Spike Lee natočil příběh čtyř černošských amerických veteránů, kteří se vrací do Vietnamu najít tělesné pozůstatky velitele své čety a snad i zakopaný poklad. (Netflix)

Goldbeater

Rozporuplná záležitost, která na jedné straně připomíná svérázně pojatou kombinaci Apokalypsy a Pokladu na Sierra Madre a na straně druhé působí, jak kdyby Spike Lee napsal učebnici „Historie hrdinných afroameričanů pro základní školy“ a po dobu dvou a půl hodiny vás s ní každé dvě minuty praštil po hlavě. Politická angažovanost z toho křičí na každém kroku a místo drobných náznaků se Lee rozhodl pro totální doslovnost, takže po zhlédnutí filmu nebudete možná ani tak zdevastováni samotným příběhem, ale spíš tou politickou nalejvárnou, kterou jste absorbovali. Film naštěstí i při své délce nenudí a celé to dobrodružství obsahuje jak spoustu (možná chtěného) kýče, tak i velké množství překvapivé akce a silných dějových momentů - jedním z nich je velmi bizarní vývoj postavy Paula a s tím spojený herecký výkon Delroye Lindo. ()

Marze

Mám trochu problém film zařadit žánrově. Možná trochu akční komedie, podfukářský thriller, drama o rodinných vazbách, válečný film. Tématem se zdá složitost spolužití menšin a ras. Mezi čtyřmi protagonisty začne idylka trochu skřípat. Obdivovatel Trumpa jak postupně zjistíme má posttraumatický stresový syndrom. Dohromady všechny ty žánry moc nedrží. Různé scény jsou skoro protichůdné. Možná tvůrci poukazují na zmatek světa a jeho nespravedlnost. V jedné se v epizodní roli dokonce objeví Jean Reno. ()

Carra

Tenhle film sice bojuje za silné a důležité poselství ohledně rasismu a nerovnosti, ale zároveň je to jedno z nejvíce urážlivých představení současné vietnamské kultury jaké jsem kdy viděl. Lee si myslí, že vše co se stalo a děje ve Vietnamu je silně spjato společnou historií s USA, tedy katalyzováno jejich vlivem a činy z minulosti. Strávil jsem dost dlouhou dobu v Ho Chi Minh City, abych místní kulturu a mentalitu do určité míry pochopil. Zde se také odehrává podstatná část tohoto filmu, a ten používá toto místo jako levný odkaz na americkou popularitu. Chabý scénář je smutným a patetickým znázorněním kultury, která - v očích tohoto filmu - je stále primárně zaměřena na vietnamský konflikt, zatímco ve skutečnosti tomu tak není. Význam tématu je nepopiratelný, ale scénář stojí za prd, ačkoliv to mělo pár světlých momentů. Režie a herecké výkony jsou také přinejlepším průměrné. ()

dr.horrible

Spike je silný vo svojich trademarkoch, blackkklansmanovskom závere, narábaní s hudbou Blancharda a Gayea, a vietnamských retrospektívach. Hlásenia vietnamského rádia sa mi tuším páčili úplne najviac. A Lindo asi dostane oscara. Trochu problém sú ale zvyšné dve hodiny príbehu, na ktoré sú všetky tie premakané detaily našróbované, pretože aj keď to možno bol úmysel (obsadenie Jeana Rena), predsa len ide o dve hodiny béčkovej naháňačky za zlatom, kde najskloňovanejšie výrazy musia byť klišé a deus ex machina. Miracle at St. Anna bolo o jeden a pol triedy vyššie. ()

Davies182

Vlastně nechápu, jak jsem to mohl dokoukat. Má to pár dobrejch scén, sem tam i výpravnou atmošku a solidní zvraty a příběh. Jenže to nesmyslný boření čtvrtý stěny tam absolutně nefunguje, stejně jako režisérovo tlačení na pilu v otázce mnoha a mnoha rasovejch agitek, no a finále s několikanásobným sledem kýčovitejch momentů to už zabilo dokonale, v tu chvíli sem se konečně nasral na dvě hvězdy. [Netflix] ()

• Postavy filmu se jmenovaly Paul, Melvine, Otisi, Eddie a David. To jsou také jednotlivá jména pěti členů afroamerické vokální skupiny The Temptations. Jejich „padlá krev“, která byla vůdcem a inspirací pro ostatní během jejich dnů ve válce ve Vietnamu, se jmenovala Norman. Písničkář Norman Whitfield produkoval prakticky veškerou hudbu kapely The Temptations během jejich působení v Motown Records v 60. a 70. letech. (Kuzmik)
  • Snímek nesl původně název „The Last Tour“ a napsali ho Danny Bilson a Paul DeMeo. V první myšlence pojednával o čtyřech stárnoucích bílých veteránech, kteří se vraceli do Vietnamu. Oliver Stone v této době projevil zájem o režii, avšak producent Lloyd Levin zahlédl v jednom z rozhovorů se Spikem Lee jeho vyprávění o oblíbeném filmu Poklad na Sierra Madre (1948) a domníval se, že podobné prvky ocení i u tohoto snímku. Leeovi se ta premisa líbila a ve spolupráci s jeho spoluscenáristou, Kevinem Willmottem, přepsal scénář, aby příběh byl o vojácích černé pleti. (Kuzmik)
  • Natáčelo se v Chiang Mai v Thajsku a v Ho Chi Minh City ve Vietnamu. (SONY_)

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

29.08.2020

Hvězda Black Panthera herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let. Talentovaný herec prohrál svůj čtyřletý boj s rakovinou tlustého střeva. Boseman hrál kromě krále ve filmech od Marvelu také ve… (viac)