Řidič starého náklaďáku Charvát (M. Perepeczko) se před půlrokem vrátil z vězení, kde byl za napadení. Kolegové jeho minulost znají, ale před svou bytnou Jarošovou (J. Obermaierová) a jejím desetiletým synkem Míšou vystupuje Charvát jako bezúhonný a spolehlivý člověk. Jedné víkendové noci muž sveze dvě studentky (J. Nagyová a D. Patrasová), kterým ujel poslední vlak. Neovládne své potlačované touhy a na odlehlém místě jednu z dívek znásilní a obě dvě zavraždí. Jejich těl se zbaví na velké skládce. Jenže mrtvoly druhý den objeví starý lesník, a tak se hned rozběhne pátrání. Vyšetřovatel Kameník (Z. Buchvaldek) se zpočátku nemá čeho chytit, tím spíš že korunní svědek záhy zemře na infarkt. Přesto se však díky pečlivé kriminalistické práci podaří dát dohromady několik stop, které ukazují správným směrem… (Česká televize)

Lima

Ve své době veliký divácký hit. Docela napínavé, mohlo to dopadnout mnohem hůř. V normalizační éře, kdy se točily samé tendenční pitomosti, či nudné nezáživné komedie, tohle byl jeden z mála koukatelných českých filmů. Dokonce ani nevadí přítomnost nechvalně známého komunistického prominenta Zdeňka Buchvaldka v roli vyšetřovatele. ()

golfista

Ještě dnes si dobře pamatuju, jak tenhle film zapůsobil na mladý holky stopující podél silnic. Díky na svou dobu dost odvážným násilnickým scénám si tenhle fil dobře pamatuju i já. Při setkání s tímhle typem náklaďáku na silnici, jsem si pak vždycky vzpomněl na "Stopařky". ()

Cival

Na svou dobu velmi dobrá a příjemně temná detektivka. Škoda, že dusná atmosféra se občas vytrácí. Každopádně Polák umí! A nejen dětskou tvorbu. ()

Tosim

Velmi dobrá detektivka s vynikající atmosférou a dobře psychologicky prokreslenými postavmi. Zajímavým tahem bylo obsazení polského herce Marka Perepeczka do hlavní role. ()

gouryella

Jedna z vyjimek, kera potvrzuje pravidlo neprilis kvalitnich detektiv v nasi kinematografii - tato je vsak nadprumerna a myslim si, ze ve sve dobe musela odradit spoustu stoparek od tohoto zpusobu dopravy. ()

tron

Matne sa mi marí, že Smrť stopárok som prvý raz videl ako dieťa a iba v útržkoch. Nie celé. To sa mi podarilo až v roku 2017. Šofér nákladiaku Charvát je ťažko zabudnuteľná postava. Snímka je naturalistická, relatívne „dokumentárna“ a väčšinu času snímaná z pohľadu beštiálneho vraha, pričom obete a policajti majú v podstate len cameá. V tomto Smrť stopárok veľmi pripomína podobne chladný, bezcitný a o 5 rokov starší Deň Šakala s Edwardom Foxxom. Snímka sa spolieha na realistickú atmosféru, legendárnu scénu so zabíjaním v nočnom lese a na živočíšny výkon mužného Mareka Perepeczka (takú negatívnu rolu vraj nesmel hrať žiadny český herec, lebo by mu to navždy zničilo kariéru, tak to podľa očakávaní schytal Poliak). Poteší sympaticky krátka stopáž a pár úderných scén. Ale ku koncu to jemne nudí. ()

Karlos80

Dnes už klasický film kriminálního žánru z doby, kdy zde opravdu dobré české kriminální filmy viditelně chyběly. Není špatný, ale v podstatě se o žádné pořádné krimi nejedná, spíš sleduje psychický vývoj a později i psychologický rozbor hlavní postavy, tedy vraždícího řidiče Charváta. Ve své době tento jistě nadprůměrný film musel vzbudit jisté rozpaky, ale na druhou stranu měl být i jasným varováním pro mladé lidi, kteří rádi jezdili stopem. Na zapádě by z tohodle vzniklo jistě zmanité exploitation! ()

Jara.Cimrman.jr

"Takhle to vždycky začíná. Odbočí se ze silnice ..." Tak návod ke znásilnění stopařek bychom měli. A kdyby se při tom všechny znásilněné chovaly tak, jako pragmatická slečna Klímová, tak to by se to znásilňovalo. Jenže ony křičí, brání se, vyhrožují a to už taková zábava není. Tady to navíc vypadalo docela realisticky a hudba zněla nepříjemně dramaticky, ale to vyšetřování bylo dost slabé. Nicméně kapitána Kameníka musím pochválit za to, jak se během honičky fantasticky přemisťoval v čase a prostoru. Snad jen ze skromnosti nemá tento snímek označení sci-fi. ()

dobytek

Jezdit si tak s náklaďákem a občas znásilnit nějakou stopařku - to je život... I když Jindřich Polák jinak točil prakticky jen samý sračky, tak tohle se mu překvapivě povedlo. Podle mě je to jeden z těch lepších kriminálních filmů made in ČSSR. A nevadí mi ani trapák Buchvaldek v roli fízla. Jinak polskej herec Marek Perepeczko se do role hodí perfektně (těžko pro tuhle roli najít lepšího herce z českých luhů a hájů) a zároveň je nadabovanej tak dobře, že to ve filmu nijak neruší. Jinak ten námět je sice tak nějak podle skutečný události, ale realita byla trochu jiná. Ve skutečnosti se onen vrah nechal normálně zatknout, takže žádný velký drama, jako ve filmu, se nekonalo... ()

flanker.27

Kriminálka se slušnou atmosférou, spádem, skvěle obsazeným a výborně zahraným vrahem, slušným hudebním motivem a samozřejmě s již příslovečnými scénami brutálního znásilnění a dvou dost explicitních vražd. Co naopak film trochu sráží je moc na hák brané vyšetřování, které chtělo víc času, na druhou stranu má díky tomu film velký spád. Na hraně tří a čtyř hvězd, ale mírně nadhodnotím, tak 72 %. ()

Gilmour93

Ač za volantem náklaďáku Roman, není pan Charvát žádný romantik. Princeznu Arabelu v lese znásilnil a zardousil, princezně Xénii udělal pouze to druhé (zřejmě tam nechtěl po Vilibaldovi) a jsem přesvědčen, že kdyby stopoval i čaroděj Vigo, leží i on teď na skládce s natrhnutým netopýrem. Jsou pohádky z mechu a kapradí, které pan Majer dětem vykládat nebude.. Mírný nadstandard české detektivky normalizační éry, kterému svědčí větší prostor pro hrubiánského pachatele Perepeczka. Když však jako vrah uděláte tolik chyb, nemáte šanci ani proti VB v žigulících s prázdnou nádrží. Jsem si jist, že Honza Zeman by ho zadržel už před stádiem pokusu.. ()

3DD!3

Solidní česká kriminálka s výborným obsazením. Perepeczko v hlavní úloze neuvěřitelně realistický. Úvodní půlhodina je takový vesnický Drive. Démonický starý náklaďák má stejně ikonickou image jako ten ze Spielbergova Duelu. Potěší camea Arabely s Xenií. ()

sud

Dnes již legendární krimifilm. Ve své době šokoval drastickými scénami zavraždění stopařek a spoustu stopujících dívek jakmile uvidělo červený náklaďák Roman, utíkaly pryč. Dnes sice už tak šokující není, ale i tak je to velice dobrá a napínavá kriminálka s drsným koncem. Na syrovosti a autenticitě ještě nabírá fakt, že film je podle skutečné události. ()

ClintEastwood

Realistický krimi snímek podle skutečné události, s docela akčním závěrem (na české poměry oné doby). Jindřich Polák je tvůrcem dnes již kultovních rodinných seriálů pro děti (např. Pan Tau, Chobotnice z ll. patra, Návštěvníci) či sci-fi snímků (Ikarie XB 1, Zítra vstanu a opařím se čajem), ale tady se opravdu vyznamenal v žánru zcela odlišném. Točit rozhodně uměl a za Smrt stopařek si odnáší poctivé čtyři hvězdičky. ()

D.Moore

Jindřich Polák byl velký perfekcionista a Smrt stopařek podle toho vypadá. Napřed nás důkladně seznámý s tragickým nitrem hlavního padoucha, pomocí velmi naturalistických vražd nám ho dokonale zhnusí a na závěr vše vyřeší napínavě natočenou policejní akcí. Výslednému dojmu pomáhá ruční kamera (která se ale neklepe jako pes vyhnaný na mráz, jak bývá zvykem dnes), neokoukaný Marek Perepeczko v titulní roli a také Svobodova místy tak trochu morriconeovská hudba. ()

*CARNIFEX*

Na koniec 70 rokov nečakane “násilné”. Snímok vyobrazuje skutočný prípad zločinu Miroslava Somora, ktorý pri obci Trenčianska Teplá zavraždil dve stopárky, začo následne dostal slučku. V skutočnosti bola samotná vražda spáchaná iným spôsobom (omnoho brutálnejšie), pričom dolapenie Somoru nemalo tak dramatický priebeh ako je to vyobrazené vo filme, no Ja osobne som samotný snímok vnímal ako veľmi vydarenú, dostatočne ponuro podanú záležitosť. A popravde, tá osobnostná zložka, správanie toho charizmatického sociopata, mi tak nejak pripomínalo Teda Bundyho. ()

MM_Ramone

Film "Smrt stopařek", ktorý v roku 1979 natočil režisér Jindřich Polák je inšpirovaný skutočným kriminálnym prípadom, ktorý sa stal tri roky pred tým na slovensko moravskom pohraničí. Vodič nákladného auta Miroslav Somora surovo zavraždil dve stopárky. Jindřich Polák a Vojtěch Měšťan to scénaristicky zdramatizovali, zo Somoru sa stal Charvát, a vznikla z toho hodne drsná kriminálka. Postavu chladnokrvného sexuálneho vraha výborným spôsobom stvárnil poľský herec Marek Perepeczko. *** ()