Pod širým nebem

Španělsko v roce 1946. Kdesi ve vnitrozemí, krátce po občanské válce, která přinesla jen beznaděj, chudobu a vyhnanství, je chlapec na útěku. Běží a běží, aniž by se ohlédl, a najde úkryt ve strouze. Jde po něm zahájeno pátrání - psi, muži z vesnice. V jejich čele stojí neoblomný předák. Poté, co se skupina vzdálí a začne ho hledat jinde, musí překonat pustou, zdevastovanou krajinu, aby konečně pronásledovatelům unikl. Cestou však potká pastýře koz, který mu přinese štěstí. Zpočátku si muž a chlapec navzájem nedůvěřují, ale nakonec se mezi nimi vytvoří upřímné přátelství. Chlapec se naučí, že může důvěřovat některým dospělým, a pastevec, který dlouho žil mimo společnost, znovu zjistí, jaké to je starat se o jiného člověka. (Cinemax)

Tosi

Díky lokalitě vyprahlé španělské pouště vypadá film nesmírně atraktivně, ale jinak jde o poetickej western s klasickým bojem mezi dobrem a zlem, konkrétně mezi malým klukem a jeho pronásledovateli. Tak trochu se tam přimotá Luis Tosar a příběh nabere na dramatičnosti. Vizuál opravdu kraluje filmu a pro mě jako fanouška Luise Tosara to byla stará dobrá podívaná bez zbytečných slov. ()

radektejkal

Možná je tohle první hodncení filmu, který jsem dosud neviděl. A chci ho vidět? Nejspíš ano, ale později. Román Jésuse Carrasca, jsem četl před pár měsíci. Intemperie (2013, česky 2015 pod názvem Na útěku) bude nejspíš volným fimovým přepisem. Intemperie znamená španělsky něco jako nepohoda, bezútěšnost, José Zorrilla používá ve své snad vůbec nejlepší donchuanovské adaptaci výraz "intemperie de los cielos" ve smyslu "nepřízeň nebes". Tato kniha působí neobyčejně vizuálně, takže jsem musel delší dobu přemýšlet, zda jsem tento film viděl nebo ne, a nic bych za to nedal, že ano. Teď jen předpokládám, že se k tomuto tématu ještě vrátím.... Tak, film jsem konečně viděl. Nebyl špatný, i když méně "vizuální" než kniha, tedy: jeho vizualita nepřekonala vizuální představy podnícené knihou. Závěrečná "evangelická" téze Všem, kteří se učí odpouštět (A todos los que enseñan a perdonar) ve smyslu Jesus nos enseña a perdonar (Ježíš nás učí odpouštět) je přložena špatně a tak zpochybňuje i český dabing. Předcházející "westernová" přestřelka sem ale také příliš nesedí. ()

solisoli

Atypické road movie, temer vo westernovom štýle, ponúka zaujímavý príbeh chlapca na úteku, cez rozpálenú a vyprahnutú krajinu. Pôsobivá výprava, slušné herecké výkony a napínavý, až dramatický dej. Keď sa divák povznesie nad niektorými scénami, niet pochýb, že to zapôsobí, ako zaujímavá podívaná. ()

classic

„Vonkajšie” dobrodružstvo v španielskej, drsnejšej a horúcej pustatine, čaká práve na asi 11-ročného chlapca, ktorý jednoducho jedného, tropického dňa roku 1946, „vzal nohy na plecia” a rýchlo utiekol s peniazmi, či taktiež aj so zlatými hodinkami, ktoré patria svinskému richtárovi a statkárovi, či vykorisťovateľovi chudobných, pracujúcich na poliach a žijúcich v jaskyniach, Capatazovi. Chalan mal už očividne po krk tohoto mizerného života, počas ktorého ho v podstate nečakala žiadna svetlá budúcnosť, ale súčasne by som ešte i navrch dodal to, že ďalšie dôvody už na seba nenechali dlhšie čakať, prečo sa tak vlastne rozhodol... ? Zemepán je mimoriadne nazlostený človek, ktorého priamo vpred ženie neutíchajúca túžba ho čo najrýchlejšie vystopovať, na čo si privoláva aj svojich oddaných, temných prisluhovačov, ktorí zakaždým tancujú tak, ako on zrovna zapíska. Z niektorých by som asi najprv vybral vojaka El Trianu, ktorý dokonca bojoval v Maroku, a hneď potom aj naprosto nepredvídateľného El Vieja, pričom na obidvoch si treba dávať najmä hodne veľký pozor, pretože sú nanajvýš nebezpečnými jedincami, ktorí sa nezastavia pred ničím. Nedokážem si ale súčasne predstaviť, čo by sa nakoniec stalo s „niñom” , ak by povedzme vôbec nenatrafil na dobrého pastiera kôz, s ktorým môže jednak stopercentne počítať aj s prípadnou spoluprácou, keďže ani nemá na výber, všakže !? Musia si predovšetkým získať medzi sebou tú potrebnú dôveru, ktorá je základom ich priateľstva, či prežitia, o tom sa nedá ani polemizovať. Capataz je popritom absolútne neúnavným stopárom, čoraz viac sa blíži ku svojej „koristi” , ktorú si bude zrejme chcieť odchytiť po svojom. Protistrana má našťastie k dispozícii i nemalú zábezpeku, ale to zákonite neznamená, že už majú vari úplne po všetkých starostiach, práve naopak, tie ich ešte len čakajú... / Minimálne 80 % fascinácie filmom, tvorí úžasná kompozícia obrazu, barcelonského rodáka - Paua Estevea Birbaa, ktorý si dal ináč na nej aj extra veľmi záležať, a ani za to neobdržal nomináciu na Cenu Goya, čo je hotovým paradoxom ! Tu páľavu budete doslova cítiť až k vám do obývačiek, že si uľavíte až vtedy, akonáhle postavy vkročia do tieňa. Budú aj v studni, kde síce na čas zregenerujú a napijú sa čerstvej vody, ale vzápätí sa na jedného z nich, spustí spŕška nepredstaviteľného hnusu ! Áno, táto sekvencia je extrémne surová, ktorá sa mi spoľahlivo vryla hlboko pod kožu ! Niečo je totiž predchádzalo, čo je rovnako nechutné. Obsadenie, v ktorom dominujú dvaja Luisovia, a to konkrétne na opačných stranách barikády, sú výborní, Tosar našťastie nestrháva na seba celú pozornosť, pretože scenár necháva vyniknúť zvyčajne aj mladého Jaimeho Lópeza, ktorý často absolvoval zaťažkávajúce situácie, z ktorých vykľučkovať nebolo vždy jednoduché. Dúfam, že prostredníctvom svojej recenzie nalákam i ďalších filmových divákov, ktorí sa odhodlajú k sledovaniu snímku Intemperie z roku 2019, a to pod režisérskou taktovkou Benita Zambrana ? Ľutovať svoj venovaný čas, určite nebudete, teda nemali by ste, aspoň z môjho pohľadu, to tak bezprostredne bolo. () (menej) (viac)

DonBraso

Mezi klukem a pastavcem přeskočí jiskra a procházíme se krajinou,kdy jen čekáte,že ten zlej,kterého chce chlapce zpět a hlavně živého dostaneme až do samého konce,který končí vcelku nejednoznačnou kapitulací.Krajina a Luis Tosar dělají všechno proto,že tenhle snímek si i dokážete vychutnat.Není to velkolepé tempo,občas jedna věc ve mně budila vášně jako nelogičnost,která nebyla objasněna,ale on i ten klučina dokáže zabavit.Občas to chce navodit menší humor a někdy se zas bere až moc vážně.Ten kdo má rád žár slunce,si klidně deset procent může přihodit:)70% ()

• Filmovanie snímky prebiehalo na juhu Španielska, predovšetkým v okolí mesta Granada. (MikaelSVK)