzajímavější a já tak doufal, že se příběh konečně vydá správným směrem. Bohužel si však Loki začne románek a zbylé epizody tak pro mne byly spíše utrpením. Pátý díl mi již přišel úplně uhozený, byť uznávám, že jisté části měly velký potenciál a dokonce byly celkem vtipné. Což nás dostane k závěru. Tam čeká jakýsi černý klaun, půl hodiny si libuje ve žvanění o vesmíru, kraťoučká bitka a konec. Toť stručně k obsahu, ale příběh ač trochu mdlý překvapivě není největší problém. Tím je rozhořčující Lokiho transformace, neboť on by měl mít v prvé řadě úlohu antihrdiny, sebestředného a silného padoucha co občas udělá něco dobrého (většinou ve svůj vlastní prospěch). Zde se však tvůrci rozhodli jít zcela odlišnou cestou, udělali z něj velkého dobráka a pokazili tak jeho podstatu, neboť si neustále zoufá, svou sílu nedává znát ani když má příležitost a nachází se mimo dosah svazující síly úřadu, na denním pořádku se nechává mlátit obyčejnými lidmi ze Země a vůbec nekouzlí! A co víc, svým chováním několikrát dokazuje, že je to vlastně naprosto spolehlivý chlapík! Předtím jsem se ještě zmiňoval o velkém potenciálu tohoto seriálu. Tvůrci totiž měli jedinečnou možnost představit nám nejzajímavější zákoutí vesmíru a nejrůznější nestvůry žijící v něm, ale ne! Po celou dobu se věnujeme pouze zemi a nebo prostředí nudného úřadu. Snaha ušetřit na tomto díle byla do nebe volající. Již jsem zmínil, že loki vůbec nekouzlil, jelikož CGI je pravděpodobně příliš drahé, ale v celém snímku se ani moc nebojovalo, všichni zúčastnění jsou lidé a nesetkáme se s jedinou podivnou nestvůrou která ve vesmíru žije. To samo o sobě mi přijde zlé, ale asi příliš neutratili ani za kostýmy, neboť je zde většinou jen všední prádlo a nebo společenské obleky (včetně hlavního hrdiny, který nosí košilku s kravatou), na úřadě mají vojáci policejní těžkooděnecké uniformy a pak několik výjimek. Lepší kostýmy bych dal dohromady i já sám! Dále celková premisa předurčenosti mne vůbec nezaujala a co hůř, narušuje tím i předchozí díla a kazí jejich příběhy. Vlastně si myslím, že to lidé chválí jen protože jsou hrátky s časem a parelerními vesmíry v dnešní době v kurzu a divák si pak připadá chytrý, když tomu všemu rozumí. Zde však nic inteligentního nebylo. Marvel Studio se z Lokiho snažilo vytřískat co nejvíce peněz za co nejnižší cenu a splácali dohromady nahodilý příběh isnspirovaný komiksem, který v poslední epizodě zahnali do slepé uličky a úplně tak pokazili celkové znění. Tohle považuji za hodně nezvládnutou Marvelovku a se seriály od nich jsem skončil. Na závěr ještě dodávám, že Loki by měl být silou vyrovnán Thorovi a tady si nechal napráskat od jakéhosi Tlouštíka a následně ještě průvodčích ve vlaku (všechno lidé). Dávám jednu hvězdu, jelikož to nebylo tak zlé abych to nezvládl dokoukat (čemuž ale dopomohla i délka). 35% PS: Ačkoli obvykle nepíši recenze k jednotlivým epizodám seriálů, zde jsem byl tak nespokojen, že jsem okomentoval každou zvlášť. (link: 1, 2, 3, 4, 5, 6) () (menej) (viac)

D.Moore

Nejsem bůhvíjaký Lokiho fanda, respektive nebyl jsem, dokud by za filmového padoucha-hezouna, kterému jsme ale zároveň měli i fandit. Ve svém seriálu ale dostal příležitost předvést i něco jiného a jsem moc rád, že tu příležitost nikdo nezahodil. Zajímavý scénář, skvělá výprava (sci-fi/retro design TVA jsem si opravdu užil), umírněný Tom Hiddleston a především Owen Wilson, jehož obsazení byl nápad za milion.  Všechno v naprostém pořádku, na každý další díl jsem se těšil jako na nového Mandaloriana. Kdyby místo seriálu vznikl film, byl by asi tak osmnáckrát lepší než druhý Doctor Strange. ()

Tom_Lachtan

První řada: Po WandaVision a Sokolíkovi se Zimnym Soldátem první Marvel-seriál, který opravdu funguje. A funguje výborně. Hlavní tahák titulního hrdiny doplňuje charismatem Owen Wilson natolik, že jsem jej nepoznal a půl prvního dílu si říkal, že ten nos je mi sakra povědomej. A postupem času se přidá dalších pár zajímavých postav, což vygraduje v episodě páté, která je erupcí zábavy a potenciálu ukrytého v... No řekněme ukrytého v zápletce celé téhle řady. O tomhle seriálu se vůbec bez spoilerů píše značně těžce, takže se dá jen říct, že příběh je značně hravý, ale zároveň nepostrádající dramatičnost, z Lokiho je na mnoha místech figurka vyloženě groteskně komediální (a to bez nadsázky, jsou tu místa, které obsahují poetiku klasických grotesek), zároveň má pár dramatických a emočních scén (které tak zoufale postrádali/nepovedli se ve WandaVision a WS&Falcon). Hrozně mě bavilo i zasazení a estetika, která vychází z šedesátých let a to nejen v kancelářských prostorách (ach, zas to co se objeví v páté episodě). Za mě další velký bonus je ten, že se tu konečně hraje trošku větší hra a funguje tu jak příběh pro samotné hrdiny, tak i příběh, na který se bude navazovat v jiných Marvel produkcích. PS: tikající openig je hrozně super a aligátor mé nové oblíbené žvíže.  ()

DJ_bart

1. SÉRIE - Zatímco génius Einstein tvrdil, že čas je relativní, tak Marvel tvrdí, že čas je irelevantní. Seriál 'Loki' totiž s nečekanou vervou inovativně využívá rozmanitý reálie marveláckého universa a hrátky s časem, a zábavně je implementuje do jednoho z nejambicióznějších seriálů, který letos s největší pravděpodobností zavítal na obrazovky.... První série sólového debutu skandinávského Boha lží je totiž stylovým comebackem Toma Hiddlestona v roli všemi milovaného a zároveň nenáviděného antihrdiny Lokiho, jemuž perfektně sekunduje jeho ženská varianta Sophie Di Martino a samozřejmě sympaťák Owen Wilson. Nejde však o typicky konzumní produkt Marvelovský mašinérie, ale i koherentně, konzistentně a překvapivě konstruktivně budovanou expozici nadcházející etapy Marveláckého univerza. 'Loki' je totiž z hlediska standardů televizních soap oper plnohodnotný seriálový blockbuster, který nejenže figuruje jako terapeutická kúra pro Lokiho ambivalentní narcistní charakter, ale zároveň i jako polytematický experiment, který zkoumá různá žánrová teritoria. A ač je 'Loki' bezpochyby poutavý vědeckofantastický spektákl s futuristickou estetikou, na jehož zevnějšku je vysoký rozpočet citelně znát, neustále mě po zhlédnutí celý série doprovázel pocit neúplnosti a divácký nenasytnosti - jako by seriálu chybělo cosi esenciálního. V prvý řadě za to může velice dynamická metoda vyprávění, kvůli čemuž vše působí tak trochu na jedno brdo - a v řadě druhý šlo z toho konceptu jednoznačně vyždímat víc potenciálu.... Každopádně největším klíčovým prvkem pro celou sérii určitě byla bezpochyby závěrečná epizoda, jež bez sebemenších okolků či kompromisů definuje zcela novou charakteristiku nadcházející etapy Marveláckého univerza - nejenže totiž determinuje směr, jakým se budoucnost MCU bude ubírat, ale zároveň představuje i samotného antagonistu nadcházející éry, který v ní bude mít nezastupitelnou a neméně stěžejní roli, jelikož je zároveň jak jejím katalyzátorem, tak jejím středobodem, díky čemuž s ním divák naváže jistý sympatie.... Takže kdo se bude chtít v následující fázi celý Marvel franšízy orientovat, bude muset onen drahocenný čas investovat do Lokiho dobrodružných eskapád - poněvadž dokonce i já znalý originálního komiksovýho kánonu musím přiznat, že tenhle clusterfuck - kterej za celým tím časoprostorovým brajglem zanechává dost otevřený konec - moje palice fakt nepobrala..... Jako prolog k Multiversu však ve finální rezoluci 'Loki' funguje na výbornou a v rámci televizní mytologie Marvelu jde o nejkvalitnější seriálový fragment, který má v oné kompletní MCU mozaice zdaleka nejdůležitější asociaci. A to musím ještě podotknout, že Lokiho jako postavu upřímně nesnáším - o to víc se ale každopádně těším na další nášup. My tak jen můžem děkovat Hulkovi, že se tehdá nevydal výtahem a šel radši po schodech.... [VERDIKT: jak rozjebat časoprostor snadno a rychle. 8,2 hodinek s vodotryskem z 10] ()

Fiftis odpad!

Komentár po prvej sérií. Príšerná nuda. Loki exceloval vo filmoch o Thorovi, bol nevyspytateľný, vtipný, zákerný.. Tu mi to prišlo akoby to bol Joker na odvykačke alebo na psychiatrií. Polku série zavretý, žiadna akcia, milión rozhovorov. Na hudbu si ani za svet neviem spomenúť. Tento seriál Lokimu rozhodne neprospel. Rozmýšľam či pri toľkej spŕške seriálov a filmov sa odhodlám na druhú sériu, každopádne pred ňou by som sa radšej ešte pozrel na Lokiho v nejakom inom novom filme, nech sa mi na neho vráti chuť. (25.7.2021) ()

Shakers

1 séria - 80%. WandaVison ma moc nebavila, Falcon a Winter Soldier nebol zlý, ale v podstate zbytočne dlhý a radšej by som si to dal vo filmovej podobe. A Loki s tejto trojice seriálov je zatiaľ s prehľadom najlepší. Tom Hiddleston je znova famózny, je vidno, že mu rola Lokiho sedí. No čo robí týmto seriálom dobrým, je nie len príbeh (ktorý bude mať neskôr určite veľký dopad na neskoršie filmy), ale aj dobré a zaujímavé postavy. S Lokiho už nie je ten slizký záporak, okolnosti ho prinútia zmeniť sa, a aj keď mi to prišlo miestami zbytočne dlhé a radšej by som si to dal vo filmovej podobe, bavilo ma to. Pôsobivá a zaujímavá výprava a kostýmy, nám ukážu niečo čo sme ešte nevideli, cestovanie časom dokáže niekedy zmiasť, tak ako aj samotne finále. Dovolil by som si tvrdiť, že Lokimu nechýbajú miestami ani emócie. Veľký podiel ma na tom práve Tom, ale aj prekvapivo dobrá hudba. Bavil som sa a teším sa na to, čo bude ďalej. S podceňovaného seriálu sa vykľulo nakoniec príjemne prekvapenie. P.S: nezabudujte, že niektoré diely majú aj scény za titulkami. 2. séria - 85%. Už prvá séria bola dobrá a svojím príbehom zaujímavá, no táto druhá je oveľa lepšia, premyslenejšia, prefíkanejšia, nepredvídateľnejšie a hlavne výborne herecký zahraná - Hiddelston / Majors. ()

filmfanouch

1. série: Loki je po WandaVision a Falcon a Winter Soldier již třetí seriál ze světa Marvel Cinematic Universe, který se objevil na streamovací službě Disney+. Už právě WandaVision a Falcon a Winter Soldier dokázali, že se není potřeba obávat seriálového formátu. Už kvůli faktu, že mají tyto seriály stejný rozpočet jako celovečerní filmy a jejich production values jsou podobné. Rozdíl je tak pouze v tom, že na rozdíl od průměrně dvouhodinových filmů jsou tyto seriály pochopitelně o poznání delší, zrovna seriál Loki ovšem rozhodně není natahovaným seriálem. I proto, že se v něm pořád něco děje, představuje se nová půda pro budoucnost MCU a ukazuje se, že bude skutečně divoká. Především ovšem Loki též skvěle funguje sám o sobě.   I když s tím fungováním samo o sobě je to trochu složitější. Velkou roli totiž sehrává především vnímání všemi známého Lokiho v podání Toma Hiddlestona. Postava, která si od prvního Thora po Avengers: Infinity War prošla výrazným dějovým obloukem a vývojem a i díky tomu všemu bylo potěšující vidět v průběhu Avengers: Endgame, že tato postava má do skutečného odchodu ještě daleko. I když je to kapánek složitější, protože kvůli událostem Avengers: Endgame v podstatě postava přichází o vývoj, který zažila během Thor: Temný svět, Thor: Ragnarok a Avengers: Infinity War a vrací se k Lokimu, který sotva prožil závěr prvních Avengers. I když to samotné pořád není na škodu.   Seriál Loki především na hlavního hrdinu vrhá mnohokrát nový pohled. Pohled, kdy už se na Lokiho nikdo nikdy nebude dívat jako dřív. Je to pořád arogantní sociopat, ukazují se ovšem lehké náznaky toho, proč vlastně takovým je. Nejde přitom o ničení charakteru záporáka, už od prvního Thora Loki nefungoval jako vyložený záporák a postupem jeho přítomnosti v MCU se to akorát dokazovalo. Díky faktu, že je Loki hlavním hrdinou a dostává o poznání více prostoru než kdy dřív ovšem dostává příležitost říct o sobě mnohem více. A díky nadále famóznímu výkonu Toma Hiddlestona se Loki definitivně stává jednou z nejkomplexnějších postav celého MCU. A snadno dokazuje, že má jeho vlastní seriál skutečně opodstatnění. Už jen kvůli těm milionům fanynek.   1. série seriálu Loki ovšem především skutečně funguje jako mysteriózní detektivka. Už od prvního setkání s organizací TVA je jasné, že dojde na hodně divoké věci, nikdo ovšem není schopen diváka připravit na věci, které přijdou. Objeví se spousty zvratů, nadále se odhalují nové informace o fungování celého světa MCU a dojde i na ono slibované otevření multivesmírů. Právě ty jsou zdrojem velké paseky, která bude mít vliv kromě 2. série Lokiho i na zbytek Marvel Cinematic Universe. Už v 1. sérii Lokiho se ovšem tvůrci dokázali utrhnout ze řetězů.   Výrazný vizuál, který pramení už z dekorací samotné základny TVA. Právě design a fungování téhle byrokratické organizace dokáže diváka připravit na to, co nás čeká. Loki na začátku funguje i díky své stylizaci, která je výrazná. A oné mysterióznosti celého seriálu dopomáhá i vynikající soundtrack Natalie Holt, který dokáže fungovat v napjatých, emocionálních i akčních momentech a jde o výrazný hudební objev, který se snad v MCU zdrží co nejdéle. A dokáže svou muziku nadále udržovat tak výraznou.   Kromě Lokiho se především představují nové postavy, mnoho z nich ovšem skvěle funguje. Už při svém nástupu na scénu Owen Wilson dokáže, že je na správném místě a to ještě ani nedojde k jeho vynikající chemii s Lokim, kdy se především postupně buduje jedno skutečně nečekané přátelství. Kromě Wilsona se nejdříve slušně představí i Gugu Mbatha-Raw jako soudkyně Renslayer, Wunmi Mosaku jako Hunter B-15 a pak už jen konečně dojde na setkání s dámskou verzí Lokiho v podání Sophie Di Martino, kdy i tady dochází k skvělému budování (tak trochu narcistního) vztahu. A to ještě ani po pár epizodách nedojde na takového vynikajícího Richarda E. Granta nebo (ne) čekanou návštěvu v závěrečné epizodě.   Příběh 1. série Lokiho nadále dokáže překvapovat. První dvě epizody to vypadá, že se o něco hraje, vzápětí se ovšem ukáže, že se karty hrají tak trochu někde jinde. Právě i díky tomu dochází k mnoha vynikajícím překvapením, seriál však zároveň dokáže přibrzdit a skutečně dodat funkční emotivní momenty. Lokiho, který pozoruje svou budoucnost, kdyby se nedotkl Tesseractu, jeho chemii s dámskou verzí sebe samého a spousty komornějších momentů, které ukazují, že Loki možná není takový sadista, jak se tváří. Ty momenty skvěle fungují a skutečně se díky tomu daří to, aby nepřicházela akce za akcí a aby seriál kromě WOW momentů dodal i emotivní momenty, které dokážou pracovat (nejen) s hlavním hrdinou.   Pochválit si určitě zaslouží i režisérka Kate Herron, která dokáže pracovat s akčními scénami, zároveň dokáže očividně pracovat s herci a celkově jde do jisté míry cítit i její přiznaná inspirace Davidem Fincherem. Kamera Autumn Durald jinak v průběhu seriálu pracuje s různými osvíceními, různými kamerovými úhly, sem tam i dlouhými záběry a především skutečně výrazně pracuje s vizuálem. Na ten seriál se kouká strašně hezky.   Uprostřed seriálu se navíc ještě víc šlápne na plyn a dojde ještě na divočejší hrátky, které budou mít zásadnější dohru v dalších MCU projektech. Nic ovšem nemůže diváka připravit na finále, které se rozhodně nevydá směrem, kterým divák očekává. Ono finále nejen funguje jako vynikající zvrat, ale skutečně působí dojmem, že Marvel představil výraznou hrozbu, kterou nebude snadné zastavit. Tento projekt rozkopl dveře vstříc něčemu, co se bude v Marvelu budovat několik let podobně jako se v prvních třech fázích MCU postupně budovalo vyvrcholení MCU ságy. Bude to ještě rozhodně zajímavé, právě Loki ovšem skvěle navodil drát. Jde o skvělou divokou jízdu, která skvěle graduje, servíruje emotivní i velkolepé momenty a především skutečně dokázala představit hlavního hrdinu v novém světle a definitivně pár posledních pochybovačů donutit k tomu, aby dokázali s tímhle bohem lsti aspoň trochu soucítit. Není ovšem důvod být smutný z toho, že je 1. série Lokiho u konce, protože......   "Loki will return in season 2.” 2. série: Svého času v podstatě nejoblíbenější padouch Marvel Cinematic Universe, následně oblíbený antihrdina, díky svému vlastnímu seriálu už oficiálně hrdina. Bůh lsti a adoptovaný bratr Thora se před 2 lety dočkal na Disney+ vlastního seriálu, který se především díky odhalení nového hlavního zla MCU a představení Mnohovesmíru stal velmi důležitým projektem. 2. série tak vyvolala velká očekávání a je potěšující vědět, že se na ní nečekalo zbytečně. I když MCU již dávno není jistotou, Jonathan Majors si dost možná brzy půjde na rok sednout a přijde nejen o roli Kanga a MCU čeká nevyhnutelná rekonstrukce plánů, 2. série Lokiho dokáže naznačit ideální směr. Jde totiž nejen o perfektní vyvrcholení příběhového archu známého Boha lsti. Režisérka 1. série Kate Herron se sice nevrátila, duo Justin Benson a Aaron Morhead (seriál Moon Knight) spolu s Danem Delleuwem (druhá epizoda) a Kasrou Farahani (3. epizoda) jsou obstojnou náhradou. Do velké míry se možná jede na řemeslnou jistotu a opět se ukazuje, že u MCU vlastně není možná dvakrát důležité, kdo zrovna stojí za kamerou, výsledek přesto dokáže potěšit. Mnoho aspektů totiž přeci jen zůstává. Fantastický soundtrack Natalie Holt, lákavý futuristický design organizace TVA a především hravost, které je v 2. sérii ještě více. 2. série plně rozevírá potenciál mnohovesmírného cestování, metafyzických zákonitostí a především zajímavých motivů. Hned v 1. epizodě přijde jeden speciální dárek může za něj představitel postavy, dle které nese název první epizoda: Ouroboros. Ke Huy Quan stejně jako ve svých dětských rolích nebo ve svém oscarovém výkonu ve Všechno, všude, najednou srší neskutečnou energií a potvrzuje, že je jednoduše skvělé, že se po dlouhé pauze vrátil k herectví. Už na samém startu 2. série dochází k mysteriózním prvkům, které se plného osvětlení dočkají až v průběhu seriálu, je ovšem zábavné sledovat, kterým směrem se události vyvíjí. Členové organizace TVA se dozvídají o tajemných základech TVA a někteří se s tím těžko srovnávají. Vyzdvihnout se musí výkon Owena Wilsona, který zvládá přecházet z polohy do polohy a schopně uhrát vážnější momenty. Člověk, který se vlastně bojí zjistit, co je prapůvodem zač, člověk, který jediný smysl existence vidí v systému, který je zahalen mlhou lží. Právě i motivy o identitě a hledaní svého poslaní se prolínají celou sérií a i s nimi se ve finále dějí nějaká uspokojivá vyvrcholení. Jonathan Majors se tu představí jako další varianta Kanga, kdy je Victor Timely zcela odlišný od Toho, jenž zůstal nebo Kanga z Ant-Man a Wasp: Quantumania. Ať už Majors zřejmě provedl velmi špatné činy a po právu se mu rozpadne celá kariéra, nutno uznat, že Marvel přijde o herce s neuvěřitelným hereckým rozsahem a najít náhradníka, který zvládne různé varianty jedné osoby přesvědčivě vždy zahrát krapet jinak, bude obtížný úkol. Victor Timely má v 2. sérii poměrně výraznou úlohu, navíc má skutečně daleko k zlým Kangům a je proto zajímavé sledovat člověka, který se ve variantách se zlou pověstí nedokáže nalézt.  První tři epizody seriálu jsou vlastně slibný rozjezd, na opravdovou řezničinu ovšem dojde v druhé polovině seriálu. Epizody Srdce TVA, Věda/Fikce a Velké poslání (název ne náhodou shodný s úplně první epizodou seriálu) jsou Magnum opusem dosavadní MCU seriálové tvorby, kdy veškeré emoce fungují naprosto fenomenálně. Srdce TVA je v podstatě Infinity War tohoto seriálu, Velké poslání je poté Endgame tohoto seriálu. Nejen proto, že se tu emoce opravdu štěpí, ale především proto, že jde v jednom ohledu skutečně o konečnou hru. Loki je napříč MCU fascinujícím charakterem s fascinujícím vývojem. Nikdy nebyl vyloženým čistým zlem. Byl spíše arogantní bytostí, která vždy chtěla někam patřit. Nechtěl ubližovat lidem, ale chtěl dosáhnout respektu a uznání. V seriálu Loki si Loki prochází důležitým faktorem. Nachází pravý domov, pravé přátelé, pravou lásku, v závěru poté i prorokované velké poslání. Po vzoru Endgame má závěr seriálu Loki nádech hořkosladké tragédie, protože i přes ,,happy end´´ se nekončí na dvakrát veselé notě. Především proto, že Loki v závěru skutečně obdrží něco, po čem dříve moc toužil. Ale ne ve formě, kterou čekal. Závěr 2. série Lokiho je tak především také o tom, jak je někdy nutné přinášet oběti a že snaha o spásu toho, na čem člověku záleží, se neobejde bez háčku. Tento seriál díky tomu nemohl skončit lepším způsobem. I když totiž jistě otevírá vrátka pro další příběhy z MCU, na konci 2. série Loki je cítit nádech uzavřené kapitoly. Vystavěného archu, který na konci přináší jednu z nejlépe napsaných postav v historii MCU. Tony Stark by byl hrdý. Zábavné prvky mnohovesmíru, cestování časem i filosofických úvah, vynikající produkční hodnoty, skvělá kamera (především rozhovory mezi postavami díky ní působí vyloženě intenzivně), která vůbec nepůsobí seriálovým dojmem. A především fakt, že se tu ukazuje, že seriály od MCU můžou fungovat a že i když se může snadno říkat, že má MCU to nejlepší za sebou, projekty jako třetí Strážci Galaxie nebo právě 2. série Lokiho rychle vystrčí růžky a naznačí, že ještě není potřeba stahovat kalhoty. 2. série Lokiho je jednoduše radost, především poslední scéna v sobě skrývá několik různorodých emocí, že půjde ještě dlouho o moment, který je těžké zpracovat. Ať už se Tom Hiddleston jako Loki někdy ještě vrátí, po uspokojivém odchodu v Avengers: Infinity War se dočkává vyloženě skvělé potencionální tečky. Ve své životní roli je fenomenální a právem by měl příští rok bojovat o cenu Emmy.  Především se naplnila slova tvůrců o tom, že obě série Lokiho dohromady tvoří pevný příběh s jasným začátkem, prostředkem a koncem. Velké poslání je naplněno, 2. série seriálu Loki dosáhla možného vrcholu a do budoucna bude platit jako slibná ukázka toho, že MCU rozhodně nutně nemá to nejlepší za sebou. Tahle horská dráha nečekaných emocí budiž příkladem za všechny.... () (menej) (viac)

Nin

Tom Hiddleston je skvělý, ale hlavně Owen Wilson je v tomhle seriálu boží. Takový mix skromného úředníčka, co je ve skutečnosti šíleně charismatický a bezostyšně nadšený do své práce hlídání časových linií a hrdinů v něm. Je slušným fandou i Lokiho, se kterým to nebude mít snadný, ale interakce mezi nimi patří mezi to nejlepší ze seriálu. Loki je stejně jako v předchozích filmech trochu zloun, ale mnohem často je to spíš takový roztomilý bůžek, co tak nějak sám neví co se sebou. V téhle linii se pokračuje (není to žádný ďábelský hajzl jako obvykle v komiksech), protože to prostě Hiddleston umí dobře zahrát. V Lokim jsou i další sympatické postavy, které se někdy vyskytnou na pouhý jeden díl. I když jde v seriálu o hodně a žánrově nejde o komedii, postavy jsou obvykle potrhlejší. Výjimkou je Sylvie, která je sice nejdřív drsňačka, ale pak přejde na určitou roztomilost - podobně jako Loki. Je vlastně takovým Lokim pro mužské fanboye. Kromě fajn postav je tu taky úžasná vizuální stránka. To, jak jsou zpracované kanceláře TVA a jejich pracanti, je něco mimořádného, a i další různá místa, která se v seriálu navštíví, jsou vždy moc hezké na pohled. Je vidět, že tvůrci svůj velký rozpočet využili naplno. Loki je seriál, který je stejně jako WandaVision částečně dost netypický, částečně je to ta klasická marvelovka, kterou má tolik lidí rádo. Skvělá věc. (8/10) ()

HAL

Výborné, bavil jsem se královsky od začátku do konce a v kompletním Marvelovském vesmíru je to úkaz kterému se ve své stylovosti a ideální kombinaci nadhledu a tak trochu vážného příběhu vyrovná leda první Kapitán Amerika. Pořád se jede na vlně brakového komiksu, ale v jeho snad nejlepší možné podobě. Byrokratický aparát a estetika TVA mi silně evokovala parodicky dystopický Brazil - holka v jeho vedení sice byla dost nudná, ale Lokiho buddy Owen Wilson to vynahrazoval víc než dostatečně. Krásnou roli tu dostal a imho si všechny scény kradl pro sebe. I když Loki samotný je tu taky perfektně dotažená postava, je hodně fajn že tady konečně na svého roztomile egomaniakálního klauna mohl dostat víc prostoru než kdy mohl mít ve filmech. A velmi se mi líbilo že to finále je v podstatě konverzačka s potenciálně velmi výraznými následky, ne další tupá rubanice. 9/10 /// Druhá série - Celý děj je hrozně random a vůbec nedává smysl, ale něco se tam děje, až na finále je to i originální, a jsou tam skvělí herci v zajímavém prostředí. A ono to vlastně stačí. Obzvlášť v tom brutálním marasmu kterým jsou Marvelovské seriály.  Finále samotné je hrozně lazy, je hloupě předvídatelné, a z půlky vykrádá Doctora Strange... Ale zase, je tam Hiddleston a dokonale vychillovaný Owen Wilson, kteří byli vždycky fajn, a přitom se seriál skoro vůbec nehlásí ke zbytku MCU světa - takže to vlastně ničím není superhrdinský příběh, ale prostě jen trochu jiné sci-fi.  Spolu s první sezonou je Loki to nejlepší co MCU pro televize vyplodilo. Teda vlastně krom Agent Carter, u které mám pocit že vznikla někdy před sto lety, ta byla super.  7/10, ()

Kothy

Tak tu máme další z Disneyho Marvel seriálů. Opět to má vlastní unikátní estetiku. začátek nám představil zcela nový svět, který jsme doposud neznali, a to jakési ústředí strážců času. Loki je po svém útěku s Teseraktem zadržen těmito strážci a přesunut na jejich centrálu. Tam se snaží pochopit, co se děje a nějak se zorientovat. Po chvíli zjišťuje, že odpor je marný a že bude muset spolupracovat. Dost se mi líbí tento svět a celková estetika. Záporák se nám odhalil docela brzo. Celé TVA je dobře vymyšlené a každý díl je lepší a lepší. Marvel toto skutečně promakal a bude to mít zřejmě vliv i na filmy. Končí to dost otevřeně, takže jsem zvědavý na další sérii. Obsazení je super a je tam i spousta easter eggů. "Vezměte si lístek." ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

Margot Robbie chystá filmové The Sims

23.03.2024

Daredevil nabírá nové tvůrce

Daredevil nabírá nové tvůrce

29.10.2023

Nedávno vyšla zpráva, že Marvel kompletně překopává svoji televizní strategii a uchýlí se nyní k tradičnímu formátu pilotů, showrunnerů a tzv. writer’s room (menších skupinek scenáristů, kteří mají… (viac)

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři