Vraždy podle Goyi

• Španielsko El asesino de los caprichos (viac)

Madrid (střední Španělsko, hlavní město země) roku 2019. Carmen Cobos je ztělesněním „zlého policajta”: kvůli osobní ztrátě utrpěné před sedmi lety se zlobí na celý svět, kouří jednu od druhé a pije jako duha. Je hrubá a prostořeká, a navíc má poměr se svým šéfem, policejním ředitelem Juliánem Vargasem a válečným zpravodajem Adriánem Iglesiasem. Jediným smyslem jejího života je práce. Získá parťačku v osobě mladší, nezkušené „hodné policajtky”, Evy Gonzálezové, která je veselá, optimistická a žije ve šťastném manželství. Má dvě malé děti. K danému revíru byla přidělena nedávno, aby tu vyšetřovala vraždu mladé zámožné ženy jménem Laura Paterna. Oběť byla nalezena mrtvá ve vlastním domě, okolí těla někdo bizarně naaranžoval. Eva se snaží vydržet hrubosti, kterými ji Carmen zahrnuje, a přitom začne podezírat svého muže, že je jí nevěrný. Nakonec se policistky spojí, aby vyřešily záhadu zavražděné Laury, vyslechnou její přátele a známé. Brzy dojde k novým vraždám a Carmen a Eva nacházejí v nových případech společné rysy. Tajemný vrah si hledá oběti výhradně v přepychové čtvrti Salamanky, obývané bohatými lidmi, kteří mají vesměs něco společného s uměním. Svými vraždami chce reprodukovat sérii osmdesáti obrazů, kterou jejich autor, významný španělský malíř Francisco de Goya, nazval „Rozmary”. V kauze způsobí dramatický zvrat nečekaná událost: Adrián při jednom televizním rozhovoru vyzradí tajné informace týkající se případu, které si přečetl u Carmen doma, na jejím laptopu. Vargas stáhne Carmen z vyšetřování a předá celou věc Evě, která se zkusí s parťačkou usmířit, ale to se jí nedaří. Když ale předsedkyně Madridského autonomního společenství Alicia Marquez (blízká Vargasova přítelkyně) oznámí, že vrah byl v jejím bytě, Carmen se znovu zapojí do vyšetřování, přičemž začne podezírat Marquez, že nemluví pravdu, že celou historku si vymyslel Vargas jako součást politické kampaně před blížícími se volbami. Stopy vedou k pachateli, který zná nejen trh s uměleckými předměty, ale vyzná se zřejmě i na černém trhu. Carmen, Eva a Adrián závodí s časem, aby zločince co nejdříve identifikovali, a vůbec si neuvědomují, jak velice jsou ohroženy jejich životy. (AMC Czech)

kenkaku

Teda… u každé kraviny je tuna komentářů a tady jsem díky nespavosti (a stanici AMC) první? Tak se do toho pustíme. Nejvíc překvapil styl. I když je to španělský film, působí jako z Francie. Jak postavy mluví, reagují a chovají se (obzvlášť u filmu z roku 2019). A protože to francouzské přehrávání nesnáším, bylo to jako pěst na oko. Mohla za to nejvíce Maribel, která (kdyby takhle vypadala každá pade-fuchtle i přesto že chlastá celý den a hulí kudy chodí, to by byl důchod mimochodem) tu věčně nasranou mám-vše-pyčy policajtku hraje opravdu špatně. Její partnerka (co se snaží vypadat jako chlap) vesměs jen blbě čumí a působí jako ta pomalejší. A dějově? To že celkově nešlo o hitparády je věc jedna, nicméně dost to zabil závěr. Je sice neotřelý, nicméně působí jako by scénáristé nevěděli jak příběh uzavřít, tak během pěti minut udělali rychlý řez (aby odpověděli na otázky “kdo a proč”) a udělali střih ve stylu “pokračování příště“. A to nemám rád ještě víc než to francouzské přehrávání. ()

Johnny.ARN

Dobré krimi nie je nikdy zlé. Tento španielsky počin sa chcel tváriť, že má v sebe kúsok severskej atmosféry. Asi do polky som im to aj veril, potom sa to začne rozmotávať a atmoška je fuč. Vadili mi trchu aj archa typy postáv a akože náhodné udalosti, ktoré pekne zapadali do šablónky. Nemal som ale pocit dávenia, takže pohodové 3 z 5 ()