Sprítomnení

• Česko Zpřítomnělí (viac)
Nórsko, (2019–2022), 9 h 12 min (Minutáž: 45–51 min)

Réžia:

Jens Lien

Nicolai Cleve Broch, Krista Kosonen, Ágústa Eva Erlendsdóttir, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Veslemøy Mørkrid, Eili Harboe, Stig Henrik Hoff (viac)

V Nórsku v blízkej budúcnosti, keď tajomné svetlá žiaria vždy vtedy, keď sa záhadne objavujú ľudia z rôznych období v minulosti, miestna polícia v Osle musí vyšetriť zločiny a odhaliť pravdu o všetkom, čo sa deje. (SkyShowtime)

Dan9K

Hlavní zápletka je super, i se mi moc líbilo, jak to hezky reaguje na migrační problematiku a dělá to hezké zrcadlo. Krista Kosonen je skvělá. První tři díly jsou bezva. Bohužel tvůrci již od čtvrtého dílu začali látku značně překombinovávat a během dílu šestého rozjíždějí něco, co by si žádalo alespoň dalších deset dílů. Jednak v rámci sci-fi zápletky, tak přidávají vlastně jakousi fantasy nábožnou rovinu. Jenže deset dalších dílů není a nejsem si jistý, jestli mě ta fantasy rovina jakkoliv zajímá. ()

Malarkey

Norové tu rozjeli takové, docela dost, neobvyklé téma. A vlastně ho ani nevysvětlují. Prostě Vás vhodí do reality, ve které se v ledových vodách fjordů kolem Osla (a vlastně po celém světě) zničehonic z minulosti objevují postavy jak z období Vikingů, tak z období průmyslové revoluce. Nikdo neví proč a nikdo po tom vlastně ani nijak nepátrá, protože nemá jak. Jenže tvůrci tu po lingvisticku oprášili staronorský dialekt, do toho se zamysleli nad tím, co tento náraz staré a nové kultury udělá s lidmi a to celé propojili příběhem dvou vyšetřovatelů, kde jeden je z tohoto světa a druhá je z nějakého, dejme tomu, desátého století. Ten kontrast v Oslu je prostě jedna velká pecka. Co naplat, že to, co se v seriálu děje, nemá logického vysvětlení. Ta práce s jazykem a psychologií postav je prostě super. Bavilo mě to a jsem zvědavý, jestli budou mít odvahu i na další sérii. Konec první série k tomu jasně vybízí. Navíc tento námět je tak všelijaký, že stát se v něm může opravdu kdovíco. ()

Fr

1.SÉRIE „PROSTĚ SE VYNOŘILI Z VODY...“ /// I vědci vzdali hledání odpovědí, takže nečekejte, že to bude o „tomhle“. Je to krimi, který je jiný tím, že se pohybujeme mezi migranty v čase. Samotný ztvárnění toho „multi“ světa není nic extra. Takový laciný, neefektní. Soustředíme se na zločin a ta podivnost, že mezi námi žijí lidé napříč lidskou existencí je osvětlována jen tak jakoby mimochodem. A nic z toho nestrhne. Ke konci to přináší jistej moment překvapení, ale to jen proto, abychom chtěli druhou řadu. Mělo by to potenciál, ale … Obyčejná série s fajn nápadem, se kterým je blbě zacházeno. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Hlásím se k Časistům. 2.) Furt mám v koupelně mech. 3.) Thx za titule „Marta Bartošková“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

misterz

Očakával som veľa a väčšinou som to aj dostal. Námet je rozhodne zaujímavý a nápaditý - ľudia z histórie určitého obdobia, ktorí sa zrazu vynárajú a snažia sa začleniť do spoločnosti. Ide teda o celkom slušnú alegóriu na súčasný problém imigrácie. Jeden rozdiel by tu ale samozrejme bol - zprítomnelí poväčšine chceli pracovať, dokonca aj tí, čo vo svojej dobe niečo znamenali, no naproti tomu naši raketoví inžinieri sa moc do práce nehrnú, takže tak... V rámci hlavnej dejovej linky ma tu trocha rozptyľovala jedine linka o drogách, uberalo to na zaujímavosti ohľadom tej časovej slučky. Tiež som tu narazil na jeden logický nezmyslel v spojitosti s časovým paradoxom, no ale uvidíme čo z toho vylezie, možno sa to v druhej sérii vysvetlí. Na konci sa to celkom slušne rozbehlo, určite si nenechám ujsť ani druhú sériu. Silný nadpriemer. 85/100 ()

HAL

Tak ale toto je zlaté. Vikingové, neandrtálci a viktoriánští puritáni se propadnou časem do současnosti a snaží se integrovat do běžného života v moderním Norsku - přičemž ta integrace místy vypadá podobně jak blogující upíři ve filmu Co děláme v temnotách, ale zároveň je i správně seversky drsná a neotesaná. A svým způsobem jde chápat i jako komentář k migrační krizi. Ten obraz společnosti není propracovaný úplně do detailu, ale načrtnutý je neskutečně zábavně a dost funkčně na to, aby v něm fungoval detektivní sci-fi příběh, vyšetřování tajemné vraždy a její napojení na společenské špičky. S hlavní hrdinkou policistkou, co před nějakým tísícem let bývala nařachanou shield-maiden brodící se krví nepřátel, a teď má vést civilizované vyšetřování... zatímco se snaží pochopit že drn mechu prý není nejlepší možná forma vložky při menstruaci na světě, a co je to sakra za monstrum ten gluten kterého se lidé kolem ní bojí. A má to jen šest dílů, takže se ta první řada dá slupnout za chvíli. /// Druhá řada je stejně dobrá jako ta první - novum světa s časovými migranty už trochu vyprchalo, ale pořád je hodně zábavný, a příběh s honem na Jacka Rozparovače je zajímavější než detektivní linka první sezoně. A hlavně finální mindfuck epizoda hodně přitlačí na sci-fi prvcích a posune to celé až někam do sféry Dark. ()

Anderton

Koncept, ktorý sa dal poňať rozličnými spôsobmi a dá sa povedať, že tvorcovia využili každú túto možnosť a pripravili mix sci-fi, detektívky, histórie, drámy a zároveň aj komédie. Prekvapivo to funguje celkom bez problémov. Napriek tomu máte neodbytný dojem, že ide o akúsi diétnejšiu sci-fi verziu slávnejšieho a ambicióznejšieho Mostu. Čo ale neznamená, že sa Sprítomnelí nedajú bez problémov užiť, a to najlepšie ako večerný maratón. Paralely s dnešnými globálnymi problémami sú zrejmé možno až príliš, na druhú stranu treba tvorcov pochváliť, že sa neberú príliš vážne a nemajú záujem nám vtĺkať do hlavy nejaký správny svetonázor. Druhá séria by mala tiež čo ponúknuť. ()

Lenny.M

Docela se divím, že tady převažuje tak nízké hodnocení. Podle mě jeden z nejpovedenějších seriálů letoška, když už, tak aspoň svou originalitou. Mě se rozhodně do vkusu trefil - a co víc, Krista Kosonen v hlavní roli? I want more.. ()

Marze

Je to taková směs žánrů a společenský komentář. Zápletka se týká současné migrační krize a ideologie multikulturalismu. na světě se objevuji lidé z nejrůznějších historických období a to od doby kamenné do současnosti. Jsou tzv. „časoví migranti“. Mají jinou kulturu a způsoby myšlení a tak se s obyvateli měst dostávají do sporů a ti pak mají xenofobní nálady jako nyní proti ekonomickým migrantům z třetího světa. V parku číhají na drobné živočichy pralidé, na procházky chodí bojovní vikingové. Na silnicích jezdí šlechta v kočárech. Žánrově to je policejní drama, protože někdo unáší a vraždí čerstvě zpřítomnělé lidi z minulosti. Vyšetřovateli jsou cynický detektiv a vyšetřovatelka bývalá štítonoška z 11. století Alfhildr. Kromě zločinu řeší také své pracovní a osobní problémy a vztah k sobě navzájem. Svět seriálu se všude vyznačuje zvláštnostmi. Postavy mají multikulturní problémy. Kolegové nevěří nové vyšetřovatelce. Kamenem hází skvěle , ale má podivný vztah k tělesnosti. ()

Chrustyn

Premisa zněla dobře, bohužel se seriál zabývá nezajímavými vedlejšími linkami a nějaká detektivní linka zabýrá tak 10 minut z každé epizody. Hodnoceno na základě první série, kterou jsem dojel s velkým sebezapřením. ()

evulienka3

Zo začiatku to tak nevyzeralo. ale s pribúdajúcimi časťami to bolo stále lepšie a lepšie. Momentálne sa neviem dočkať ďalšej série, lebo nedopovedaného tam zostalo naozaj dosť veľa. Normálne mám chuť vraziť tam aj päťku, ale vydržím a uvidím ako si poradia ďalej... ()

Morholt

Než aby se tvůrci zamotávali do nějakého vysvětlování, vykašlali se na něj úplně a soustředili na každodenní realitu, kterou netradiční migrační vlna zasáhla. To mě bavilo. Podobně jako v reálném světě i tady jsou problémy s asimilací, i tady kvete realita a i tady se najde řada podporovačů i odmítačů. Nicméně charakteristika migrantů tomu všemu dává úplně jiný rozměr. Kupříkladu těžko najdete práci, když máte v životopise poznámku "zabil světce". Výchova vaší dcery je najednou složitější, protože vaše ex si narazila maníka z 19. století a jeho pohled je přeci jenom trochu odlišný. A takhle by se dalo pokračovat. V těchto drobnostech tkví největší síla celé série. Samotná kriminální zápletka sice není špatná, ale sama o sobě bez této přidané hodnoty by působila tuctově. Herecky super a Krista Kosonen jako policejní štítonoška nemá chybu. Tak rychle sem s další řadou. 90% ()

RelaxMan

Letos mám štěstí na výběr seriálů a tento určitě patří mezi ty, u kterých jsem se bavil moc. První díl sice takový průměr, ale pak mě seriál dostal. Hlavně svojí originalitou. Jsou zde výborné nápady, u kterých jsem se často pousmál. Klobouk dolů před scénáristy. Byl jsem nadšen i s výběrem herců. Málokdy se totiž stane, že vám všichni sedí a tady se to stalo na 100%. Budu tedy doufat, že vznikne i 2. série, protože seriál není úplně uzavřen a nápadů jak pokračovat mají scénáristé ještě určitě dost. ()

Praxis

Zajímavý nápad, který na konci šestého dílu dává možnost rozjet druhou sérii, i když jsem spíš v tomto pesimista. Tvůrci si naložili tolik, že postupem seriálu se víc témat vynořovalo, než vyřešilo. Opatrný palec nahoru. ()

blackrain

Velmi zajímavý a originální nápad. To klobouk dolů, takhle se s tím tématem popasovat. Seriál se trefil přímo do černého. Pěkně nastavili zrcadlo migrační krizi a okořenili ji kriminální zápletkou. Norové jsou prostě někde jinde. A já jim to žeru i s navijákem jako losos Čechům. Tohle bych si chtěla přečíst jako knihu. Hodně mě to bavilo. Jdu samozřejmě do druhé řady, protože vrátka této zůstala otevřená. ()

dom156

Byl jsem mile překvapen co se týká první série, která mi dala kriminálku na sci fi podloží. K tomu solidní zápletka a dobré obsazení. Kdyby byla jen jedna série, odešel by seriál s plným počtem bodů, bohužel druhá již značně pokulhává a poslední 2 díly jsou již velmi přitažené za uši a rozporují všemu co se událo během předchozích 10 dílů. Proto nemohu jinak než dát jen průměr a jen lehounce doporučit. ()

easaque

4* možná nenápadný, ale víc originální seriál jsem opravdu dlouho neviděl a děkuji za jeho tip. Koho by taky napadlo, aby nevysvětlitelným způsobem začali vyplouvat na hladinu různí lidé z minulosti. Je to krásná parafráze na současnou migrační politiku a autoři ji při asimilaci svých předků dost často chytře využívají. V téhle kriminálce je nepřehlédnutelná zejména nesourodá dvojice vyšetřovatelů, která mě trošku svým chováním připomínala tu původní ze seriálu Most. Rozhodně stojí za pozornost a budu patřit k dalším divákům, kteří budou netrpělivě očekávat její pokračování a jen doufám, že scénáristům nedojde invence a budou vědět, jak s tímto námětem dál pracovat, aby to za to stálo. Dodatek k druhé sezóně: Tak jsem se konečně dočkal pokračování, v kterém zůstaly všechny oblíbené ingredience - ústřední dvojice, napětí, zápletka, nadsázka a lehký humor, takže jsem se mohl bavit. Sice teď už chyběl ten záchvěv neviděného, ale to tak bývá. Lehké zklamání bylo u posledního dílu, který byl poněkud hodně překombinovaný a uhoněný, ale nakonec jsem neodcházel tolik zklamaný a čtyři hvězdičky můžu nechat.  [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

originální série, která baví zajímavým nápadem, dobrým obsazením a skvělou hudbou. Samozřejmě chápu, že leckomu bude ležet v žaludku protože podsouvá myšlenky ohledně toho, že multi-kulti je fajn a vůbec celé to parafrázuje současné migrační šílenství, ale mě to nijak nevadilo. Mrzí mě snad jen to, že jsem úplně nepochopil tu myšlenku časové smyčky a toho co se děje/kdo co chce. Doufám, že bude i druhá řada, kde to tvůrci rozvinou a dovysvětlí...70% ()

Cheeter

Tenhle seriál mě hodně potěšil. Na rozdíl od jiných blízkých budoucností neřeší to, jak se to stalo, ale už konkrétní děj a následky. V tom je to úplně jiné, než spousta dalších seriálů nebo filmů, kde posloucháme dlouhý čas to, jak došlo k tomu, kde teď jsme. Trochu podobné je to v tomhle případě se seriálem Okupace, kde se to prostě děje. Pevně doufám, že se od Norů, a ideálně nejenom od nich, dočkáme něčeho dalšího. ()