Pokémon

• Česko Pokémon (viac)
Japonsko, (1997–2023), 476 h 32 min (Minutáž: 22–25 min)

Réžia:

Kunihiko Jujama, Masamicu Hidaka, Norihiko Sutó, Júdži Asada (viac)

Ikue Ótani, Rika Macumoto, Minami Takajama, Majumi Iizuka, Júdži Ueda, Megumi Hajašibara, Šin'ičiró Miki, Bin Šimada, Činami Nišimura, Fumiko Orikasa (viac)

V roku 1995 autor Satoshi Tajiri priniesol do spoločnosti Nintendo ukázať svoj námet o Pokémonoch a rozpútal tak celosvetový ošiaľ počítačovej hry, na základe ktorej vznikol v roku 1998 japonský animovaný seriál s vyše dvesto epizódami. Desaťročný chlapec Ash má jeden obrovský sen chce sa stať pánom virtuálnych postavičiek a príšeriek Pokémonov. Vydá sa preto do sveta s cieľom stať sa majstrom v Lige Pokémonov. Spolu zo svojim verným Pokémonom Pikaču sa bude snažiť vybojovať osem odznakov na postup do ligy. Ash, Pikaču a pokemonskí kamaráti musia zachrániť všetkých vzácnych pokémonov pred ich zlými lovcami. Maskovaní nepriatelia ich môžu pomocou techniky a výbojov premeniť napríklad na zlých duchov. Ash, Misty, Brock a Pikaču sa preto musia vrhnúť do nekonečných dobrodružstiev a zachrániť svet! (oficiálny text distribútora)

Dragoni

No jo taky sem na to koukal a nebyl jsem jedinej, když po ČR vypukla Pikaču mánie, každej na škole byl jak vygumovanej, jen aby měl kartičku s Pikačem a bylo to neuvěřitelně chytlavý v těch letech, asi proto, že se děti dají tak lehce zblbnout a každý na to koukal, teď už mám jen úsměv na rtech a Pokéball v kapse. Teď bych se na Pokémony nepodíval ani omylem. 25 % ()

Morien

Hrdě se hlásím k tomu, že zatímco moji vrstevníci žili tímhle fenoménem a poslouchali u toho Lunetic, tak já jsem sjížděla Beatles a četla si k tomu Pána Prstenů. A nikdy jsem neviděla jediný díl (protože mí rodiče byli strašně ušlechtilí a na televizi mě pořádně nechali koukat až tak od prváku na gymplu, díky čemuž jsem toho stihla fakt hodně přečíst a ještě začít sama umělecky tvořit a taky si dělat (skoro na všechno) vlastní názor), maximálně upoutávky, a za tím si stojím a není to póza a jestli něco nesnáším, tak když někdo říká "kdy už si konečně přiznáme, že jsme to dělali všichni". Amen. ()

Zodd

Ono mě vlastně iritovala ta bezobsažnost (hlavně product placement), schopnost kocoura mluvit (jak???) a vůbec směšní Rakeťáci. Poprvé mě překvapilo množství odpadů, vzhledem k tomu, jaká značka to byla (že se to pár let po Nově najednou nastěhovalo na Liščata) a pořád je, ale dochází mi, že víc nechápu ten pozitivní kult, zejména od her neznalých. Ale svůj účel v kontextu tohoto anime subžánru to vlastně plní, narozdíl od pozdějších Beyblade šmejdů, které se stejně rychle rozbily. P.S. Je fascinující, jak v ostatních šónenech - ať už pro starší či mladší - nechají hlavní postavu vyrůst, ale zdejší šulín furt přeskakuje na místě. Tu dojnou krávu už musí bolet vemeno. ()

berg.12

Lze hodnotit seriál jinak než skrze dětské vnímání? Skrze něj je to seriál výborný, s obrovskou možností projekce moci, síly a všemohoucnosti, což na děti vždycky zabírá. Ty netouží po nějaké psychologii postav, či detailně vykresleném pozadí. Jisté symboly přátelství či něčeho podobného by se tam také možná najít daly, ale to je asi tak všechno. Ta agrese bohužel převažuje. Jinak také lituju, že se k nám dostala pouze tahle spodina anime žánru. ()

Hrabka

Jo jistě, každému to teď příjde hloupé, ale musíme uznat, že v letech 2000 a 2001 to byl megahit a děti to masově sledovaly. I já jsem tomuto fenoménu neunikl a sledoval to pokaždé. Ještě teď si vzpomínám na to fanatické sbírání a vyměňování všelijakých samolepek a kartiček s motivy Pokémonů. Pika Pika Pikačůůů. ()

• Pojmenování magických pokémovů Abra a Kadabra je odvozeno od pohádkového čarodějnické formulky „Abrakadabra“. (Jacinda)
  • Musashi (Jessie) a Kojiro (James) sú v Japonsku mená dvoch samurajských rivalov. (rador)
  • Lietajúci typ sa mal pôvodne volať vtáčí typ. (patrik1177)

Hlasujte o nejlepší anime desetiletí!

Hlasujte o nejlepší anime desetiletí!

10.07.2010

Za posledních deset let japonská animovaná tvorba zažila neuvěřitelný boom a její vliv se promítl i do jiných sfér kinematografie a popkultury, jako například do videoklipů Linkin Park nebo filmu… (viac)