Chlapec z Hitlerjugend

(festivalový názov)
  • Nemecká ríša Hitlerjunge Quex: Ein Film vom Opfergeist der deutschen Jugend (viac)

Mladý Heini Volker má problémy se svým nezaměstnaným otcem, který trvá na tom, aby se připojil k berlínským mladým komunistům. Avšak jeho srdce patří Hitlerově mládeži. Jak násilí mezi těmito dvěma tábory roste, Heinieho bezradnost se prohlubuje. Jak si najde cestu k Národnímu socialismu, tak to je příběh Hitlerjunge Quex. Film vykresluje pravdivý příběh Herberta Norkuse, mladého příslušníka Hitlerjugend, kterého zabili komunisti v roce 1932. (Bobek27)

Ikewoo

Tento film není jenom nechutně propagandistický... jemu nejde pořádně ani ta propaganda - proletářskému otci-alkoholikovi bych klidně uvěřil, ale tomu, že každý komunista je násilník, podrazák a padlá existence a naproti tomu nacisté jsou těmi nejčistšími bytostmi proti kterým stojí celý svět... a jejich jedinou činností je zpívat "Die Fahne..." Film pořádně neplní ani svůj účel přesvědčovací, ale ukazuje, že i nacisté byli zpočátku naivní, bohužel je v tomto okamžiku nikdo nezastavil... (LFŠ 2013) ()

Sarkastic

Z počátku mě film velmi mile překvapil, alespoň určitou část projekce nenahlížel na komunisty tolik posměšně, jak bych čekal, naopak, ukazoval je dokonce v lidském a pochopitelném světle. Postupně však sklouzával v čím dál víc hloupější propagandu, od převychování neuvědomělých bolševiků na správné nacisty až po obžalobu podlých rudých a oslavování Hitlerjugend. Ve výsledku mi to dává lepší 2*. ()

kusper

39. LFŠ Tento film je z dnešního pohledu spíše zábavný než nebezpečný. Mnozí by se raději přidali k opilým komunistům, než k nacistům, kteří mají brzy budíček. =D ()

radektejkal

1933, kniha napsána, film natočený (Herbert Norkus byl zabit rok před zvolením Adolfa Hitlera říšským kancléřem). Jeden z dokladů, že německý válečný stroj byl nastartován bez zvláštního důrazu na to, kdo ho bude řídit. Úžasné není na tom to, proč systém vznikl, ale jak rychle byl vybudován. Už jen správní část systému, který reguloval polovinu světa a byl připraven na celý, se nevybuduje na základě prostých nařízení, ale nadšenou a obětavou prací všech (právě to se nám snaží současné váečné filmy a dokumenty skrýt a přenášet veškerou vinu na AH a pohlaváry SS)... Něco po hodině dochází ke dvěma hovorům (komunista opakuje slova chytřejšího nacisty) o tom, komu patří (bude patřit) Německo. Alternativy jsou jen dvě: řádu nebo chaosu, přísné subordinaci nebo neřízené rebelii. V tom se musí zorientovat a volit i mladý Norkus. Samozřejmě to jde daleko nad jeho síly. Cítí jen, že život v kázni je mu bližší než plácat holku po zadku. Jako správný "relaps" to svojí aktivitou ovšem přehání a tak ho jeho HJ kamarádi označí nejen za "Quex" (zřejmě od Quecksilber), ale zavede ho to i riskantní situace, v níž je konfrontován s komunisty, pro které je prostě zrádcem. Pozn. 1: Známé heslo HJ: "Wir sind die deutsche Jugend und sonst niemand - My jsme německá mládež a jinak nikdo", už představuje silný posun od rodiny k (mládežnické) komunitě. Pozn. 2: Pozn. 3: Text písně "Uns're Fahne flattert uns voran - Naše vlajka se vlní před námi", napsal Baldur von Schirach (říšský kancléř pro HJ), obsahuje i úderné verše typu: "Naše pěsti skolí / každého, kdo se nám postaví". Pozn. 3: "Quex" (sloveso quexen) označuje rovněž šotouška (dnešního populárního gaye), říká se, že jím byl i Baldur von Schirach. Je tedy možné, že měl leccos společného i s tímto filmem. Vždyť v roce 1933 byl Hitlerem jmenován vůdcem mládeže celé Německé říše. Pozn. 4: Dnes se "Hitlerjunge Quex" označuje jako "film s výhradami". Vlastník práv, Murnaustiftung, umožňuje promítání pouze s odborným výkladem. Tento odborný výklad nejspíš tomuto textu příliš neodpovídá. Pozn. 5: Film má podtitulek, a te je také důležitý: "Ein Film vom Opfergeist der deutschen Jugend - Film o duševní připravenosti německé mládeže obětovat se" (Der Geist má sice více významů, od ducha až po strašidlo, ale v kompozitech jde výhradně o oběť). ()

Vodnářka

Jak hodnotit snímek nacistické propagandy, kterému tleskal nejen Goebbels? Prý proto, že nebyl tak očividný... Malý chlapec se chce za každou cenu přidat k těm veselým blonďatým chlapcům, co hajlují, mají rádi takový ten pořádný Ordnung a ty jejich písničky jsou tak krásně zvučné a veselé. Jenže jeho zlí proletářští rodiče i okolí jsou proti... Na druhou stranu, po filmařské stránce je snímek vcelku zručně natočený, kvalita kamery by se vyrovnala Leni Riefenstahlové a závěrečná střihová hříčka do historie filmu slabý zářez také udělala. Ovšem...zcela oprávněně...snad jediný film, po němž se na LFŠ opravdu netleskalo... ()

• Píseň "Unsere fahne flattert uns voran", která ve filmu častokrát zazní, se stala neoficiální hymnou Hitlerjugend a složil ji tehdejší Reichsjugendführer Baldur von Schirach. (Bobek27)
  • Snímek lze v dnešní době promítat jen s předchozím úvodem a pouze k výukovým účelům. (Vodnářka)
  • Natočeno v roce 1933 těsně po tom, co se Adolf Hitler chopil moci. (Bobek27)