Peter Falk verzus Columbo

(TV film)
  • Česko Peter Falk, Columbův poslední případ (viac)

Spoznajte legendárneho amerického herca, známeho predovšetkým stvárnením postavy inšpektora Columba. Peter Falk bol však aj vynikajúci charakterový herec, ktorý stvárnil celý rad, u nás málo známych filmových postáv - mnohé v spolupráci s režisérom Johnom Cassavetessom. Bol dvakrát nominovaný na Oscara... Kto a aký bol Peter Falk? (RTVS)

progression

Výborný dokument o nezapomenutelné herecké i lidské osobnosti Petera Falka, jehož si naprostá většina fanoušků spojuje s Columbem, doutníkem, ošuntělým baloňákem a "neviditelnou" manželkou. Jenže jeho herecký rejstřík byl daleko bohatší a nezapomenutelných rolí bylo požehnaně. Osobně jsem si myslel, že v dokumentu bude více toho "neColumba", ale i tak to byl záslužný počin alespoň částečně zmapovat jeho život i všestrannou hereckou kariéru. Trošku mne zamrzelo, že se do dokumentu nedostala alespoň zmínka o jeho nezapomenutelném ztvárnění Griffina, ale i to jen dokazuje, jak všestranným hercem byl a kolik nezapomenutelných rolí ztvárnil, takže se ani do "padesátiminutového" dokumentu nevešly. ()

Bigrambo

Jako veliký milovník Columba jsem z tohoto snímku trošičku rozpolcený. Dokument přináší celou řadu nových informací, příběhů a zajímavostí z natáčení i mimo něj. Vadilo mi ale, že je divně poskládán, skáče se prapodivně mezi léty a filmy. Navíc ten konec mi přišel takový úplně useknutý. Jsem rád za každý dokument o mém oblíbeném roztržitém detektivovi a jeho skvělém představiteli, ale šlo to udělat rozhodně lépe… ()

Snorlax

Optimisticky jsem doufala, že se dozvím i něco o Falkovi, nejen o jeho nejslavnější postavě. Bohužel dokument poskytuje informscí jako šafránu, měla bych nesmírnou chuť ho poplivat, že je pouze video verzí Wikipedie. Jenže on takavou Columbovsky nenápadnou formou podstrkuje zajímavé informace i o jiných Falkových filmech, že nemohu. Ba co víc, o těch filmech mluví s takovým nadšením, že se na ně prostě budu muset podívat. Tohle byl opravdu poslední Columbův případ. Vyšetřovanou jsem byla já a Colombo mě usvědčil, že mám mezery ve filmografii jeho pánečka, což je prý neodpustitelné. Tak jen, aby mi tu přestal čadit tím nechutným levným doutníkem, ty mezery co nejdříve zaplním. Před tím musím však tvůrcům dokumentu vyčinit, že opomenuli zmínit ten nejbáječnější romantický film, Griffin a Phoenixová. To od nich není pěkné. ()

nascendi

Pri bohatej filmografii Petra Falka, osobitne Columbovskej, nebolo ťažké zostaviť životopisnú snímku. A zostavili ju tak dobre, že mám iba jednu výhradu, ale zásadnú. To, že chýba zmienka o najlepšom Falkovom televíznom filme - Griffin a Phoenix - považujem za neodpustiteľné. Osobitne, keď sa tvorcovia snažili poukázať na to, že Peter Falk nebol iba Columbo, i keď na druhej strane je nepochybné, že Columbo mohol byť iba Peter Falk. ()

ostravak30

Peter Falk byl pro mě Columbo. Protože jiné filmy s tímto slavným hercem se zde moc nevysílaly a nevysílají ani dnes. Od chvíle, kdy jsem v pubertě tento seriál viděl poprvé, chtěl jsem být taky detektivem, mít baloňák a doutník s tím úžasným autem. O to víc jsem rád, že máme možnost vidět plno ukázek z jiné jeho tvorby a slyšet o něm z úst jeho přátel a známých a i díky němu samotnému. Není to vyloženě spořádaný životopisný film, spíše je to dokument přesně takový, jak název napovídá. Byl Columbo víc než Peter Falk a Peter Falk víc než Columbo? Určitě ano, ale pro většinu zůstane navždy nejslavnějším americkým detektivem. ()